Рішення від 05.05.2026 по справі 345/6481/25

Справа №345/6481/25

Провадження № 2-а/345/118/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2026 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі

головуючого - судді Гапоненка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Баран В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Калуський відділ державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про оскарження постанови про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувася до суду з позовом згідно якого просить скасувати постанову №871 від 27.05.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП та закрити провадження у справі. Позов мотивує тим, що 27.05.2025 щодо нього складено постанову про адміністративне правопорушення оскільки він порушив зобов'язання, передбачене п.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме, обов'язок уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Постанову №871 від 27.05.2025 року про накладення адміністративного стягнення він не отримував та поштою йому не направлялась. Протокол про вчинення адміністративного правопорушення в його присутності не складався та копію йому не надано. Вважає, що він вчасно уточнив свої облікові та інші персональні дані, шляхом прибуття самостійно в червні 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем його перебування на військовому обліку та за місцем його проживання, де начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 був направлений для проходження військово-лікарської комісії та визнаний тимчасово непридатним до військової служби до 19.09.2024. Також до ІНФОРМАЦІЯ_2 він прибував ще 10.04.2024 року, що підтверджується: направленням ІНФОРМАЦІЯ_2 на медичний огляд ВЛК від 10.04.2024 року №1 та картою обстеження та медичного огляду. Згідно даних Військово-облікового документу "Резерв+" від 09.01.2025 року, він в розшуку не перебуває. Окрім цього, він з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 та проходив військово-лікарську комісію, що підтверджується: свідоцтвом про хворобу №2025-0408-0943-0051-7 від 08.04.2025, копією Протоколу засідання штатної ВЛК №2025-0520-0931-5883-0 від 20.05.2025. Однак, як вбачається з оскаржуваної постанови № 871, відповідач розглянув справу про адміністративне правопорушення 27.05.2025 року без його участі. В зв'язку з цим він був позбавлений можливості на правовий захист і позбавлений прав, передбачених ст. 268 КУпАП, а тому просить позовні вимоги задоволити.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 14.11.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом повідомленням (викликом) сторін.

Від представника відповідача т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 по справі до суду надійшли письмові пояснення у справі. Просить у позові відмовити, з огляду на наступне. 22.05.2025 уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 на ОСОБА_1 було складено протокол за вих. №96010 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУПАП. Суть адміністративного правопорушення: 23 травня 2025 в ІНФОРМАЦІЯ_3 виявлено та встановлено, що гр. ОСОБА_1 невчасно оновив особисті данні, а саме не оновив їх до 16.07.2024. До протоколу долучено пояснення ОСОБА_1 , в яких він вказує причини неявки по повістці. ОСОБА_1 роз'яснено зміст статті 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснения щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, також ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 27 травня 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить підпис в протоколі про адміністративне правопорушення, щодо ОСОБА_1 27.05.2025 р. т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_3 , розглянуто матеріали справи про адміністративне правопорушення на основі протоколу, винесено постанову № 871, згідно якої установлено, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив правопорушення передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП, а саме проігнорувавши виконання обов'язку, покладеного на нього згідно вищезазначених правових норм, не з'явився по повістці і вчинив порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу, правопорушення вчинене в особливий період (воєнний стан). За вчинене правопорушення на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 17000 гривень. Також зазначив, що позивач надає неправдиву інформацію щодо того, що він не знав про існування постанови про накладення на нього адміністративного стягнення, а дізнався лише у ВДВС, адже його підпис у протоколі про адміністративне правопорушення, свідчить про те, що він повідомлений про час та дату розгляду адміністративного правопорушення та мав можливість бути на ньому присутнім. Отже, постановляючи оскаржувану постанову, т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 діяв правомірно та у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а оскаржувана постанова є обгрунтована, тобто прийнята з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.01.2026 позовну заяву залишено без розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2026 ухвалу Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13 січня 2026 року у справі № 345/6481/25 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження її розгляду.

Позивач в судове засідання не з'явивися, подав заяву в якій просив здійснювати розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує, просить задоволити в повному обсязі.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_4 в судове засідання не з'явивися, у письмових поясненнях у справі просив розгляд справи здійснювати у його відсутності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про дату і час розгляду справи, про причини неявки не повідомив,.клоптань до суду не подавав.

Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п.1 ч.3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе проводити судовий розгляд справи за відсутністю сторін, на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення №871 від 23.05.2025 складеного уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 відносно ОСОБА_1 встановлено, що 23.05.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 працівниками поліції був доставлений ОСОБА_1 . При перевірці облікових даних було виявлено, що ОСОБА_1 перебуває в розшуку як особа, що порушує правила військового обліку. В приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що ОСОБА_1 будучи військовозобов'язаним під час дії в Україні особливого періоду. порушив правила військового обліку, визначені ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» під час мобілізації, на особливий, затвердженого постановою КМУ за № 560 від 16.05.2024р., а саме: перебуваючи на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-1Х від 11.04.2024р. Не уточнив свої облікові та інші персональні дані, шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності), чим порушив, абз.1 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.2 Правил військового обліку додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП.

Також в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що ОСОБА_1 було направлено поштовим зв'язком повістку №1352325 про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 10.12.2024 року, в рекомендованому повідомленні про вручення з довідкою ф. 20, зазначено: «адресат відсутній за вказаною адресою». На вказану дату ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув, чим порушив абз. 2 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

ОСОБА_1 роз'яснено зміст статті 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, також ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 27.05.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 пояснив, що регулярно з'являється до ІНФОРМАЦІЯ_2 , дані свої оновив в червні 2024 року. Жодних повісток та повідомлень про них не отримував. 3 28.10.24 до 22.01.25 був визнаний тимчасово непридатним до військової служби. Має постійні проблеми з здоров'ям, та 08.04.25 визнаний непридатним до військової служби з виключення з військового обліку. Про що ОСОБА_1 розписався та копію протоколу отримав в присутності свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7

27.05.2025 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_3 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення винесено постанову, згідно якої установлено, що під час опрацювання, матеріалів справи про адміністративне правопорушення. шляхом перевірки даних через реєстр АГТІС «Оберіг» та відповідно до матеріалів, які наявні в протоколі за вих. №9/6010, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , будучи військовозобов'язаним під час дії в Україні особливого періоду, порушив правила військового обліку. визначені ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п. 22 Порядку про проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий, затвердженого постановою КМУ за № 560 від 16.05.2024р., а саме: перебуваючи на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-1Х від 11.04.2024р. Не уточнив свої облікові та інші персональні дані, шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживания, або до центру падання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності) чим порушив абз. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.2 Правил військового обліку, затверджених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022р., та вчинив адміністративне правопорушення яке передбачене ст. 210 КУпАП. ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнав, пояснивши це тим що облікові дані оновив вчасно та мав постійні проблеми зі здоров'ям. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 відповідно до ст. 34. 35 КУпАП, по справі не встановлено. За вчинене правопорушення на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 17 000 гривень.

28 жовтня 2025 року ОСОБА_1 подав до Калуського ВДВС заяву про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження № 79400808.

Згідно інформації з Єдиного реєстру боржників сформованого 27.10.2025 вбачається, що на ОСОБА_1 відкрито виконавче провадження № 79400808.

Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження №79400808 від 20.10.2025 вбачається, що дану постанову винесено при примусовому виконанні постанова № 871 від 27.05.2025, що видав ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно ОСОБА_1 на суму 34000,00 грн.

Згідно копії витягу з Резерв+, який сформовано 09.01.2025, вбачається, щоОСОБА_1 перебуває на обліку уІНФОРМАЦІЯ_3 , перевезення автомобільним транспортом, механік-водій. Дата проходження ВЛК відсутня. Дата уточнення даних 09.01.2025. У вказаному витягу відсутні відомості щодо обліку ОСОБА_1 як порушника військового обліку.

Згідно копії військового квитка серії НОМЕР_1 від 20.10.2000 ОСОБА_1 присвоєно військове звання рядовий 06.11.2000. Взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 29.04.2002.

Згідно картки обстеження та медичного огляду в/з для визначення ступеня придатності для проходження військової служби від 19.06.2024 виданої ВЛК КНП «Калуська ЦРЛ» ОСОБА_1 тимчасово непридатний до військової служби, повторний огляд 19.09.2024.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №123/2/2397 від 20.06.2024 виданої головою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 щоОСОБА_1 тимчасово непридатний до військової служби, повторний огляд 19.09.2024.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №219/15/4050 від 06.11.2024 виданої головою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 щоОСОБА_1 тимчасово непридатний до військової служби, потребує амбулаторного лікування, повторний огляд 22.01.2025.

Згідно копії свідоцтва про хворобу №2025-0408-0943-0051-7 від 08.04.2025 проведено «ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 » за розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 03.02.2025 огляд військовозобов'язаного ОСОБА_1 та постановили, що останній непридатний до військової служби на підставі статті 13а графи ІІ розкладу хвороб.

Відповідно до копії протоколу засідання штатної ВЛК №2025-0520-0931-5883-0 від 20.05.2025 «16 Регіональна ВЛК (м.Львів)» розглянули постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлена свідоцтвом про хворобу №2025-0408-0943-0051-7 від 08.04.2025, не затверджується, причини не затвердження: 1. Некоректно сформульований клініко- експертний діагноз. 2. Оформлено неохайно, з порушенням вимог додатку 11 до Положення. Рекомендації: Оформити належним чином. Повторно подати на розгляд ВЛК НОМЕР_2 РВЛК.

Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП).

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Частиною 1 статті 210 КУпАП, передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Частиною 2 статті 210 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Частиною 3 статті 210 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Зазначена норма матеріального закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки військовозобов'язаного. Тому в постанові про адміністративне правопорушення є необхідним посилання на порушення військовозобов'язаним вимог конкретної норми закону чи підзаконного акта.

Так, статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 року №1932-XII визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України №303/2014 від 17 березня 2014р. «Про часткову мобілізацію» оголошено про проведення часткової мобілізації, а отже з цього періоду в Україні діє особливий період.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022р. №2102-І Хв Україні введено воєнний стан.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засад організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі- підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійсненням обілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993р. №3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).

Згідно частини 1 Закону №3543-ХІІ система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до положень частини 3 статті 22 Закону №3543-ХІІ у редакції Закону України від 11 квітня 2024р. №3633-IX (які набрали чинності 18.05.2024 року), під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

- військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

- резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

- військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

- військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

- особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону №3543-ХІІ посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Як передбачено ч.3 ст.1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно ч.10 ст.1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Додатком 2 вказаного порядку визначено також Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила).

Відповідно до п.1 Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Разом з тим суд звертає увагу на те, що Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону України №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку») окремо виділяє обов'язок громадян України щодо уточнення персональних даних та обов'язок громадян України виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Останній день вказаного 60-денного строку для уточнення облікових даних припадав на 16.07.2024 року.

Судом встановлено, що позивач у визначений строк не уточнив свої облікові дані в жодний із визначених способів, а відповідно до даних з копії витягу з Резерв+, який сформовано 09.01.2025, вбачається, щодата проходження ВЛК відсутня. Дата уточнення даних 09.01.2025.

Доводи представника позивача про те, що йому стало відомо про винесення відносно нього постанови №871 тільки при отриманні постанови про відкриття виконавчого провадження, яка надійшла від ДВС також спростовується матеріалами справи. А саме, з протоколу за №871 про адміністративне правопорушення від 23.05.2025 року вбачається, що вказаний протокол був складений у присутності позивача, якого працівники патрульної поліції доставили у відповідний центр комплектування та в ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не уточнив свої військово-облікові дані відповідно до визначеного законодавства. Також в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено, що ОСОБА_1 було направлено поштовим зв'язком повістку №1352325 про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 10.12.2024 року, в рекомендованому повідомленні про вручення з довідкою ф. 20, зазначено: «адресат відсутній за вказаною адресою». На вказану дату ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув, чим порушив абз. 2 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». З вказаним протоколом та правами ОСОБА_1 було ознайомлено 23.05.2025 року, та вручено другий примірник протоколу, про що свідчить проставлення його особистого підпису.

Так, порядок притягнення особи до адміністративної відповідальності врегульований положеннями КУпАП.

Відповідно до ч.1 ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (ч.2ст. 254 КУпАП).

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи (ч.1 ст.256 КУпАП).

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами (ч.2 ст.256 КУпАП).

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання (ч.3 ст.256 КУпАП).

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі (ч.4 ст.256 КУпАП).

Аналізуючи наявну в матеріалах справи копію протоколу про адміністративне правопорушення №871 відносно ОСОБА_1 за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, та надаючи йому оцінку як доказу в контексті зазначених вище приписів норм КУпАП суд доходить висновку, що вказаний протокол складений відповідно до приписів КУпАП. Права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 63 Конституції України, ст.268 КУпАП ОСОБА_1 роз'яснені. Свої пояснення останній надав. Про дату та час розгляду протоколу повідомлений належним чином. Другий примірник протоколу отримав. У протоколі зазначено місце його складення та час.

Далі, відповідно до приписів ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище,ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу,стосовно якої розглядається справа (прізвище,ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення (ч.1,2 ст.283 КУпАП).

Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено (ч.1 ст.285 КУпАП).

З аналізу винесеної т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_3 , постанови №871 від 27.05.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, випливає, що розгляд справи ОСОБА_1 відбувся за його присутності.

Таким чином, відповідач надав правильну правову оцінку діям позивача, оскільки військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року на виконання абз.6 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, п. 1 ч. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", а вчинив вказані дії по уточненню даних тільки 09.01.2025 року.

Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необгрунтованими, а тому до задоволення не підлягають з вищевикладених мотивів.

Посилання сторони позивача на те, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами свого висновку про порушення позивачем законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, також є безпідставним, оскільки позивач вчинив не дію, а бездіяльність щодо свого обов'язку уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, що власне стороною позивача і не було спростовано.

Відтак позивач проігнорував виконання обов'язку, покладеного на нього згідно вищезазначених правових норм, жодним із визначених способів уточнення своїх персональних даних не скористався, порушив правила військового обліку, чим вчинив порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу, таким чином він порушив вимоги зазначених вище нормативних актів, а тому його дії вірно кваліфіковані за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Суд також зауважує, що явка позивача в будь-який інший день після 17.07.2024 утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП.

Згідно ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст.283 КпАП України розглянувши справу про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Отже, постановляючи оскаржувану постанову, відповідач діяв правомірно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України, а оскаржувана постанова є обґрунтованою, тобто прийнятою з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Суд вважає, що під час розгляду даного спору, відповідачем доведено правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210 КУпАП. Позивач не надав належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.

Ураховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, а тому до задоволення не підлягають з викладених раніше законних мотивів.

Керуючись статтями 77, 94, 139, 241-247, 250-251, 268-272, 286, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Калуський відділ державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про оскарження постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.

Судові витрати у справі покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий: