Справа №498/964/25
Провадження по справі №1-кп/498/33/26
28 квітня 2026 року Великомихайлівський районний суд Одеської області в складі:
головуючої судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
з участю прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
захисника - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща. Велика Михайлівка кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12025162390000234 від 11.03.2025 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,
19 червня 2025 року до Великомихайлівського районного суду Одеської області надійшов обвинувальний акт з додатками, затверджений 18 червня 2025 року прокурором Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області, по кримінальному провадженню внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12025162390000234 від 11.03.2025 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
В судовому засіданні прокурор заявив клопотання про покладення обов'язків, які діють під час запобіжного заходу у вигляді застави відносно обвинуваченого ОСОБА_4 . Клопотання прокурор обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину. Метою застосування запобіжного заходу до ОСОБА_4 є забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам : переховуватися від суду,вчинити інше кримінальне правопорушення. По перше, відповідно до п. 1 ч.11 ст. 177 КПК України , ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, що відноситься до категорії тяжких та за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років та те, що підозрюваний ОСОБА_4 з моменту отримання пропозиції про організацію протиправної діяльності, добровільно до поліції не звернувся, з метою подальшого вчинення злочину, а після отримання неправомірної вигоди 29.03.2025 року з місця вчинення злочину зник та в подальшому був затриманий працівниками поліції в порядку ст. 208 КПК України, що свідчить про намір переховуватися від правоохоронних органів та ухилитися від кримінальної відповідальності, з урахуванням воєнного стану в Україні та нестабільним рівнем безпеки в області, а також те, що він обізнаний про місця та способи незаконного перетину державного кордону України, підсумовуючи вище викладене, є достатні підстави вважати, що особа може переховуватися від органів досудового розслідування та суду в тому числі перебуваючи на свободі може покинути територію України. По - друге, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України наявним є ризик того, що підозрюваний ОСОБА_4 може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється, так як в період з 12.03.2025 року по 29.03.2025 року розуміючи протиправність своїх дій, суспільно небезпечні наслідки та передбачаючи їх настання, добровільно від вчинення злочину не відмовився, розробив злочинний план та дотримувався алгоритму визначених дій, з метою незаконного збагачення, тому існують підстави вважати, що спроба перебуваючи на свободі може продовжити вчинення зазначених дій. У зв'язку з наявністю вищезазначених ризиків, необхідно продовжити дію обов'язків, покладених на обвинуваченого відповідно до ухвали слідчого судді Роздільнянського районного суду Одеської області від 31.03.2025 року, які забезпечать його належну процесуальну поведінку та проведення досудового розслідування у розумні строки.
В судовому засіданні прокурор підтримав внесене клопотання, посилаючись на його обґрунтованість.
Обвинувачений та захисник не заперечували проти задоволення клопотання.
Вивчивши клопотання та дослідивши докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення обвинуваченого, його захисника, прокурора, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого.
Згідно до ч. 4 ст. 202 КПК України з моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрюваний, обвинувачений вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
За приписом ч.7 ст.194 КПК України обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Ухвалою слідчого судді Роздільнянського районного суду №511/1037/25 від 31.03.2025 відносно обвинуваченого ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27.05.2025 включно, а також визначено розмір застави в межах 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2025) в сумі 121 120,00 грн. та покладенням певних обов'язків у випадку внесення останньої.
Судом встановлено, що 03.04.2025 в інтересах ОСОБА_4 внесено заставу, визначену судом, та покладено виконання обов'язків: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися з місця проживання, без дозволу слідчого, прокурора, суду; повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон; заборонити спілкуватися з свідками та учасниками кримінального провадження.
Тому, в силу ч. 4 ст. 202 КПК України, з 03.04.2025 обвинувачений вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
До Великомихайлівського районного суду Одеської області обвинувальний акт надійшов 19.06.2025.
Ухвалою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 14 жовтня 2025 року обвинуваченому ОСОБА_4 було продовжено строк покладених на нього обов'язків до 12 грудня 2025 року.
11 листопада 2025 року судом було відкладено судове засідання в зв'язку з неявкою всіх учасників кримінального провадження, отже питання продовження обов'язків, покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 у зв'язку з внесенням застави залишилось не вирішеним.
Суд також наголошує, що навіть закінчення строку дії покладених на обвинуваченого обов'язків, не свідчить про припинення застави, як запобіжного заходу, оскільки відповідно до ч. 8 ст. 182 КПК України, не з'явлення обвинуваченого за викликом суду без поважних причин є самостійною підставою для звернення застави у дохід держави.
Тому, в силу ч. 4 ст. 202 КПК України, обвинувачений вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Надані стороною обвинувачення докази доводять обставини, які свідчать про: наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики передбачені ст.177 КПК України, а саме: ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, що відноситься до категорії тяжких та за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років, може переховуватися від правоохоронних органів та ухилитися від кримінальної відповідальності, з урахуванням воєнного стану в Україні та нестабільним рівнем безпеки в області, а також те, що він обізнаний про місця та способи незаконного перетину державного кордону України.
Обставин, що могли б свідчити про можливість запобігання зазначеним ризикам шляхом застосування інших запобіжних заходів, на сьогоднішній час не встановлено.
Продовження обов'язків необхідно для забезпечення здійснення судового провадження, яке з об'єктивних причин не закінчено на даний час.
Враховуючи викладене, а також з огляду на те, що в ході розгляду клопотання не було встановлено даних, які б свідчили про зміну обставин, що стали підставою для покладення на обвинуваченого обов'язків визначених ухвалою судді, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.176-178, 182, 194, 196, 369, 372 КПК України, суд
Оголосити перерву по кримінальному провадженню внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12025162390000234 від 11.03.2025 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України до 28 травня 2026 року на 15:00 год.
Клопотання прокурора про покладення обов'язків, які діють під час запобіжного заходу у вигляді застави ОСОБА_4 - задовольнити.
Покласти на обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 60 днів, тобто до 26.06.2026 року включно, у межах раніше застосованого запобіжного заходу у виді застави у раніше визначеному розмірі обов'язки:
- прибувати за кожною вимогою до прокурора та суду;
- не відлучатись із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає без дозволу прокурора та суду;
- повідомляти прокурора та суд зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити, що у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Встановити строк дії ухвали до 26.06.2026 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1