06 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/9656/25
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 07.08.2025 № 254050012070 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи з 04.08.2005 по 12.11.2014 в Прилуцькому протитуберкульозному диспансері на посаді молодшої медсестри-прибиральниці стаціонарного відділення та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 31.07.2025.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що на час звернення із заявою про призначення пенсії позивач досягла 55 років, має страховий стаж 35 років 2 місяці 19 днів у тому числі 9 років 3 місяці 9 днів на пільгових умовах за Списком № 2, а тому має право на пенсію, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 справа №1-5/2018(746/15) від 23.01.2020.
Відповідач подав відзив, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову посилаючись на те, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно довідки від 15.12.20223 № 2/65/372 оскільки, відсутні документи щодо реорганізації/правонаступництва Прилуцького протитурбекульозного диспансера до Чернігівського обласного протитурбекульозного диспансера. Для зарахування вище зазначених періодів до пільгового стажу необхідно надати довідку про реорганізацію підприємства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
31.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про призначення пенсії (а.с. 15-16).
З урахуванням принципу екстериторіальності, заява позивача опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та рішенням від 07.08.2025 № 254050012070 ОСОБА_1 було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
За доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно довідки від 15.12.2023 № 2/65/372 оскільки, відсутні документи щодо реорганізації/правонаступництва Прилуцького протитуберкульозного диспансера до Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансера. Для зарахування вище зазначених періодів до пільгового стажу необхідно надати довідку про реорганізацію підприємства (а.с. 8).
Не погоджуючись з рішенням про відмову у призначенні пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-VI пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
В силу положень частини першої статті 114 Закону № 1058-VI, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-VI на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача ( з 04.08.2005 по 12.11.2014) згідно довідки від 15.12.2023 № 2/65/372 оскільки, відсутні документи щодо реорганізації/правонаступництво Прилуцького протитуберкульозного диспансера до Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансера. Для зарахування вище зазначених періодів до пільгового стажу необхідно надати довідку про реорганізацію підприємства, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевказаної норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, зокрема, й уточнюючих довідок.
За приписами пункту 20 Порядку № 637 в уточнюючій у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З метою забезпечення соціального захисту працівників зайнятих на роботах за Списками № 1 та № 2 наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
При цьому, пунктом 10 вказаного Порядку № 383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати, з поміж інших документів, трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Відповідно до запису № 19 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 28.05.1988 ОСОБА_1 була прийнята на посаду молодшої медсестри-прибиральниці стаціонарного відділення в Прилуцькому протитуберкульозному диспансері. Право на пільгове пенсійне забезпечення підтверджене наказом від 13.11.2009 № 49 (а.с. 28-зворот. - 29).
Згідно запису № 20 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 28.05.1988 ОСОБА_1 30.09.2018 була звільнена по переводу на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП України до КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» (а.с. 29).
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15.12.2023 № 2/65/372 ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Прилуцькому протитуберкульозному диспансері з 04.08.2005 (наказ від 03.08.2005 № 66) по 30.09.2018 (наказ від 25.09.2018 № 89-к), виконувала роботи постійно і безпосередньо пов'язані з обслуговуванням хворих на туберкульоз у стаціонарному відділенні за професією, посадою молодша медсестра-прибиральниця, молодша медична сестра санітарка-прибиральниця що передбачена Списком 2 розділ XXIV підрозділ 24а код КП 5132 підстава Постанова КМУ від 16.01.2003 № 36 (із змінами, внесеними Постановами КМУ від 13.12.2004 №1644, від 13.03.2006 №276, 24.02.2010 №173, 09.01.2014 №3 та Списком 2 розділ XXIV підрозділ «Охорона здоров'я та соціальна допомога» підстава Постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 за період з 04.08.2005 по 12.11.2014 (9 років 3 місяці 9 днів) (а.с. 23-зворот. -24).
У відповідності до довідки від 15.12.2023 № 2/65/371 Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради (КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР) ОСОБА_1 , дійсно працювала: в Прилуцькому протитуберкульозному диспансері з 04.08.2005 по 30.09.2018 року: з 04.08.2005 прийнята на посаду молодшої медсестри-прибиральниці стаціонарного відділення (наказ від 03.08.2005 № 66); з 01.03.2017 переведена на неповний робочий день 0,75 посади молодшої медичної сестри санітарки-прибиральниці стаціонарного відділення у зв'язку із впорядкуванням ліжкового фонду диспансеру та змінами штатного розпису (наказ від 15.02.2017 № 13-к); 06.09.2017 переведена на повну посаду молодшої медичної сестри санітарки-прибиральниці стаціонарного відділення у зв'язку зі змінами штатного розпису (наказ від 05.09.2017 № 89-к); 30.09.2018 звільнена по переводу до КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» (наказ від 25.09.2018 № 89-к). За вказаний період відпустки по догляду за дитиною та без збереження заробітної плати не надавались.
Відповідно до рішення десятої сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 22.08.2017 № 29-10/VII «Про реорганізацію КЗ «Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», КЛПЗ «Чернігівський обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Зелений Гай», Бахмацької міжрайонної протитуберкульозної лікарні, обласного КЛПЗ «Ніжинський протитуберкульозний диспансер», КЗ «Прилуцький протитуберкульозний диспансер» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» КЗ «Прилуцький протитуберкульозний диспансер» Чернігівської обласної ради приєднано до КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер».
З 10.07.2019 підприємство реорганізоване шляхом перетворення та перейменування комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» у Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради на підставі рішень сесії Чернігівської обласної ради від 20.12.2018 № 41-16/VII «Про реорганізацію комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» у комунальне некомерційне підприємство» та від 26.06.2019 № 47-18/VII «Про затвердження передавального акта комунального лікувально- профілактичного закладу «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» та проведення організаційно-правових заходів, пов'язаних з перетворенням та перейменуванням у комунальне некомерційне підприємство «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради».
Рішенням 11 сесії восьмого скликання Чернігівської обласної ради від 22.09.2022 № 44-11/VIII «Про реорганізацію КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради заклад реорганізовано шляхом приєднання до КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради та 12 сесії восьмого скликання Чернігівської ради від 29 листопада 2022 року №6-12/VIII «Про затвердження передавального акта комунального некомерційного підприємства «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Чернігівської обласної ради».
Відповідно до рішень Чернігівської обласної ради КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР є правонаступником КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» ЧОР (а.с. 12-зворот - 13).
Отже, довідкою від 15.12.2023 № 2/65/371 підтверджується, що КП «Прилуцький протитуберкульозний диспансер» приєднано до КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер».
Крім того, слід зазначити, що відповідачем не здійснено жодних дій на отримання відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися у достовірності поданих документів.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову частково шляхом: визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 07.08.2025 № 254050012070 про відмову у призначенні пенсії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 04.08.2005 по 12.11.2014 в Прилуцькому протитуберкульозному диспансері на посаді молодшої медсестри-прибиральниці стаціонарного відділення; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 31.07.2025.
Що стосується вимоги щодо зобов'язання призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 31.07.2025, то суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду витікає, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Частиною першою статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, зокрема, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Отже, вирішення питання про призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв'язку з чим належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 31.07.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 726,72 грн.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 58002, код ЄДРПОУ 10329345) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 07.08.2025 № 254050012070 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 04.08.2005 по 12.11.2014 в Прилуцькому протитуберкульозному диспансері на посаді молодшої медсестри-прибиральниці стаціонарного відділення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 31.07.2025.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 726,72 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06.05.2026.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ