06 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/6524/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчий комітет Чернігівської міської ради, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради №130 від 24.05.2025 в частині, що стосується включення до переліку об'єктів, які підлягають демонтажу, тимчасової споруди (металевого гаража) за адресою: АДРЕСА_1 , користувачем якої є ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову вказано, що 24 травня 2025 року виконавчим комітетом Чернігівської міської ради було прийнято рішення №130 "Про демонтаж тимчасових об'єктів (металевих гаражів) на території м. Чернігова", відповідно до якого, зокрема, було включено до переліку об'єктів, що підлягають демонтажу, тимчасову споруду (металевий гараж), яка використовується позивачем. Вважає, що зазначене рішення порушує його права як фактичного користувача майна, оскільки він використовує вказаний гараж протягом тривалого часу, гараж встановлений на земельній ділянці, щодо якої він має намір оформити договір оренди.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
У відзиві на позов відповідач заперечує проти його задоволення, наголошуючи, що позивач не надав жодного доказу наявності у нього на праві власності або на умовах тимчасового користування земельної ділянки для розміщення гаража або дозвільних документів на його будівництво станом на час прийняття спірного рішення. Правилами благоустрою м. Чернігова не передбачено право позивача на встановлення металевого гаража без відповідних дозвільних документів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
24.03.2025 виконавчим комітетом Чернігівської міської ради, керуючись підпунктом 7 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», рішенням Чернігівської міської ради від 24 грудня 2019 року № 49/УІІ-2 «Про затвердження Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова в новій редакції», враховуючи пропозиції комісії з демонтажу незаконно розміщених об'єктів на території міста Чернігова, оформлені протоколом №1 від 07.03.2025, прийнято рішення №130 «Про демонтаж тимчасових об'єктів (металевих гаражів) на території м. Чернігова».
Вказаним рішенням відповідач вирішив
- провести демонтаж тимчасових об'єктів (металевих гаражів) згідно з Переліком, що додається (пункт 1).
- встановлено власникам/користувачам тимчасових об'єктів (металевих гаражів), визначених у Переліку до цього рішення, строк добровільного демонтажу та відновлення благоустрою 30 (тридцять) календарних днів з моменту прийняття цього рішення (пункт 2).
- Комунальному підприємству «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради: Повідомити власників/користувачів тимчасових об'єктів (металевих гаражів), визначених в Переліку, про прийняте рішення. (пункт 3.1). Провести демонтаж тимчасових об'єктів (металевих гаражів), визначених в Переліку до цього рішення, з відновленням благоустрою, у разі невиконання їх власниками/користувачами вимог щодо добровільного демонтажу у строк, визначений в пункті 2 цього рішення (пункт 3.2).
Згідно з пунктом 1 додатку до рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради на демонтажу підлягає тимчасовий об'єкт (металевий гараж) за адресою: АДРЕСА_1 , поруч із будинком 3, інформаційне повідомлення №1581. Власником/користувачем, якого вказано ОСОБА_1 . Підставою для демонтажу є пункти 5.12.1, 5.12.3,5.12.6,5.12.9 пункту 5.12 Правил благоустрою м. Чернігова.
Рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради було оприлюднено на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради (https://chernigiv-rada.gov.ua/rishennya-vikonkomu/sid-380/scid-2025-03-24/id-165345/).
На тимчасовому об'єкті (металевому гаражі) було розміщено попередження з вимогою добровільного проведення демонтажу до 27.04.2025.
Позивач 27.05.2025 звернувся із заявою до КП «Муніципальна варта» в якій зобов'язувався до 10.06.2025 демонтувати гараж за адресою м. Чернігів, вул. Володимирська, 3.
Актом демонтажу від 12.06.2025 №1581 металевий гараж за адресою м. Чернігів, вул. Володимирська, 3 був демонтований.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує такі норми права.
Предметом спору в даній справі є рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 24 березня 2025 року № 130 «Про демонтаж тимчасових об'єктів (металевих гаражів) на території м. Чернігова», в частині включення до Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу за порядковим номером 1 гаражу за адресою: м. Чернігів, вул. Володимирська, поруч із будинком 3.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі також Закон № 280/97-ВР), Закону України від 06 вересня 2005 року № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі також Закон № 2807-IV).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Підпунктом 7 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Згідно статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально- економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту 1 відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Згідно із пунктом 5 частини другої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Приписами пунктів 1, 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Статтею 14 Закону № 2807-IV передбачено, що об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Згідно частини 2 статті 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Рішенням Чернігівської міської ради від 24.12.2019 №49/VII-2 «Про затвердження Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова в новій редакції» (https://chernigiv-rada.gov.ua/pravila-blagonst/) затверджені Правила благоустрою м. Чернігова у новій редакції (надалі - Правила благоустрою).
Згідно з цим рішенням комунальне підприємство «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради є уповноваженим органом з питань виявлення та демонтажу незаконно розміщених об'єктів на території м. Чернігова.
Розділ 5 Правил благоустрою регламентує розміщення та утримання малих архітектурних форм, тимчасових споруд та Порядок демонтажу незаконно встановлених (розміщених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд.
Відповідно до пункту 5.11. Правил благоустрою положення Порядку демонтажу незаконно встановлених (розміщених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд (далі - Порядок демонтажу) розповсюджуються на випадки виявлення незаконного розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм, а також рекламних засобів, іншого майна (далі - об'єкти).
Згідно із пунктом 5.12. Правил благоустрою під незаконним розміщенням об'єктів розуміється розміщення, встановлення, а також інші дії, пов'язані із зайняттям території міста, за наступних підстав:
5.12.1.Без належного дозволу, встановленого чинними актами законодавства України;
5.12.2.Без укладання договору про пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою, або строк дії якого закінчився, або припинений у порядку, встановленому договором;
5.12.3.У разі відсутності рішень або невідповідності рішенням Чернігівської міської ради, її виконавчих органів;
5.12.4.У разі невідповідності дозвільним документам, з відхиленням від проекту;
5.12.5.У разі невідповідності будівельним нормам;
5.12.6.У разі відсутності документів, що підтверджують право власності (користування) земельною ділянкою під встановленими тимчасовими об'єктами, або використання земельної ділянки не за цільовим призначенням',
5.12.7.Використання об'єктів не за призначенням;
5.12.8.У разі відсутності паспорту прив'язки, або у разі, якщо він анульований, або строк його дії закінчився;
5.12.9.Безхазяйні об'єкти.
5.12.10.Самовільне спорудження над водопровідними, каналізаційними та іншими мережами, пристроями будь-яких будівель та предметів благоустрою, складання будівельних матеріалів і предметів ближче ніж за 5 м від осі водопровідних і каналізаційних мереж і пристроїв у межах охоронних санітарних зон, без погодження із балансоутримувачем таких мереж, у порушення норм охорони централізованих систем водопостачання і водовідведення та порушення державних будівельних норм.
Пунктом 5.14. Правил благоустрою визначено, що виявлення об'єктів здійснюється уповноваженим органом, про що складається акт.
Відповідно до пункту 5.15 Правил благоустрою , уповноважений орган на виявлений об'єкт, у разі можливості, розміщує інформаційне повідомлення (наклейка) з повідомленням про необхідність протягом одного тижня власнику/користувачу з'явитись до уповноваженого органу та надати дозвільні документи на розміщення об'єкта. Факт розміщення повідомлення фіксується фото- або відеозасобами. Інформація про виявлений об'єкт розміщується на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради.
Відповідно до пункту 5.19. Правил благоустрою власник/користувач повідомляється про прийняте виконавчим комітетом Чернігівської міської ради рішення шляхом його оприлюднення на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради. Протягом п'яти робочих днів з моменту прийняття рішення готується попередження з посиланням на відповідне рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради про демонтаж і наклеюється у разі можливості на незаконно розміщені об'єкти з проведенням фотофіксації.
У пункті 5.20. Правил благоустрою, зазначено, що протягом зазначеного виконавчим комітетом Чернігівської міської ради терміну власник/користувач зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж незаконно розміщених об'єктів та провести відновлення порушеного благоустрою на місці його розміщення.
Відповідно до пункту 5.21. Правил благоустрою у разі невиконання власником/користувачем вимог щодо добровільного демонтажу незаконно розміщених об'єктів та відновлення благоустрою протягом терміну, зазначеного у рішенні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, уповноважений орган забезпечує проведення такого демонтажу власними силами або із залученням на договірних засадах інших суб'єктів господарювання, які володіють необхідним для цього обладнанням та технікою. Всі організаційні дії, пов'язані з демонтажем незаконно розміщених об'єктів, здійснює уповноважений орган.
Щодо процедури прийняття рішення судом встановлено, що до Чернігівської міської ради надійшло звернення від 21.11.2024 від ОСОБА_2 в інтересах матері ОСОБА_3 , у якому повідомлялось, що ОСОБА_1 (співвласник 1/5 частини будинку) розпочав будівництво гаражу на земельній ділянці на яку він не має права власності/користування та без відповідних погоджень, чим порушує права його матері.
18.12.2024 інспектором-ревізором Муніципальної варти, за адресою: АДРЕСА_1 на відстані двох метрів від будинку 3 було виявлено тимчасовий металевий гараж, про що було складено Акт виявлення тимчасового металевого гаражу № НОМЕР_1 . На виявлений об'єкт було розміщено інформаційне повідомлення №1581 з вимогою власнику/користувачу до 26.12.2024 з'явитись до Муніципальної варти та надати дозвільні документи на розміщення паркану. Факт розміщення інформаційного повідомлення зафіксовано фото засобами.
Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято спірне рішення від 24.03.2025 №130 «Про демонтаж тимчасових об'єктів (металевих гаражів) на території м. Чернігова», яким зокрема, вирішено провести демонтаж тимчасового об'єкту (металевий гараж) за адресою: АДРЕСА_1 , поруч із будинком 3, інформаційне повідомлення №1581
Отже, судом не встановлено порушення процедури прийняття рішення, також на порушення вказаної процедури не посилається позивач у позовній заяві.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано будь-яких дозвільних документів на будівництво металевого гаражу за адресою АДРЕСА_1 , або документів які б підтверджували право власності/користування земельною ділянкою. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував наміром звернутись до Чернігівської міської ради для оформлення договору оренди на земельну ділянку.
Листом від 04.12.2024 №566/2024/2-08.04 Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради повідомило, що радою не приймалось рішення про передачу у власність/користування земельної ділянки по АДРЕСА_1 .
Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради листом від 09.12.2024 повідомило, що виконавчим комітетом Чернігівської міської ради не приймались рішення щодо затвердження та надання містобудівельних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва гаража та прибудови до квартири по АДРЕСА_1 .
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 Земельного кодексу України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Водночас, матеріали справи свідчать, що земельна ділянці, на якій розміщений металевий гараж, використовувались без правовстановлюючих документів та договорів оренди землі, а також інших документів, які б підтверджували право володіння чи користування останньою.
Тобто, позивач жодними належними та допустимими доказами, в розумінні статей 73 та 74 КАС України, не підтвердив факту законного розташування металевого гаражу за адресою АДРЕСА_1 , поруч з будинком 3.
Таким чином, відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваного рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 04062015).
Повний текст рішення складено 06.05.2026.
Суддя Олена ЛУКАШОВА