Рішення від 04.05.2026 по справі 620/3601/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/3601/26

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача Черевка А.П.,

представник відповідача Мишастої К.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Форсаж" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Форсаж" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 29.12.2025 № 22788/Ж10/25-01-04-06-01 (форма »Н»), яким застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у сумі 32 894 грн. 17 коп.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що податкове повідомлення - рішення винесене Головним управлінням ДПС у Чернігівській області 29.12.2025 № 22788/Ж10/25-01-04-06-01 (форма »Н»), яким до ТОВ "Форсаж" застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у сумі 32 894 грн. 17 коп. є не обгрунтованим, безпідставним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.75.1 ст.75 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), у порядку визначеному п.76.2 ст.76 розділу ІІ ПКУ, управлінням оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних по ТОВ «ФОРСАЖ» (код за ЄДРПОУ 31691350).

Перевіркою встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ щодо реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригувань в ЄРПН.

За результатами перевірки складено акт від 26.11.2025 року №21386/Ж5/25-01-04-06-01.

Вказаний акт камеральної перевірки було направлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу платника, отримано платником 02.12.2025 року (згідно повідомлення про вручення поштового відправлення).

Заперечення ТОВ «ФОРСАЖ» до Головного управління ДПС у Чернігівській області направлено 09.12.2025 року (на п'ятий робочий день з дня, наступного за днем отримання акта) листом від 09.12.2025р № 09/12 (вхідний Головного управління ДПС у Чернігівській області №53251/6/25-01 від 11.12.2025), що відповідає до п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України.

ТОВ «ФОРСАЖ» (код за ЄДРПОУ 31691350) до своїх заперечень (з урахуванням доповнень до заперечення від 11.12.2025 №11/12 (вх. Головного управління ДПС у Чернігівській області №53256/6/25-01/ЕКПП від 11.12.2025)) надано на 42 аркушах копії розрахунків коригування кількісних і вартісних показників від 01.09.2022 № 12,13,14,15.

На основі наданих платником аргументів, було з'ясовано наступне.

Умовно нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість у сумі 32894,17 грн. виникли внаслідок не своєчасної реєстрації розрахунків коригування на збільшення суми компенсації вартості, виписаних 01 вересня 2022р. до заблокованих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за травень 2022року:

1. ПН від 16.05.2022 №360 на суму ПДВ 892004,40 грн , реєстрація зупинена, зареєстровано Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.11.2022 № 7593736/31691350 про реєстрацію податкової накладної від 16.05.2022 № 360 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до даної податкової накладної від 01.09.2022року ПН №13 на суму ПДВ 14943,6 грн зареєстровано після розблокування ПН 11.11.2022р.

2. ПН від 16.05.2022 №361 на суму ПДВ 106960 грн , реєстрація зупинена, зареєстровано Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.11.2022 № 7593780/31691350 про реєстрацію податкової накладної від 16.05.2022 № 361 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до даної від 01.09.2022року ПН №16 на суму ПДВ 13104 грн зареєстровано ПН 11.11.2022р.

3. ПН від 16.05.2022 №362 на суму ПДВ 302696,80 грн , реєстрація зупинена, зареєстровано Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.11.2022 № 7593773/31691350 про реєстрацію податкової накладної від 16.05.2022 № 362 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до даної податкової накладної від 01.09.2022року ПН №12 на суму ПДВ 37084,32 грн зареєстровано ПН 11.11.2022р.

4. ПН від 16.05.2022 №357 на суму ПДВ 134107,68 грн , реєстрація зупинена, зареєстровано Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.11.2022 № 7593746/31691350 про реєстрацію податкової накладної від 16.05.2022 № 357 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до даної податкової накладної від 01.09.2022року ПН №14 на суму ПДВ 22182,94 грн зареєстровано ПН 11.11.2022р.

5. ПН від 16.05.2022 №358 на суму ПДВ 135011,10 грн , реєстрація зупинена, зареєстровано Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.11.2022 № 7593743/31691350 про реєстрацію податкової накладної від 16.05.2022 № 358 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до даної податкової накладної від 01.09.2022року ПН №15 на суму ПДВ 22332.38 грн зареєстровано після розблокування ПН 11.11.2022р.

В запереченні (в позивній заяві також) позивач посилався, що причиною несвоєчасності реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних є не можливість реєстрації таких розрахунків, оскільки реєстрація податкової накладної зупинена.

За результатами розгляду заперечення комісією з розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок, проблемних/спірних питань Головного управління ДПС у Чернігівській області зроблено висновок, що аргументи, викладені в запереченні ТОВ «ФОРСАЖ» не є обґрунтованими та не можуть бути враховані для визначення результатів перевірки, тому висновки акту камеральної перевірки від 26.11.2025 №21386/Ж5/25-01-04-06-01 залишити без змін.

Відповідно, було прийнято ППР від 29.12.2025 №22788/Ж10/25-01-04-06- 01 на загальну суму штрафних санкцій 32894,17 грн. ППР було направлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено 05.01.2026 року.

ТОВ «ФОРСАЖ» оскаржено ППР в адміністративному порядку.

Рішенням про результати розгляду скарги, ДПС України залишено без змін ППР від 29.12.2025 №22788/Ж10/25-01-04-06-01, а скаргу без задоволення.

Не погодившись з цим, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 - Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України надано право контролюючим органам проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.76.1 ст.76 ПКУ камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПКУ камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути в тому числі, але не виключно, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Пунктом 102.1 ст.102 ПКУ зазначено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/ розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день ( включно) календарного місяця,- до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день(включно) календарного місяця, -до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Пунктом 192.1 ст.192 ПКУ визначено: Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до п.89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Згідно з п.120?.1 ст.120? ПКУ порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст.201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Тож, для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за не реєстрацію/затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до них необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити, чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасної реєстрації таких документів.

Не своєчасно зареєстровані розрахунки коригування, зазначені в акті камеральної перевірки, складені до податкових накладних від 16.05.2022, надіслані на реєстрацію в ЄРПН 23.06.2022 і зупинені.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 (далі - Порядок № 117).

Згідно з пунктом 20 Порядку № 117 комісії контролюючих органів приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому у разі зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН (абзац 7 пункту 120-1.1 ст.120-1 ПКУ). Інших винятків в частині застосування штрафних санкцій пунктом 120-1.1 ст.120-1 ПКУ не передбачено.

Отже, розрахунок коригування до податкової накладної може бути зареєстрований в ЄРПН лише після реєстрації в ЄРПН податкової накладної, до якої його складено, у тому числі у разі, якщо реєстрацію в ЄРПН такої податкової накладної зупинено згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ.

При цьому штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.1 ст.120-1 ПКУ, не застосовуються лише до тих податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію в ЄРПН яких зупинено, на період зупинення такої реєстрації.

До відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 ст.120-1 ПКУ, притягується платник ПДВ, на якого покладено обов'язок щодо реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування. Разом з тим, ПКУ не передбачено продовження визначених пунктом 201.10 статті 201 ПКУ термінів реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, реєстрацію яких в ЄРПН зупинено.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначається, зокрема, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. N 520.

Перебуваючи проінформованим про зупинення податкових накладних від 16.05.2022, що були надіслані на реєстрацію в ЄРПН 23.06.2022 ТОВ «ФОРСАЖ» 01.09.2022 р. склало розрахунки коригування до зупинених податкових накладних.

При цьому, Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено ТОВ «ФОРСАЖ» надіслано лише 03.11.2022.

За результатами розгляду такого Повідомлення Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.11.2022 про реєстрацію таких податкових накладних (у терміни визначені законодавством).

Окремо суд зазначає, що Постачальник - Приватне акціонерне товариство "Лебединський насіннєвий завод" (код 00388932) склав розрахунок коригування вартості поставленого товару ( насіння соняшника ) РК №106 від 01.09.2022 р. до ПН №141 від 10.05.2022 р. та зареєстрував 22.09.2022 року.

Тобто саме бездіяльність Позивача щодо зупинених податкових накладних, до яких в подальшому були складені розрахунки коригувань, стало причиною порушення вимог п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ щодо реєстрації розрахунків коригувань в ЄРПН.

Крім того, заява щодо неможливості виконання податкових обов'язків відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, від ТОВ "ФОРСАЖ" (ЄДРПОУ 31691350) не надходила.

Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Форсаж" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Форсаж" (вул. Реміснича, 18, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 06 травня 2026 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ