05 травня 2026 року справа № 580/2038/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) подала позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не підготовки висновку та доповіді та не надсилання заяви ОСОБА_1 та інших документів щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України відповідно до пункту 4.3. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовки висновок та доповідь та надіслати заяву ОСОБА_1 та інші документи щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України відповідно до пункту 4.3. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
В обґрунтування позовних вимог представник позивачки зазначив, що отримавши від ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву позивачки із завіреними належним чином документами відповідно до законодавства України відповідач мав єдиний можливий варіант поведінки, а саме, результати опрацювання документів щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачці зазначити у висновку та доповіді та разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 до Порядку № 45, надіслати до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки), повертати документи на доопрацювання відповідач не мав повноважень.
Ухвалою від 06 березня 2026 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
17.03.2026 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що на момент загибелі (смерті) ОСОБА_2 , позивачка досягла повноліття, а відповідно подавати документи для отримання одноразової грошової допомоги позивачка може як утриманці загиблого (померлого). Однак за поданими документами не можливо встановити, чи перебувала позивачка на утриманні загиблого ОСОБА_2 . А отже без надання документів які підтверджують, що позивачка перебувала на утриманні загиблого (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), неможливо встановити її права на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України.
26.03.2026 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивачки вказав на його необґрунтованість.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.
Суд встановив, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є донькою ОСОБА_2 .
Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 , видане Шевченківським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві 06.08.2016 підтверджує зміну прізвища позивачки.
ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що складено актовий запис № 14 та підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 29.11.2025.
У зв'язку із загибеллю батька позивачка подала заяву про виплату одноразової грошової допомоги до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Листом від 06.02.2026 № 5/5/13/23 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив представника позивачки, що пакет документів для оформлення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 направлено ІНФОРМАЦІЯ_8 01.04.2024 року за вих. № 5/1/25/1002 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , для прийняття рішення. Після розгляду, документи були повернуті без реалізації для доопрацювання, за вихідним № 1021/8/9/3170 від 17.04.2024 року.
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_1 , доданого до листа ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.02.2026 № 5/5/13/237, документи повернуто на доопрацювання у зв'язку з тим, що за поданими документами неможливо встановити, чи перебувала ОСОБА_1 на утриманні загиблого ОСОБА_4 . Без надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що заявниця перебувала на утриманні загиблого (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), неможливо встановити її право на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.
Бездіяльність відповідача щодо не підготовки висновку та доповіді та не надсилання заяви та інших документів щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю батька до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України позивачка вважає протиправною, а тому звернулась в суд з цим позовом.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктами 1-2 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;
Відповідно до ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 28.12.2022), у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Згідно із ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній з 29.03.2023) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Пунктом 4 ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать, зокрема, діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (у редакції, чинній станом на 28.12.2022 - день загибелі військовослужбовця), встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до ч. 1 ст. 16-3 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (ч. 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII).
Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів визначають Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 (далі - Прядок № 45).
Пунктом 1.7 розділу І Порядку № 45 встановлено, що ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1) незалежно від місця реєстрації заявника.
Повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД визначає Розділ ІІІ Порядку № 45, відповідно до якого:
Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_1:
1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_1;
2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_1, ті обласні (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_1, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім'ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації;
3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв'язку та письмово за підпорядкованістю обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_1 для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення;
4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;
5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
Обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_1:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;
3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;
4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
У свою чергу, алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД встановлює розділ IV Порядку № 45, відповідно до якого:
Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_1 незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_1 приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ІНФОРМАЦІЯ_1 за підпорядкуванням.
Обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_1 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_1 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_1 результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_9 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ІНФОРМАЦІЯ_1, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_1.
Аналіз вищенаведених положень порядку вказує на те, що у спірних правовідносинах нормативно визначено чітку послідовність дій та обсяг повноважень органів військового управління щодо оформлення документів для призначення та виплати ОГД. Так, районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом, уповноваженим приймати документи від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати (завіряє копії цих документів) та готує доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД, які направляє до обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_1 за підпорядкуванням. У свою чергу, обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_1 опрацьовує документи та складає висновок щодо можливості призначення ОГД, а Комісія Міноборони, після відповідних перевірок, приймає рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
Отже, із системного аналізу наведених вище норм випливає, що: прийняття рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання), віднесене до компетенції розпорядника бюджетних коштів (в цьому випадку - Комісія Міністерства оборони України); обласний ТЦК та СП виконує процедурну функцію: перевіряє отримані документи, за результатами чого складає висновок та доповідь, які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилає до Департаменту соціального забезпечення; Порядок № 45 не передбачає для обласного ТЦК та СП повноважень повернути для доопрацювання подані документи без направлення висновку до Міністерства оборони України.
Суд зазначає, що саме розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про призначення/відмову в призначенні одноразової грошової допомоги або про повернення поданих документів на доопрацювання. Таке рішення належить до виключної компетенції розпорядника бюджетних коштів і може бути предметом судового контролю в окремому провадженні.
Суд врахував, що у спірних правовідносинах відповідач, як уповноважений орган, повернув перелік документів до п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_8 без складання висновку та без направлення їх до розпорядника бюджетних коштів, чим порушив визначену Порядком № 45 процедуру вирішення питання призначення одноразової грошової допомоги.
З урахуванням зазначеного суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо складення висновку та доповіді та надсилання заяви ОСОБА_1 та інших документів щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України відповідно до пункту 4.3. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача скласти висновок та доповідь та надіслати їх разом із заявою ОСОБА_1 та іншими документами щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України відповідно до пункту 4.3 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
Покликання відповідача про те, що за поданими документами не можливо встановити, чи перебувала позивачка на утриманні загиблого ОСОБА_2 , суд відхиляє, як необґрунтовані, оскільки відповідач, повернувши документи позивачки, фактично прийняв рішення, передбачене пунктом 4.5 розділу IV Порядку № 45, як розпорядник бюджетних коштів, тоді як у спірних правовідносинах відповідач є органом, уповноваженим на виконання процедурної функції.
Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для ухвалення рішення по суті спору.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно із статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення висновку та доповіді і надсилання заяви ОСОБА_1 та інших документів щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України відповідно до пункту 4.3. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти висновок та доповідь і надіслати їх разом із заявою ОСОБА_1 та іншими документами щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України відповідно до пункту 4.3 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 );
2) відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 05.05.2026.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК