05 травня 2026 року справа № 580/11743/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 13.07.2021 року про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до військової служби та виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 13.07.2021.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в лютому 2021 року було проведено медичний огляд ВЛК ОСОБА_1 , за результатами якого сформовано висновок від 26.02.2021 року про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. 13.07.2021 року ІНФОРМАЦІЯ_3 видано ОСОБА_1 тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , у якому зазначено «виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Проте, в лютому 2025 року в Резерв+ відобразилася інформація, що позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , категорія обліку: «військовозобов'язаний». 25.06.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ) непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку. Відповідач листом № ЩТ/1052 від 21.07.2025р. повідомив, що позивача автоматично, в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932, рішенням оператора реєстру вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 . Позивач вважає, що відсутні законодавчі підстави для зміни статусу позивача на військовозобов'язаного, оскільки раніше він вже отримав інший статус, тому просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 27.10.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
11.11.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_7 рішень, щодо взяття ОСОБА_1 , на військовий облік не приймалося. Відповідач зазначив, що на теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_7 не має сформованої облікової документації (медичної документації, висновків ВЛК та ін..) на громадянина ОСОБА_1 , прийняття будь яких рішень не є можливим, копій наданих документів не достатньо. Дані матеріали військового обліку, на підставі яких можливе прийняття рішення про виключення громадянина з військового обліку, можливо перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відповідач просить вирішити питання, щодо ІНФОРМАЦІЯ_6 як належного відповідача, а у задоволені позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 адміністративну справу №580/11743/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передано до Луганського окружного адміністративного суду. Матеріали адміністративної справи №580/11743/25 направити до Луганського окружного адміністративного суду після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2026 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2025 року скасовано та направлено справу до Черкаського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 27.04.2026 продовжено розгляд адміністративної справи за наявними у матеріалах справи доказами у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 27.04.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_9 про залучення співвідповідачів у даній справі.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного.
11.05.2017 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на виконання вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції 2017 року) став на облік призовників у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В лютому 2021 року було проведено медичний огляд ВЛК ОСОБА_1 за результатами якого сформовано висновок від 26.02.2021 року про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 75-а згідно гр. І Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, що затверджений наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008р.
13.07.2021 року ІНФОРМАЦІЯ_3 видано ОСОБА_1 тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , в пункті 7 щодо визначення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я вказано, що останній непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. З тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 вбачається, що 13.07.2021 року ОСОБА_1 виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Рреєстр «Оберіг» (Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних і резервістів) вказаних вище відомостей про виключення з військового обліку не містить.
На підставі відомостей пройденої ВЛК та на виконання вищенаведених вимог Порядку № 921, ІНФОРМАЦІЯ_3 вніс до тимчасового посвідчення ОСОБА_1 запис в п. 14 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
З лютого 2025 року в Резерв+ відображається інформація, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , категорія обліку: «військовозобов'язаний».
25.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку.
ІНФОРМАЦІЯ_7 листом № ЩТ/1052 від 21.07.2025р. повідомив, що ОСОБА_1 автоматично, в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932, рішенням оператора реєстру вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 . Рішень про взяття ОСОБА_1 на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_7 не приймалось. Рекомендовано звернутися з даним питанням до ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем проживання, відповідно до територіальної належності.
В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_10 (за адресою реєстрації місця проживання, дійсною станом на липень 2025 року) з заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ) непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку.
Листом № 4049 від 13.08.2025 року Відділом №3 ІНФОРМАЦІЯ_11 на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 де і перебуває на військовому обліку останній.
ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання останнього непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства тому звернувся до суду з даним позовом.
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-друга статті 1 Закону).
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону №2232-XII).
Поняття та види, порядок ведення військового обліку, постановка на військовий облік, а також зняття та виключення з нього визначені статтями 33 - 37 Закону № 2232-XII (на день постановки позивача на військовий облік та визнання його не придатним до військової служби Закон №2232-XII діяв у редакції від 02 лютого 2015 року).
У відповідності до частини першої статті 33 Закону №2232-XII усі військовозобов'язані та призовники підлягають військовому обліку.
Згідно з частиною третьою статті 33 Закону №2232-XII військовий облік усіх військовозобов'язаних та призовників провадиться за місцем їх проживання, а також за обсягами та деталізацією і поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-XII (на час виключення позивача з військового обліку Закон №2232-XII) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності; 9) померли.
Аналогічні норми містить пункт 3 частини шостої статті 37 Закону №2232-XII у редакції чинній, зокрема станом на дату формування позивачем витягу із застосунку «Резерв+» (21 липня 2025 року), згідно якого виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі - Порядок №1487 в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно із пунктом 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з частини 9 статті 5 Закону №1951-VIII, органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Стаття 14 Закону №1951-VIII регламентує ведення Реєстру.
Так, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною 3 статті 14 Закону №1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За змістом пункту 5 Порядку №559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 13 липня 2021 року знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 та виключений з військового обліку за статтею 37, ч.6, п.3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Підставою виключення з військового обліку є висновок лікаря невропатолога про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
З поданих суду доказів убачається, що позивач звернувся до відповідача з вимогою про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервистів відомостей про непридатність позивача до військової служби та виключити з військового обліку відповідно до даних, вказаних у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного у 2026 року.
Суд констатує, що за час із 13.07.2021 до 28.07.2025 суттєво змінились правові норми, які регулюють порядок визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: «Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби».
Згідно п. 3.8 гл. 3 р. ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 в редакції від 16.11.2018 (далі - Положення № 402): «Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд».
Враховуючи викладене, висновок лікаря невропатолога про ступінь придатності (включаючи статус непридатного) повинен оформлюватися відповідно до Положення № 402, з подальшим затвердженням штатною ВЛК вищого рівня.
Окремо суд зазначає, що виключення Позивача з військового обліку потрібно здійснювати у відповідності до законодавства, чинного на дату звернення: 2026 рік.
При цьому, згідно абз. 6 п. 3.8 гл. 3 р. ІІ Положення № 402: «Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_12 та ІНФОРМАЦІЯ_13 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів».
З урахуванням викладеного, постанова ВЛК про непридатність оформлюється свідоцтвом про хворобу, а не висновком лікаря невропатолога. При цьому позивач не надав ні відповідачу ні до суду таке свідоцтво про хворобу.
Оскільки позивач звернувся до відповідача у 2026 році, про виключення позивача з військового обліку у цей період можливе лише після оформлення свідоцтва про хворобу, що підлягає перевірці та затвердженню ВЛК обласного ТЦК та СП.
Згідно чинного законодавства, постанова ВЛК про непридатність має оформлюватися свідоцтвом про хворобу, що потребує подальшого затвердження ВЛК ТЦК та СП вищого рівня, а не Довідкою ВЛК міського ТЦК.
Позивач не надав свідоцтво про хворобу про непридатність з виключенням з військового обліку, тому відсутні правові підстави для виключення його з обліку.
З огляду на вказане, суд дійшов переконання, що на даний момент відсутні підстави для зобов'язання відповідача виключити позивача з військового обліку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ