Справа № 420/14875/25
05 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування Висновку Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області №51/2025 за результатами службової перевірки оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з порушенням вимог законодавства, зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 .
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Чугулени Ниспоренського району Республіки Молдова. В 1999 році позивачка разом з батьками переїхала на постійне місце проживання в с. Янишівка, Подільського району, Одеської області - Україна, де проживає на даний час. Школу в Україні не відвідувала через незнання мови, доглядала за братом. У 2008 році отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Любашівським УМВС України в Одеській області 10.01.2008 року. 15 березня 2023 року ОСОБА_4 звернулася до Любашівського РС ГУ ДМС України в Одеській області з метою оформлення нового паспортного документу в зв'язку з одруженням та зміною прізвища. Однак з невідомих причин паспорт було відібрано, натомість видано довідку про підтвердження особи, в зв'язку з тим, що відповідно до бази Єдиної інформаційно - аналітичної системи Управління міграційними процесами паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 10.01.2008 року Любашівським РС УМВС України в Одеській області на ім'я: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться в базі даних «Недійсні документи» у зв'язку зі зміною прізвища. Працівниками Любашівського сектору ГУ ДМС України в Одеській області здійснено перевірку факту належності до громадянства України ОСОБА_4 за результатами якої документально підтвердити належність до громадянства України останньої не виявилось можливим. 22 квітня 2025 року позивач отримав Висновок №51/2025 за результатами службового розслідування перевірки оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з порушенням вимог законодавства. Складений відповідачем висновок є невмотивованим, адже матеріалами службової перевірки на думку відповідача паспорт повинен бути визнаним недійсним, з підстави оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства, однак визнано його недійсним з підстав неотримання його заявником протягом двох років. Між тим, доводи відповідача про те, що позивачем не надано доказів на підтвердження з Консульства Республіки Молдова, не є доказом правомірності дій відповідача у спірних відносинах та не спростовують факту недотримання відповідачем встановленого порядку визнання недійсним бланку паспортів. Відповідачем не надано доказів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорта громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого позивач не мав права набути громадянство України. Отримавши паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , позивач добросовісно вважала, що нею додержано вимоги закону щодо набуття громадянства України. Позивач не погодився із зазначеним висновком та звернувся до суду із цим позовом.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що
за результатами службової перевірки встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилась на території Республіки Молдова, на момент проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України та набрання чинності 13 листопада 1991 року Закону України «Про громадянство України» на території України постійно не проживала (не була зареєстрованою), з заявою про набуття громадянства України в установленому законодавством порядку не зверталась, довідку про реєстрацію громадянином України не отримувала. На час документування паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 (у віці 22 роки) перебувала у громадянстві Республіки Молдова та по теперішній час є громадянкою Республіки Молдова, отже до заяви про видачу паспорта серії НОМЕР_1 внесено недостовірну інформацію щодо набуття заявницею громадянства України. Таким чином, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , оформлено 10.01.2008 Любашівським РС УМВС України Одеській області на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Чучулени Республіки Молдова, громадянці Республіки Молдова, з порушенням вимог законодавства, а саме: положень Закону України «Про громадянство України» від 08.10.1991 (із змінами) та пункту 18 розділу 5 «Видача паспорта деяким категоріям громадян» Наказу №600. Відповідно до бази даних ЄІАС УМП ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон не оформлювала. ГУ ДМС в Одеській області вважає зазначені обставини достатніми для оцінки висновку як правомірного правового акту, прийнятого на підставі достатніх правових та фактичних підстав. В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження набуття позивачем громадянства України, що також вказує на правомірність висновку, зміст якого зводиться до визнання недійсним паспорта громадянина України особи, яка не набула громадянство України. Крім того, ГУ ДМС в Одеській області встановлено та стороною позивача не спростовано факту того, що позивач є громадянкою Республіки Молдова. Враховуючи викладене, факт набуття ОСОБА_1 громадянства України документально не підтверджується та немає підстав вважати, що ОСОБА_1 є громадянкою України. За результатами службової перевірки було встановлено, що паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_1 оформлено з порушенням законодавства, оскільки підстав вважати її громадянкою України немає. Фактичні відомості свідчать про відсутність факту набуття ОСОБА_1 громадянства України за тими підставами, на які вона посилається у своїх доводах. За результатами службової перевірки було складено висновок, який в установленому порядку був надісланий до ДМС для затвердження. Відповідно до цього висновку паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_2 оформлено з порушенням законодавства, оскільки підстав вважати її громадянкою України немає. ДМС розглянувши висновок службового розслідування, а також долучені до нього матеріали, прийняв рішення щодо його затвердження. На підставі вищевикладеного, ГУ ДМС в Одеській області було складено висновок від 24.02.2025 року №51/2025 за результатами службової перевірки підстав оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з порушенням вимог законодавства, який затверджений ДМС 13.03.2022 року.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
10 січня 2008 року Любашівським РВ ГУМВС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .
15 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Любашівського РС ГУ ДМС в Одеській області щодо оформлення нового паспорта громадяни України.
З матеріалів справи вбачається, що Любашівським РС ГУ ДМС в Одеській області 30 березня 2023 року прийнято рішення про відмову в оформленні паспорту громадянина України відповідно до п.п. 3 п. 100 Порядку №302 (дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організації, не підтверджують надану заявником інформацію) та працівниками Любашівського РС ГУ ДМС в Одеській області вилучено паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 та інформацію про недійсність паспорта відповідно до п. 113 Порядку №302 внесено до відомчої інформаційної системи ДМС.
23 лютого 204 року представник позивача звернувся до ГУ ДМС в Одеській області із адвокатським запитом щодо причин вилучення Любашівським сектором ГУ ДМС в Одеській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , оформленого на ім'я ОСОБА_2 та щодо повідомлення про результати перевірки законності видачі зазначеного паспорта.
Згідно висновку Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області №51/2025 за результатами службової перевірки оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з порушенням вимог законодавства паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , визнано таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, а саме: положень Закону України «Про громадянство України» від 08.10.1991 року (із змінами) та пункту 18 розділу 5 Порядку оформленні і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2007 року №600, отже відповідно до п.п. 8 п. 108 Порядку №302 є недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.
Позивачка не погодилася із правомірністю Висновку Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області №51/2025 за результатами службової перевірки оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з порушенням вимог законодавства та звернулася до суду із цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основними нормативно-правовим актами з питань громадянства України є Закон України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року № 2235-ІІІ та Указ Президента України «Про затвердження Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень» від 27 березня 2001 року № 215.
Преамбулою Закону України «Про громадянство України» передбачено, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Зі змісту ст. 1 Закону України «Про громадянство України» вбачається, що громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України; іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав; реєстрація громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302.
Відповідно до п. 73 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Відповідно до п. 6, 7, 9, п. п. 1 п. 108, п. 113 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 обмін паспорта здійснюється у разі, зокрема, зміни інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені «прізвище», «ім'я» у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації).
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто. За оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством.
Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року.
Паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі коли він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені «прізвище», «ім'я» у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації).
Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, структурний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа із застосуванням засобів Реєстру вносить до бази даних Реєстру інформацію про факт подання особою заяви про втрату/викрадення паспорта, визнання недійсним, вилучення (у тому числі тимчасово), анулювання та знищення паспорта (серія, номер, орган видачі документа, дата видачі, дата закінчення строку дії, причина визнання недійсним, дата визнання недійсним, прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, дата та номер акта про знищення документа, дата внесення таких відомостей).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 Любашівським РВ ГУ МВС України в Одеській області 10.01.2008 року у зв'язку з набуттям громадянства України на підставі паспорта НОМЕР_3 МВС Республіки Молдова.
При цьому, працівниками Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області здійснено перевірку факту належності до громадянства України гр. ОСОБА_2 та документально підтвердити належність до громадянства України або набуття громадянства України не виявилось можливим.
За результатами проведеної перевірки Любашівським сектором ГУ ДМС в Одеській області відмовлено позивачці в оформлені паспорта громадянина України у зв'язку з тим, що дані отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником, а саме належності до громадянства України.
Під час подання позивачем заяви про обмін паспорта громадянина України у зв'язку із зміною прізвища 15.03.2023 року співробітником Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області було анулювано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 шляхом пробивання двох отворів наскрізь на кожному аркуші, обкладинці документа у формі книжечки та внесено інформацію бази даних Реєстру про недійсність паспорту.
З оскаржуваного висновку вбачається, що факт видачі 10.01.2008 року Любашівським РС УМВС України в Одеській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується Книгою обліку надходження і витрачення бланків паспортів громадянам Любашівського РС УМВС України в Одеській області (розпочата - 14.11.2007, закінчена - 06.06.2011). 23.05.2024 року Любашівським сектором ГУ ДМС в Одеській області надано Головному управлінню ДМС в Одеській області письмову автобіографію та згоду на обробку персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».
Так, у своїй автобіографії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснює, що дійсно народилась в с. Чугулени Республіки Молдова, де з 1 вересня 1991 до 1999 року навчалась в загальноосвітній школі. Вже в 1999 ОСОБА_2 разом з батьками переїхала в Україну, а саме в с. Янишівка Любашівського району в Одеській області. В школі ОСОБА_2 , не навчалась через незнання мови. Вже в 2008 році уклала шлюб та в 2009 змінила місце реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 . Також, у своїй автобіографії ОСОБА_2 зазначає, що у 2008 році набула громадянство України у зв'язку з чим, отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .
У заяві про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 наявна інформація про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: Одеська область, Любашівський район, с. Бобрик Другий; та запис у графі «чи перебував(ла) раніше в іноземному громадянстві (підданстві) і прийнятий (а) до громадянства України»: «переїхала з Республіки Молдова».
Згідно з даними відділу обліку моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС в Одеській області, ОСОБА_2 значиться зареєстрованою з 15.01.2008 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, 07.06.2024 року Головним управлінням ДМС в Одеській області направлено до Бобрицького старостинського округу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області запит №5100.4.1-6206/51.2-24 з метою отримання інформації щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання, з якого часу здійснена реєстрація та надання завірених копій форм А і форми Б (карточки прописки) відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та її батьків: матері ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та батька ОСОБА_6 (дата народження невідома). Від Бобрицького старостинського округу Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області 04.07.2024 року надійшла відповідь № 65121/5101-24, якою повідомлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться зареєстрованою з 15.01.2008 року за адресою: с. Бобрик Другий Любашівського району Одеської області на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 10.01.2008 року Любашівським РС ГУМВС в Одеській області. Батьки ОСОБА_2 : мати - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , значиться зареєстрованою з 09.01.2008 на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого 28.12.2007 Любашівським РВ ГУМВС в Одеській області; інформація про батька - ОСОБА_6 відсутня.
Також, Відділом паспортизації, реєстрації та еміграції 23.05.2024 року направлено до відділу з питань громадянства ГУ ДМС в Одеській області листа № 5100.4.1/11879-24 з метою здійснення перевірки за діючими та архівними обліками, щодо осіб які звернулись в установленому законодавством порядку із заявою про визначення належності до громадянства та додатково здійснити перевірку за обліками журналів з 2007 року по 10.01.2008 рік (так, як ОСОБА_2 документувалась 10.01.2008 паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 ) щодо можливого звернення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно відповіді відділу з питань громадянства ГУ ДМС в Одеській області №5100.16/12331-24 від 29.05.2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про набуття до громадянства України в установленому законодавством порядку не зверталась.
Крім того, згідно листа №5100.16/812-25 від 15.01.2025 року батьки особи: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_6 , згідно обліків з питань громадянства також не значаться, з питань набуття громадянства України до ГУДМС в Одеській області не звертались.
З метою підтвердження факту набуття ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України, підтвердження/спростування факту видачі довідки щодо визначення належності до громадянства України, Головним управлінням ДМС в Одеській області 07.06.2024 року направлено до Посольства України в Республіці Молдова запит № 5100.4.1 6205/51.2-24.
13.06.2024 року з Посольства України в Республіці Молдова надійшла відповідь №5799/1/5101-24 у якій зазначено, що за результатами перевірки наявної у Посольстві бази даних ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство України в Посольстві України в Республіці Молдова не набувала, на консульському обліку не перебувала, паспортом громадянина України для виїзду за кордон не документувалась та з будь-якого питання до Посольства України в Республіці Молдова не зверталась.
Також, Головним управлінням ДМС в Одеській області 07.08.2024 року направлено до Генерального консульства Республіки Молдова в Одесі запит № 5100.4.1-8779/51.2-24 з метою здійснення перевірки та наданні інформації про набуття/ належність до громадянства Республіки Молдова, підтвердження факту видачі паспорта громадянина Республіки Молдова серії НОМЕР_3 , можливого оформлення інших паспортів громадянина Республіки Молдова, в якому статусі перебувають паспортні документи та реєстрації місця проживання на території Республіки Молдова ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та додатково направлено запит №5100.4.1-9716/51.2-24 від 04.09.2024 року, №5100.4.1 11197/51.2-24 від 08.10.2024 року та повторно № 5100.4.1-13604/51.2-24 від 12.12.2024 року.
13.12.2024 року від Генерального консульства Республіки Молдова в Одесі надійшла відповідь №11737/1/5101-24 в якій повідомлено, що згідно Державного реєстру Республіки Молдова, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка Республіки Молдова, є громадянкою Республіки Молдова.
Суд зазначає, що на час оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (10.01.2008 року) діяв Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом МВС України від 15.06.2006 року №600, у чинній на той час редакції.
Відповідно до вимог п 3, 18 розділу 5 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 15.06.2006 року №600 для оформлення паспорта громадянина України особа подає: - заяву про видачу паспорта за зразком;- свідоцтво про народження;- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.;- довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України;- довідку про повернення особи на проживання в Україну з відповідною відміткою в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, видану працівниками територіального органу служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), або паспорт громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на проживання в Україну.
Ііноземці та особи без громадянства, які набули громадянство України відповідно до чинного законодавства України, отримають паспорти на підставі довідки встановленого зразка , виданої територіальним органом служби у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
У графі 8 заяви зазначаються реквізити довідки, а в графі «службові відмітки» номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства.
Питання набуття до громадянства України на час оформлення паспорта громадянина України НОМЕР_1 (10.01.2008 року) були врегульовані положеннями Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року (із змінами).
Відповідно до статті 3 Розділу І, ст. 6 Розділу ІІ Закону України «Про громадянство України» громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, які на момент набрання чинності Законом України 2Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) постійно проживали в Україні, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, і які не є громадянами інших держав; 3) особи, які народилися або постійно проживали на території України, а також їх нащадки (діти, онуки), якщо вони на 13 листопада 1991 року проживали за межами України, не перебувають у громадянстві інших держав і до 31 грудня 1999 року подали у встановленому цим Законом порядку заяву про визначення своєї належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянства України відповідно до цього Закону.
Підставами набуття громадянства України є, а саме: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок встановлення батьківства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України
З матеріалів справи вбачається, що за результатами службової перевірки встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилась на території Республіки Молдова, на момент проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України та набрання чинності 13 листопада 1991 року Закону України «Про громадянство України» на території України постійно не проживала (не була зареєстрованою), із заявою про набуття громадянства України в установленому законодавством порядку не зверталась, довідку про реєстрацію громадянином України не отримувала. На час документування паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 (у віці 22 роки) перебувала у громадянстві Республіки Молдова та по теперішній час є громадянкою Республіки Молдова, отже до заяви про видачу паспорта серії НОМЕР_1 внесено недостовірну інформацію щодо набуття заявницею громадянства України. Відповідно до бази даних ЄІАС УМП ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон не оформлювала.
Згідно оскаржуваного висновку, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , оформлено 10.01.2008 року Любашівським РС УМВС України Одеській області на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Чучулени Республіки Молдова, громадянці Республіки Молдова, з порушенням вимог законодавства, а саме: положень Закону України «Про громадянство України» від 08.10.1991 (із змінами) та пункту 18 розділу 5 «Видача паспорта деяким категоріям громадян» Наказу №600. У зв'язку із цим паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 підлягає вилученню, анулюванню та знищенню відповідно до п.п. 8 пункту 108 Порядку №302.
Крім того, ГУ ДМС в Одеській області встановлено та позивачем не спростовано факту того, що позивачка є громадянкою Республіки Молдова.
Таким чином факт набуття ОСОБА_1 громадянства України документально не підтверджується та немає підстав вважати, що ОСОБА_1 є громадянкою України.
За результатами службової перевірки було встановлено, що паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_1 оформлено з порушенням законодавства, оскільки підстав вважати її громадянкою України немає.
Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/16138/24 від 26 липня 2024 року відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, що виражені та внесенні в Єдиний державний демографічний реєстр про визнання недійсним паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 від 15.03.2023 року; зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серіїї НОМЕР_1 , в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
При цьому, позивачкою в порядку ч. 1 ст. 77 КАС України не доведено факту набуття громадянства України станом на дату подання заяви про видачу паспорта громадянина України, його оформлення та видачі.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про правомірність Висновку Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області №51/2025 за результатами службової перевірки оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з порушенням вимог законодавства та відсутність підстав для його скасування.
Згідно з ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 241-243, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправним та скасування Висновку Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області №51/2025 за результатами службової перевірки оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з порушенням вимог законодавства, зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА
.