Рішення від 05.05.2026 по справі 420/34585/25

Справа № 420/34585/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор", в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у період з 24.02.2022 по 01.09.2022 в повному обсязі;

- визнати неправомірною відмову Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в повному обсязі;

- зобов'язати Державну установу "Одеський слідчий ізолятор" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у період з 24.02.2022 по 01.09.2022, з урахуванням сплачених сум.

Ухвалою суду від 17.10.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 04.11.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою витребувано у Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" докази письмового повідомлення позивача про нараховане та виплачене йому грошове забезпечення, зокрема додаткової винагороди за спірний період; накази про прийняття та звільнення/виключення ОСОБА_1 зі служби.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач в період з 04.02.2022 по 13.09.2024 проходив службу в Державній установі "Одеський слідчий ізолятор". При цьому, позивач зазначає, що в період проходження служби, починаючи з 24.02.2022 йому не виплачувалась додаткова винагорода, яка передбачена Постановою №168 в повному обсязі. Так, за лютий, березень, квітень, травень 2022 року сплачено всього 39213,44 грн, замість 30000,00 щомісяця, а в період з 01.06.2022 по 01.09.2022 додаткова винагорода не нараховувалась та не сплачувалась.

01.12.2025 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому відповідач не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами та зазначає, що у первинній редакції постанови Кабінету Міністрів України №168 розмір додаткової винагороди для співробітників ДКВС України, крім тих із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, був визначений у фіксованому розмірі - 30000,00 грн щомісячно. Водночас, з урахуванням змін до постанови №168, внесених Кабінетом Міністрів України постановою від 07.07.2022 "793, розмір цієї додаткової винагороди визначений у граничному розмірі "до 30000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць". Проте, в обох зазначених постановах Кабінету Міністрів України (№168 і №793) передбачено, що вони набирають чинності з дня їх опублікування та застосовуються з 24.02.2022.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України з 04.02.2022 по 13.09.2024, що не заперечується сторонами.

Наказом начальника державної установи «Одеській слідчий ізолятор» №191/О-24 від 13.09.2024 позивач був звільнений зі служби за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 16.09.2024.

Згідно розрахунково-платіжної відомості про нарахування винагороди за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 судом встановлено, що позивачу за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 нараховано додаткову винагороду до 30000 грн пропорційно до відпрацьованого часу, у загальному розмірі 39213,44 грн.

Листом "5/11-51-25/21-72 від 05.09.2025 Державна установа "Одеський слідчий ізолятор" повідомила позивачу, що для забезпечення виплат додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (із змінами) кошти виділись за період служби з 24.02.2022 по 31.05.2022. Розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах ДКВСУ, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому місячному періоді проходження служби (24 години на добу). За фактично відпрацьований час за період служби з 24.02.2022 по 31.05.2022 ОСОБА_1 нараховано та виплачено 39213,44 грн. Згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 (із змінами) виплата винагороди здійснюється на період дії військового часу особам рядового в начальницького складу, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій (Постанова №754 від 01.07.2022 "Про внесення змін до п. 1 постанови КМУ від 28.02.2022 №168" застосовується з 01.06.2022).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у не здійсненні нарахування та виплати за період з 24.02.2022 по 01.09.2022 включно передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 додаткової винагороди у повному обсязі, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, її завдання та повноваження визначає Закон України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 №2713-IV (далі - Закон №2713-IV).

Відповідно до частини 4 статті 21 Закону №2713-IV, особи рядового і начальницького складу та працівники кримінально-виконавчої служби, а також члени їхніх сімей знаходяться під захистом держави, їх безпека, честь і гідність охороняються законом.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Закону №2713-IV держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України. Умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.

Частиною 1 статті 24 Закону №2713-IV передбачено, що фінансування діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законом. Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом, надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.

З метою визначення порядку та умов виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України Міністерством юстиції України 28.03.2018 наказом №925/5 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Порядок №925/5).

Згідно з пунктом 3 Порядку №925/5, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 8 Порядку №925/5 при виплаті грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення, належного за повний місяць, на кількість календарних днів цього місяця.

Таким чином, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме щомісячні його види, виплачуються пропорційно відпрацьованому часу на підставі законодавства, яке є спеціальним у спірних правовідносинах.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, дія якого в подальшому продовжувалась, у тому числі воєнний стан діяв у період спірних правовідносин.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (далі, - Постанова №168).

У пункті 1 цієї постанови установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 3 вказаної постанови Міністерству фінансів України доручено опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

У пункті 5 цієї постанови зазначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 до пункту 1 Постанови №168 були внесені зміни, згідно з якими абзац 1 пункту 1 після слів та поліцейським доповнено словами а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка.

При цьому, пунктом 2 постанови №350 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка згідно з додатком.

Згідно з вказаного Переліку програма єПідтримка поширюється на Одеську область, де розташовується Державна установа Одеський слідчий ізолятор, в якому працював позивач на момент виникнення спірних правовідносин.

Таким чином, з 24.02.2022 на період дії воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах Одеської області, повинна була виплачуватись додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн. щомісячно.

У подальшому постановою Кабінету Міністрів України №754 від 01.07.2022 (яка набрала чинності 08.07.2022 та застосовується з 01.06.2022) внесено такі зміни до пункту 1 Постанови №168, а саме: в абзаці першому слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні); після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць).

Тобто, з 01.06.2022 право на отримання щомісячної додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн. залишилось лише у тих співробітників, які несуть службу в межах територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 унормовано, що додаткова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168, на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

Положення абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, що стосується осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць, тобто в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року №754 і яка має застосовуватись з 01.06.2022, змін на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №793 не зазнали.

Надані позивачем розрахункові відомості про нарахування грошового забезпечення свідчать про те, що у лютому, березні, квітні і травні 2022 року відповідач не здійснив виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно, чим порушив вимоги Постанови №168 та право позивачки на належну оплату праці під час проходження відповідної служби.

За таких обставин позовні вимоги в цій частині є правомірними та належать задоволенню.

Щодо виплати додаткової винагороди з 01.06.2022 по 01.09.2022, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до наказів Головнокомандувача ЗСУ:

від 01.07.2022 № 184 визначено наступні райони ведення воєнних (бойових) дій з 01.06.2022 по 30.06.2022, у тому числі Одеська область

від 01.08.2022 № 212 визначено наступні райони ведення воєнних (бойових) дій з 01.07.2022 по 31.07.2022, у тому числі Одеська область,

від 01.09.2022 № 237 визначено наступні райони ведення воєнних (бойових) дій з 01.08.2022 року по 10.08.2022, та з 11.08.2022 року по 31.08.2022 року, у тому числі Одеська область.

Таким чином, враховуючи, що постановою КМУ №754 від 01.07.2022 (яка набрала чинності 08.07.2022 та застосовується з 01.06.2022) внесено зміни до пункту 1 Постанови №168, а саме: в абзаці першому слова, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка замінено словами, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні); після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), позивач має право на отримання грошової винагороди у розмірі до 30000 грн пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць у період з 01.06.2022 по 01.09.2022.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI Про судовий збір, у зв'язку з чим підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" (65059, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд. 11, код ЄДРПОУ 08564162) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Одеській слідчий ізолятор» щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 включно у розмірі 30 000 грн. за кожен місяць служби та за період з 01.06.2022 по 01.09.2022 у розмірі до 30000 грн пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць.

Зобов'язати Державну установу «Одеській слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 включно у розмірі 30 000 грн. за кожен місяць служби та за період з 01.06.2022 по 01.09.2022 у розмірі до 30000 грн пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені статтями 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.