Справа № 420/25292/25
05 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.02.2023 року та з 01.05.2025 року, перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01.02.2023 року та з 01.05.2025 року без обмеження її максимальним розміром.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду набрало законної сили - 10.10.2025 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом трьох місяців з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25.
22.04.2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25.
Розглянувши звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25, суд зазначає наступне.
Так, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 по справі № 420/25292/25, яке набрало законної сили 10.10.2025, ОСОБА_1 17.11.2025 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 та з 01.05.2025. Загальна сума заборгованості пенсії за період з 01.02.2023 по 30.04.2026 склала 60866,36 грн (з 01.02.2023 по 30.11.2025 - 57122,74 грн та з 01.12.2025 по 30.04.2026 - 3743,62 грн). Розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становив 25516,82 грн. Частина нарахованої доплати пенсії зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 в сумі 6043,87 грн (поточна заборгованість) в грудні 2025 року - квітні 2026 року за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями. Тобто, станом на день подання даного звіту до суду, залишок невиплаченої заборгованості за рішенням суду від 09.09.2025 по справі № 420/25292/25 становить - 54822,49 грн., який обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата перерахованої пенсії та нарахованої доплати до пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам заявника, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно із ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 КАС України).
Слід звернути увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
Як встановлено судом, на виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року та з 01.05.2025 року.
Відповідно до перерахунку пенсії з 01.02.2023 року, підсумок пенсії з надбавками становить - 23967,40 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 23967,40 грн.
Відповідно до перерахунку пенсії з 01.05.2025 року, підсумок пенсії з надбавками становить - 27786,79 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 27786,79 грн.
З наведеного слідує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25.
Суд додатково зазначає, що перерахунок пенсії з 01.05.2025 року проведений з урахуванням постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року, внаслідок чого були застосовані понижуючі коефіцієнти до пенсії позивача.
Згідно зі ст. 129 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 ст. 382 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.04.2026 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 382,383 КАС України, суд,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року у справі № 420/25292/25.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Суддя А.В. Бутенко