06 травня 2026 р. № 400/14074/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,
провизнання протиправною та скасування постанови, оформлену довідкою від 17.2.2025 № 2025-1217-1256-1955-7; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , (з урахуванням уточнених позовних вимог) про :
-визнання протиправною та скасування постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.12.2025 про визнання ОСОБА_1 , придатним до військової служби на підставі статті 64в, 41в графи ІІ розкладу хвороб;
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що проведено медичний огляд та визначено його придатність до військової служби. Із таким висновком позивач не погоджується вказуючи, що висновок здійснено без повного та належного огляду його стану здоров'я .
Ухвалою від 07.01.2026 суд позову заяву залишив без руху та надав строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 19.01.2026 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та викликом у судове засідання.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Відповідач у відзиві зазначив, що жодних протиправних дій, щодо громадянина ОСОБА_1 військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 не вчинялось. Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № №2025-1217-1256-1955-7 від 17.12.2025р. на підставі статтей 41-в, 64в графи ІІ розкладу хвороб затверджених наказом Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2002р. громадянин ОСОБА_2 визнаний придатним до військової служби. 23 грудня 2025р. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №2126 про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період, військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 призвано на військову службу до військової частини НОМЕР_1 . Тобто здійснити повторне проходження військово-лікарської комісії не є можливим оскільки громадянин ОСОБА_1 на даний час рахується військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 .
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд
16.12.2025р. під час здійснення заходів з мобілізації, уповноваженими військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_5 та представником Національної поліції, був зупинений громадянин ОСОБА_1 для перевірки військово облікових документів.
Під час здійснення перевірки військово-облікових документів військовозобов'язаного ОСОБА_1 з'ясувалось, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІКС «Оберіг» рахується порушником військового обліку за не уточнення вчасно облікових даних.
В подальшому працівником Національної поліції та військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянина ОСОБА_1 , як порушника військового обліку було доставлено до Миколаївського обласного об'єднаного центру мобілізації (ООЦМ) для проходження військово-лікарської комісії.
Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії №2025-12-17-12-56-1955-7 від 17.12.2025 проведено медичний огляд позивача 17.12.2025 року, на підставі статті 64 в, 41 в графи ІІ розкладу хвороб придатний до військової служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За змістом частини 10 статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з частиною 10 статті 2 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, та військовозобов'язані, які проходять службу у військовому резерві або призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України, а також центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Положеннями частини 5 статті 22 Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджене Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення №402).
Підпунктом 1.1. пункту 1 розділу І Положення №402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
За змістом пункту 1.3 глави 1 розділу І Положення №402 основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема : добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я.
Згідно з підпунктом 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення №402 на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
За визначенням пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом та інших категорій осіб, передбачених цією нормою.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, у мирний та воєнний час.
Водночас, повноваження щодо медичного огляду військовозобов'язаних, вивчення та оцінки стану їх здоров'я на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби покладені на ВЛК.
Разом з тим, оцінка стану здоров'я позивача та визначення ступеню придатності до військової служби, не входять до повноважень суду під час вирішення адміністративної справи.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Крім того, у постанові від 10.02.2022 по справі № 160/7153/20 Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Згідно з пунктами 3.1-3.4 Розділу I Положення №402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України "Про звернення громадян", Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23.01.2017 за № 94/29962.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
При цьому, Положення №402 встановлює чіткий алгоритм оскарження дій (бездіяльності) чи постанови ВЛК районного ТЦК та СП, відповідно до якого, такі дії можуть бути предметом перегляду у ВЛК обласного ТЦК та СП та у подальшому у ВЛК регіонів та у ЦВЛК.
В свою чергу, в судовому порядку можуть бути оскаржені лише постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК.
Таким чином, Положення №402 визначає позасудовий порядок оскарження дій (бездіяльності) чи постанови ВЛК районного ТЦК та СП.
Згідно доводів позивача, викладених у позовній заяві, ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , проведено медичний огляд позивача, за наслідками якого прийнято постанову, оформлену довідкою від 17.12.2025, про придатність позивача до військової служби.
Слід наголосити, що остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.
Проте, у матеріалах справи відсутні жодні докази звернення позивача зі скаргою на дії/рішення оформлене довідкою від 17.12.2025 ВЛК, що є предметом цього спору, до ВЛК обласного ТЦК та СП та у подальшому у ВЛК регіонів та у ЦВЛК, та позивачем такі обставини не доводиться.
Суд зазначає, що звернення із цим позовом до суду не відповідає порядку оскарження, встановленому Положенням №402, яким передбачено, що у судовому порядку оскаржуються постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК.
Разом з тим, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача, врахування тих чи інших медичних документів при формуванні висновку та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
З урахуванням зазначеного, беручи до уваги невідповідність обраного позивачем способу захисту порушеного права до встановленого Положенням №402 порядку оскарження, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови, оформлену довідкою від 17.2.2025 № 2025-1217-1256-1955-7; зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар