06 травня 2026 р. № 400/9359/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 , , АДРЕСА_2
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 про:
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо своєчасного не внесення змін (відомостей) як до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( Резерв +) так і до реєстру Оберіг стосовно не виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі п.п. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції дії закону станом на 01.12.2021рік), в результаті чого існує невідповідність цих відомостей реєстрів з відомостями Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 04.01.22 року щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку з 23.12.21 р і факт повторної постановки на військовий облік.
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність відомості реєстрів з відомостями тимчасового посвідчення військовозобов'язаного шляхом внесення змін (актуальних відомостей) до електронних форм відповідних облікових карток і самого Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( Резерв +) та і до реєстру Оберіг щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку з 23.12.2021 року відповідно до відомостей, які містяться у п.13 та п.14 його Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 04.01.22 року.
Позивач обґрунтовує позов тим, що він не є військовозобов'язаним, тому що виключений з військового обліку з 23.12.2021 року ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що є відповідний запис в пункті 14 його Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 04.01.22 року. Крім цього, він має на утриманні сина інваліда - ОСОБА_2 , що підтверджується відповідним посвідченням, копія якого надається. Підставою для виключення позивача з військового обліку був п.п. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції закону станом на 01.12.2021 рік), а проставлення відмітки про таке виключення з військового обліку передбачалося п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 року за N 921, що діяла у той час. Пунктом 2 преамбули постанови КМУ від 16.05.24 року за № 559 « Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово- облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зазначено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинністю цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка. А щодо викладення статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» у новій редакції, за якою пункт 6 частини 6 був виключений, то по перше, ці зміни вносилися ЗУ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, тобто майже через 2, 5 роки після виключення мого чоловіка з військового обліку, а по друге, згідно ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність людини. Це означає, що якщо один раз вже відбулося виключення людини з військового обліку згідно старого законодавства, яке наразі втратило чинність, то все одно таке виключення є актуальним і має на сьогодні законну юридичну силу, бо є остаточним і безповоротно та назавжди звільняє людину від виконання нею військового обов'язку, і така людина вже не підлягає призову на військову службу підчас мобілізації, як і не підлягає повторній постановці на військовий облік: ч.5 ст.1 ЗУ « Про військовий обов'язок і військову службу» гарантує, що громадяни звільняються від виконання військового обов'язку на підставах, визначених цим законом, такою підставою для позивача була норма п.п, 6 п. 6 ст. 37 ЗУ « Про військовий обов'язок та військову службу».
Відповідач надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові, оскільки ОСОБА_1 фактично 04.01.2022 здійснив написання заяви про постановку на військовий облік та як військовозобов'язаний 22.03.2022 проходив військово-лікарську комісію. Окрім цього, підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ. Станом на дату відновлення позивача на військовому обліку - частина 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» не містила такої підстави для виключення з військового обліку, як попереднє засудження особи до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Окрім того, згідно пункту 4 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані: особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України; особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин. З огляду на наведені вище положення ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку № 560, з 18.05.2024 року особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період. ОСОБА_1 не був засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Отже, дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік є правомірними, а тому підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що позов подано у строк передбачений нормами КАСУ та позивач не підлягає повторному взяттю на облік.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Тимчасове посвідчення № 89 від 04.01.2022 року свідчить, що ОСОБА_1 23.12.2021 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст.37 п.6 пп.6 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу».
Довідка ІНФОРМАЦІЯ_9 від 18.08.2025 № 6183 свідчить, що солдат запасу ОСОБА_1 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 призваний 26.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 на військову службу під час мобілізації та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ч.1 ст.33 ЗУ № 2322).
Згідно з частиною першою статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» ( в редакції чинній на момент призову позивача на військову службу) Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
Станом на 23.12.2021 день виключення позивача з військового обліку ч.6 ст.37 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» була викладена в такій редакції: Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: (зокрема)
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно з постановою КМУ №599 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа»:
п.3. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним .
4. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
-у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
-в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Позивач вважає поновлення/взяття його на обліку порушенням ст.58 Конституції України.
На переконання суду інститут виключення з військового обліку, з підстав передбачених ст.37 Закону, не є інститутом на підставі якого особа набуває якийсь незворотній правовий статус.
Виключення з військового обліку, це віднесення законодавцем особи до певної категорії, яка на його думку в цей час не підлягає призову на військову службу. Але, це виключення діє саме на час дії відповідного Закону. Зміна законодавцем підстав виключення з військового обліку, та відповідно категорій осіб, які не підлягають призову, відповідно може змінити становище особи.
Станом до 18 травня 2024 ( дата набрання чинності змін внесених до ЗУ №2232) позивач користувався правом на звільнення від військового обов'язку. Після цієї дати позивач вже не користується зазначеним звільненням від військового обов'язку та на нього покладений військовий обов'язок і відповідач має право взяти його на військовий облік.
Зазначене є законним способом регулювання з боку Держави, кола осіб, на яких безпосередньо покладається обов'язок, передбачений ст.65 Конституції України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Держава має суверенне право шляхом прийняття відповідних законів, як зменшувати, так і збільшувати коло цих осіб. Межи цього коло визначені у ст.65 Конституції лише одним критерієм - громадянством України. Як вбачається з поданих позивачем додатків до позову, він цьому критерію відповідає.
Нова редакція статті 37 ЗУ №2232 від 18 травня 2024 встановила нові підстави виключення з військового обліку, які почали діяти з 18 травня 2024 та взяття на облік. Наслідком нового унормування стало те, що якщо особа, яка була виключена на законних підставах з військового обліку, після того як такі підстави відпали і за умови, що вона відповідає законодавчо встановленим критеріям взяття на військовий облік, підлягає взяттю на такій облік.
Стаття 58 ч. 1 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
В Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 р. (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тобто, дія нормативно-правового акта в часі пов'язується із набранням чинності і з моментом втрати ним юридичної сили.
В спірних правовідносинах не порушується ст.58 Конституції України, оскільки держава в особі Верховної ради прийняло нові закони та нове правове регулювання щодо взяття та виключення з обліку військовозобов'язаних.
Отже, норми ст. 37 Закону №2232-ХІІ, станом на день взяття позивача до ТЦК та призову на військову службу не містять такої підстави для виключення з військового обліку осіб, які засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
У пункті 4 Порядку № 560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.
Суд зазначає, що законодавець має право змінювати критерії військового обліку, якщо це відповідає інтересам держави, тому у зв'язку із внесенням змін до Закону №2232-XII було звужено коло підстав для виключення з військового обліку.
Метою таких змін було розширення кола осіб, щодо яких діє військовий обов'язок. З часу набрання чинності змін до Закону №2232-XII він поширює свою дію на всій території України і розповсюджується на всіх осіб, що не досягли граничного віку перебування у запасі.
За встановлених обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Судові витрати не розподіляються та покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 НОМЕР_3 ) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко