Рішення від 06.05.2026 по справі 400/91/26

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 р. № 400/91/26

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, 54005,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ НП в Миколаївській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Миколаївській області щодо здійснення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період служби в поліції з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року, з урахуванням стажу служби у Податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року, який не відповідає дійсності;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 в частині надбавки за стаж служби в Національній поліції України з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року з урахуванням стажу служби у Податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року та з урахуванням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 місяці, з урахуванням рішень суду про зобов'язання здійснення перерахунку його грошового забезпечення для подання до Пенсійного фонду.

Ухвалою від 12.01.2026 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (головуючий суддя Мельник О.М.).

Відповідно до наказу голови суду від 17.02.2026 року № 33-к суддю ОСОБА_2 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку із звільненням його рішенням Вищої ради правосуддя від 17.02.2026 року № 215/0/15-26.

18.02.2026 року було здійснено повторний автоматичний розподіл справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Малих О.В.

Ухвалою від 20.02.2026 року суд прийняв справу до свого провадження та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 262 КАС України, без виклику сторін у судове засідання.

Розгляд справи розпочато спочатку.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на теперішній час ГУ НП в Миколаївській області здійснило перерахунок і виплату надбавки за стаж служби в поліції без перерахунку всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідач надав відзив, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 року у справі № 400/3616/25 було здійснено перерахунок та виплату позивачу надбавки за стаж в поліції у загальній суми 17010,64 грн без виплати податків.

Щодо видачі довідки відповідач зазначив, що грошове забезпечення поліцейських унормовано Постановою № 988 та Порядком № 260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився, а отже відсутні підстави для надання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій для проведення перерахунку пенсій за 24 місяці.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач у період з 04.04.2017 року по 03.03.2025 року проходив службу в Національній поліції України.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 року у справі № 400/2468/24 зобов'язано ГУ НП в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції, період служби у податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 року у справі № 400/8840/24 зобов'язано ГУ НП в Миколаївській області здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 в частині надбавки за стаж служби в поліції з 09.08.2021 року по 18.07.2022 року та з 01.06.2024 року по 29.07.2024 року з урахуванням стажу служби в податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 року у справі № 400/3616/25 зобов'язано ГУ НП в Миколаївській області здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 в частині надбавки за стаж служби в поліції з 18.07.2022 року по 31.05.2024 року з урахуванням стажу служби в податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року.

На виконання рішення суду від 15.07.2025 року у справі № 400/3616/25 позивачу нараховано та виплачено надбавку за стаж у розмірі 17010,64 грн, з яких: 13695,01 - сума отриманої надбавки; 2594,84 грн - податок на доходи громадян; 720,79 грн - військовий збір.

18.12.2025 року позивач звернувс до ГУ НП в Миколаївській області з заявою, у якій просив здійснити перерахунок його грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в Національній поліції України з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року з урахуванням стажу служби в Податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року та з урахуванням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 29.12.2025 року № 228027-2025 ГУ НП в Миколаївській області повідомило позивача, що рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 року у справі № 400/3616/25 виконано. Зазначене судове рішення не передбачає здійснення перерахунку окремих складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, премій, надбавок тощо), а лише перерахунок грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням додаткового стажу служби, визначеного судом.

Не погоджуючись з перерахунком та виплатою надбавки за стаж служби в поліції без перерахунку всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі та раніше за текстом - Закон № 580), служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Положеннями ст. 78 Закону № 580 встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

За змістом ч. 1 та 2 ст. 94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 (далі та раніше за текстом - Постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 п. 5 Постанови № 988 установлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за № 669/28799 (далі та раніше за текстом - Порядок № 260).

Відповідно до п. 3 розділу I Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988 (п. 3 розділу ІІ Порядку № 260).

Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби (п. 4 розділу ІІ Порядку № 260).

Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) (п. 12 розділу ІІ Порядку № 260).

Таким чином, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та нарахування премії проводиться у відсотках до трьох складових грошового забезпечення (посадового окладу + окладу за спеціальним званням + надбавки за стаж служби в поліції). Підвищення надбавки за стаж служби в поліції тягне за собою підвищення всього грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, суд погоджується з доводами позивача про те, що розмір грошового забезпечення за період з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року, навіть з урахуванням перерахунку надбавки за стаж служби в поліції на виконання рішення суду, нарахований без врахування усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що призводить до зменшення його загального розміру.

Одночасно з цим, обраний позивачем спосіб захисту своїх прав, викладений у прохальній частині позовної заяви, передбачає вимогу перерахувати надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням стажу у Податковій поліції та у Державній кримінально-виконавчій служби України з урахуванням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на розсуд суду не призведе до належного захисту порушеного права в частині нарахування усього грошового забезпечення з період з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року, а не лише однієї надбавки за стаж служби в поліції.

Суд також вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими ч. 2 ст. 9 КАС України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Враховуючи обставини справи та з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позов у даній частині вимог шляхом зобов'язання ГУ НП в Миколаївській області здійснити перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року з урахуванням стажу служби у Податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року та з урахуванням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії.

Щодо вимог позивача зобов'язати ГУ НП в Миколаївській області надати довідку про розмір грошового забезпечення за 24 місяці, з урахуванням рішень суду про зобов'язання здійснення перерахунку його грошового забезпечення для подання до Пенсійного фонду, суд зазначає, що суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушено в майбутньому. Позивачу ще не здійснено перерахунок грошового забезпечення на виконання даного рішення суду.

Отже, у даній частині вимоги позивача є передчасними та задоволенню не підлягають.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 40108735) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Миколаївській області щодо відмови у здійсненні перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року з урахуванням стажу служби у Податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року та з урахуванням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 09.08.2021 року по 29.07.2024 року з урахуванням стажу служби у Податковій міліції з 30.09.2008 року по 15.02.2013 року та у Державній кримінально-виконавчій службі України з 01.06.2013 року по 03.04.2017 року та з урахуванням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 06.05.2026 року.

Суддя О.В. Малих