справа № 380/10215/23
28 квітня 2026 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача від 07 квітня 2026 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 380/10215/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01 липня 2021 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01 липня 2021 року, виплату здійснити з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073,60 грн сплаченого судового збору.
08 квітня 2026 року позивач подав до суду заяву від 07 квітня 2026 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Указана заява мотивована тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило відповідний перерахунок його пенсії та нарахувало суму доплати за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року, яка становить 52000,00 грн, однак вказана сума доплати залишається невиплаченою відповідачем. За цих обставин, на переконання позивача, наявні підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення у цій справі відповідно до частини третьої статті 378 КАС України в редакції Закону України від 21 листопада 2024 року № 4094-IX, який набрав чинності 19 грудня 2024 року.
З огляду на вказане просить суд встановити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 нараховану, але невиплачену доплату до пенсії за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року.
14 квітня 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач) подало до суду заперечення на заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідач вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23, яке набрало законної сили, виконало, здійснивши відповідний перерахунок пенсії позивача. Загальний розмір доплати пенсії позивача за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року становить 52000,00 грн. Виплата цієї суми здійснюється за окремою бюджетною програмою. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (далі - Порядок № 821). Відповідно до Порядку № 821 виплати здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених у бюджеті Пенсійного фонду України, у розмірі зобов'язань державного бюджету і страхових коштів. На виконання вимог Порядку № 821 позивачу частково виплачено заборгованість з пенсійної виплати у справі № 380/11394/20. Заборгованість з пенсійної виплати у цій справі залишається незмінною та становить 52000,00 грн. Тож не можна стверджувати про невиконання відповідачем рішення суду в цій справі у розумінні статті 378 КАС України. Невиконання судового рішення в частині виплати нарахованої доплати на виконання рішення суду через відсутність відповідних бюджетних призначень у розумінні частини третьої статті 378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки така виплата буде здійснена після надходження коштів із Державного бюджету України.
З огляду на вказане просить суд у задоволенні заяви позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цій справі відмовити повністю.
20 квітня 2026 року позивач подав до суду заяву на спростування заперечень відповідача від 14 квітня 2026 року.
Разом з цією заявою позивач подав до суду заяву, у якій просить суд розгляд поданої ним заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення проводити без його участі.
З урахуванням положень частини другої статті 378 КАС України суд розглядає заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі у порядку письмового провадження.
Постановляючи цю ухвалу, суд зазначає таке.
Положенням частини першої статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Законом України від 21 листопада 2024 року № 4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - також Закон № 4094-ІХ), який набрав чинності 19 грудня 2024 року, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до змісту частин першої, третьої статті 378 КАС України (у редакції Закону № 4094-IX, що діє з 19 грудня 2024 року) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з 19 грудня 2024 року статтю 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при тому зміна способу і порядку виконання судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідної виплати.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зазначає, що норма частини третьої статті 378 КАС України (у редакції Закону № 4094-IX) була предметом правового аналізу Верховним Судом у постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22.
У цій постанові Верховний Суд вказав, що зазначена норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати.
Метою внесення змін до процесуального закону є забезпечення реального виконання судових рішень, а не формальне підтвердження обов'язку суб'єкта владних повноважень.
Зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом № 4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.
З ухваленням Закону № 4094-ІХ Верховна Рада України змінила концепцію статті 378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення.
Крім того, Верховна Рада України цим законодавчим актом усунула необхідність для позивача звертатися з новим позовом для стягнення вже нарахованих, але невиплачених сум, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту.
З урахуванням мети цих змін судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Суд встановив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01 липня 2021 року, не оскаржувалося в апеляційному порядку, тож набрало законної сили у серпні 2023 року.
На виконання вказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило відповідний перерахунок пенсії позивача, сума доплати пенсії за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року становить 52000,00 грн, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача та не заперечується сторонами.
Докази виплати позивачу грошових коштів для погашення заборгованості за рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23 відповідно до вимог Порядку № 821 відсутні.
У зв'язку з цим несплачена сума заборгованості за вказаним судовим рішенням станом на дату розгляду цієї заяви становить 52000,00 грн.
Отже, у розглядуваній ситуації наявний факт часткового невиконання відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, судового рішення у справі № 380/10215/23, яке набрало законної сили, щодо виплати на користь позивача перерахованої пенсійної виплати протягом двох місяців з дня набрання законної сили цим судовим рішенням.
Тому застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахованої суми є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.
Суд також ураховує, що відповідна сума доплати пенсії самостійно нарахована відповідачем на виконання судового рішення у справі № 380/10215/23, спору щодо неї немає, тобто така є виплатою, яка належить позивачу згідно з рішенням суду. Тож зазначена пенсійна виплата може бути стягнута з відповідача у порядку застосування судом інституту зміни способу і порядку виконання судового рішення на підставі імперативної норми абзацу другого частини третьої статті 378 КАС України.
Суд також уважає неправомірним будь-який формалістичний підхід до тлумачення статті 378 КАС України, який дозволяє суб'єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами у спосіб затягування виконання рішення, особливо у разі, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.
Покликання відповідача на відповідні правові висновки Верховного Суду суд відхиляє, оскільки такі, з огляду на зміни, внесені Законом України від 21 листопада 2024 року № 4094-IX до КАС України, в частині положень, що стосуються зміни способу і порядку виконання судового рішення, не є релевантними до спірних правовідносин.
Водночас релевантною до спірних правовідносин є саме правова позиція Верховного Суду, висловлена у постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22, яку суд ураховує на підставі частини п'ятої статті 242 КАС України.
Підсумовуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку, що оскільки відповідач (боржник), який у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі не виконав таке рішення в частині виплати нарахованої суми доплати пенсії за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року, що становить 52000,00 грн, спосіб і порядок виконання судового рішення у цій справі належить змінити на підставі абзацу другого частини третьої статті 378 КАС України шляхом стягнення з відповідача (боржника) зазначеної суми доплати до пенсії на користь позивача (стягувача).
З урахуванням викладеного суд висновує, що заяву позивача від 07 квітня 2026 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 380/10215/23 належить задовольнити, змінивши спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати пенсії за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року, що становить 52000,00 грн.
Керуючись ст.ст. 248, 378, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд
Заяву позивача від 07 квітня 2026 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 380/10215/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2023 року у справі № 380/10215/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати пенсії за період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2023 року, що становить 52000,00 грн.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 04 травня 2026 року.
Суддя Клименко О.М.