з питань сплати судового збору
04 травня 2026 року справа№ 380/7313/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп'як О.О., розглянувши у м. Львові у порядку письмового провадження клопотання про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької філії Львівського обласного центру зайнятості (Дрогобицький МРЦЗ) про визнання протиправними дій, -
встановила:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Дрогобицької філії Львівського обласного центру зайнятості (Дрогобицький МРЦЗ) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Дрогобицької філії Львівського ОЦЗ у реєстрації ОСОБА_1 як безробітного;
- визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо неперевірки достовірності відомостей реєстру та неврахування фактичних обставин;
- зобов'язати Відповідача зареєструвати ОСОБА_1 як безробітного;
- зобов'язати Відповідача призначити та виплатити допомогу по безробіттю з дати первинного звернення;
- зобов'язати Відповідача надати письмову інформацію про доступні курси за ваучером та умови навчання.
До позовної заяви долучив клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Ухвалою судді від 21.04.2026 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків, шляхом подання до суду квитанції про сплату судового збору.
Позивач подав до суду клопотання про усунення недоліків, у якому знову просив його звільнити від сплати судового збору, через його скрутне фінансове становище.
Ухвалою судді від 27.04.2026 року позивачу продовжено строк для усунення недоліків.
Позивач повторно подав клопотання про звільнення від сплати судового збору, у якому вказує на неспроможність заплатити судовий збір. Долучає Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору (відповідь на запит від в електронному вигляді від 25.02.2026) №F1419104 за період з січня 2020 по січень 2024 року.
Щодо цього слід зазначити наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач на підтвердження доводів надав суду скриншот із застосунку «Дія», в якому зазначено, що позивач внутрішньо переміщеною особою (Довідка переселенця 1302-5003992216), довідку форми ОК-5 від 05.10.2022 та Довідку №F1419104 від 25.02.2026.
В свою чергу, за змістом ст. 5 Закону України «Про судовий збір», пільг щодо сплати судового збору для внутрішньо переміщених осіб не встановлено.
Суддя зазначає, що довідка форми ОК-5 відображає відомості про суми заробітної плати, з якої сплачується єдиний соціальний внесок, а не відображає відомості про розмір річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, тобто за 2025 рік.
Згідно з частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до пункту 1 частини 1, частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, звільнити від сплати судового збору за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Відповідно до приписів статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.
Отже, вирішення питання про звільнення особи від сплати судового збору обов'язково відбувається за умови дослідження майнового стану сторони.
Відтак, підставою для звільнення від сплати судового збору у адміністративному судочинстві є майновий стан сторони, визначення якого є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується його рівень.
Як свідчать подані матеріали, позивачем на підтвердження свого майнового стану надано інформацію про доходи (Довідка №F1419104 від 25.02.2026) за період, який охоплює січень 2020 року по січень 2024 року.
Отже, позивачем на підтвердження свого майнового стану не надано інформацію про розмір річного доходу за попередній календарний рік, що в даному випадку є 2025 роком.
Суддею встановлено, що позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру, за яку позивачу необхідно було сплатити судовий збір у сумі 2662,4 грн (3328 *0,4*2).
На підставі частини третьої статті 4 № 3674-VI суд застосовує коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору за подання позовної заяви в електронному вигляді.
З огляду на зазначене, суддя приходить до висновку, що судовий збір за подачу даного позову має бути сплачений позивачем на загальних підставах.
За таких обставин адміністративний позов належить залишити без руху. Перелічені недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання доказів сплати судового збору в розмірі 2129,92 грн або доказів на обґрунтування неспроможності сплати судового збору у встановленому порядку.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
постановила:
відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Карп'як О.О.