Рішення від 05.05.2026 по справі 380/21763/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 рокусправа № 380/21763/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 (Городок) провадить свою діяльність та реалізує повноваження ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) провадить свою діяльність та реалізує повноваження ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2), ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач 3), в якому просить:

- визнати протиправною і скасувати постанову від 31 липня 2025 року ЦВЛК ЗСУ, оформлену протоколом від 31 липня 2025 року № 2025-0731-1417-0765-7 засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ, на підставі якої ІНФОРМАЦІЯ_2 внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на військовому обліку військовозобов'язаних, який був виключений з такого 28 липня 2022 року як непридатного до військової служби за станом здоров'я;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.07.2022;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення військового обліку ОСОБА_1 .

Ухвалою від 03.11.2025 відкрите спрощене провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 , перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Такий у 2017 році за результатами попереднього медичного огляду ВЛК, був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним до військової служби у воєнний час. 28 липня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

31 липня 2025 року ЦВЛК ЗСУ прийнято Постанову ВЛК від 31.07.2025, якою скасовано Постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.07.2022 щодо непридатності з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 , та зазначено, що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення. В обґрунтування вказаної постанови ЦВЛК ЗСУ від 31.07.2025 року, що оформлена протоколом від 31 липня 2025 року № 2025-0731-1417-0765-7 засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ, було зазначено, що враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення, а саме те, що постанова ВЛК щодо офіцера запасу була оформлена довідкою ВЛК замість свідоцтва про хворобу, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 в довідці ВЛК від 28.07.2022 №1/3720 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1986 року народження, на підставі статті 38-а графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» слід скасувати. На підставі Постанови ЦВЛК ЗСУ від 31.07.2025, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів був внесений запис про постановлення ОСОБА_1 на військовий облік.

Позивач вважає вказану Постанову ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 31.07.2025 протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки, під час прийняття оскаржуваної постанови, ВЛК ЦВЛК ЗСУ діяла: необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; не безсторонньо (упереджено); не добросовісно; не розсудливо.

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Відповідач 1 Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що за запитом слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Львівській області від 15.07.2025 № 62/6-1-000141/12 (копія додається) щодо розслідування у кримінальному провадженні за ознаками вчинення кримінального правопорушення, що з метою ухилення від мобілізації ряд офіцерів запасу ймовірно було знято з військового обліку з порушенням чинного законодавства. Враховуючи викладене та у зв'язку з необхідністю, що виникла під час досудового розслідування слідчий звернувся до ЦВЛК ЗС України переглянути та за наявності підстав скасувати рішення ВЛК про непридатність до військової служби, зокрема ОСОБА_1 .

ВЛК ЦВЛК ЗС України складено протокол засідання № 2025-0731-1417-0765-7 від 31.07.2025. Враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу II Положення, а саме те, що постанова ВЛК щодо офіцера запасу була оформлена довідкою ВЛК замість свідоцтва про хворобу, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 в довідці ВЛК від 28.07.2022 № 1/3720 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_2 , 1986 року народження - СКАСОВАНО, та підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення №402.

Стверджує, що при наявності сумніву у Позивача щодо правильності висновку ЦВЛК ЗС України (протокол № 2025-0731-1417-0765-7 від 31.07.2025), він мав право, самостійно, особисто звернутися до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 , згідно вимог Положення № 402, із пакетом документів, які б підтверджували протилежне. Матеріали позовної заяви не містять доказів на підтвердження порушення процедури перегляду Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України постанови ВЛК. При цьому, позивач не обмежений у праві пройти медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , як передбачено пунктом 2 протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України № 2025-0731-1417-0765-7 від 31.07.2025.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач надіслав суду відповідь на відзив та зазначив, що доводи відповідача про те, що перегляд постанови ВЛК був здійснений на підставі запиту слідчого СБУ у межах кримінального провадження, навпаки свідчать про штучність такого перегляду та недотримання визначеної законом процедури. Сам по собі запит слідчого не є і не може бути передбаченою законом підставою для скасування індивідуального акту, яким є постанова ВЛК у сфері медичної експертизи. Така обставина свідчить не про наявність правових підстав, а про зовнішнє ініціювання перегляду без дотримання вимог Положення № 402, що фактично перетворює процедуру медичного контролю на інструмент формального перегляду раніше прийнятих рішень. Відповідачем не доведено, що постанова ВЛК від 28.07.2022 року була незаконною на момент її прийняття або прийнята на підставі недійсних документів, що є єдиними визначеними підставами для її скасування. Ключовим є те, що під час перегляду постанови військово-лікарської комісії відповідачем не було проведено жодного медичного огляду позивача, не витребувано та не досліджено його актуальні медичні документи, не встановлено змін у стані здоров'я. Військово-лікарська експертиза за своєю суттю є медичною процедурою, яка передбачає оцінку фактичного стану здоров'я особи, а не формальну перевірку документів. Скасування висновку про непридатність до військової служби без проведення медичного огляду суперечить самій природі діяльності військово лікарських комісій та свідчить про відсутність належного обґрунтування прийнятого рішення. Єдина підстава, на яку посилається відповідач, а саме оформлення постанови ВЛК довідкою замість свідоцтва про хворобу, є виключно формальною та не може бути підставою для скасування рішення по суті. Позивач не впливав і не міг впливати на форму оформлення документів, оскільки це є виключною компетенцією військово-лікарської комісії.

Просив суд задовольнити позов.

Відповідач 3 ІНФОРМАЦІЯ_9 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 , перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 в статусі підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Згідно Довідки військово-лікарської комісії №1/3720 від 28.07.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_1 військовозобов'язаний ОСОБА_1 на підставі статті 38а, ІІІ розкладу хворіб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, визнаний не придатним до військової служби, з виключенням з військового обліку.

На підставі протоколу ВЛК ЦВЛК ЗС України № 2025-0731-1417-0765 7 від 31.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 Взято на військовий облік.

Стверджує: «…Згідно інформації із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та системи "Оберіг" військовозобов'язаний ОСОБА_1 16.12.2025 року через електронний кабінет "Резерв+" подав заяву №SA448CC36-3BAF-F011-9994 005056844140 щодо розгляду по справі про адміністративне правопорушення передбачено частиною 3 статтею 210-1 КУпАП та винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення. В ході розгляду заяви №SA448CC36-3BAF-F011-9994-005056844140 ОСОБА_1 уточнення військово-облікових даних де в подальшому стало відомо, що громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбаченого статтею 210-1 КУпАП, а саме: не прибуття по повісті №4963592 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних, яку було надіслано засобами поштового зв'язку. На вказану в повісті дату та час, а саме 06.10.2025 року об 09 год. 00 хв. громадянин ОСОБА_1 не прибув, про поважність причини не прибуття не повідомив. 22.10.2025 року скеровано звернення №Е3790609 до Національної поліції щодо доставки останнього для складання протоколу про адміністративне правопорушення згідно статті 210-1 КУпАП. Враховуючи вищенаведене 19.12.2025 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ознайомившись із матеріалами справи, та поданою заявою №SA448CC36-3BAF-F011 9994-005056844140 громадянина ОСОБА_1 , де в подальшому винесено постанову №R257376 по страві про адміністративне правопорушення відносно позивача ОСОБА_1 за порушення правил військового обліку передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП за те, що він являючись військовозобов'язаним, під час дії в Україні особливого періоду, порушив правила військового обліку, визначені абзацом 5 частиною 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України зобов'язані виконувати правила військового обліку встановленні законодавством а також відповідно до пункту 3 ст. 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України під час мобілізації зобов'язані з'являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних, проходження медичного огляду щодо визначення їх призначення на особливий період. Таким чином, громадянин ОСОБА_1 своїми діями (бездіяльністю) порушив вимоги абз.3 ч.10 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Звертаю увагу суду на те, що військовозобов'язаному ОСОБА_1 відомо про порушення правил військового обліку передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП, за не прибуття по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3 , та до моменту винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення не вжив жодних заходів у зв'язку з порушенням правил військового обліку. Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся 19.10.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою АДРЕСА_2 відповідно до статей 251 ,258, 268, 276, 277, 279-9, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також звертаю увагу суду на те, що позивач ОСОБА_1 02.01.2026 року здійснив оплату штрафу за порушення правил військового обліку відповідно до постанови №R257376 по справі про адміністративне правопорушення за частино. 3 статті 210-1 КУпАП в розмірі вісім тисяч п'ятсот гривень…».

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач надіслав суду відповідь на відзив та зазначив, що доводи відповідача про те, що допущені формальні помилки у оформленні документа відповідною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 , не повинні створювати негативні наслідки для особи, а саме для ОСОБА_1 , який діяв добросовісно. Також держава не може ставити особу в погіршене становище через допущені власні помилки в особі відповідних органів, в тому числі відповідний військово-лікарських комісій, що узгоджується із відповідними висновками ЄСПЛ. В свою чергу ОСОБА_1 як особа, у якої наявні порушення здоров'я, не вчиняла жодних протиправних дій в частині проходження ним медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , діяла добросовісно, не впливала на процес ухвалення рішення та була виключена з військового обліку військовозобов'язаних на підставі реальних проблем зі здоров'ям. Особу не можна протиправно позбавити набутого 3 роки назад статусу виключеної з військового обліку як непридатної до військової служби, оскільки це буде значно погіршувати становище особи без належних на те правових підстав. Процедурні помилки, допущені службовою особою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , є підставою для службової та/або дисциплінарної відповідальності відповідної посадової особи. ОСОБА_1 правомірно покладався на документ, виданий компетентним органом, а саме ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 впродовж тривалого періоду у часі, при цьому про скасування відповідної постанови Центральною ВЛК ЗСУ такий жодним чином не був повідомлений.

Просив суд задовольнити позов.

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 , перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

28.07.2022 ОСОБА_1 проведений медичний огляд ВЛК в ІНФОРМАЦІЯ_10 , за результатами якого прийнято постанову про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 38а, 38б графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, про що оформлено довідку з номенклатурним номером 103/2996 за формою Додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

28.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі довідки за вих. № 1/3720 від 28.07.2022 внесений запис до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з військового обліку військовозобов'язаних.

За запитом слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Львівській області від 15.07.2025 № 62/6-1-000141/12 щодо розслідування у кримінальному провадженні за ознаками вчинення кримінального правопорушення, що з метою ухилення від мобілізації ряд офіцерів запасу ймовірно було знято з військового обліку з порушенням чинного законодавства. Слідчий звернувся до ЦВЛК ЗС України переглянути та за наявності підстав скасувати рішення ВЛК про непридатність до військової служби, зокрема ОСОБА_1 .

31 липня 2025 року ЦВЛК ЗСУ прийнято Постанову ВЛК від 31.07.2025, якою скасовано Постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.07.2022 щодо непридатності з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 , та зазначено, що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення.

В обґрунтування вказаної постанови ЦВЛК ЗСУ від 31.07.2025 року, що оформлена протоколом від 31 липня 2025 року № 2025-0731-1417-0765-7 засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ, було зазначено, що враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення, а саме те, що постанова ВЛК щодо офіцера запасу була оформлена довідкою ВЛК замість свідоцтва про хворобу, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 в довідці ВЛК від 28.07.2022 №1/3720 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1986 року народження, на підставі статті 38-а графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» слід скасувати.

На підставі Постанови ЦВЛК ЗСУ від 31.07.2025, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесений запис про постановлення ОСОБА_1 на військовий облік.

Вважаючи Постанову ЦВЛК від 31.07.2025 протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2232-ХІІ).

Визначення військової служби міститься у частині першій статті 2 Закону № 2232-ХІІ та означає державну службу особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19 листопада 1992 року № 2801-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2801-XII) визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерством оборони України 14 серпня 2008 року затверджено Положення № 402, в якій передбачено, що військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Визначення військово-лікарської експертизи міститься у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 та означає:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів МОУ (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з абзацами 1-3 пункту 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до абзаців 1-5 пункту 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Пунктом 2.3 розділу І Положення №402 передбачено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. (підпункт 2.4.6. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).

Главою 3 розділу І Положення № 402 врегульовано порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК, якою відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402, є Центральна військово-лікарська комісія.

Так, пунктами 3.1-3.4 розділу І Положення № 402 передбачено, Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП. Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_12 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Щодо проходження медичного огляду військовослужбовців під час дії воєнного стану відповідними ВЛК.

Пунктом 3.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Як вбачається із пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Згідно з пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав.

За результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність чи не придатність військовослужбовця до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.

З аналізу наведених норм права висновується, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.

При цьому до штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Водночас постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до Центральної ВЛК або до суду.

Судом встановлено, що постановою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленою довідкою ВЛК від 28.07.2022 № 1/3720, позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 38а, 38б графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, про що оформлено довідку з номенклатурним номером 103/2996 за формою Додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Вказана довідка була зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_13 за вих. № 1/3720 від 28.07.2022 року та підписана начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 . 28.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі довідки за вих. № 1/3720 від 28.07.2022 року, було внесено запис до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з військового обліку військовозобов'язаних.

Також відповідно відмітки про виключення з військового обліку внесені до військового квитка позивача

31 липня 2025 року ЦВЛК ЗСУ прийнято Постанову ВЛК від 31.07.2025, якою скасовано Постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.07.2022 щодо непридатності з виключенням з військового обліку ОСОБА_1 , та зазначено, що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення.

В обґрунтування вказаної постанови ЦВЛК ЗСУ від 31.07.2025 року, що оформлена протоколом від 31 липня 2025 року № 2025-0731-1417-0765-7 засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ, було зазначено, що враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення, а саме те, що постанова ВЛК щодо офіцера запасу була оформлена довідкою ВЛК замість свідоцтва про хворобу, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 в довідці ВЛК від 28.07.2022 №1/3720 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1986 року народження, на підставі статті 38-а графи ІІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» слід скасувати.

Тобто постанову ВЛК, оформлену довідкою від 28.07.2022 №1/3720 скасовано з мотивів порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що постанова ВЛК щодо офіцера запасу була оформлена довідкою ВЛК замість свідоцтва про хворобу.

Щодо зазначення у витягу з протоколу засідання ЦВЛК від 31 липня 2025 року № 2025-0731-1417-0765-7 порушення вимог пунтків 22.5 та 22.6 глави 22 Положення №402, суд зазначає наступне.

Вказані пункти Положення № 402 в редакції станом на дату засідання ВЛК мали такий зміст:

"…22.5. Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

22.6. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час:

на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;

на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час:

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази)…".

Тобто під час оформлення позивачу документів за результатом проходження ВЛК, що у подальшому мали наслідком виключення його з військового обліку, не була дотримана процедура, передбачена Положенням № 402 в частині належного оформлення такого документа та його подальшого розгляду/затвердження.

Факт відсутності вини позивача у недотриманні такої процедури не надає чинності документам, оформленим із порушеннями.

За таких обставин суд доходить висновку про правомірність рішення штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 31 липня 2025 року, оформлене протоколом № 2025-0731-1417-0765-7, у звязку із чим відмовляє позивачу у позові у цій частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Відповідач 2 стверджує, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтею 210-1 КУпАП, а саме: не прибуття по повісті №4963592 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних.

Як слідує із матеріалів справи на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Велич-1», де працює ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було надіслано Розпорядження № 10134 за вих. № 1/10134 від 23.09.2025 року щодо необхідності здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку у ТОВ «Велич-1».

По тексту розпорядження вказано, що з метою проходження медичного огляду здійснити оповіщення таких військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку у ТОВ «Велич-1» про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 та забезпечити їх (його) прибуття 06 жовтня 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 : лейтенанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також долучена повістка № 4963592 від 23.09.2025 року щодо необхідності прибуття ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 06 жовтня о 09:00 годину для уточнення даних.

На зазначену дату і час ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 через хворобу.

Адвокатом Шашликовим Д. Г. в інтересах ОСОБА_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 скеровані письмові пояснення за вих. № 1106 від 03.10.2025 про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , не може з'явитись за повісткою на 06.10.2025 року о 09:00 годині у зв'язку із хворобою.

ОСОБА_1 перебував на лікарняному з 02.10.2025, у зв'язку із захворюванням загального характеру відповідно до медичного висновку про тимчасову непрацездатність 1111-A85M-4CEB-7AME. Вказаний медичний висновок про тимчасову непрацездатність відкритий 02.10.2025, датою закриття вказаного листка непрацездатності є 07.10.2025.

Разом із тим будь-яких доказів прибуття позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 по закінченню хвороби матеріали справи не містять.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Тобто судом встановлено, що позивач не прибув за повісткою вчасно за поважною причиною - власною хворобою, проте у подальшому, після одужання, не виконав свого обов'язку щодо прибуття за повісткою, чим допустив порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку про відсутність протиправності у діях посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна