Іменем України
06 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/531/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
20.03.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час здійснення її перерахунку з 01 лютого 2023 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, на підставі оновленої довідки, наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії ДСНС (МНС), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Луганським окружним адміністративним судом у 2025 році по справі № 360/477/25 ухвалено рішення, яким зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення зазначеного в довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 за № 5701- 334/5705 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Дане рішення набрало законної сили 24 липня 2025 року, але з 24.07.2025 по теперішній час рішення фактично не виконується.
Відповідно до вимог п.6 ч.5 ст. 160 КАС України, з метою досудового врегулювання спору позивачем було направлено звернення до Головного управління яке було зареєстровано на веб порталі Пенсійного фонду України за номером ВЕБ-12001- Ф-С-26-118655 від 20.02.2026 та зареєстровано в Головному управлінні за вхідним номером № 3678/О-1200-26 з вимогою виконати рішення Луганського окружного суду по справі 360/477/25.
За результатами розгляду звернення Головне управління надіслало відповідь від 06.03.2026 № 4600-3678/О-02/8-1200/26, у якій позивачеві відмовлено задоволенні вимоги, викладених в заяві від 20.02.2026.
Так згідно листа Головним управлінням позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701-334/5705, та з урахуванням фактично сплачених сум.
З огляду на те, що на час проведення перерахунку розмір пенсійної виплати здійснювався з обмеженням, визначеним статтею 43 Закону 2262, тому розмір пенсії після проведеного перерахунку фактично не змінився.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 360/1139/25 (набрало законної сили 12.11.2025) зобов'язано Головне управління провести перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Головне управління зазначає, що постановою частиною рішення суду у справі № 360/1139/25 досліджується обмеження розміру пенсійної виплати, визначеної з грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 22.11.2024 за № 5701- 4088/5705, та зобов'язання врахувати довідку про розмір грошового забезпечення від 31.01.2025 № 5701-334/5705 зазначеним судовим рішенням на Головне управління покладено не було.
Підстави для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 31.01.2025 № 2701-334/5705, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, без обмеження її максимальним розміром, у Головного управління відсутні.
05.03.2026 позивач отримав пенсійну виплату за березень 2026 року в сумі 25 950,00 гривень.
Вказані дії відповідача вважає протиправними.
Ухвалою суду від 20.03.2026 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07.04.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.
За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як внутрішньо переміщена особа, отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій.
Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668 внесено зміни до статті 43 Закону № 2262, а саме: визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У травні 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 у справі № 360/1574/24 (набрало законної сили - 10.04.2025) Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.11.2024 №5701-4088/5705, з урахуванням фактично сплачених сум.
Після перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року визначений на рівні максимального розміру пенсії згідно норм статті 43 Закону № 2262.
У грудні 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 по справі № 360/477/25 (набрало законної сили - 24.07.2025) Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 №5701-334/5705, та з урахуванням фактично сплачених сум.
В результаті проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі 360/477/25 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року визначений на рівні максимального розміру пенсії згідно норм статті 43 Закону № 2262, доплата відсутня.
У грудні 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 360/1139/25 (набрало законної сили - 12.11.2025) Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 визначений без обмеження максимальним розміром, згідно частини 7 статті 43 Закону 2262, станом на дату зобов'язання судом здійснити перерахунок та складає 36715,21 грн.
Підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку пенсії і створює правові наслідки для особи.
20.02.2026 за вхід. № 3678/О-1200-26 відповідачем зареєстровано заяву позивача від 20.02.2026 № ВЕБ-12001-Ф-С-26-118655, що надійшла вебпортал Пенсійного фонду України в якій позивач просив провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 за № 5701- 334/5705 з 01.02.2023.
Розглянувши звернення від 20.02.2026, зареєстроване 20.02.2026 відповідно за вхідним № 3678/О-1200-26, за нормами Закону України “Про звернення громадян» Головне управління листом від 06.03.2026 № 4600-3678/О-02/8-1200/26 надало позивачу відповідні роз'яснення, у тому числі роз'яснено порядок та способи звернення осіб до органів Пенсійного фонду України із заявами, зокрема, про перерахунок пенсії.
Відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262 підставою для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
За результатом розгляду звернення позивача, що надійшло на електронною поштою, відповідач не приймав ані рішення про відмову в перерахунку пенсії ані про перерахунок пенсії позивача.
У відповідача не виник обов'язок розглянути звернення представника позивача у порядку, визначеному Законом України № 2262 та Порядком № 3-1.
Оскільки підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку пенсії і створює правові наслідки для особи, можна дійти висновку, що правових підстав
для проведення перерахунку пенсії позивачу та прийняття відповідного рішення без
належним чином оформленої заяви останнього немає, у зв'язку з чим дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 за № 5701- 334/5705, є правомірними.
Листи відповідача мають суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.
Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023, то в її задоволенні слід відмовити, оскільки покладення судом обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивачу попри неподання пенсіонером відповідної заяви вказує на втручання у дискреційні повноваження територіального органу Пенсійного фонду, що чинним законодавством не допускається.
Відповідач діяв виключно в межах наданих йому повноважень та суворо дотримав встановлені Порядком № 3-1 норми. Отже своїми діями законні права позивача не порушував, за таких обставин позовні вимоги повністю не підлягають задоволенню в зв'язку з їх необґрунтованістю.
Просив суд врахувати, що з 18.05.2024 діє нова редакція Порядку № 45.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були визначені пунктами 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, що набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
На думку Головного управління підстав для вибіркового застосування висновків суду у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 немає.
Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не приймалось.
Таким чином, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії.
Правомірність дій відповідача підтверджується постановою Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18.
Щодо пропуску строку звернення до адміністративного суду відповідач зазначив наступне.
При зверненні до суду у позові зазначив, що позивач звернувся до уповноваженого органу з проханням оформити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для перерахунку пенсії довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.02.2023 відповідно до Постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії.
Звертаючись до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області із заявою про отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, позивач знав про порушення його прав на належний розрахунок пенсії з дотриманням вимог Постанови КМУ № 704.
Оскільки довідку від 31.01.2025 № 5701-334/5705 видано з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду України від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, то початок перебігу строку для звернення до відповідача з оновленою довідкою та/або до суду розпочався саме з 01.02.2023 (не пізніше).
Після отримання відповідної довідки позивач, знаючи про порушення своїх прав, повинен вживати активних дій щодо відновлення своїх прав та захисту порушених інтересів.
До Луганського окружного адміністративного суду, що підтверджено матеріалами справи № 360/531/26, позивач звернувся 19.03.2026.
При цьому, до відповідача відповідно до Порядку № 3-1 позивач з дня отримання довідки від 31.01.2025 № 5701-334/5705 і до сьогодні не звертався.
Вважає, що позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів. При зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду.
З урахуванням викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає, вважає їх необґрунтованими та просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
17.04.2026 від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначено таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі № 360/477/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки Головного управління ДСНС у Луганській області від 31.01.2025 № 5701-334/5705, з урахуванням фактично сплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року у справі № 360/1139/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
На неодноразові звернення позивача відповідач повідомив, що фактично рішення суду є виконаним.
Водночас відповідач протиправно не виконує рішення суду, що є незаконним.
Так, відповідач посилається на Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1), в якому визначено, що звернення із заявою про перерахунок пенсії можливе виключно:
1. шляхом особистого звернення пенсіонера до органу Пенсійного фонду України;
2. або шляхом подання такої заяви через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг із використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
При цьому Порядком № 3-1 не передбачено можливості подання заяви про перерахунок пенсії шляхом її надсилання засобами поштового зв'язку та/або на адресу органу Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії визначений рішенням суду, яке є обов'язковим для виконання.
Вважає, що будь-яке посилання відповідача на Порядок № 3-1 у межах виконання судового рішення є помилковим.
Крім того, посилання відповідача що листи мають суто роз'яснювальний характер і не породжують для позивача правових наслідків, оскільки не є актами індивідуальної дії (рішеннями суб'єкта владних повноважень) є помилковим з огляду на таке.
Так серед іншого, відповідач вказує що вимоги про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023, то в її задоволенні слід відмовити, оскільки покладення судом обов'язку здійснити перерахунок пенсії попри неподання пенсіонером відповідної заяви свідчить про втручання у дискреційні повноваження територіального органу Пенсійного фонду, що чинним законодавством не допускається.
Щодо строку звернення до суду, позивач зазначає, що до правовідносин щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, пов'язаних із видачею довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, не підлягає застосуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.
За таких обставин висновки судів попередніх інстанцій про пропуск Позивачем строку звернення до суду є помилковими, оскільки ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права і призводять до обмеження гарантованого законом права на перерахунок пенсії.
Невиконання рішення суду відповідачем підтверджується банківською квитанцією та скріншотом з особистого кабінету ПФУ, відповідно до яких має здійснюватися нарахування та виплата пенсії.
Зокрема, згідно з банківською квитанцією, пенсія за березень 2026 року була зарахована двома платіжними операціями на суми 25 950 грн та 2 595 грн, а за квітень 2026 року у розмірі 25 950 грн.
Водночас, відповідно до скріншоту з особистого кабінету Пенсійного фонду України, розмір нарахованої пенсії визначено у сумі 36 715,21 грн.
Разом з тим, на виконання рішення суду та відповідно до довідки Головного управління ДСНС у Луганській області від 31.01.2025 № 5701-334/5705, розмір пенсії має становити 51 756,08 грн.
Зазначена сума визначена без урахування додаткових надбавок, а саме: індексації базового ОСНП за 2024, 2025 та 2026 роки; доплати як учаснику бойових дій у сумі 648,25 грн; надбавки "учасник бойових дій" у сумі 40,00 грн; а також надбавки на непрацездатну дитину віком до 18 років, син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 1 297,50 грн.
Таким чином, фактичний розмір виплат не відповідає розміру пенсії, визначеному рішенням суду, що свідчить про його невиконання.
Вважає, що відповідач фактично не виконує рішення суду щодо перерахунку пенсії, що свідчить про визнання дій його протиправними та порушення обов'язку щодо обов'язкового виконання судового рішення.
З огляду на викладене вище, з метою належного та ефективного захисту прав, свобод і законних інтересів позивача від протиправних дій суб'єкта владних повноважень, просив суд ухвалити рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали судової справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджено копіями паспорту громадянина України, картки платника податків, посвідчення від 31.03.2016 серії НОМЕР_2 .
Позивач отримує пенсію за вислугу років по лінії ДСНС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_3 .
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі № 360/477/25 (залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2025) позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій задоволено:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 №5701-334/5705;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 №5701-334/5705, та з урахуванням фактично сплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 360/1139/25 (залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2025) позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час здійснення її перерахунку з 01 лютого 2023 року;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.03.2026, залишеною без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2026, заяву Харківського міжрегіонального Міністерства юстиції України про зміну порядку виконання судового рішення у справі № 360/1139/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити, змінено спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року у справі № 360/1139/25 з зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.02.2023 по 31.12.2025 у сумі 493 522,35 грн (чотириста дев'яносто три тисячі п'ятсот двадцять дві гривні 35 коп.).
20.02.2026 позивач звернувся через портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив повідомити про стан виконання рішення у справі № 360/477/25.
Листом від 06.03.2026 № 4600-3678/О-02/8-1200/26 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі № 360/477/25 (набрало законної сили 24.07.2025) Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 №5701-334/5705, та з урахуванням фактично сплачених сум. З огляду на те, що на час проведення перерахунку розмір пенсійної виплати здійснювався з обмеженням, визначеним статтею 43 Закону 2262, тому він не змінився. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 360/1139/25 (набрало законної сили 12.11.2025) зобов'язано Головне управління провести перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. Зазначає, що постановчою частиною рішення суду у справі № 360/1139/25 досліджується обмеження розміру пенсійної виплати, визначеної з грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 22.11.2024 за № 5701-4088/5705, та зобов'язання врахувати довідку про розмір грошового забезпечення від 31.01.2025 №5701-334/5705 зазначеним судовим рішенням на Головне управління покладено не було. З огляду на наведене, перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 360/1139/25 проведено з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 22.11.2024 за № 5701-4088/5705. Підстави для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 31.01.2025 № 2701-334/5705, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, без обмеження її максимальним розміром, у Головного управління відсутні.
Згідно із протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 здійсненого на виконання рішення суду у справі № 360/477/25 підсумок пенсії позивача з надбавками становить - 55386,33 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії - 23610, 00 грн.
Протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проведеного на виконання рішення суду у справі № 360/1139/25 підсумок пенсії з надбавками становить 37689,21 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії - 36715,21 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років 01.03.2026 по пенсійній справі 1204010868 пенсія ОСОБА_1 обчислена з сум грошового забезпечення:
посадовий оклад - 13740,00 грн;
оклад за військове звання - 2250, 00 грн;
процентна надбавка за вислугу років 45% - 7195,50 грн;
середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. - 25470,15 грн;
всього - 48655,65 грн.
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 34058,96 грн з урахуванням індексації:
7000010 Основний розмір пенсії - 39653, 96 грн;
Базовий розмір пенсії (48655,65 х 70%): 7090000 БОСНП 34058, 96 грн
Індексація базового ОСНП 2024 (34058,96 х 0,0796): 7092024 Індексація базового ОСНП 2024 1500, 00 грн
Індексація базового ОСНП 2025(35558,96 х 0,1150): 7092025 Індексація базового ОСНП 2025 1500,00 грн
Індексація базового ОСНП 2026(37058,96 х 0,1210): 7092026 Індексація базового ОСНП 2026 2595, 00 грн
Вид підвищення або надбавки до пенсії:
Учасника АТО, учасник бойових дій (ст.6) - 648, 75 грн;
7190007 7: Учасник бойових дій 40 - 40, 00 грн;
Непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 П "А" - 1297, 50 грн;
Підсумок пенсії (з надбавками): 41640,21 грн;
З урахуванням максимального розміру пенсії: 36715,21 грн.
Випискою АТ «Ощадбанк» підтверджено зарахування пенсійних виплат ОСОБА_1 , зокрема 03.04.2026 у сумі 25950,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, зокрема, перебували на військовій службі.
Відповідно до ч. 3, 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин 2-4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з абз. 2, 4, 5 п. 2.6 «Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1
У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою КМУ №704 затверджено, зокрема тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови КМУ №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згідно із п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Так, до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Також постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020 року, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з 29.01.2020 року дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 пункт 6 постанови КМ України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п. 4 постанови КМ України № 704 у первинній редакції.
Водночас, пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017, визначено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Тому, п.4 постанови № 704 з 29.01.2020 року має застосовуватись у наступній редакції: «Розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.».
У зв'язку з відновленням попередньої редакції п. 4 постанови КМУ №704 у уповноважених органів на видачу довідок про розмір грошового забезпечення виник обов'язок у наданні таких довідок, у свою чергу, у пенсіонерів виникло право на отримання таких довідок.
Так, Верховний Суд у постанові по справі №440/6017/21 від 02 серпня 2022 року дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У зв'язку із отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язане було перерахувати пенсію позивачу починаючи з 01.02.2023 тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії, що було зокрема встановлено судовим рішенням у справі № 360/1574/21.
Обмеження пенсій військовослужбовців встановлювались частиною 7 статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини згаданого рішення Конституційного Суду зазначено, що положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Тож з урахуванням висновків, сформульованих у рішенні Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, суд у цій справі формулює власний висновок про те, що з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною, а тому не підлягає застосуванню у спірних відносинах.
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії особи, право на пенсійне забезпечення якої встановлене Законом №2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Отже, наведені вище висновки Верховного Суду мали би бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача після перерахунку з 01.02.2023, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 360/1139/25, однак цього зроблено не було.
Зважаючи на факт визнання неконституційними положень частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає, що пенсійний орган обмежуючи позивачу виплату пенсії максимальним розміром, діяв всупереч приписам Конституції України та Закону №2262-ХІІ.
Обов'язок відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу прямо встановлений рішеннями Луганський окружний адміністративний суд від 12.05.2025 у справі № 360/477/25 та від 14.07.2025 у справі № 360/1139/25, які набрали законної сили та є обов'язковими до виконання відповідно до статей 14, 370 КАС України та статті 129-1 Конституції України.
Судове рішення у справі № 360/477/25 виконано відповідачем шляхом здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705.
Судове рішення у справі № 360/1139/25 виконано відповідачем шляхом здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023, внаслідок якого не обмежено розмір пенсії, проте не враховано довідку від 31.01.2025 № 5701- 334/5705, і змінено спосіб його виконання на стягнення заборгованості.
Тобто, фактично спірні правовідносини виникли внаслідок здійснення нового перерахунку пенсії з 01.02.2023 без врахування оновленої довідки, наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705, право на який встановлено рішенням у справі № 360/477/25.
З огляду на наведене, встановлені судами у судових рішеннях у справах № 360/477/25 та № 360/1139/25 обставини щодо права на перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки, наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705, та без обмеження максимальним розміром, є преюдиційними при розгляді цієї справи в силу вимог статті 78 КАС України.
Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що Верховним Судом у постанові від 08.05.2024 у справі № 360/13686/23 сформовано таку правову позицію:
«11. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків, якщо інше прямо не передбачено законом.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та залишення без розгляду позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.
12. Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
13. Зміст даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії у визначеному чинним законодавством розмірі з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі №280/1931/19, від 02 жовтня 2020 року у справі №826/1285/16.
14. Таким чином, до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі не проведення перерахунку з вини державних органів, уповноважених здійснювати перерахунок пенсії».
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, зі словесним коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 без урахування довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2025 № 5701- 334/5705, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська