05 травня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/342/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Міністерства оборони України (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Позивачка звернулась до суду з позовною заявою, у якій просить:
- визнати протиправними і скасувати рішення відповідача, оформлені п. 13 протоколу № 27/д від 21.03.2025 та п. 15 протоколу № 76/д від 28.08.2025, у частині не призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 15 млн грн;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у не призначенні та невиплаті їй, як матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , одноразової грошової допомоги в розмірі 15 млн грн;
- зобов'язати відповідача призначити їй одноразову грошову допомогу відповідно до статей 16, 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі передбаченому абзацом другим пункту 2 Постанови № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 15 млн грн як матері загиблого (померлого) під час захисту Батьківщини військовослужбовця ОСОБА_2 ;
- зобов'язати відповідача виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі та порядку, визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі передбаченому абзацом другим пункту 2 Постанови № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" - 15 млн грн з дня виникнення права - 19.02.2024 року, як матері загиблого (померлого) під час захисту Батьківщини військовослужбовця ОСОБА_2 .
В обґрунтування вимог позивачка вказала, що її син, військовослужбовець, загинув під час проходження військової служби, що підтверджується належними доказами, а причинний зв'язок смерті із захистом Батьківщини встановлений висновком військово-лікарської комісії. Як мати загиблого, вона має право на одноразову грошову допомогу, однак відповідач двічі розглянув подані документи та, фактично відмовивши у призначенні виплати, оформив це як "повернення матеріалів на доопрацювання". На думку позивачки, такі дії є протиправними, оскільки законодавство не передбачає багаторазового повернення документів після їх розгляду по суті, а також покладає обов'язок збирання та належного оформлення частини необхідних документів на самі державні органи. Позивачка вказує, що відсутність або недоліки документів, які формуються військовими органами, не можуть бути підставою для відмови у виплаті, а відповідач не довів жодної із передбачених законом підстав для відмови у призначенні спірної допомоги.
Представник відповідача подав відзив, у якому заперечив проти позову, зазначивши, що документи були повернуті позивачці на доопрацювання у зв'язку з їх неповнотою та наявністю розбіжностей, зокрема щодо причинного зв'язку смерті, а також відсутністю передбаченої нормативними актами довідки про обставини поранення. Вказує, що можливість повернення документів на доопрацювання прямо передбачена Порядком №45 як один із варіантів рішень за результатами їх розгляду. Крім того, відповідач наголошує, що питання призначення одноразової грошової допомоги належить до його дискреційних повноважень, а суд не вправі підміняти адміністративний орган та приймати рішення замість нього, зобов'язуючи призначити виплату. Також звернув увагу на перевірку судом строків звернення до суду з вимогами про оскарження п. 13 протоколу №27/д від 21.03.2025 (а.с.35-38).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2026 року запропоновано позивачці надати до суду, протягом десяти днів з дня вручення ухвали, заяву про поновлення строку звернення до суду, а також докази поважності причин його пропуску (об'єктивної неможливості звернення до суду у встановлені законом строки) (а.с.71-72).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 березня 2026 року позовну заяву в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене п.13 протоколу №27/д від 21.03.2025, було залишити без розгляду (а.с.79-80).
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивачка є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 29.01.2025 (а.с.10).
Старший матрос ОСОБА_2 проходив військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовець ОСОБА_2 помер, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть від 21.02.2024 №56 та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 27.02.2024 (а.с.11-12).
Відповідно до витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії НОМЕР_4 РВЛК від 11.07.2024 № 2330 встановлено, що травма, яка призвела до смерті та причина смерті, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини (а.с.15).
Позивачка, як матір померлого військовослужбовця, звернулася із заявами щодо виплати одноразової грошової допомоги згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану".
Однак, згідно пункту 13 Протоколу засідання комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21.03.2025 №27/д Комісія дійшла висновку про повернення документів на доопрацювання (а.с.19).
Далі, згідно пункту 15 Протоколу засідання комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28.08.2025 №76/д Комісія знову дійшла висновку про повернення документів на доопрацювання (а.с.21).
Не погоджуючись із такими рішеннями відповідача, позивачка звернулася до суду.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється згідно до Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до статті 41 Закону № 2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Підпунктами 1-3 частини другої статті 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі також Закон № 2011-XII, в редакції на дату загибелі сина позивачки) було передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;
загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Згідно до статті 16-1 Закону №2011-XII, у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до частини першої статті 16-2 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:
а) 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;
500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону;
б) 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Частинами шостою - дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону №2011-XII Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" від 25.12.2013 року № 975, якою затверджено відповідний Порядок (далі також Порядок № 975, у редакції, чинній на дату загибелі сина позивачки).
Пунктом 1 Порядку № 975 передбачено, що він визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності; у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
За пунктом 4 Порядку одноразова грошова допомога призначається у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста:
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Цього ж дня Президент України видав Указ № 69/2022 "Про загальну мобілізацію", яким оголошено проведення загальної мобілізації.
На виконання вказаних Указів Президента України Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнято постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168 у редакції, чинній на дату загибелі сина позивача).
Абзацом 1 пункту 2 Постанови № 168 було установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Крім того, згідно абзацу 6 пункту 2 Постанови № 168, виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Та, Верховний Суд неодноразово висловлював правовий висновок (у постановах від 29.03.2024 (справа № 440/3321/23) від 21.08.2024 (справа № 160/20229/22), від 18.11.2024 (справа №240/1743/24), відповідно до якого питання розміру допомоги визначається окремо та залежить від окремих чинників (умов), а саме:
у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (абзац 1 пункту "а" частини першої статті 16-2 Закону № 2011-ХІІ);
у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби (абзац 2 пункту "а" частини першої стаття 16-2 Закону № 2011-ХІІ);
у розмірі 15 000 000 грн на період дії воєнного стану для сімей загиблих осіб (абзац 1 пункту 2 Постанови № 168). Також, сімей осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (абзац шостий пункту 2 Постанови № 168).
Отже чинним законодавством передбачено три розміри одноразової грошової допомоги, для кожного із яких чітко визначені на законодавчому рівні умови призначення та виплати.
Так, на відміну від положень Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 975, Постанова № 168 містить звужений перелік підстав для виплати допомоги у збільшеному розмірі, оскільки така виплата у сумі 15 000 000 грн передбачена виключно на період дії воєнного стану та лише для сімей військовослужбовців, загиблих під час захисту Батьківщини, або померлих унаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за відповідних умов.
Відповідно до Закону № 2011-XII та пункту 2-1 Постанови № 168 наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок № 45).
Згідно до пункту 1.3 розділу І Порядку № 45, сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД визначений в розділі IV Порядку № 45.
Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2 (пункт 4.1).
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі ТЦКСП) приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням (абзац 1 пункту 4.2).
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 (абзац 2 пункту 4.2).
Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2) (абзац 1 пункту 4.3).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України) (абзац 2 пункту 4.3).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) (абзац 3 пункту 4.3).
Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу (абзац 4 пункту 4.3).
Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком (абзац 5 пункту 4.3).
Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану (абзац 1 пункту 4.4).
У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони (абзац 2 пункту 4.4).
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції (абзац 3 пункту 4.4).
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони (абзац 4 пункту 4.4).
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення, - готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП (пункт 4.5).
Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання) (пункт 4.6).
Відповідно до додатку 2 до Порядку № 45, визначено перелік документів які надають члени сім'ї до районного (міського) ТЦК та СП для призначення та виплати ОГД.
Зміст наведених положень свідчить, що процедура призначення ОГД, передбаченої Постановою № 168, є чітко регламентованою та багаторівневою, при цьому обов'язок щодо формування повного та належного пакета документів покладається не виключно на заявника, а розподіляється між різними суб'єктами владних повноважень, зокрема районними (міськими) та обласними ТЦКСП, структурними підрозділами Міністерства оборони України, а також відповідними військовими частинами.
Зокрема, саме на районний (міський) ТЦКСП покладено обов'язок не лише приймати документи від заявника, а й у разі їх відсутності - вживати заходів щодо витребування необхідних документів шляхом направлення відповідних запитів до військових частин, лікувальних закладів та інших органів. Водночас обласний ТЦКСП здійснює перевірку документів, встановлення кола осіб, які мають право на допомогу, та формує узагальнені матеріали для подальшого розгляду.
Таким чином, законодавець передбачив активну роль державних органів у збиранні, перевірці та уточненні документів, необхідних для призначення допомоги, що виключає можливість перекладення виключно на заявника обов'язку щодо усунення недоліків документів, які перебувають у розпорядженні інших органів державної влади.
Отже, повернення документів на доопрацювання може мати місце лише у випадках, коли заявником не подано документи, які об'єктивно перебувають у сфері його володіння чи контролю, або коли подані ним документи потребують уточнення. Натомість у ситуації, коли відсутність чи недоліки документів зумовлені діями (бездіяльністю) військових частин чи інших органів державної влади, застосування такого механізму суперечить самій суті встановленої процедури та принципу належного урядування.
В свою чергу, основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи визначені Положенням про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 26 жовтня 2016 року № 564 (далі - Положення № 564).
Приписами пункту 1 Положення № 564 вказано, що воно визначає основні функції, завдання, повноваження Комісії, а також порядок організації її роботи.
Основні завдання та функції Комісії визначені у Розділі ІІ Положення № 564.
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Положення № 564, основними завданнями Комісії є, зокрема, вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України № 2011-ХІІ.
Згідно із пунктом 2 Розділу ІІ Положення № 564, з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана, зокрема: приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України № 2011-ХІІ; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів; доводити прийняті рішення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для здійснення фінансування на виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Пунктом 2 Розділу ІІІ Положення № 564 визначено, що формою роботи Комісії є засідання.
Пунктом 10 Розділу ІІІ Положення № 564 встановлено, що результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.
Аналіз вказаних положень свідчить про те, що Комісія є колегіальним органом, на який покладено обов'язок здійснювати розгляд поданих документів та приймати рішення по суті заявленого питання, а саме - про призначення або відмову у призначенні ОГД. При цьому нормативне регулювання діяльності Комісії не передбачає можливості прийняття нею будь-яких інших рішень, зокрема у формі "повернення документів на доопрацювання", як завершального результату розгляду матеріалів.
Встановлений Положенням № 564 обов'язок прийняття рішення у місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів також свідчить про те, що законодавець пов'язує завершення відповідної адміністративної процедури саме з ухваленням рішення по суті, а не з вчиненням проміжних процесуальних дій. Більше того, оформлення результатів розгляду у вигляді протоколу засідання Комісії підтверджує, що прийняте рішення має носити чіткий та визначений характер, який породжує відповідні правові наслідки для заявника, зокрема щодо виникнення або відмови у виникненні права на отримання одноразової грошової допомоги.
Таким чином, використання Комісією формулювання "повернення документів на доопрацювання" за результатами фактичного розгляду матеріалів не відповідає визначеним повноваженням цього органу та свідчить про підміну передбаченого законом рішення по суті іншим, не передбаченим нормативно-правовими актами способом реагування, що порушує принципи правової визначеності та належного урядування.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідач, розглянувши подані позивачкою документи, був зобов'язаний оцінити їх у сукупності та у встановлений строк прийняти одне з рішень - про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову у її призначенні.
Натомість відповідач двічі прийняв рішення про повернення документів на доопрацювання, фактично завершивши розгляд заяви без прийняття рішення по суті, чим діяв поза межами наданих йому повноважень.
Так, судом встановлено, що підставою для повторного повернення документів стало посилання відповідача на необхідність подання додаткової довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) та усунення розбіжностей у визначенні причинного зв'язку смерті військовослужбовця. Водночас із матеріалів справи вбачається, що листом командира військової частини НОМЕР_2 від 15.05.2025 № 2254/к прямо було повідомлено про неможливість надання відповідної довідки, а також про відсутність підстав для внесення змін до наказу про підсумки службового розслідування (а.с.67зв).
Отже обставини, на які послався відповідач як на підстави для повернення документів, фактично підтверджують відсутність у позивачки реальної можливості усунути зазначені недоліки, оскільки відповідні документи формуються виключно уповноваженими військовими органами та не перебувають у її розпорядженні. Більше того, встановлені відповідачем розбіжності щодо причинного зв'язку смерті стосуються офіційних висновків компетентних органів, зміна яких не може бути здійснена заявником у межах процедури звернення за одноразовою грошовою допомогою.
Відтак, у разі наявності сумнівів або необхідності отримання додаткових відомостей відповідач був наділений повноваженнями самостійно витребувати необхідні документи та забезпечити повноту їх перевірки, однак такими повноваженнями не скористався.
За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення відповідача, оформлене пунктом 15 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28 серпня 2025 року №76/д про повернення документів позивача на доопрацювання, не відповідає критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, які встановлені частиною другою статті 2 КАС України, тому його належить визнати протиправними та скасувати.
Отже, позовна заява в цій частині підлягає до задоволення.
Водночас обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав, суд бере до уваги, що призначення спірної одноразової грошової допомоги належить до дискреційних повноважень саме Міністерства оборони України, відтак суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки про призначення та виплату спірної ОГД та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене пунктом 15 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28 серпня 2025 року №76/д.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану", та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН