Рішення від 05.05.2026 по справі 320/16702/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року Київ № 320/16702/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом з яким звернулась ОСОБА_1

до Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:

1. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України щодо зберігання та використання, шляхом зазначення у Витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" № ФОВМ-002365626, в якому, міститься інформація стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є «особою, стосовно якої СБУ в АР Крим порушено кримінальну справу №210/05 за ч.3 ст.28, ч.2 ст.332 КК України. 08.08.2006 Київським РВ Сімферопольського МУ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим в рамках кримінальної справи №10606030042 від 05.07.2006, пред'явлено обвинувачення за ч.3 ст. 149 КК України»;

2. Зобов'язати Департамент інформатизації Міністерство внутрішніх справ України виключити інформацію щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із інформаційної - аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», яка містить інформацію стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є «особою, стосовно якої СБУ в АР Крим порушено кримінальну справу №210/05 за ч.3 ст.28, ч.2 ст.332 КК України. 08.08.2006 Київським РВ Сімферопольського МУ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим в рамках кримінальної справи №10606030042 від 05.07.2006, пред'явлено обвинувачення за ч.3 ст.149 КК України».

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач отримала Витяг з інформаційно аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" № ФОВМ-002365626, в якому міститься інформація стосовно Позивача, яка є «особою, стосовно якої СБУ в АР Крим порушено кримінальну справу №210/05 за ч.3 ст.28, ч.2 ст.332 КК України. 08.08.2006 Київським РВ Сімферопольського МУ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим в рамках кримінальної справи №10606030042 від 05.07.2006, пред'явлено обвинувачення за ч.3 ст.149 КК України». Листом від 12.12.2024 року Офіс Генерального прокурора повідомив, що відповідно до Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення , затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 №298, облік осіб, які вчинили кримінальні правопорушення та які підозрюються у їх вчиненні , в інформаційній системі здійснюється з моменту набуття особами процесуального статусу підозрюваного. Згідно з даними Реєстру станом на 10.12.2024 року кримінальні провадження, в яких містяться відомості про притягнення Позивача до кримінальної відповідальності , як підозрюваної, обвинуваченої - не встановлені. Таким чином, наявність кримінальної справи №10606030042 від 05.07.2006 не було підтверджено, статус позивача в якості підозрюваної чи обвинуваченої - не підтверджено, наявність кримінальної справи №210/05 від 13.06.2005 стосовно позивача, з боку СБУ не підтвердила, а отже інформація стосовно позивача в інформаційно-аналітичній системі «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» - недостовірна. Крім того, відомості про результати судового розгляду кримінальної справи до відповідача не надходили. Таким чином, позивач вважає, що така недостовірна інформація, яка міститься в базі даних оперативно-довідкового обліку, порушує її права та інтереси з підстав відсутності відомостей про порушення кримінальних справ відносно неї

Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 11.04.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), у відповідача витребувано документи.

Відповідач, на виконання вимог ухвали суду, подав до суду витребувано інформацію, зазначивши, що текст Положенням про інформаційно-аналітичну систему «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», яке затверджено наказом МВС від 30.03.2024 № 207 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2022 р. за № 425/37761 є у загальному доступі на вебсайті Верховної Ради України за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0425-22#Text. Також, відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що діяв виключно в межах наданих законом повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством. Відомості про позивачку внесені до інформаційно-аналітичної системи на підставі офіційних облікових документів, отриманих від органів досудового розслідування, що відповідає вимогам нормативно-правових актів. МВС не наділене повноваженнями самостійно змінювати або вилучати такі дані без відповідного процесуального рішення слідчого органу або суду. Станом на момент розгляду справи таких рішень не надходило, а отже правові підстави для внесення змін чи видалення інформації відсутні. Таким чином, дії відповідача є правомірними, права позивачки не порушені, а заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Не є спірним, що в інформаційно-аналітичній системі “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» Міністерства внутрішніх справ України (витяг № ФОВМ-002365626) містяться записи про те, що: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка, Автономна республіка Крим область, Сімферополь є особою, стосовно якої наявна інформація станом на 17.10.2024:

- в графі "відомості про притягнення до кримінальної відповідальності":

"КС 210/5 від 13.06.2005 Орган СБУ в АРК статті: 28 ч. 3, 332, ч. 2 КК України. Відомості про рішення по справі відсутні".

"КС №10606030042 від 05.07.2006 пред'явлено обвинувачення 08.08.2006 Орган Київський РВ Сімферопольського МУ ГУМВСУ в Криму статті 149 ч. 3 КК України. Відомості про рішення по справі відсутні".

У зв'язку з наявністю таких відомостей представник позивача звернувся до відповідача із зверненням щодо видалення вказаних відомостей відповідач повідомив: «Станом на 12.02.2025 за даними інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (далі - IAC) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Сімферополь АР Крим, незнятої чи непогашеної судимості не має, в розшуку не перебуває. Разом з тим, є особою стосовно якої СБУ в Автономній Республіці Крим порушено кримінальну справу № 210.05 за ч. 3 ст. 28. ч. 2 ст. 332 KK України 08.08.2006 Київським РВ Сімферопольського МУ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим в рамках кримінальної справи № 10606030042 від 05.07.2006 пред'явлено обвинувачення за ч. 3 ст. 149 КК України. Інші відомості до МВС не надходили». Роз'яснено, що у разі незгоди з відомостями, що містяться в ІАС, можливо надати до служби ЄІС МВС офіційні документи (засвідчену судом копію рішення із зазначенням дати набрання чинності, довідку з місць позбавлення волі тощо) для внесення відповідних змін до ІАС.

Крім цього, представником позивача були направлені адвокатські запити до правоохоронних органів.

23.08.2024 до слідчого відділу ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі було подано клопотання щодо надання наявного обвинувального акту стосовно позивача за кримінальною справою №10606030042 від 05.07.2006 та закриття такого кримінального провадження.

Докази відправки додані у додатків до позовної заяви, проте клопотання залишилося без розгляду.

Листом від 25.11.2024 Служба безпеки України повідомила: «Слідчим відділом ГУ СБУ в АР Крим порушено кримінальну справу №210 за матеріалами ГВКЗЕ ГУ СБУ в АР Крим, 27.09.2005 із вказаної кримінальної справи матеріали відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч.3 ст.28, ч.2 ст.332 КК України, виділено в кримінальну справу № 224, яка 27.10.2005 направлена за підслідністю до прокуратури АР Крим».

Листом від 12.12.2024 Офіс Генерального прокурора повідомив: «Відповідно до Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення , затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 №298, облік осіб, які вчинили кримінальні правопорушення та які підозрюються у їх вчиненні , в інформаційній системі здійснюється з моменту набуття особами процесуального статусу підозрюваного. Згідно з даними Реєстру станом на 10.12.2024 кримінальні провадження, в яких містяться відомості про притягнення ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності, як підозрюваної, обвинуваченої - не встановлені».

Листом від 10.01.2025 Національна поліція України повідомила: «Відповідно до відомостей Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України, інформація, утворена в процесі діяльності поліції засобами інформаційно-аналітичної системи “Інформаційний портал Національної поліції України», положення про затверджено наказом МВС України від 03.08.2017 року №676, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28.08.2017 року за №1059/30927, не містить даних про ОСОБА_1 та номера кримінальної справи №10606030042.

Крім того, проінформуємо, що згідно бази даних “Розшук» ІПНП, Інструкцію з формування та ведення якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 червня 2023 року № 534, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2023 року за № 1486/40542. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у державному розшуку станом на 09.01.2025 не перебуває».

19.02.2025 представник позивача подав до відповідача заяву щодо виключення з ІАС “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» вищевказаної спірної інформації щодо ОСОБА_1 .

14.03.2025 відповідач листом повідомив: «Порядок функціонування ІАС визначено Положенням про інформаційно-аналітичну систему “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», затвердженим наказом МВС від 30.03.2022 № 207 “Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.04.2022 за № 425/37761).

Відповідно до вказаного Положення Департамент інформатизації МВС не наділений повноваженнями самостійно вносити зміни в облікові документи ІАС або вилучати їх. Підставою для корегування, видалення запису чи окремих відомостей є відповідні зміни в інформаційних системах, які є джерелами наповнення ІАС, зокрема зміни в інформаційних системах підрозділів інформаційно-аналітичної підтримки територіальних органів поліції, завірені належним чином копії процесуальних документів, рішень суду, офіційні листи органів досудового розслідування або органів прокуратури.

Звертаємо увагу, що на підставі листа ГСУ СБУ від 25.11.2024 до відомостей, які зберігаються в IAC стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесені відповідні зміни.

Повідомляємо, що станом, на 13.03.2025 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в IAC наявні відомості 13.06.2005 СБУ В АР Крим притягується до кримінальної відповідальності, за скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 332 КК України, кримінальна справа № 210. 27.09.2005 із вказаної кримінальної справи матеріали відносно ОСОБА_1 виділено у кримінальну справу № 224, яка 27.10.2005 направлена за підслідністю до прокуратури АР Крім.

08.08.2006 Київським РВ Сімферопольського МУ ГУМВСУ в Криму пред'явлено обвинувачення у скоєнні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, кримінальна справа № 10606030042 від 05.07.2006.

Окрім того, Порядком доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», затвердженим вищезазначеним наказом, визначено, що витяг - це документ, який сформований програмним забезпеченням IAC та містить відомості з неї, які є актуальні на дату та час його формування.

Також повідомляємо, що для отримання витягу з оновленою інформацією необхідно замовити витяг, через сервіс “Єдине вікно для громадян» (https://services.mvs.gov.ua) або портал чи застосунок “ДІЯ». Відповідно до пункту 13 розділу IV цього Порядку, у разі незгоди з відомостями, що містяться. у витязі, Ви може надати до Департаменту інформатизації МВС (служба ЄІС МВС) офіційні документи для внесення відповідних змін до ІАС (засвідчену судом копію рішення із зазначенням дати набрання чинності тощо).

Звертаємо увагу, що надані позивачем листи ГСУ НПУ від 10.01.2025, ГСУ СБУ від 25.11.2024, Офісу Генерального прокурора від 12.12.2024 носять інформаційний характер та не дають підстав для вилучення інформації з ІАС.

Разом з тим інформуємо, що питання достовірності відомостей, які зберігаються в ІАС стосовно ОСОБА_1 може бути оскаржене в судовому порядку.

У разі надходження до Департаменту інформатизації МВС матеріалів щодо корегування або видалення інформації, до відомостей, які зберігаються в ІАС стосовно ОСОБА_1 будуть внесені відповідні зміни».

Позивач, не погодившись із наданою відповіддю, зазначивши, що бездіяльність відповідача, яка полягає у невидалені зазначеної про неї інформації є протиправною, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державні влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачене Конституцією та законами України.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закону України Про доступ до публічної інформації від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до ст.1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

У відповідності до п. 1, 2 розділу V Порядку доступу до відомостей персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого Наказом МВС України від 29.11.2016 №1256, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.01.2017 за №22/29890 (в редакції на момент видачі довідки в якій зазначена спірна інформація), фізична особа, яка досягла 14-річного віку (далі - Заявник), має право на отримання з персонально-довідкового обліку відомостей про себе.

Відомості з персонально-довідкового обліку надаються заявнику у формі довідки з дотриманням вимог законодавства про звернення громадян та захист персональних даних на підставі запиту на отримання довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, що подається за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

При цьому за визначенням, наведеним у п. 1 розд. І Порядку №1256, довідка - документ, який містить відомості про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, та надається фізичній особі у відповідь на її запит.

Порядок №1256 втратив чинність 15.04.2022 у зв'язку з прийняттям Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.03.2022 №207, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2022 за №426/37762. Наказом Міністерства внутрішніх справи України від 30.03.2022 №207, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2022 за №426/37762 затверджено Порядок доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості (далі-Порядок № 207).

Відповідно до розділу IV Отримання відомостей з ІАС за зверненнями фізичних осіб Порядку № 207, фізична особа, яка досягла 14-річного віку (далі - Заявник), має право на отримання з ІАС відомостей про себе в паперовій або електронній формі. Відомості з ІАС надаються заявнику у формі Витягу з дотриманням вимог законодавства про звернення громадян та захист персональних даних на підставі запиту на отримання Витягу, що подається за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

Запит подається в паперовій або електронній формі. Запит в електронній формі подається за умови ідентифікації заявника з використанням електронного підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, що відповідає вимогам законодавства України, через офіційний вебсайт МВС або з використанням сервісної послуги єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ у формі прикладного програмного інтерфейсу, Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або електронного кабінету громадянина.

Витяг виготовляється в електронній формі. У випадках, передбачених законодавством, та за бажанням заявника Витяг може бути надано в паперовій формі. Витяг виготовляється за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку. Інформація про заявника, вказана в запиті, та додатково подані ним копії документів обробляються виключно з метою підготовки та надання йому Витягу.

Сформований в електронній формі Витяг засвідчується електронною печаткою служби ЄІС МВС та надсилається до робочого місця віддаленого доступу, з якого надійшов запит.

У разі якщо інформація, яка надається у відповідь на запит, містить дві сторінки, друга сторінка друкується на зворотному боці.

На вимогу заявника Витяг може виготовлятися в електронній формі, засвідчений електронною печаткою служби ЄІС МВС, та надсилатися на вказану ним адресу електронної пошти. У разі незгоди з відомостями, що містяться у Витязі, заявник може надати до служби ЄІС МВС офіційні документи (засвідчену судом копію рішення із зазначенням дати набрання чинності, довідку з місць позбавлення волі тощо) для внесення відповідних змін до ІАС.

Для уточнення наявної у служби ЄІС МВС інформації або установчих даних заявника, що вказані в запиті, можуть проводитися додаткові перевірки за територіальними персонально-довідковими картотеками Національної поліції України або уточнення інформації, наданої в запиті, у посадової особи РСЦ МВС, ВПР АЦСК МВС.

Фізична особа має право отримати інформацію про те, чи обробляються її персональні дані в ІАС, за умови дотримання вимог Закону України «Про захист персональних даних».

При цьому за визначенням, наведеним у п. 2 розд. І Порядку №207 витяг з ІАС (далі - Витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням ІАС та містить відомості з неї, які є актуальні на дату та час його формування. Кожному Витягу присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах ІАС.

В ІАС формується два види Витягів про: відсутність (наявність) судимості (скорочений); притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України (повний). Установчі дані - інформація про прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи, дату та місце її народження, що дозволяє ідентифікувати її в ІАС. Інші терміни в цьому Порядку вжито у значеннях, наведених у Положенні про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1024.

Повноваження Департаменту інформатизації МВС України щодо формування персонально-довідкового обліку як інформаційного ресурсу єдиної інформаційної системи МВС України, забезпечення контролю процесів його наповнення та використання, а також надання інформаційних послуг юридичним і фізичним особам закріплені у Положенні про Департамент інформатизації Міністерства внутрішніх справ України, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.01.2018 №70.

Наказом МВС України та ДДУПВП від 23.08.2002 №823/188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.09.2002 за №738/7026, затверджено Інструкцію про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України (далі - Інструкція №823/188).

Відповідно до підпункту 9.9 пункту 9 Інструкції про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах кримінально-виконавчої системи України, затвердженої наказом МВС та Державного департаменту України з питань виконання покарань від 23.08.2002 №823/188 (далі - Інструкція №823/188), інформацію про судимість (несудимість) за особистими зверненнями громадян надають територіальні УОІ-ВОІ за місцем останнього постійного мешкання цих громадян з урахуванням вимог статей 5, 89, 108 КК України. Довідка надається на бланку встановленого зразка за підписом керівника та засвідчується печаткою підрозділу з її обов'язковою реєстрацією.

Згідно пункту 11.1 пункту 11 Інструкції №823/188 з оперативно-довідкових картотек ДІТ при МВС та територіальних УОІ-ВОІ вилучаються:

а) раніше складені облікові документи у разі їх переоформлення на підставі постанов органів слідства (дізнання) або ухвал судів про уточнення (зміну) анкетних даних осіб, що стоять на обліку;

б) алфавітні картки на осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності, до яких не застосовувався запобіжний захід у вигляді взяття під варту, при заміні цих карток на арештантські або картки з рішенням суду;

в) облікові документи на осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності як обвинувачені, кримінальні справи стосовно яких припинені на стадії досудового слідства на підставі реабілітації або відносно яких судом прийнято виправдувальний вирок;

г) облікові документи, що підлягають вилученню у зв'язку із закінченням строку їх зберігання відповідно до п.10 Інструкції.

Відповідно до пункту 10 Інструкції №823/188 терміни зберігання облікових документів.

В оперативно-довідкових картотеках (банках даних) ДІТ при МВС і територіальних УОІ-ВОІ облікові документи зберігаються незалежно від погашення або зняття судимості.(пп. 10.1 п. 10 Інструкції №823/188).

Підпунктом 10.2 пункту 10 Інструкції №823/188 в оперативно-довідкових картотеках облікові документи зберігаються:

Постійно:

а) на засуджених за злочини проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;

б) на засуджених до довічного позбавлення волі (у тому числі тих, хто раніше був засуджений до смертної кари);

в) на осіб, померлих у місцях позбавлення волі та під час слідства;

г) на осіб, що стали жертвами політичних репресій.

На засуджених до позбавлення волі за скоєння:

а) особливо тяжких злочинів (пункт 5 статті 12 КК України) ( 2341-14 ) - 50 років після відбування покарання;

б) тяжких злочинів (пункт 4 статті 12 КК України) ( 2341-14 ) - 30 років після відбування покарання;

в) злочинів середньої тяжкості (пункт 3 статті 12 КК України) ( 2341-14 ) - 20 років після відбування покарання;

г) злочинів невеликої тяжкості (пункт 2 статті 12 КК України) ( 2341-14 ) - 10 років після відбування покарання.

На осіб, засуджених до мір покарання без позбавлення волі:

а) один раз - 5 років після відбування покарання;

б) два і більше разів - 10 років після відбування покарання

за останньою судимістю.

На осіб, засуджених до штрафу, - 5 років після винесення рішення.

У разі основного покарання у вигляді позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю, службового обмеження для військовослужбовців, а також тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців - 2 роки після закінчення визначеного судом терміну обмеження.

Щодо інших категорій осіб:

а) на осіб, які вчинили злочини і за рішенням суду поміщені в психіатричні лікарні для примусового лікування або передані під опіку родичів чи інших осіб, що доглядають за хворим, - до досягнення ними 80-річного віку;

б) на осіб, амністованих на стадії досудового слідства, або до вступу вироку в законну силу, - 10 років з моменту прийняття рішення про амністію;

в) на засуджених осіб, амністованих після вступу вироку в законну силу, - на загальних підставах відповідно з підпунктами 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4 Інструкції, але не менш ніж 10 років після звільнення від покарання;

г) на осіб, кримінальні справи стосовно яких припинені відповідно до статей 22, 44-49, 97, - 10 років з дня припинення справи;

ґ) на осіб, оголошених у розшук, - до припинення розшуку його ініціатором;

д) на осіб, затриманих за підозрою в занятті бродяжництвом, - 5 років;

е) на осіб, відносно яких матеріали протокольної форми направлені до суду відповідно до статті 426 КПК України ( 1003-05 ), - 10 років;

є) на іноземців - на загальних підставах відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5 Інструкції.

На осіб, які відбували покарання за статтями Кримінального кодексу України ( 2001-05, 2002-05 ) 1961 року, виключеними з чинного кримінального кодексу України ( 2341-14 ) 2001 року:

а) у разі засудження до позбавлення волі - 10 років після відбування покарання;

б) у разі засудження до мір покарання без позбавлення волі - 2 роки після відбування покарання.

Відповідно до підпункту 10.3 пункту 10 Інструкції №823/188 у дактилоскопічних картотеках ДІТ при МВС України та територіальних УОІ-ВОІ дактилоскопічні карти зберігаються незалежно від термінів зберігання облікових карток, до досягнення особами, що стоять на обліку, 80-річного віку.

Особи, які досягли 80-річного віку в період відбування покарання, з дактилоскопічного обліку знімаються після звільнення.

Терміни зберігання облікових матеріалів, які мають науково-історичне значення, можуть продовжуватись рішенням керівництва ДІТ при МВС або територіального УОІ-ВОІ.

Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду

Ключовим питанням у справі є з'ясування наявності у відповідача обов'язку видалення відповідних відомостей в контексті доводів позивача про їх недостовірність.

Як встановлено судом відповідні відомості внесені правоохоронними органами України протягом 2005-2006 року, у зв'язку з розслідуванням кримінальних справ відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України 1960 року, згідно вимог Інструкції про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ затвердженого спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України № 823/188 від 23.08.2002.

У зв'язку з прийняттям Кримінального процесуального кодексу України 2012 року, розпочав функціонувати Єдиний реєстр досудових розслідувань, до якого підлягали внесенню відомості стосовно кримінальних правопорушень (злочинів) та підозрюваних осіб, на підставі відомостей, які містились в незавершених матеріалах кримінальних справ, які розслідувались за правилами КПК України 1960 року.

У зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим та м. Севастополя виникли труднощі в реалізації положень кримінального процесуального законодавства, оскільки матеріали кримінальних справ (проваджень) не були евакуйовані на підконтрольну Уряду територію.

Натомість відомості щодо порушення кримінальних справ, пред'явлення обвинувачення (за правилами КПК 1960 року), повідомлення про підозру (за правилами КПК 2012 року) без прийняття у відповідних кримінальних справах (кримінальних провадженнях) відповідного рішення продовжують міститись у відповідних інформаційних базах, зокрема, МВС України, що не свідчить про їх недостовірність (помилковість їх внесення).

На даний час легальним механізмом забезпечення реалізації прав відповідних осіб, є відновлення відповідних матеріалів кримінальних проваджень в порядку унормованому Розділом VIІ КПК 2012 року та прийняття у них кінцевого рішення.

Суд відзначає, що така ситуація вбачається з обставин справи, що розглядається.

Стверджуване позивачем не надання СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі його захиснику відповіді на клопотання про надання копії обвинувального акту та закриття кримінального провадження від 23.08.2024 вих. № 1488 саме по собі не змінює встановлений порядок, а законодавством передбачена можливість оскарження такої бездіяльності слідчому судді за правилами, передбаченим, Кримінальним процесуальним кодексом України.

За наслідками дослідження доказів позивача, а саме відповідей наданих на запити його представника, надані Офісом Генерального прокурора та правоохоронними органами, судом не встановлено неправильності чи помилковості внесення спірної інформації.

При цьому, суд підкреслює відмінність в написанні по-батькові позивача в цих запитах з спірними відомостями з ІАС МВС України.

Разом з тим, наявна в ІАС інформація не є відомостями про судимість, а відображає факт порушення кримінальної справи № 210/5 СБУ в АРК, та пред'явлення обвинувачення у кримінальній справі № 10606030042 Київським РВ Сімферопольського МУ ГУМВСУ в Криму.

Крім того, суд погоджується з доводами відповідача, що Департамент інформатизації МВС України не наділений повноваженнями самостійно змінювати або видаляти інформацію з ІАС без відповідних офіційних документів - рішень суду або органів досудового розслідування чи прокуратури.

Суд зазначає, що передбачені Інструкцією №823/188 строки зберігання облікових документів застосовуються за наявності встановленого процесуального результату кримінального провадження, зокрема ухвалення вироку, закриття справи, з яким закон пов'язує початок перебігу відповідного строку.

У спірних правовідносинах такі обставини документально не підтверджені, оскільки відомості про прийняття остаточного процесуального рішення у кримінальних справах відсутні.

За таких умов підстави вважати, що строки зберігання облікових документів закінчилися - відсутні, а відтак відсутні й правові підстави для їх вилучення з обліків.

Таким чином, за відсутності чітко визначених законом підстав і процедур, які б дозволяли виключення спірної інформації у подібних правовідносинах, суд позбавлений можливості задовольнити відповідні вимоги позивача.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови у видаленні інформації відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені в межах наданих повноважень, а заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Беручи до уваги результати судового розгляду, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач: Департамент інформатизації Міністерства внутрішніх справ України, місцезнаходження: м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10; код ЄДРПОУ 00032684.

Суддя Сас Є.В.