ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"06" травня 2026 р. Справа № 300/2816/26
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 04.06.2025 №1841 та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Цвик А.О., звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 04.06.2025 №1841 “Про результати службового розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 » в частині висновку про те, що смерть солдата ОСОБА_2 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби та не пов'язана із забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України; зобов'язати внести зміни до пункту 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 04.06.2025 №1841 з урахуванням висновків суду у даній справі, зазначивши, що смерть солдата ОСОБА_2 настала під час виконання ним обов'язків військової служби та пов'язана із забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, під поняттям “дізнався» необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття “повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Згідно із змістом прохальної частини позову позивач просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 04.06.2025 № 1841 “Про результати службового розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 » в частині висновку щодо пов'язаності смерті ОСОБА_2 з виконанням обов'язків військової служби та із забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що медичними документами встановлено фізіологічну причину смерті ОСОБА_2 , однак такі документи не вирішують питання правової кваліфікації обставин її настання та не спростовують факту, що смерть настала саме під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби. Стверджує, що підготовка автомобіля до виїзду, перебування за кермом, забезпечення транспортування особового складу, майна чи виконання інших логістичних функцій є невід'ємною складовою службових обов'язків військовослужбовця. Самі фактичні дані, встановлені службовим розслідуванням, безпосередньо підтверджують, що смерть настала під час виконання ним обов'язків військової служби. Вважає, що смерть солдата ОСОБА_2 настала під час виконання ним обов'язків військової служби та була пов'язана із забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України.
Відповідачем проведено службове розслідування за результатами якого прийнято наказ №1841 від 04.06.2025 “Про результати службового розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 ».
До суду з цим позовом позивач звернулася 29.04.2026.
У позові позивач не зазначила коли саме вона отримала наказ від 04.06.2025 №1841.
Доводи позивача про те, що про мотиви прийняття спірного наказу та порушення своїх прав вона дізналася після отримання адвокатом наказу від 04.06.2025 та матеріалів службового розслідування, є необґрунтованими, оскільки позивачем не наведено обставин, які не були викладені у мотивувальній частині оскаржуваного наказу. Як видно зі змісту наказу від 04.06.2025 №1841, він є вмотивованим та містить конкретні причини, на підставі яких зроблено висновок, що смерть солдата ОСОБА_2 настала під час проходження військової служби внаслідок захворювання.
Суд зауважує, що не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду отримання адвокатом позивача у відповідь на запит від 25.03.2026 від відповідача матеріалів службового розслідування та копії спірного наказу, оскільки вказаний документ свідчить лише про час, коли позивач почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в спірному випадку.
Таким чином, зі змісту позовної заяви слідує, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду із цим позовом. Позивачем не зазначено обставин та не надано доказів, що об'єктивно унеможливили б своєчасне звернення до суду в строк встановлений КАС України.
Частинами 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 171, статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 04.06.2025 №1841 та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.
Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в ній недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.