Ухвала від 05.05.2026 по справі 300/2827/26

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"05" травня 2026 р. справа №300/2827/26

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - відповідач) в якому просить суд:

- визнати дії старшого інспектора ВРОМ ДТП Управління патрульної поліції Івано-Франківській області капітана поліції Калачова Олександра Володимировича пов'язані із розглядом адміністративних справ за ст. 124 КУпАП, ст. 122-4 КУпАП, та в подальшому складенням протоколу про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №484062 за ст. 124 КУпАП та протоколу про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №484068 за ст.122-4 КУпАП, в тому числі:

- щодо повідомлення осіб - потерпілого про час, місце розгляду адміністративної справи,

- щодо встановлення розміру збитків та власника пошкодженого майна (потерпілого), -щодо оголошення ОСОБА_1 прав передбачених ст. 268 КУпАП, в тому числі на отримання правової допомоги та залучення до участі у справі адвоката,

- щодо встановлення власника пошкодженого майна, та допиту його в якості свідка -з приводу вчинення дій направлених на притягнення ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП, ст. 122-4 КУпАП до адміністративної відповідальності протиправними;

- зобов'язати начальника Головного управління Національної поліції в Івано- Франківській області, Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області призначити службове розслідування щодо старшого інспектора ВРОМ ДТП Управлінням патрульної поліції в Івано-Франківській області капітана поліції Калачова Олександра Володимировича, про що видати наказ.

Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно частини 8 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивачем не долучено до позовної заяви належних доказів про сплату судового збору або ж доказів наявності пільг щодо такої сплати із зазначенням підстав звільнення позивача від сплати судового збору.

З урахуванням вимог частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Із змісту позовної заяви слідує, що ОСОБА_1 заявив одну вимогу немайнового характеру.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Суд звертає увагу, що абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік", який вступив в дію з 01.01.2026, установлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2026 року складає 3328,00 грн.

Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами немайнового становить 1331,20 грн (3328,00 х 0,4).

При цьому, позивачем до позовної заяви не долучено квитанцію про сплату судового збору або ж доказів наявності пільг щодо такої сплати із зазначенням підстав звільнення позивача від сплати судового збору.

Отже, враховуючи наведене, суд уважає за необхідне запропонувати позивачу сплатити судовий збір у розмірі 1331,20 грн, або надати докази наявності пільг щодо такої сплати із зазначенням підстав звільнення позивача від сплати судового збору.

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".

Окрім того, згідно пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

У пункті 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Так, позивач у позовній заяви визначив одного відповідача з ідентифікаційним кодом юридичної особи 40108646.

Згідно Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за ідентифікаційним кодом юридичної особи 40108646 зареєстровано юридичну особу - Департамент патрульної поліції.

Та, згідно інформації, яка міститься на офіційному сайті Національної поліції України, до структури Національної поліції України входить: Центральні органи управління, Міжрегіональні територіальні органи, Головні управління поліції в областях України, Держані установи та заклади.

При цьому, Департамент патрульної поліції до якого входить територіальний (відокремлений підрозділ) - Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області є міжрегіональним органом Національної поліції України.

Разом з тим, позивачем заявлено позовну вимогу до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в особі його начальника, яке у свою чергу, згідно Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є окремою юридичною особою з ідентифікаційним кодом юридичної особи 40108798 та згідно інформації, яка міститься на офіційному сайті Національної поліції України входить до Головних управлінь поліції в областях України.

Таким чином позивачем також заявлено позовну вимогу до органу, який не визначено відповідачем у справі.

Як наслідок, суд уважає за необхідне запропонувати позичу уточнити зміст позовних вимог, або склад відповідачів у справі.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).

На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку шляхом:

- подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1331,20 грн, або ж доказів наявності пільг щодо такої сплати із зазначенням підстав звільнення позивача від сплати судового збору;

- уточнити зміст позовних вимог, або склад відповідачів у справі.

Роз'яснити, що в разі неусунення недоліку у визначений строк позовна заява буде повернена.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.