Рішення від 04.05.2026 по справі 280/6837/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року Справа № 280/6837/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання протиправними та скасування наказів в частині

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати п. 2.7, 4.1, 4.2, 4.3, 6, 7 наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 23.05.2025 №648 «Про результати службового розслідування за фактом безпідставного нарахування додаткової винагороди у військовій частині НОМЕР_2 », в частині, що стосується позивача;

визнати протиправним та скасувати п. 7 наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.05.2025 №672.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення службового розслідування позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення вимог ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551-XI, а також ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, та накладено дисциплінарне стягнення, передбачене п. «б» ст. 48 Дисциплінарного статуту, - «догана» Крім того, запропоновано позивачу в добровільному порядку повернути до каси військової частини надлишково виплачені кошти додаткової винагороди, податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначає, що відповідачем жодними належними та допустимим доказами не підтверджено правомірність спірного наказу, розрахунку сум відшкодування та ступень провини позивача. Стверджує, що подання командирами підрозділів ВЧ НОМЕР_2 на розгляд командира ВЧ НОМЕР_2 рапортів та підсумкових бойових донесень на виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», здійснено з дотриманням вимог чинного законодавства. Крім того, позивач вважає, що за надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків не передбачена матеріальна відповідальність, адже в розумінні п. 4 ст. 1 Закону України Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» визначений чіткий перелік способів завдання шкоди, до якого надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, не відноситься. З огляду на зазначене, позивач вважає, що службове розслідування проведено не об'єктивно, без повного та всебічного дослідження обставин, без додержання норм діючого законодавства України.

Ухвалою суду від 11.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 23 вересня 2025 року до суду через систему «Електронний суд» надіслав відзив на позовну заяву (вх. №47654), у якому зазначає, що внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків позивач, колишній тимчасово виконуючий обов'язки начальника штабу -заступника командира військової частини НОМЕР_2 недбало віднісся до контролю та погодженню наказів командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 374 від 07.08.2024 (Додаток 6.7), що стало причиною протиправних дій у військовій частині НОМЕР_2 за фінансово-економічним напрямком, а саме: замах на надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям зазначених в пунктах: 3.1 цього акту службового розслідування сукупно становить 70000,00 грн, та правопорушення не було доведено до кінця з причин, що не залежали від його волі, що могло привести до завдання прямої дійсної шкоди державі. Виходячи з матеріалів службового розслідування вина в завданні прямої дійсної шкоди позивачем виражається у формі службової недбалості. Своїми діями позивач, порушив вимоги: ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисциплінарного статуту, а також ст. 11, ст. 16 Статуту внутрішньої служби. Причинами та умовами, що сприяли правопорушенню є неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави у наслідок недостатньої обізнаності з правових норм при визначенні підстав з нарахування додаткової винагороди. Вважає, що службове розслідування проведено без порушень Порядку № 608, а наказ, яким позивача притягнуто до відповідальності, є правомірним, у зв'язку із чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою від 27.10.2025 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання на 20 листопада 2025 року.

Ухвалою суду від 20.11.2025 суд відклав підготовче засідання на 04 грудня 2025 року.

Ухвалою суду від 04.12.2025 за клопотанням сторін суд зупинив провадження у справі на час, необхідний сторонам для примирення, до 15 січня 2026 року.

15 січня 2026 року від позивача до суду через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення у справі (вх. №2491), у яких наголошує, що як вбачається з матеріалів службового розслідування начальник фінансово економічної служби - головний бухгалтер ВЧ НОМЕР_1 майор ОСОБА_2 , ще 19.10.2024 подав рапорт про виявлені ним порушення, але з незрозумілих причин службове розслідування було призначено лише 25.01.2025 у порушення вимог та завершено лише 31.03.2025. Відповідно до вимог ч. 1 - 3 ст. 8 Закону «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» посадові (службові) особи зобов'язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів. У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб. Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць. Також, у порушення вимог ч. 6 ст. 8 Закону № 160-ІХ відсутня довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини НОМЕР_1 , саме стосовно позивача. Також скаржник зазначає, що службовим розслідуванням не було всебічно та у повному обсязі доведено характер виконання бойових (спеціальних) завдань військовослужбовцями окремих підрозділів ВЧ НОМЕР_2 , а доказовою базою є лише оформлені документи щодо виплати додаткової винагороди, тобто бойові розпорядження, журнали бойових дій, підсумкові бойові донесення та пояснення відповідальних осіб за складання таких документів.

15 січня 2026 року провадження у справі поновлено.

15 січня 2026 року судом закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання на 10 лютого 2026 року.

У судовому засіданні, призначеному на 10 лютого 2026 року, судом за клопотанням позивача як свідок допитаний колишній командир військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_3 , який надав пояснення щодо обставин процедури нарахування додаткової грошової винагороди у військовій частині НОМЕР_2 за вересень 2024 року; виконання завдань медичної служби у зоні бойових бій, а також відмінність завдань у донесеннях, які є підставами для нарахування додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та 30000 грн.

Ухвалою суду від 10.02.2026 за клопотанням сторін суд зупинив провадження у справі на час, необхідний сторонам для примирення, до 16 квітня 2026 року.

У зв'язку з відсутністю судді Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В. у запланованій відпустці в період з 13.04.2026 до 23.04.2026, судове засідання по справі призначено на 30 квітня 2026 року.

30 квітня 2026 року поновлено провадження у справі.

Представником позивача через систему «Електронний суд» надійшло клопотання (вх. №23413) про долучення доказів, у якому вказує, що взагалі позивачу вже не зрозуміло скільки було службових розслідувань по спірному питанню, що прямо вказує на суб'єктивність проведеного службового розслідування і викликає обґрунтований сумнів щодо правдивості зазначених відомостей в матеріалах службового розслідування. Просить поновити строк та долучити до матеріалів справи копію наказу від 09.12.2024 №1071 «Про призначення службового розслідування за фактами зазначених у акті перевірки порядку та відповідності виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану у військової частини НОМЕР_2 за вересень 2024 року».

Представник позивача та представник позивача кожен окремо звернулись до суду із заявами (вх. від 30.04.2026 №23414, №23401) про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Таким чином, суд визнав за доцільне надалі вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

На підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши та дослідивши надані документи, судом встановлені наступні обставини.

Старший лейтенант ОСОБА_1 перебував на військовій службі за контрактом у ВЧ НОМЕР_2 з 10.01.2022, що підтверджується довідкою від 09.06.2025 №3867.

На підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 13.03.2025 № 302 «Про призначення службового розслідування за фактом безпідставного нарахування додаткової грошової винагороди у військовій частині НОМЕР_2 », з урахуванням наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 29.03.2025 №379 «Про продовження службового розслідування», наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 18.04.2025 № 485 «Про продовження службового розслідування», проведено службове розслідування з метою встановлення причин безпідставного нарахування додаткової винагороди за вересень 2024 року із розрахунку 100000,00 грн, а також причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, за результатами якого був складений Акт від 11.05.2025 №17693.

За змістом Акту вбачається, що наказ про проведення даного службового розслідування видано на підставі рапорту начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера ВЧ НОМЕР_1 від 19.12.2024 вх.№28954, за змістом якого під час проведення перевірки документів, що підтверджують участь військовослужбовців в бойових діях та є підставою для виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000,00 грн, дані до вищого штабу щодо кількості військовослужбовців, залучених до ведення бойових дій, надано невірно.

Службовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказів командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 374 від 07.08.2024, №453 від 05.09.2024 та № 504 від 04.10.2024 визначені військовослужбовці, яким було нараховано додаткову винагороду в розмірі 100000 грн відповідно до Постанови №168, проте щодо таких військовослужбовців були відсутні відомості в журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 про безпосередню участь у бойових діях або виконанні завдання на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони, а виконувані підрозділами завдання відповідно до бойових розпоряджень підпадали під виплату "із розрахунку 30000 грн - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань) із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій" відповідно до пункту 2 розділу XXXIV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260.

Зокрема, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 374 від 07.08.2024 з періодами виконання цих задач зазначений військовослужбовець взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 солдат ОСОБА_4 водій - лінійний наглядач відділення зв'язку взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 , якому нараховано виплату додаткової винагороди із розрахунку 100000 грн за 31 день виконання завдань, проте, в журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 6 №48/дск з 06.07.2024 відомості про безпосередню участь військовослужбовців взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні. В бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 № 1993/127дск від 30.06.2024, бойове розпорядженням командира ВЧ НОМЕР_2 від 30.06.2024 від 2009/127дск були визначені завдання взводу зв'язку - всебічне забезпечення підрозділів ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не встановлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 № 110/дек від 02.08.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 6 № 48/дск з 06.07.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагорода у розмірі 100000 грн, які чітко визначені наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, що є порушення фінансової та військової дисципліни. Різниця між коректним та некоректним нарахуванням сукупно складає 70000,00 грн, що є сумою посягання на нанесення матеріальної шкоди, яка могла бути нанесена державі з причин порушення законодавства (підрозділ 3.1 Акту).

Крім того, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу № 453 від 05.09.2024 з періодами виконання цих задач зазначений солдат ОСОБА_5 водій - санітар медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 , якому за 24 дня виконання завдань із розрахунку 100000 грн нараховано додаткову винагороду 77419,35 грн. Цей військовослужбовець згідно військово облікованої спеціальності 790037А/658 не відноситься до медичного персоналу медичних підрозділів (медичних підрозділів підсилення), а здійснював, як водій, всебічне забезпечення, що підпадає під виплату додаткової винагороди "30 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань) із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій", що є порушення фінансової та військової дисципліни та вимог наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260. За 24 дня нарахувань додаткової винагороди солдату ОСОБА_5 , який був на посаді водія - санітара медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 , із розрахунку 30000 грн на місяць, мало б бути нараховано та виплачено 24000,00 грн. Різниця між коректним та некоректним нарахуванням складає 53419,35 грн, що є сумою посягання на нанесення матеріальної шкоди, яка могла бути нанесена державі з причин порушення законодавства. В бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 від 31.07.2024 №2516/127дск були визначені завдання медичному пункту - всебічне медичне забезпечення підрозділів ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях або виконувати завдання на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не виявлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення колишнього начальника медичної служби - начальника медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 № 129дск від 01.09.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 6 № 48/дск з 06.07.2024 по 19.08.2024, том 7 №48/дск з 20.08.2024 по 11.11.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання солдату ОСОБА_6 , який був на посаді водія - санітара медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 , не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагорода у розмірі 100000 грн, які чітко визначені наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260, та з урахуванням роз'яснення стосовно виплат додаткової винагороди департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 11.04.2023 №423/1952, оскільки відповідно до військово облікованої спеціальності 790037А/658 не відноситься до медичного персоналу медичних підрозділів та за змістом завдання, які він виконував підпадає під виплату додаткової винагороди "із розрахунку 30000 грн - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (із розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань) із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій", що є порушення фінансової та військової дисципліни та вимог наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (підрозділ 3.3. Акту).

Крім того, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 504 від 04.10.2024 перелічений особовий склад групи логістики ВЧ НОМЕР_2 , а саме: начальник служби лейтенант ОСОБА_7 - 30 днів; діловод старший солдат ОСОБА_8 - 30 днів; начальник служби капітан ОСОБА_9 - 26 днів; діловод старший солдат ОСОБА_10 - 30 днів; начальник служби молодший лейтенант ОСОБА_11 - 30 днів; діловод солдат ОСОБА_12 - 23 дня; начальник служби сержант ОСОБА_13 - 30 днів; начальник служби лейтенант ОСОБА_14 - 30 днів; діловод ст.солдат ОСОБА_15 - 30 днів; діловод ст.солдат ОСОБА_16 - 12 днів, яким нараховувалася додаткова винагорода в розмірі 100000 грн. Особовому складу групи логістики ВЧ НОМЕР_2 , не рахуючи начальника логістики ВЧ НОМЕР_2 , який не зазначений в цьому переліку, за вересень 2024 року, сукупно нараховано 903332,43 грн. В журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 №48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, відомості про безпосередню участь військовослужбовців групи логістики ВЧ НОМЕР_2 у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не встановлено. У бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 № 2913/127дск від 31.08.2024 були визначені завдання групі логістики - всебічне логістичне забезпечення підрозділів ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не виявлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення начальника логістики - заступника командира ВЧ НОМЕР_2 №142дск від 01.10.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 № 48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, які чітко визначені наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, що є порушення фінансової та військової дисципліни. Різниця між коректним та некоректним нарахуванням сукупно складає 632332,43 грн, що є сумою посягання на нанесення матеріальної шкоди, яка могла бути нанесена державі з причин порушення законодавства (підрозділ 3.11 Акту).

Крім того, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 504 від 04.10.2024 перелічений особовий склад управління та штабу ВЧ НОМЕР_2 , а саме: заступник командира батальйону з психологічної підтримки персоналу майор ОСОБА_17 - ІНФОРМАЦІЯ_1 лейтенант ОСОБА_18 - 30 днів; помічник військового капелана старший солдат ОСОБА_19 - 30 днів; офіцер сержант ОСОБА_20 - 30 днів; відповідальний виконавець старший солдат ОСОБА_21 - 3 дні; діловод старший солдат ОСОБА_22 - 30 днів; офіцер лейтенант ОСОБА_23 - 30 днів; офіцер молодший лейтенант ОСОБА_24 - 27 днів; офіцер молодший лейтенант ОСОБА_25 - 30 днів; офіцер лейтенант ОСОБА_26 - 22 дні; начальник зв'язку - начальник групи штаб сержант ОСОБА_27 - 30 днів; офіцер сержант ОСОБА_28 - 22 дні; помічник командира батальйону - начальник служби старший лейтенант ОСОБА_29 - 25 днів; начальник групи секретного документального забезпечення молодший сержант ОСОБА_30 - 30 днів; начальник інженерної служби капітан ОСОБА_31 - 30 днів; начальник служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту старший лейтенант ОСОБА_32 - 13 днів; офіцер майор ОСОБА_33 - 27 днів; провідний бухгалтер старший сержант ОСОБА_34 - 30 днів; бухгалтер (2 категорії) старший солдат ОСОБА_35 - 30 днів; начальник логістики - заступник командира батальйону підполковник ОСОБА_36 - 29 днів; яким нараховувалася додаткова винагорода в розмірі 100000 грн. Особовому складу управління та штабу ВЧ НОМЕР_2 за вересень 2024 року сукупно нараховано 1719998,28 грн. В журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 №48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, відомості про безпосередню участь військовослужбовців управління та штабу ВЧ НОМЕР_2 у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не встановлено. У бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 №2913/127дск від 31.08.2024 були визначені завдання особовому складу управління та штабу - всебічне забезпечення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не виявлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу - заступника командира ВЧ НОМЕР_2 № 155дск від 01.10.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 №48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагорода у розмірі 100000 грн, які чітко визначені наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, що є порушення фінансової та військової дисципліни. Різниця між коректним та некоректним нарахуванням сукупно складає 1203998,28 грн, що є сумою посягання на нанесення матеріальної шкоди, яка могла бути нанесена державі з причин порушення законодавства (підрозділ 3.12 Акту).

Крім того, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 504 від 04.10.2024 перелічений особовий склад взводу матеріально-технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 , а саме: водій - заправник солдат ОСОБА_37 - 16 днів; водій солдат ОСОБА_38 - 30 днів; водій штаб сержант ОСОБА_39 - 30 днів; водій солдат ОСОБА_40 - 30 днів; водій солдат ОСОБА_41 - 30 днів; водій солдат ОСОБА_42 - 30 днів; начальник електростанції старший солдат ОСОБА_43 - 30 днів; водій - механік солдат ОСОБА_44 - 30 днів; старший кухар молодший сержант ОСОБА_45 - 30 днів; кухар солдат ОСОБА_46 - 30 днів; водій - електрик - оператор солдат ОСОБА_47 - 16 днів; начальник складу сержант ОСОБА_48 - 30 днів; начальник складу сержант ОСОБА_49 - 30 днів; начальник складу старший сержант ОСОБА_50 - 21 день; начальник складу штаб сержант ОСОБА_51 - 25 днів, яким нараховувалася додаткова винагорода в розмірі 100000 грн за вересень 2024 року в сукупному розмірі 1359998,64 грн. В журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 № 48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, відомості про безпосередню участь військовослужбовців взводу матеріально-технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не виявлено. У бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 №2913/127дск від 31.08.2024 були визначені завдання особовому складу взводу матеріально-технічного забезпечення - всебічне забезпечення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях відсутні та будь- яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не встановлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення командира взводу матеріально- технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 № 143дск від 01.10.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 № 48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагорода у розмірі 100000 грн, які чіт від 07.06.2018 № 260, а підпадають під виплату додаткової винагороди із розрахунку 30000 грн, що є порушення фінансової та військової дисципліни. Загальна сума матеріальної шкоди в наслідок надлишкової виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків з урахуванням оподаткування та нарахувань на фонд оплати додаткової винагороди вищезазначеним військовослужбовцям взводу матеріально-технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 склала 588000,00 грн (надлишково нарахована сума 420000,00 грн + зайво компенсований податок з доходів фізичних осіб (18%) 75600,00 грн + зайво перерахований єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування (22%) 92400,00 грн). Загальна сума посягання на нанесення матеріальної шкоди, яка могла бути нанесена державі з причин порушення законодавства - різниця між коректним та некоректним нарахуванням, що сукупно складає 951998,64 грн за вирахуванням суми нанесення матеріальної шкоди державі шляхом надлишкової виплати під час виконання обов'язків військової служби, а саме 420000,00 грн, що становить 531998,64 грн (підрозділ 3.13 Акту).

Крім того, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 504 від 04.10.2024 перелічений особовий склад медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 , а саме: водій-санітар солдат ОСОБА_52 - 30 днів; водій- санітар солдат ОСОБА_53 - 30 днів, яким нараховувалася додаткова винагорода в розмірі 100000 грн за вересень 2024 року в сукупному розмірі 199999,80 грн. У журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 №48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, відомості про безпосередню участь військовослужбовців медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не встановлено. У бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 № 2913/127дск від 31.08.2024 були визначені завдання особовому складу медичного пункту - забезпечення медичної евакуації ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не виявлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення колишнього начальника медичної служби - начальника медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 №143дск від 01.10.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 № 48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання вказаним військовослужбовцям, які перебували на посадах водія - санітара медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 , не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагорода у розмірі 100000 грн, які чітко визначені наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 та з урахуванням роз'яснення стосовно виплат додаткової винагороди департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 11.04.2023 № 423/1952, оскільки відповідно до військово облікової спеціальності 790037А/658 не відноситься до медичного персоналу медичних підрозділів та за змістом завдання, які він виконував, підпадає під виплату додаткової винагороди із розрахунку 30000 грн, що є порушення фінансової та військової дисципліни. Загальна сума матеріальної шкоди в наслідок надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків з урахуванням оподаткування та нарахувань на фонд оплати додаткової винагороди вищезазначеним військовослужбовцям медичного пункту ВЧ НОМЕР_2 склала 196000,00 грн (надлишково нарахована сума 140000,00 грн + зайво компенсований податок з доходів фізичних осіб (18%) 25200,00 грн + зайво перерахований єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування (22%) 30800,00 грн) (підрозділ 3.14 Акту).

Крім того, серед перелічених військовослужбовців у додатку 2 до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 504 від 04.10.2024 перелічений особовий склад взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 , а саме: водій - електрик старший солдат ОСОБА_54 - 30 днів; водій - електрик старший сержант ОСОБА_55 - 30 днів; водій - лінійний наглядач солдат ОСОБА_4 - 15 днів, яким нараховувалася додаткова винагорода в розмірі 100000 грн за вересень 2024 року в сукупному розмірі 250000,00 грн. В журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 №48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, відомості про безпосередню участь військовослужбовців взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не встановлено. У бойовому розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_2 № 2913/127дск від 31.08.2024 були визначені завдання особовому складу взводу зв'язку - всебічне забезпечення зв'язком ВЧ НОМЕР_2 . Завдання брати безпосередню участь у бойових діях відсутні та будь-яких документальних підтверджень про участь у бойових зіткненнях, застосуванні зброї, виконання завдань на лінії зіткнення першого ешелону оборони не виявлено. Враховуючі підсумкове бойове донесення командира взводу матеріального забезпечення ВЧ НОМЕР_2 № 143дск від 01.10.2024 та журнал ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 том 7 № 48/дск, розпочатий з 20.08.2024 по 11.11.2024, вказані в рапорті на виплату додаткової винагороди завдання не відповідають переліку завдань, які дають підстави для виплати додаткової винагорода у розмірі 100000 грн, які чітко визначені наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, що є порушення фінансової та військової дисципліни. Різниця між коректним та некоректним нарахуванням сукупно складає 175000,00 грн, що сумою посягання на нанесення матеріальної шкоди, яка могла бути нанесена державі з причин порушення законодавства. Загальна сума матеріальної шкоди в наслідок надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків з урахуванням оподаткування та нарахувань на фонд оплати додаткової винагороди вищезазначеним військовослужбовцям взводу матеріально-технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 склала 245000,00 грн (надлишково нарахована сума 175000,00 грн + зайво компенсований податок з доходів фізичних осіб (18%) 31500,00 грн + зайво перерахований єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування (22%) 38500,00 грн) (підрозділ 3.15 Акту).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 23.04.2023 № 175 призначена комісія по перевірці рапортів від начальників груп, служб та командирів підрозділів, щодо додаткової винагороди у військовій частині НОМЕР_2 (Додаток 6.88).

В цей документ наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 30.06 2024 № 441 були внесені зміни до складу комісії по перевірці (Додаток 6.89).

Згідно з наказом призначено: головою комісії з перевірки правомочності нарахування додаткової грошової допомоги у військовій частині НОМЕР_2 майора ОСОБА_56 , заступника командира батальйону з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 ; члени комісії: старший лейтенант ОСОБА_57 , оперативний черговий командного пункту штабу військової частини НОМЕР_2 ; старший лейтенант ОСОБА_58 , начальник групи психологічного супроводу та відновлення військової частини НОМЕР_2 ; старший лейтенант ОСОБА_59 , начальник групи планування штабу військової частини НОМЕР_2 ; молодший лейтенант ОСОБА_60 , офіцер групи планування штабу військової частини НОМЕР_2 .

Акт перевірки законності виплати додаткової грошової винагороди військовослужбовцям військовій частині НОМЕР_2 за вересень 2024 від 04.10.2024 (Додаток 6.90), затверджений підписом командира військовій частині НОМЕР_2 підполковником ОСОБА_61 .

Старший лейтенант ОСОБА_1 - начальник групи планування штабу військової частини НОМЕР_2 член комісії з перевірки законності виплати додаткової грошової винагороди військовослужбовцям військовій частині НОМЕР_2 , призначений членом комісії для перевірки поданих рапортів на виплату додаткової грошової винагороди відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.06.2024 № 441 (Додаток 6.89).

Відповідно до акту перевірки законності виплати додаткової грошової винагороди військовослужбовцям військовій частині НОМЕР_2 за вересень місяць (Додаток 6.90) старший лейтенант ОСОБА_1 підписав цей документ без зауважень.

Щодо покладених на нього обов'язків члена комісії з перевірки законності виплати додаткової грошової винагороди військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 старший лейтенант ОСОБА_1 несе відповідальність за коректність даних та підстав при поданні військовослужбовців військовій частині НОМЕР_2 для нарахування додаткової грошової винагороди.

Згідно з висновками Акту, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, які перелічені вище старший лейтенант ОСОБА_1 - начальник групи планування штабу військової частини НОМЕР_2 , як член комісії з перевірки законності виплати додаткової грошової винагороди недбало віднісся до покладених на нього обов'язків щодо контролю та перевірці підстав для нарахування, та як наслідок цього було прийнято накази командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно господарської діяльності): № 374 від 07.08.2024 (Додаток 6.7), № 453 від 05.09.2024 (Додаток 6.8), № 504 від 04.10.2024 (Додаток 6.9), що стало причиною протиправних дій посадових осіб у військовій частині НОМЕР_2 з фінансово-економічного напрямку, а саме:

замах на надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям зазначених в пунктах: 3.1; 3.3; 3.11, 3.12, 3.13 цього акту службового розслідування сукупно становить 2491748,70 грн, та правопорушення не було доведено до кінця з причин, що не залежали від його волі, що могло привести до завдання прямої дійсної шкоди державі;

та спричинення надлишкової виплати додаткової винагороди військовослужбовцям зазначених в пунктах: 3.13; 3.14; 3.15; даного акту службового розслідування сукупно становить 1029000,00 грн, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, що підтверджується зібраними матеріалами в ході службового розслідування. Це підтверджується довідкою про вартісну оцінку завданої шкоди наданої фінансово економічною службою ВЧ НОМЕР_1 (Додаток 6.97).

Пунктом 5.2.7 вищезазначеного Акту, за порушення вимог ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисциплінарного статуту, а також ст. 11, ст. 16 Статуту внутрішньої служби, запропоновано притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення на позивача, передбачене ст. 48 пункт "б" Дисциплінарного статуту, - "догана".

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 Акта, за порушення вимог ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисциплінарного статуту, а також ст. 11, ст. 16 Статуту внутрішньої служби та вчинення протиправної поведінки у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків в частині дотримання вимог чинного законодавства, в наслідок чого було здійснено надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, а саме: по медичному пункту ВЧ НОМЕР_2 з урахуванням ПДФО та ECB склала 196 000,00 грн. З урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди, запропоновано в добровільному порядку повернути вказані кошти ВЧ НОМЕР_1 , а саме: старшому лейтенанту ОСОБА_1 - 24500,00 грн.

Відповідно до підпункту 5.4.2 пункту 5.4 Акта, за порушення вимог ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисциплінарного статуту, а також ст. 11, ст. 16 Статуту та вчинення протиправної поведінки у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків в частині дотримання вимог чинного законодавства, в наслідок чого було здійснено надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, а саме: по взводу матеріально-технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 з урахуванням ПДФО та ECB склала 588 000,00 грн. З урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди, запропоновано в добровільному порядку повернути вказані кошти ВЧ НОМЕР_1 , а саме: старшому лейтенанту ОСОБА_1 - 24500,00 грн.

Відповідно до підпункту 5.4.3 пункту 5.4 Акта, за порушення вимог ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисциплінарного статуту, а також ст. 11, ст. 16 Статуту та вчинення протиправної поведінки у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків в частині дотримання вимог чинного законодавства, в наслідок чого було здійснено надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, а саме: по взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 загальна сума з урахуванням ПДФО та ECB склала 245 000,00 грн. З урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди, запропонувати в добровільному порядку повернути вказані кошти ВЧ НОМЕР_1 , а саме: старшому лейтенанту ОСОБА_1 - 30625 грн.

Також, з урахуванням пункту 5.5. Акту, у разі відмови здійснити добровільне повернення коштів вказано про необхідність подання проєкту наказу в порядку Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» про притягнення, зокрема позивача, до матеріальної відповідальності на суму 128625,00 грн.

Пунктом 5.6 Акту, за порушення вимоги ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисціплінарного статуту, а також ст. 11, ст. 16 Статуту внутрішньої служби, та за наявності ознаки вчинення кримінального правопорушення військовослужбовцями ВЧ НОМЕР_2 запропоновано направити до Державного бюро розслідувань повідомлення про кримінальні правопорушення відносно наступних військовослужбовців, в наслідок службової недбалості в діях яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення, визначеного ч.1, 2 ст. 15, ч.1 ст. 28, ч.2 ст.367 Кримінального кодексу України, зокрема, старшого лейтенанта ОСОБА_1

23.05.2025 командиром ВЧ НОМЕР_1 винесено наказ № 648 «Про результати службового розслідування за фактами безпідставного нарахування додаткової грошової винагороди у військовій частині НОМЕР_2 », яким службове розслідування завершено (далі - Наказ № 648).

Відповідно до підпункту 2.7 пункту 2 Наказу № 64, наказано заступнику начальника штаба ВЧ НОМЕР_1 оголосити про притягнення до дисциплінарної відповідальності письмовим наказом, зокрема старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи планування штабу ВЧ НОМЕР_2 , за порушення вимог статей 1 - 4 Дисциплінарного статуту, а також статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби, притягнути до дисциплінарної відповідальності, передбаченої Дисциплінарним статутом пункт "б" статі 48 - "догана".

Згідно з підпункту 4.1. пункту 4 Наказу № 648, за порушення статей 1-4 Дисциплінарного статуту, а також статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби та вчинення протиправної поведінки у зв'язку із неналежним виконанням службових обов'язків в частині дотримання вимог чинною законодавства, в наслідок чого здійснено надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, по медичному пункту ВЧ НОМЕР_2 з урахуванням ПДФО та ЕСВ в склала 196000,00 грн, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання військовослужбовцями шкоди, позивачу в добровільному порядку запропоновано повернути кошти у сумі 24500,00 грн до каси ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 Наказу № 648, за порушення статей 1-4 Дисциплінарного статуту, а також статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби та вчинення протиправної поведінки у зв'язку із неналежним виконанням службових обов'язків в частині дотримання вимог чинною законодавства, в наслідок чого здійснено надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, по взводу матеріально-технічного забезпечення ВЧ НОМЕР_2 з урахуванням ПДФО та ЕСВ склала 588000,00 грн, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання військовослужбовцями шкоди, позивачу в добровільному порядку запропоновано повернути кошти у сумі 73500,00 грн до каси ВЧ НОМЕР_1 .

Згідно з підпунктом 4.3 пункту 4 Наказу № 648, за порушення статей 1-4 Дисциплінарного статуту, а також статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби та вчинення протиправної поведінки у зв'язку із неналежним виконанням службових обов'язків в частині дотримання вимог чинною законодавства, в наслідок чого здійснено надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі, по взводу зв'язку ВЧ НОМЕР_2 з урахуванням ПДФО та ЕСВ склала 245 000,00 грн, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання військовослужбовцями шкоди, позивачу в добровільному порядку запропоновано повернути кошти у сумі 30 625,00 грн до каси ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до пункту 6 Наказу № 648, у разі відмови від добровільною повернення вказаних коштів протягом 5 робочих днів з моменту ознайомлення з наказом про завершення службовою розслідування, заступнику начальника штабу ВЧ НОМЕР_1 майору ОСОБА_62 за погодженням з помічником командира з правової роботи начальником юридичної служби запропоновано подати проєкт наказу про притягнення до матеріальної відповідальності, в тому числі, старшого лейтенанта ОСОБА_1 в сумі 128625,00 грн.

Пунктом 7 Наказу № 648, за порушення вимог статей 1-4 Дисциплінарного статуту, а також статей 11-16 Статуту, та за наявності ознаки вчинення кримінального правопорушення військовослужбовцями ВЧ НОМЕР_2 заступнику командира бригади з психологічної підтримки персоналу - начальнику відділення психологічної підтримки персоналу за погодженням з помічником командира з правової роботи - начальника юридичної служби ВЧ НОМЕР_1 наказано направити до Державного бюро розслідувань повідомлення про кримінальні правопорушення відносно наступних військовослужбовців, зокрема, старшого лейтенанта ОСОБА_1 , в наслідок службової недбалості в діях яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення, визначеного ч. 1, 2 ст. 15, ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст.367 Кримінального кодексу України.

Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №672 від 28.05.2025 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» (далі - наказ №672 від 28.05.2025), крім іншого, старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи планування штабу ВЧ НОМЕР_2 , за порушення вимог статей 1 - 4 Дисциплінарного статуту, а також статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби, притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення, передбачене п. «б» статті 48 Дисциплінарного статуту - "догана" (пункт 7 наказу №672 від 28.05.2025).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.04.2025 № 404 «Про притягнення до дисціплінарної відповідальності за результатами службового розслідування» було притягнуто до дисциплінарної відповідальності старшого лейтенанта ОСОБА_1 за порушення, які були виявлені при нарахуванні додаткової винагороди за вересень 2025 по результатам службового розслідування, яке завершилося згідно наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 31.03.2025 № 475 «Про результати службового розслідування за фактами зазначеними у акті перевірки порядку та відповідності виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану у військовій частині НОМЕР_2 ».

Вважаючи протиправними накази командира ВЧ НОМЕР_1 в частині, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Так, частиною 1 статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною 4 статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків визначається Законом України від 03.10.2019 № 160-IX «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 вказаного Закону №160-IX матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.

Частиною 1 статті 3 Закону №160-IX передбачено, що підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

За приписами частини 2 статті 3 Закону № 160-ІХ умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Відповідно до статті 8 Закону № 160-ІХ посадові (службові) особи зобов'язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів.

У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.

Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника).

Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць.

За результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб'єктами оціночної діяльності.

Якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п'ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню.

Наказ доводиться до винної особи під підпис.

У разі якщо шкоду завдано кількома особами, у наказі командира (начальника) визначаються суми, що підлягають стягненню окремо з кожної особи, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди.

Отже, згідно Закону № 160-ІХ у разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб. За результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, який затверджений Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ).

Відповідно до вимог статей 84-86 Дисциплінарного статуту ЗСУ прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Згідно зі статтями 1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов'язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з'єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.

Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджено Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV.

У силу статей 11 та 16 цього Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов'язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608 затверджений Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, згідно якого службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення (пункт 2 розділу I Порядку №608).

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №608 визначено, що службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).

Згідно розділу V Порядку №608 за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.

Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.

Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.

Згідно розділу VI Порядку №608 за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.

Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення. Доведення здійснює безпосередній командир (начальник) військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення, або старший (за підпорядкуванням) командир (начальник).

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини (начальник) письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Так матеріалами справи підтверджується, що службове розслідування було ініційовано, зокрема, на підставі рапорту майора ОСОБА_2 від 19.10.2024 та рапорту підполковника ОСОБА_63 від 07.02.2025 і призначено наказом від 13.03.2025 №302 та визначений строк проведення до 31.03.2025. Визначений строк проведення службового розслідування був продовжений наказами від 29.03.2025 № 379 і від 18.04.2025 № 485, акт складено 11.05.2025, а отже строк проведення службового розслідування не порушено (додаток 6.1, 6.2, 6.4 акту) .

Таким чином, доводи позивача про порушення строку проведення службового розслідування, враховуючи приписи Наказу №608, є помилковими.

Також є безпідставними доводи позивача щодо недотримання строків призначення службового розслідування, визначеного Законом № 160-ІХ, оскільки воно не було призначено за фактом завданої шкоди.

Стосовно доводів позивача про встановлення вини позивача та щодо висновків службового розслідування про непідтвердження характеру виконаних завдань для нарахування військовослужбовцям додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000,00 грн., суд зазначає про наступне.

Так матеріали справи містять Акт проведення службового розслідування за фактом безпідставного нарахування додаткової грошової винагороди у ВЧ НОМЕР_2 від 11.05.2025 №17693.

За висновками службового розслідування, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, перелічених у Акті, позивач начальник групи планування штабу військової частини НОМЕР_2 , як член комісії з перевірки законності виплати додаткової грошової винагороди недбало віднісся до покладених на нього обов'язків щодо контролю та перевірці підстав для нарахування, та як наслідок цього було прийнято накази командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно господарської діяльності): № 374 від 07.08.2024 (Додаток 6.7), № 453 від 05.09.2024 (Додаток 6.8), № 504 від 04.10.2024 (Додаток 6.9), що стало причиною протиправних дій посадових осіб у військовій частині НОМЕР_2 з фінансово-економічного напрямку, а саме:

замах на надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям зазначеним в пунктах: 3.1; 3.11, 3.12, 3.13 Акту службового розслідування, що сукупно становить 2419748,70 грн, але правопорушення не було доведено до кінця з причин, що не залежали від його волі, що могло привести до завдання прямої дійсної шкоди державі;

та спричинення надлишкової виплати додаткової винагороди військовослужбовцям зазначеним в пунктах: 3.13; 3.14; 3.15; Акту службового розслідування сукупно становить 1029000,00 грн, що привело до завдання прямої дійсної шкоди державі.

Виходячи з матеріалів службового розслідування внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків які перелічені вище, старший лейтенант ОСОБА_1 - колишній тимчасово виконуючий обов'язки начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 недбало віднісся до контролю та погодженню наказів командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) № 374 від 07.08.2024, що стало причиною протиправних дій у військовій частині НОМЕР_2 за фінансово-економічним напрямком, а саме: замах на надлишкову виплату додаткової винагороди військовослужбовцям зазначених в пунктах: 3.1 цього акту службового розслідування сукупно становить 70000,00 грн, та правопорушення не було доведено до кінця з причин, що не залежали від його волі, що могло привести до завдання прямої дійсної шкоди державі; виходячи з матеріалів службового розслідування вина в замаху на завдання прямої дійсної шкоди старшого лейтенанта ОСОБА_1 - колишнього тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 , виражається у формі службової недбалості. Своїми діями старший лейтенант ОСОБА_1 - колишній тимчасово виконуючий обов'язки начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 , порушив вимоги: ст. 1, ст. 2, ст. 3, ст. 4 Дисціплінарного статуту Збройних Сил України, а також ст. 11, ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. Причинами та умовами, що сприяли правопорушенню є неналежне виконання Документ сформований в системі «Електронний суд» 23.09.2025 6 службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що могло завдати наслідків охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави у наслідок недостатньої обізнаності з правових норм при визначенні підстав з нарахування додаткової винагороди.

Суд відхиляє аргументи позивача про те, що службовим розслідуванням не було всебічно та у повному обсязі доведено належним чином характер виконання бойових (спеціальних) завдань військовослужбовцями окремих підрозділів ВЧ НОМЕР_2 , а також те, що нормами законодавства, що регулюють порядок ведення Журналу бойових дій не визначено прямого обов'язку здійснювати детальний опис в журналі діяльність кожного підрозділу, адже зокрема саме відомості про безпосередню участь у бойових діях або виконанні завдання на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони є підставою для виплати додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000,00 грн, а висновки з цього питання викладені у акті службового розслідування не спростовані під час розгляду справи. Доказів на їх спростування суду не було надано.

Крім того, службовим розслідуванням також було встановлено, зокрема і відсутність порушень у здійсненні нарахувань та виплати військовослужбовцям додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000,00 грн., що спростовує доводи позивача про неналежне дослідження цього питання.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем надано накази, що підтверджують включення до наказів № 374 від 07.08.2024, № 453 від 05.09.2024 та № 504 від 04.10.2024 про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн відповідно до Постанови №168 військовослужбовців, про яких зазначено в розділах 3.1, 3.3, 3.11 - 3.15 Акту, відсутні відомості в журналах ведення бойових дій ВЧ НОМЕР_2 (надані відповідачем до матеріалів справи) про безпосередню участь у бойових діях або виконанні завдання на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони, а визначені бойовими розпорядженнями командира ВЧ НОМЕР_2 завдання не передбачали залучення вказаних військовослужбовців до безпосередньої участі у бойових діях або виконанні завдань на лінії бойового зіткнення, а отже відповідач дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач, як посадова особа, яка тимчасово виконувала обов'язки начальника фінансового органу військової частини, та була відповідальною за своєчасне та правильне здійснення платежів військової частини відповідно до законодавства, допустив неналежне виконання своїх службових обов'язків, що стало причиною протиправних дій у ВЧ НОМЕР_2 з виплати додаткової винагороди.

Що стосується доводів позивача про те, що за надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків не передбачена матеріальна відповідальність, оскільки останні не віднесені до переліку способів завдання шкоди в розумінні пункту 4 статті 1 Закону № 160-IX, суд зазначає таке.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закон № 160-ІХ, пряма дійсна шкода - збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків. До шкоди не включаються доходи, які могли бути одержані за звичайних обставин, якщо таких збитків не було б завдано.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону № 160-ІХ підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Як вже зазначалось судом раніше, за приписами частини 2 статті 3 Закону № 160-ІХ умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Пунктом 1 частини 1 статті 6 Закону № 160-ІХ визначено, що особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.

За унормуванням частини 2 статті 8 Закону № 160-ІХ у разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.

Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць. (частина статті 8 Закону 160-ІХ).

Частиною 7 статті 8 Закону № 160-ІХ передбачено, якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п'ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню.

Відшкодування шкоди, завданої особою, здійснюється на підставі наказу командира (начальника) шляхом стягнення сум завданої шкоди з місячного грошового забезпечення винної особи, крім випадків, передбачених частинами третьою, четвертою та п'ятою цієї статті та частиною 1 статті 12 цього Закону (частина 1 ст.10 Закону №160-ІХ).

Отже, за змістом положень Закону №160-ІХ надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків відносяться до прямої дійсної шкоди, яка підлягає відшкодуванню військовослужбовцями у випадку, якщо таку шкоду заподіяно з їх вини, що спростовує доводи позивача про те, що за надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків не передбачена матеріальна відповідальність.

При цьому, слід зазначити, що позов не містить інших доводів щодо висновків службового розслідування по суті про виявлення надлишкових виплати додаткової винагороди військовослужбовцям ВЧ НОМЕР_2 у вересні 2024 року, а також щодо визначеного розміру завданої шкоди військовому майну (коштам).

Доводи позивача про відсутність довідки про вартість оцінки завданої шкоди спростовуються додатками акта від 11.05.2025 №17693, додатками якого є і довідка про завдану шкоду.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому щодо решти доводів сторін слід зазначити, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , адреса для листування: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними та скасування наказів в частині відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак