01 травня 2026 року Справа № 280/1477/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21105, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
23.02.2026 через підсистему «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 29.01.2026 №923010142541 про відмову у перерахунку пенсії;
зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача періоди роботи: з 05.07.2001 по 30.06.2004 - 5 років 10 місяців 06 днів; з 01.07.2004 по 27.06.2013 - 8 років 11 місяців 27 днів; з 01.07.2013 по 09.09.2015, з 09.02.2016 по 11.04.2016 - 2 роки 9 місяців 10 днів; з 12.04.2016 по 22.02.2024 - 7 років 10 місяців 11 днів; з 23.02.2024 по 21.01.2026 - 01 рік 10 місяців 30 днів;
зобов'язати відповідача перевести з 21.01.2026 позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до п.10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII «Про державну службу»;
зобов'язати відповідача обчислити з 21.01.2026 позивачу пенсію за віком відповідно до п.10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу», ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII «Про державну службу» з урахуванням: довідки (додаток 1 до Порядку) про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради (додаток до листа від 09.01.2026 №01-37/01/775), довідки (додаток 2 до Порядку) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради (додаток до листа від 09.01.2026 №01-37/01/775), архівного витягу Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-172, архівної довідки Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-170, архівної довідки Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-171, довідки №13/03.3-27/00092 про стаж служби в органах місцевого самоврядування, виданої 05.01.2026 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, архівної довідки Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-173, довідки (додаток до листа від 09.01.2026 № 01-37/01/775) про стаж роботи на посадах органів місцевого самоврядування в департаменті адміністративних послуг Запорізької міської ради Сергеєвої Тетяни Іванівни, виданої Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради, довідки №С.1156.2 Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 07.01.2026, довідки №54784/12.5-46 Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 22.12.2025, довідки №54591/12.5-46 про послідовну реорганізацію (перейменування), виданої 19.12.2025 Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса).
Позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 21.01.2026 звернулась із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, рішенням від 29.01.2026 №923010142541 відповідач відмовив позивачу у зв'язку з тим, що на день набрання чинності Закону України «Про державну службу» №889, а саме на 01.05.2016 у позивача відсутній стаж державної служби 20 років, а робота в органах місцевого самоврядування не відносяться до посад державної служби. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки законодавством, яке діяло як в період роботи (служби) позивача, так і станом на теперішній час, визначено, що час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зараховується до стажу державної служби. Такий самий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.05.2018 у справі №351/1792/17. Отже, позивач на час звернення (21.01.2026) до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії досягла віку 65 років, та станом на 01.05.2016, а саме на дату набрання чинності Законом №889, мала не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а тому позивачем дотримано вимоги пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 (щодо наявності 10 років стажу станом на 01.05.2016). Беручи до уваги вищезазначене, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.03.2026 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
17.03.2026 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 14064), в якому останній зазначає, що позивачка перебуває на обліку в територіальному органі ПФУ та отримує пенсійні виплати, звернулася з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу». За результатами розгляду заяви позивача про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» органом ПФУ встановлено наступне. З 04.07.2001 особи, які працюють на посадах органів місцевого самоврядування не відносяться до категорії посад державної служби, тому не підлягає зарахуванню до стажу державної служби період роботи позивача з 05.07.2001 по 01.05.2016. Станом на 01.05.2016 позивачка не обіймала посади державної служби. Стаж позивача на посадах державної служби складає 4 роки 6 місяців 23 дні (з 09.12.1996 по 04.07.2001). Так, з 04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року № 2493-ІІІ, згідно з яким керівні працівники і спеціалісти місцевих рад набули статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування. Посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування можуть бути зараховані до стажу державної служби по 04.07.2001. Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України станом на 01.05.2016 склав 3 роки 2 місяці 19 днів. З огляду на викладене, органом Пенсійного фонду України відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки відсутній необхідний стаж державної служби станом на 01.05.2016. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Записами у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 27.10.1978 підтверджується (а.с.15-20):
з 09.12.1996 по 21.08.1998 працювала головним спеціалістом відділу охорони праці та профілактики травматизму в Управлінні праці та зайнятості населення Запорізької обласної державної адміністрації (записи № № 16-19);
з 25.08.1998 по 30.06.2004 працювала на посаді завідувача відділом реєстрації та єдиного реєстру Жовтневої районної адміністрації (записи № № 20-25);
з 01.07.2004 по 27.06.2013 працювала на посаді державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради (записи № № 26-29);
з 01.07.2013 по 08.09.2015 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції (записи № № 30-34);
з 09.02.2016 переведена на посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань громадян Запорізького міського управління юстиції (запис №35);
з 11.04.2016 звільнена з посади за власним бажанням (запис №36);
з 12.04.2016 по 22.02.2024 працювала на посаді заступника начальника відділу реєстрації по Олександрівському, Комунарському та Шевченківському районах управління державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (записи № № 37-38);
з 23.02.2024 працює на посаді державного реєстратора відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради (записи № № 39-40).
Довідкою (додаток 1 до Порядку) про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданою Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради (додаток до листа від 09.01.2026 № 01-37/01/775), згідно якої стаж державної служби позивачки складає 29 років. Цією довідкою підтверджується, що позивачка «працює в департаменті адміністративних послуг Запорізької міської ради на посаді державного реєстратора відділу реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців управління у сфері державної реєстрації». В цій довідці також зазначена її заробітна плата станом на січень 2026 року (яка складається з посадового окладу, надбавки за ранг (9 ранг), надбавки за вислугу років (40 відсотків) за державної служби 29 років стаж та вказано, що: «На всі види оплати праці, включені до цієї довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків» (а.с.34).
Довідкою (додаток 2 Порядку) про інші складові заробітної плати (додаток 2 до для призначення пенсії державного службовця, виданою міської ради позивачці Департаментом адміністративних послуг Запорізької «для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723 ХИ “Про державну службу»», в якій вказано розмір надбавок, премій та інших виплат за період з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2025 року. Та зазначено, що: «На всі види оплати праці, включені до довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Також вказані інші виплати: компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація. «Довідка видана на підставі особових рахунків за 2024-2025 роки». В цій довідці наголошується, що інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць), здійснені позивачці «Для державних службовців, які працюють на дату звернення за призначенням пенсії на посадах державної служби (у тому числі для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців), надбавки, місячні премії, виплати за додаткове навантаження зазначаються в місяці їх нарахування в сумах, що нараховані. За період, коли державний службовець перебував у відпустці, відрядженні або на лікарняному, такі виплати зазначаються в довідці виходячи із середнього розміру заробітної плати за такі періоди в місяці, за який проводиться відповідна оплата. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; матеріальна допомога, премії (крім місячної) зазначаються в повній сумі в місяці виплати (починаючи із січня 2024 р.) з поясненням щодо виду виплати та періоду, за який нараховані» (а.с.35-36).
В архівному витязі Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-172 містяться відомості з таких документів: 1) розпорядження №29-р голови Жовтневої районної адміністрації Запорізької міської ради від 25.08.1998 Про призначення на посаду ОСОБА_1 наступного змісту: «1. ОСОБА_1 призначити з 25 серпня 1998 року на посаду завідувача відділом реєстрації та єдиного реєстру районної адміністрації з двомісячним терміном випробування за переводом з управління праці та зайнятості населення Запорізької облдержадміністрації з окладом згідно штатного розпису. Підстава: заява ОСОБА_1 , рішення конкурсної комісії від 18.08.98 року. 2. Надбавку за ранг у період випробування проводити відповідно до присвоєного за попереднім місцем роботи 12 рангу державного службовця. Підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.96. Підстава: первинні документи фонду 1743. оп. 2-ОС, спр. 15. арк. 176». 2) розпорядження № 513-к Запорізького міського голови від 27.06.2004 року Про звільнення наступного змісту: «Звільнити з 30.06.04 за переведенням до відділу реєстрації та єдиного реєстру Запорізької міської ради згідно з п.5 статті 36 Кодексу Законів про працю України: ОСОБА_2 з посади завідувача відділу реєстрації та єдиного реєстру Жовтневої районної адміністрації Запорізької міської ради. Підстава: первинні документи фонду 1743, оп. 2-ОС, спр. 15, арк. 231» (а.с.32).
В архівній довідці Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-170 вказано: «В особових рахунках працівників Жовтневої районної адміністрації Запорізької міської ради за 1998-2003 рр. значиться « ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , зав. отделом, завідувач відділом реєстрації та єдиного реєстру» (так у документі), 1960 року народження». Також в цій довідці містяться відомості щодо нарахувань за період: з серпня 1998 року по грудень 2003 року включно. Згідно даної довідки, підставою для її видачі є «первинні бухгалтерські документи фонду 1743, оп. 1-ОС, спр. 58, арк. 25-26, спр. 61, арк. 27-28, спр. 64. арк. 31-32. спр. 67, арк. 31-32. спр. 70, арк. 31-32, спр. 73. арк. 31-32». В архівній довідці Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 року № 04-21/С-171 вказано: «В особових рахунках працівників Жовтневої районної адміністрації Запорізької міської ради за 2004 р. значиться « ОСОБА_1 , завідувач відділом реєстрації та єдиного реєстру» (так у документі), 1960 року народження, таб. № 96». Також в цій довідці містяться відомості щодо нарахувань за період: з січня по липень 2004 року. Згідно даної довідки, підставою для її видачі є «первинні бухгалтерські документи фонду 1743, oп. 1-ОС, спр. 76, арк. 31-32» (а.с.30).
Довідкою №13/03.3-27/00092 про стаж служби в органах місцевого самоврядування, виданою 05.01.2026 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради підтверджується, що позивачка: «з 01.07.2004 по 27.06.2013 працювала у виконавчому комітеті Запорізької міської ради на посаді державного реєстратора. Відповідно до ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 №673-р «Про віднесення посади державного реєстратора до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування» посаду віднесено до п'ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування. ОСОБА_1 на момент звільнення з виконавчого комітету Запорізької міської ради - 27.06.2013 - була посадовою особою місцевого самоврядування 9 (дев'ятого) рангу. За час роботи ОСОБА_1 у виконавчому комітеті Запорізької міської ради її стаж служби в органах місцевого самоврядування склав 08 років 11 місяців 27 днів» (а.с.29).
В архівній довідці Архівного управління Запорізької міської ради від 26.12.2025 №04-21/С-173 вказано: «Згідно з історичною довідкою та титульним аркушем до описів справ фонду № 1743 Жовтневої районної адміністрації Запорізької міської ради до ліквідації у найменуваннях зазначеної юридичної особи відбувались наступні зміни: З 14 жовтня 1943 р. - Сталінська районна Рада депутатів трудящих і виконавчий комітет, з 17 листопада 1961 р. - Жовтнева районна Рада депутатів трудящих і виконавчий комітет, з 07 жовтня 1977 р. Жовтнева районна Рада народних депутатів і виконавчий комітет, з 14 липня 1995 р. - Жовтнева районна Рада народних депутатів і районна адміністрація Запорізької міської Ради народних депутатів, з 21 травня 1997 р. - Жовтнева районна Рада і районна адміністрація Запорізької міської ради, з 21 серпня 1997 р. - Жовтнева районна рада і виконавчий комітет, з 26 червня 1998 р. - Жовтнева районна адміністрація Запорізької міської ради. До 26 грудня 2011 року. Підстава: фонд 1743, oп. 1-ОС, титульний аркуш опису справ» (а.с.31).
Відповідно до довідки (додаток до листа від 09.01.2026 № 01-37/01/775) про стаж роботи на посадах органів місцевого самоврядування в департаменті адміністративних послуг Запорізької міської ради ОСОБА_1 , виданої Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради, позивачка з 12.04.2016 по 22.02.2024 працювала на посаді Заступника начальника відділу-державного реєстратора відділу реєстрації по Олександрівському, Комунарському та Шевченківському районах управління державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради, а з 23.02.2024 по теперішній час працює Державним реєстратором відділу реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради. Рішенням міської ради від 22.12.2023 №18 «Про припинення (реорганізацію) департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради шляхом приєднання до департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради та затвердження Положення про департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради в новій редакції», департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради є правонаступником департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (а.с.33).
Довідкою Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 07.01.2026 № С.1156.2 підтверджується, що позивачка дійсно працювала на нижчезазначених посадах згідно записів трудової книжки: з 09.12.1996 по 21.08.1998 головним спеціалістом відділу охорони праці та профілактики побутового травматизму управління праці та зайнятості населення Запорізької обласної державної адміністрації. 09.12.1996 їй присвоєно 12 ранг державного службовця. «Згідно із записами зазначеними у трудовій книжці ОСОБА_1 : відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 06.10.2000 №495 «Про впорядкування структури обласної державної адміністрації та встановлення граничної чисельності працівників, фонду оплати праці та видатків на їх утримання»; відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 03.12.2012 №585 Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації перейменовано в Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації» (а.с.37).
Довідкою Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №54784/12.5-46 від 22.12.2025 підтверджується, що позивачка «дійсно з 01.07.2013 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції (наказ Головного управління юстиції у Запорізькій області від 30.05.2013 № 454/07-11), з 09.09.2015 - на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань громадян Запорізького міського управління юстиції (наказ Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 09.09.2015 № 955/07-12), з 09.02.2016 - на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань громадян Запорізького міськрайонного управління юстиції Запорізької області (наказ Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 09.02.2016 №134/07-12), звільнена з займаної посади 11.04.2016 (наказ Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 07.04.2016 №431/07-12). За період роботи в органах юстиції Запорізької області стаж державної служби становить 2 роки 9 місяців 10 днів» (а.с.38).
В довідці № 54591/12.5-46 про послідовну реорганізацію (перейменування), виданій 19.12.2025 Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Одеса) зазначено, що «згідно із доповненням до історичної довідки Запорізького обласного управління юстиції від 30 листопада 2010 року №6220/09, повідомляємо, що згідно наказу Міністерства юстиції України від 25 січня 2007 року №21/5 «Про реформування органів юстиції» Запорізьке обласне управління юстиції ліквідовано, на базі якого утворено Головне управління юстиції у Запорізькій області. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції», наказу Міністерства юстиції України від 30 січня 2015 року №115/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за №100/26545, Головне управління юстиції у Запорізькій області перейменовано на Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 № 870 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції», наказу Міністерства юстиції України від 16.10.2019 №3173/5 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції України» територіальні органи Міністерства юстиції як юридичні особи публічного права були ліквідовані, у тому числі і Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області та утворені як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема, утворено Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 № 912 «Про реорганізацію міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції», наказу Міністерства юстиції України від 20.09.2022 №3959/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 23.06.2011 №1707/5», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.09.2022 за № 1090/38426, Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) реорганізовано шляхом його приєднання до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)» (а.с.39).
В довідці (форма ОК-5) з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування «Індивідуальні відомості про застраховану особу», сформованій засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 19.01.2026, надаються індивідуальні відомості про позивачку, як застраховану особу, за періоди, що наявні в Реєстрі застрахованих осіб, за кожен місяць звітних років з 1999 по 2025 включно з урахуванням суми заробітку для нарахування пенсії, доплати до мінімальної заробітної плати, кількості днів трудових відносин, сплати страхових внесків, а також відомості по спеціальному стажу за звітні періоди з 1999 року до 2009 року включно та з 2010 року до 2025 року включно. Також довідка містить відомості про страхувальників застрахованої особи, зокрема, їх найменування: Місьвиконком м. Запоріжжя, Виконавчий комітет Запорізької міської ради, Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області, Жовтнева районна адміністрація Запорізької міської ради, Центр підвищення кваліфікації і розвитку бізнесу-філія ФПО КНЕУ при Гуманітарному університеті "ЗІДМУ", Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради, Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради (а.с.21-25).
В довідці (форма ОК-7) з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування «Індивідуальні відомості про застраховану особу», сформованій засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 19.01.2026, надаються індивідуальні відомості про позивачку, як застраховану особу, за періоди, що наявні в Реєстрі застрахованих осіб, за кожен місяць звітних років з 2011 до 2025 включно з урахуванням суми фактичного заробітку/доходу, кількості днів трудових відносин, сплати страхових внесків), а також відомості по спеціальному стажу за звітні періоди з 2011 року до 2025 року включно. Також довідка містить відомості про страхувальників застрахованої особи, зокрема, їх найменування: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області, Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради, Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради (а.с.26-28).
21.01.2026 позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
З урахуванням вимог до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1), органом, що приймав рішення за заявою про призначення пенсії, визначено ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Так, рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області від 29.01.2026 №923010142541, відмовлено позивачу у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».
У рішенні зазначено, що вік заявниці - 65 років, страховий стаж - 45 років 07 місяців 22 дні. пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено право певної категорії державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Зокрема: державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889, станом на 01.05.2016 обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України; особи, які на день набрання чинності Законом №889, мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016. Порядок обчислення стажу державної служби затверджується Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби» (далі - Порядок). Стаж Державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України №889. Таким чином, виключно зазначеними пунктами визначено стаж, який дає право саме на призначення пенсій на умовах, відмінних від вказаних в ст.90 Закону №889. При визначенні права особи на призначення пенсії за Законом №889 необхідно керуватися записами у трудовій книжці, а у деяких випадках - з долученням інших документів. Основним критерієм, за яким визначається віднесення тієї чи іншої посади до відповідних категорій посад державних службовців, який дає 'право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. З 04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно з яким керівні працівники і спеціалісти місцевих рад набули статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування. Посади в органах місцевого самоврядування віднесені до відповідних категорій посад статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування можуть бути зараховані до стажу державної служби по 04.07.2001. Результати розгляду документів, доданих до заяви: стаж на посадах державної служби станом на 01.05.2016 складає 4 роки 06 місяців 23 дні (період роботи з 09.12.1996 по 04.07.2001); не зараховано до державної служби, періоди роботи в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування з 05.07.2001 по 01.05.2016; станом на 01.05.2016 заявник не обіймає посади державної служби. Враховуючи вищевикладене, відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», за відсутності необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України (а.с.11).
Вважаючи рішення відповідача від 29.01.2026 №923010142541 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулась до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантується право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-ІІІ від 07.06.2001, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07.06.2001).
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» №2493-III від 07.06.2001 (в редакції від 01.05.2016) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульованим Законом України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015. Згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до положень п. 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993, але за певної додаткової умови: наявності не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 вказаного Закону та Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 вік і страховий стаж.
Такі ж самі правові позиції викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по справі №822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 по справі №676/4235/17.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 (у редакції на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
У відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001.
Таким чином, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", входить до стажу державної служби.
Посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби визначався Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 (втратив чинність 01.05.2016).
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Крім того, згідно п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.2016 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Пунктом 6 Порядку №229 встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 (до набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015) здійснюється згідно Порядку обчислення стажу державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283.
Отже, доводи ГУ ПФУ у Вінницькій області, про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця, є безпідставними.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що особа, яка претендує на призначення пенсії до пунктів 10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» №889-VII від 10.12.2015 та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та на день набрання чинності Законом № 889 має не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби може претендувати на призначення їй пенсії державного службовця на умовах Закону №3723-ХІІ після досягнення пенсійного віку та за наявності не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, суд висновує про те, що позивачка з 05.07.2001 по 01.05.2016 (не зарахований відповідачем за оскаржуваним рішенням), займала посади державного службовця та посадової особи в органах місцевого самоврядування, віднесені до відповідної категорії посад державної служби, а отже відповідно до п.8 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII мають бути зараховані до стажу державної служби за період роботи до набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015.
З урахуванням вказаного стажу, позивачка має право на призначення їй пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, оскільки станом на 01.06.2015 у позивачки наявний стаж 10 років на посадах державної служби та на момент звернення за призначенням пенсії у останньої наявний необхідний стаж на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
При вирішенні питання щодо зарахування позивачу до стажу державної служби періодів роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців в органах місцевого самоврядування після 01.06.2015, суд зазначає наступне.
До набрання чинності Законом №889-VIII діяв Порядок обчислення стажу державної служби №283. Як уже зазначено судом, відповідно до пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону №2493-ІІІ, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 Порядку №229, чинний з 01.05.2016 до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-ІІІ.
Згідно статті 1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Положення статей 2, 3 Закону №2493-III визначають, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Згідно зі статтею 15 Закону №2493-ІІІ при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад. Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи. Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи. Особам, які призначені на посади і мають ранги посадових осіб місцевого самоврядування або ранги державного службовця, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробувального строку виплачується відповідно до цих рангів. Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки.
Посади, які обіймала позивачка після 01.05.2016, віднесені до посад в органах місцевого самоврядування.
Статтею 46 Закону №889-VIII та пунктом 4 Порядку №229 передбачено, що, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-ІІІ зараховується до стажу державної служби.
Така ж позиція повністю узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду викладеними в постановах від 10.05.2018 у справі №351/1792/17 та від 26.06.2018 у справі №735/939/17.
Водночас слід зауважити, що Верховний Суд у постанові від 22 травня 2024 року в справі №500/1404/23 наголосив, що до стажу державної служби може бути враховано лише стаж, набутий на посадах державної служби або прирівняних до них посад до 01.05.2016 та обрахований у відповідності до положень Порядку №283. Водночас стаж, набутий після 01.05.2016 на посадах державної служби зараховується до страхового стажу і відповідно до статті 90 Закону №889-VIII слугує підставою для призначення пенсії та обрахунку її розміру у відповідності до Закону №1058-IV.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Конституційного Суду України, що висловлена у рішенні від 23 грудня 2022 року №3-р/2022, де зазначено, що підпункт 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII не дає можливості враховувати стаж державної служби, набутий після 01.05.2016, як такий, що відповідає вимогам пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, та для набуття у зв'язку із цим права на призначення пенсії державного службовця на підставі статті 37 Закону №3723-XII.
При цьому суд також зауважує, що наведене правове регулювання зарахування стажу роботи, набутого на посадах державної служби або прирівняних до них посад, враховуючи збережену законодавцем можливість вибору особою на підставі якого закону їй має бути призначена пенсія (тобто збереження права особи на вибір найбільш сприятливого для неї варіанту поведінки), відповідає вимогам частини 3 статті 46 Конституції України (пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом), вимогам стосовно якості та передбачуваності закону, а також має легітимну мету, що спрямована на реформування системи соціального забезпечення в України, яке, серед іншого, включає в себе побудову нової системи соціального захисту, заснованої на принципах соціальної справедливості, доступності та максимального застосування для всіх осіб.
З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку про те, що позивачці може бути зараховано стаж, набутий на посадах державної служби (або прирівняних до них посад) після 01.05.2016 лише до страхового стажу.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що періоди роботи позивачки на посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби лише до 01.05.2016, зокрема: з 05.07.2001 по 27.06.2013, з 01.07.2013 по 01.05.2016 (відповідно до записів трудової книжки).
Разом з цим, при прийнятті оскаржуваного рішення, відповідачем не було враховано те, що позивачка у період часу з 01.07.2013 по 11.04.2016 працювала на посаді державного реєстратора Запорізького міського управління юстиції, який є органом державної виконавчої влади. Окрім того, позивачці з 01.07.2013 присвоєно 9 ранг державного службовця.
Крім того, судом встановлено, що до заяви від 21.01.2026 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачка подавала довідку Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2026 року (а.с.34) та довідку Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 січня 2024 року по 31.12.2025 (а.с.35-36).
Так, відповідно до довідки Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2026 року стаж державної служби Сергеєвої Т.І. складає 29 років (а.с.34).
Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категорія осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 (надалі - Порядок), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Згідно пункту 5 Порядку, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Суд, дослідивши зміст вищезазначених довідок встановив, що останні за формою та змістом відповідають вимогам довідок, затверджених Порядком №622.
Відтак, з метою повного та ефективного захисту прав позивачки суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області про відмову в перерахунку пенсії від 29.01.2026 №923010142541 та зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, з 21.01.2026 зарахувавши їй до стажу державної служби періоди її роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців в органах місцевого самоврядування з 05.07.2001 по 27.06.2013, з 01.07.2013 по 01.05.2016, та здійснити перерахунок пенсії відповідно довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2026 року та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2025 року, виданих Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради.
В іншій частині позовних вимог, суд відмовляє.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ПФУ у Вінницькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1064,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21105, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову в перерахунку пенсії від 29.01.2026 №923010142541.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, з 21.01.2026 зарахувавши їй до стажу державної служби періоди її роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців в органах місцевого самоврядування з 05.07.2001 по 27.06.2013, з 01.07.2013 по 01.05.2016, та здійснити перерахунок пенсії відповідно довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2026 року та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2025 року, виданих Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 1064,96 грн. (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.05.2026.
Суддя Ю.В. Калашник