Рішення від 05.05.2026 по справі 280/7573/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

05 травня 2026 року Справа № 280/7573/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Сацького Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування наказу та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 серпня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач 1) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову та направлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про призов на військову службу за призовом по мобілізації та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 ;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є діючим лікарем - інтерном та працює в КНП «Запорізька обласна клінична лікарня». Під час проїзду через м. Тернопіль Позивача було зупинено на блок-пості та затримано представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Під час затримання представникам відповідача 2 було надано довідку КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» про те, що він дійсно проходить там практичну частину підготовки в інтернатурі на посаді лікаря інтерна в хірургії з 05.08.2024 по 31.07.2027, а також Довідку з Запорізького державного медикофармацевтичного університету в якій вказано, що він дійсно проходить інтернатуру в університеті за державним замовленням та практичну частину інтернатури проходить в КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» за спеціальністю «Хірургія». Позивача було направлено на проходження медичного огляду. Не провівши належним чином медичний огляд Позивача було визнано придатним до військової служби та поставлено на облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вказує, що проходженню особою військово-лікарської комісії має обов'язково слідувати вручення йому відповідної повістки на таку дату, з метою надання часу належним чином звернутися до лікаря для отримання медичної карти амбулаторного хворого формою № 025/о, а також підготувати та зібрати виписки з медичної документації тощо.

Позивач не погоджується із призовом на військову службу, з огляду на те, що станом на момент призову він навчається в інтернатурі Запорізького державного медико-фармацевтичного університету, та проходить практичну частину підготовки в інтернатурі в КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» за спеціальністю «Хірургія» на посаді лікаря-інтерна в хірургії з 05.08.2024 по 31.07.2027, що підтверджується відповідними довідками виданими даними установами, а тому не підлягає мобілізації у відповідності до п. 1 ч. 3 статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ, та змушений звернутися до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 01.09.2025 відкрито провадження в справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Ухвалою також витребувано докази.

08.09.2025 від представника Військової частини НОМЕР_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву та витребувані документи. Відповідач в відзиві заперечував щодо доводів відповідача

23.10.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що під час уточнення військово-облікових даних встановлено, що Позивач не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані: проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону. гідно пункту 81 Порядку №560: у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. На підставі чого Позивачу повідомлено військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_3 про необхідність проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, відповідно до направлення на ВЛК від 25.07.2025 № 4448586. Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 проводить медичний огляд на шостому поверсі у приміщенні територіального центру комплектування, куди Позивач прибув сам, сторонньої допомоги не потребував, при цьому почувався задовільно. Під час проведення медичного огляду лікарі військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ознайомились з медичними записами щодо Позивача В ЕСОЗ. Оскільки Позивач не скористався правом на відстрочку та не був заброньований за підприємством установою, організацією, тому підлягав призову військову службу по мобілізації. На підставі чого 27.07.2025 року Позивач, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 435 був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період та зарахований в команду 2641, і направлений розпорядження командира військової частини № НОМЕР_2 . Просить відмовити у задоволенні позову.

28.10.2025 ухвалою суду поновлено строк на подачу відзиву для ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , згідно з довідкою з КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» про те, що він дійсно проходить там практичну частину підготовки в інтернатурі на посаді лікаря інтерна в хірургії з 05.08.2024 по 31.07.2027.

Згідно з довідкою ДНП «Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького» від Запорізького державного медикофармацевтичного університету в якій вказано, що він дійсно проходить інтернатуру в університеті за державним замовленням та практичну частину інтернатури проходить в КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» за спеціальністю «Хірургія». У вказаній довідці зазначено, що вона видана згідно з Додатком 5 до Порядку Переліку документів, що надаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації відповідно до підстав зазначених у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та згідно п. 62 Постанови КМУ №560 від 16.05.2024.

Згідно з військово-обліковим документом, сформованим 25.07.2025 у застосунку Резерв+, позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 , придатний, постанова ВЛК №42/3/2000 від 26.06.2025.

Згідно з військово-обліковим документом, сформованим 25.07.2025 у застосунку Резерв+, позивач взятий на військовий обік 25.07.2025.

Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.07.2025 № 435: «2. солдата ОСОБА_1 , призвати на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та відправити до військової частини НОМЕР_1 .

Згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від27.07.2025 №221 позивача з 27.07.2025 року зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, з обіду 28.07.2025 призначено на посаду курсантів з посадовим окладом 2470 гривень на місяць, шпк «солдат», виплачувати надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Позивач не погоджується з діями відповідів, тому звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII) (тут і далі в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. (частина третя статті 1 Закону № 2232-XII).

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-XII).

Згідно з частиною шостою статті 2 Закону № 2232-XII одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII (тут і далі в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на цей час триває.

Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ) громадяни зобов'язані, серед іншого:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (абз. 1 частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ).

Аналіз наведених положень законодавства свідчить, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом.

Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, згідно з пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-ХІІ призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, зокрема, здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до частини сьомої статті 23 Закону № 3543-ХІІ перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який, зокрема, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення (далі - Порядок № 560).

Відповідно до пункту 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з пунктом 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з пунктом 58 Порядку № 560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (Центральним управлінням або регіональним органом СБУ чи відповідним підрозділом розвідувального органу) не пізніше ніж протягом одного робочого дня з дня її отримання.

Пунктом 59 Порядку № 560 передбачено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з положеннями пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивач мав звернутися до відповідного ТЦК та СП із заявою та документами, що підтверджують право на відстрочку.

Вищенаведене також узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 11.04.2024 по справі № 520/7954/22, де зазначено, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом, зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

Позивач не надав до суду доказів на підтвердження того, що він звертався до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, та що йому було надано відстрочку від призову на військову служу у встановлений законодавством спосіб.

Наявність у позивача права на відстрочку не є безумовним свідченням того, що таке право ним було реалізовано та що він не підлягає призову під час мобілізації.

Відповідно до пункту 81 Порядку № 560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

З огляду на встановлені обставини суд доходить висновку, що позивача правомірно винесено наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову та направлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про призов на військову службу за призовом по мобілізації та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 , а також видано наказ командира військової частини про зарахування позивача до списків особового складу військової частини.

Посилання позивача на те, що його протиправно було затримано і доставлено до ТЦК та СП не підтверджуються належними та допустимими доказами, як то звернення до поліції тощо.

За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування наказу та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 05 травня 2026 року.

Суддя Р.В. Сацький