Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 травня 2026 року Справа №200/3296/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнти починаючи з 01.01.2025 у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796, а з 01.03.2025 у розмірі 1,115. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн. починаючи з 01.01.2025 у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, а починаючи з 01.03.2025 у розмірі 1,115, та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
Рішення набрало законної сили 18.12.2025.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у тримісячний строк з дня отримання ухвали суду подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25.
24.04.2026 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано звіт, в якому зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2025 у справі №200/3296/25, яке набрало законної сили 18.12.2025 відповідачем в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 та з 01.03.2025.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 обчислено із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2017-2019 роки у сумі 7763,17 у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, а починаючи з 01.03.2025 у розмірі 1,115.
Після виконання рішення суду визначено розмір середньої заробітної плати позивача, який становить 12751,93 грн (7763,17 грн х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115).
Оскільки показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, відповідно до рішення суду від 28.07.2025, який застосовано при призначенні пенсії позивачу складає 12751,93 грн, що перевищує показники з 01.03.2026 - 9992,40 грн для перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати підстав немає.
Крім того, відповідачем зазначено, що відповідно до рішення суду від 28.07.2025 питання щодо механізму в подальших перерахунках пенсії, у тому числі індексації, не було предметом судового розгляду.
Розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного перерахунку на виконання рішення суду складає:
- з 01.01.2025 - 4721,05 грн;
- з 01.03.2025 - 5261,51 грн;
- з 01.04.2025 - 5659,25 грн;
- з 12.08.2025 - 5710,73 грн;
- з 01.01.2026 - 5720,09 грн.
Таким чином, зобов'язання відповідно до вимог рішення суду щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем виконано в повному обсязі.
Відповідачем зазначено, що після проведення перерахунку на виконання рішення суду від 28.07.2025 з січня 2026 року пенсія у розмірі 5 720,09 грн виплачується позивачу у наступному порядку: щомісячна сума у розмірі 4 029,69 грн включається до основної відомості на виплату пенсій та зараховується на рахунок в АТ «Ощадбанк»; різниця між фактичним розміром пенсії та основною виплатою у сумі 1690,40 грн виплачується шляхом включення до додаткових відомостей у межах бюджетних призначень відповідно до Порядку № 821.
На виконання рішення суду від 28.07.2025 облікована заборгованість у загальному розмірі 22 520,62 грн, у тому числі: заборгованість за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 - 19 139,82 грн; сума за період з 01.01.2026 по 28.02.2026 - 3 380,80 грн.
У 2026 Головним управлінням на виконання рішення суду позивачу виплачено 7 568,68 грн, а також 3 418,76 грн на виконання іншого судового рішення. Загальна сума виплат становить 10 987,44 грн, зокрема: у лютому 2026 року - 6 881,41 грн, у березні 2026 року - 4 106,03 грн.
Залишок заборгованості за рішенням суду від 28.07.2025 становить 14951,94 грн.
Відповідач просив прийняти звіт про виконання рішення суду, у разі не прийняття надати новий строк.
Просив розглянути справу за участю представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позивач заперечив щодо прийняття звіту, просив накласти штраф на начальника ГУ ПФУ у Донецькій області повинна становити у розмірі 66560 грн, який є достатнім для спонукання ГУ ПФУ у Донецькій області виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду стягнувши половину цього штрафу на користь позивача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2026 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд звіту за участю представника відповідача відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд зазначає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідає вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 383-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши звіт відповідача, суд зазначає наступне.
Щодо фактичного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25 відповідачем зазначено, що ним проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 та з 01.03.2025.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 обчислено із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, а починаючи з 01.03.2025 у розмірі 1,115.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до наданих відповідачем документів, а саме розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача, у графі «середній заробіток за три попередні роки» зазначено суму 3 764,40 грн.
Водночас рішенням суду від 28.07.2025 відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу із застосуванням відповідного коефіцієнту, виходячи із показника середньої заробітної плати у розмірі 7 763,17 грн, починаючи з 01.01.2025.
Таким чином, із наданих відповідачем документів не вбачається виконання рішення суду в частині застосування визначеного судом показника середньої заробітної плати у розмірі 7 763,17 грн, оскільки у розрахунках відповідача використано інший показник - 3 764,40 грн.
Отже, відповідачу необхідно надати належні докази здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2025 обчисленого із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796
Щодо перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується здійснення відповідачем належного перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 7 763,17 грн, відповідно до вимог рішення суду від 28.07.2025.
Крім того, зі звіту відповідача вбачається, що після проведення перерахунку на виконання рішення суду з січня 2026 року пенсія позивача у розмірі 5 720,09 грн виплачується у такому порядку.
Щомісячна сума у розмірі 4 029,69 грн включається до основної відомості на виплату пенсій та зараховується на рахунок в АТ «Ощадбанк».
Різниця між фактичним розміром пенсії та основною виплатою у сумі 1 690,40 грн виплачується шляхом включення до додаткових відомостей у межах бюджетних призначень відповідно до Порядку № 821.
На виконання рішення суду облікована заборгованість у загальному розмірі 22 520,62 грн, у тому числі: заборгованість за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 - 19 139,82 грн; сума за період з 01.01.2026 по 28.02.2026 - 3 380,80 грн.
У 2026 Головним управлінням на виконання рішення суду виплачено 7 568,68 грн, а також 3 418,76 грн на виконання іншого судового рішення. Загальна сума виплат становить 10 987,44 грн, зокрема: у лютому 2026 року - 6 881,41 грн, у березні 2026 року - 4 106,03 грн.
Станом на дату подання звіту залишок заборгованості за рішенням суду від 28.07.2026 становить 14 951,94 грн., що підтверджено скріншотом з підсистеми боргів.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).
Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний фонд України.
Суд зазначає, що відповідач звертався до Пенсійного фонду України із запитами про виділення додаткових коштів, а саме від 28.01.2026 №0500-0406-5/8010, від 03.02.2026№0500-0404-5/9787, від 03.04.2026 №0500-0507-5/34347 на які отримано відповіді від 13.02.2026 №2800-030102-9/11020 та від 05.03.2026 №2800-030101-9/16520.
Втім, на запит Головного управління до Пенсійного фонду України від 03.04.2026 №0500-0507-5/34347 відповідь наразі не надходила.
В той же час, оскільки відповідач не надав доказів виконання рішення суду у повному обсязі, суд доходить до висновку, що рішення суду у справі № 200/3296/25 в повному обсязі не виконано.
Також, суд звертає увагу, що згідно із ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
Докази виплати пенсії за поточні місяці (тобто після здійснення перераухнку) боржником також не надано. Посилання на приписи постанови КМУ №821 від 14.07.2025 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» є неприйнятними, оскільки такі дії суперечать вимогам ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Враховуючи, що рішення суду від 28.07.2025 відповідачем не виконано в повному обсязі, суд доходить до висновку про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.04.2026.
Частиною третьою ст. 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 383-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд вважає, що відповідачем наведено достатні та допустимі докази на підтвердження вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати позивачу заборгованості з пенсійних виплат.
Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області штрафу за невиконання рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для надання звіту про виконання рішення суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25 строком на тридцять днів з дня отримання цієї ухвали суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25 протягом тридцяти днів з моменту отримання цієї ухвали суду.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу за невиконання рішення суду від 28.07.2025 у справі № 200/3296/25.
Роз'яснити боржнику, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя О.О. Кошкош