Ухвала від 05.05.2026 по справі 160/18984/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

05 травня 2026 р.Справа № 160/18984/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, -

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ №101-к від 04.10.2024 та поновити на посаді головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення, діловодства та доступу до публічної інформації відділу організаційного та правового забезпечення Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.03.2026 року відкрито провадження у справі.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що ОСОБА_1 на підставі особистої заяви від 19.12.2023, згідно з наказом від 19.12.2023 №52-к, прийнята без проведення конкурсу на вакантну посаду головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення, діловодства та доступу до публічної інформації відділу організаційного та правового забезпечення інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради за контрактом на період дії воєнного стану та після припинення чи скасування воєнного стану, на час оголошення та проведення конкурсу на вищезазначену посаду. Присягу посадової особи місцевого самоврядування Позивач не приймала. Згідно з даними трудової книжки серія НОМЕР_1 відсутні записи про проходження Позивачем служби в органах місцевого самоврядування та прийняття присяги посадової особи місцевого самоврядування

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд зазначає про таке.

Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 на підставі особистої заяви від 19.12.2023, згідно з наказом від 19.12.2023 №52-к, прийнята без проведення конкурсу на вакантну посаду головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення, діловодства та доступу до публічної інформації відділу організаційного та правового забезпечення інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради за контрактом на період дії воєнного стану та після припинення чи скасування воєнного стану, на час оголошення та проведення конкурсу на вищезазначену посаду. Присягу посадової особи місцевого самоврядування Позивач не приймала. Згідно з даними трудової книжки серія НОМЕР_1 відсутні записи про проходження Позивачем служби в органах місцевого самоврядування та прийняття присяги посадової особи місцевого самоврядування.

Наказом Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель від №101-к від 04.10.2024 звільнено ОСОБА_1 , головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення, діловодства та доступу до публічної інформації відділу організаційного та правового забезпечення Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради, 04.10.2024р. за прогул без поважних причин, пункт 4 статті 40 КЗпП України.

І саме цей наказ відповідача у справі є предметом оскарження у цій справі в частині підстави звільнення позивача.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень, владних управлінських функцій, зокрема спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Положеннями п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001р. №2493-ІІІ (далі - Закон №2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Положеннями ч. 2 вищезазначеного Закону передбачено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Положеннями ст. 10 Закону №2493-ІІІ передбачено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (абз. 5 ч. 1 ціє статті), проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу (ч.2 цієї статті), а голови районних, районних у містах, обласних рад, Київський та Севастопольський міський голова та міські голови (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) мають право самостійно (без конкурсу) добирати та приймати на службу своїх помічників, радників (патронатну службу) (ч. 4 цієї статті).

Аналіз наведеної норми дає можливість зробити висновок про те, що за загальним правилом прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, окрім виборних посад, проводиться на конкурсній основі, а інший порядок призначення на посаду нормами чинного законодавства встановлено для працівників патронатної служби.

Положеннями ч. 5 ст. 10 Закону № 2493-ІІІ передбачено, що на час відсутності (відпустки) посадових осіб органів місцевого самоврядування (крім виборних посад) для виконання їх повноважень можуть прийматися на службу особи за строковим трудовим договором (контрактом).

Отже, відповідно до вимог вищезазначеної норми тимчасово на час відсутності посадових осіб органів місцевого самоврядування для виконання їх повноважень на посаду, що не є вакантною, за розпорядженням голови органу місцевого самоврядування може бути прийнято особу за строковим трудовим договором (контрактом) як за результатами конкурсу, так і без його проведення.

Але суд вважає, що прийняття на службу за строковим трудовим договором (контрактом) без проведення конкурсу не свідчить про набуття такою особою статусу посадової особи органу місцевого самоврядування, оскільки така служба не є діяльністю на постійній основі і особа, прийнята на роботу за строковим трудовим договором поза межами конкурсу, не складає присягу посадових осіб місцевого самоврядування, їй не присвоюється ранг у межах відповідної категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування, і така особа не зобов'язана проходити атестацію відповідно до вимог статті 17 Закону № 2493-ІІІ.

Судом встановлено, що згідно особистої заяви ОСОБА_1 на підставі особистої заяви від 19.12.2023, згідно з наказом від 19.12.2023 №52-к, прийнята без проведення конкурсу на вакантну посаду головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення, діловодства та доступу до публічної інформації відділу організаційного та правового забезпечення інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради за контрактом на період дії воєнного стану та після припинення чи скасування воєнного стану, на час оголошення та проведення конкурсу на вищезазначену посаду.

При цьому, суду не надано суду належних доказів щодо складення позивачем присяги посадової особи місцевого самоврядування, присвоєння позивачу рангу у межах відповідної категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування. При цьому, відповідач вказує на протилежне.

Отже суд вважає, що позивач не набув статусу посадової особи органу місцевого самоврядування, а його діяльність на посадах в Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради не можна вважати проходженням публічної служби.

Тому, з огляду на суб'єктний склад спору, предмет позову та характер спірних відносин суд вважає, що спір, який виник між сторонами у цій справі, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, і цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства за правилами встановленими ЦПК України.

Вищенаведений висновок узгоджується із правовою позицією, яка висловлена Великою Палатою Верховного Суду під час вирішення подібних відносин, та викладена у постанові від 16.01.2019р. у справі №192/1855/17.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

За таких обставин, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі. Керуючись ст. 241-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі № 160/18984/25 за позовом ОСОБА_1 до Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що вказаний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Л.Є. Букіна