Рішення від 30.04.2026 по справі 160/34922/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 рокуСправа №160/34922/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлену протоколом № 2025-0806-111--4691-7 від 06.08.2025 року, що стосується ОСОБА_1 , в частині відмови змінити причинний зв'язок захворювань хребта та інших, що викладений у довідці військово - лікарської комісії А3309 за вих. № 4846 від 16 грудня 2024 року: Дегенеративно - дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024), стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово -тонічним, фасет-синромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта, варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції, хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції, на наступний: - Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини;

- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року та постановити змінити причинний зв'язок таких захворювань: Дегенеративно - дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024), стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово - тонічним, фасет-синромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта, варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції, хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції, на такий, що пов'язаний із захистом Батьківщини, на підставі підпункту «д» пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України за призовом під час мобілізації в особливий період. Під час проходження військової служби ОСОБА_1 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; має статус учасника бойових дій. 14.02.2025 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності. 11.04.2025 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби за станом здоров'я за підпунктом «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». 16.12.2024 року військово-лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_1 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено зв'язок частини захворювань пов'язаних з проходженням військової служби, про що складено довідку ВЛК №4846. Внаслідок оскарження рішення ВЛК від 16.12.2024 №4846, Центрально військово-лікарська комісія протоколом засідання від 06.08.2025 № 2025-0806-1110-4691-7 змінила причинний зв'язок гіпертонічного захворювання позивача на таке, що пов'язано із захистом Батьківщини. Водночас причинний зв'язок захворювань хребта та очей відповідач залишив без змін, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.12.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами з 08.01.2026, відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою надано відповідачу строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачі станом на 30.04.2026 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися, про розгляд справи повідомлялися належним чином шляхом доставлення ухвали про відкриття спрощеного провадження в їх електронний кабінет системи «Електронний суд», про що в матеріалах справи містяться відповідні довідки.

За приписами п. 5, 7 ст. 18 КАС України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля). Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи.

Відповідачі мають зареєстровані електронні кабінети в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, тому суд вважає їх належним чином повідомленими про розгляд цієї справи.

Згідно ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалам.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що сержант ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України за призовом під час мобілізації в особливий період та був звільнений зі служби у запас за станом здоров'я за підпунктом «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та наказом від 11.04.2025 №101 виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення та направлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки командира військової частини НОМЕР_2 від 01.03.2025 № 25.2/147 у період з 12.03.2022 по 19.05.2022, з 14.06.2022 по 22.06.2022, з 30.06.2022 по 19.10.2022, з 05.11.2022 по 18.11.2022, з 23.11.2022 по 31.12.2022 ОСОБА_1 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій згідно посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 08.03.2024 року.

У періоди з 19.10.2022 по 04.11.2022, з 18.11.2022 по 23.11.2022, з 19.08.2024 по 28.08.2024 ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікуванні.

Відповідно до довідки ВЛК від 16 грудня 2024 року №4846 військово-лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_1 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та постановлено діагноз:

«Діагноз: G55.1 Дегенеративно-дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024): стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово-тонічним, фасет-синдромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта; I83.9 Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції; I86.8 Хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції.

Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

І11.9 Гіпертонічна хвороба ІІ стадії, гіпертрофія лівого шлуночку (гіпертензивне серце), СН 0 ст. Н52.4 Пресбіопія.

Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби

На підставі статей 23-6, 39-6, 64-6, 42-в, 43-в графи ІІ Розкладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Така особа є непридатною до служби у підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у спеціальних спорудах.»

Внаслідок оскарження рішення ВЛК від 16.12.2024 №4846, Центрально військово-лікарська комісія протоколом засідання від 06.08.2025 № 2025-0806-1110-4691-7 змінила причинний зв'язок гіпертонічного захворювання позивача на таке, що пов'язано із захистом Батьківщини. Разом з тим, постанову про причинний зв'язок захворювань хребта за довідкою військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 16.12.2024 № 4846 на думку ЦВЛК прийнятий обґрунтовано.

Не погоджуючись з висновком відповідача в частині захворювань хребта, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався та триває й на теперішній час.

Відповідно до Конституції України основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає та регулює відносини у цій галузі Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі також Закон № 2011-XII).

Згідно статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України «Про національну безпеку України».

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі також Положення № 402 у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 1.3 глави 1 розділу І Положення № 402 передбачено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема, визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 глави 1 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону.

На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я; перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України; організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК, здійснення контролю за роботою підпорядкованих ВЛК та надання їм методичної і практичної допомоги; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення персоналу для ВЛК; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи (п.2.3.3 розділу І Положення № 402).

Відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право, серед іншого: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК (п.3.3 розділу І Положення № 402).

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови) (п.1.1 розділу ІІ Положення № 402).

Відповідно до п.п. 3.13 та 21.32 розділу ІІ Положення № 402 у спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. У складних випадках розгляд постанов про причинний зв'язок захворювань проводиться ЦВЛК із залученням, за необхідності, головних медичних спеціалістів Міністерства оборони України, Центральної міжвідомчої експертної комісії та інших фахівців за їх згодою.

Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України регулює глава 21 розділу II Положення № 402.

Згідно пункту 21.1 глави 21 розділу II Положення № 402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.

Відповідно до пункту 21.2 глави 21 розділу II Положення № 402 причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

Так, згідно пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402 (в редакції, чинній станом на прийняття довідки гарнізонної ВЛК від 12.01.2023 № 170) постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема:

а) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

ґ) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.

Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті «а» цього пункту.

Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.

д) «Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

Відповідно до пункту 20.1 глави 20 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

У п.21.3 глави 21 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.

У випадку відсутності підстав для зміни або визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 цієї глави, протокол не складається, а заявнику надається письмове роз'яснення.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що ЦВЛК має право надати заявнику роз'яснення у випадку відсутності підстав для визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 глави 21 Положення №402, в іншому випадку, зобов'язана прийняти постанову із встановленням причинного зв'язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва).

З оскаржуваного рішення відповідача не вбачається здійснення повного та всебічного аналізу з врахуванням всіх медичних показників щодо стану здоров'я позивача, зокрема згідно з результатами обстежень і наявних захворювань.

Суд звертає у контексті цього увагу на постанову від 10.02.2022 у справі №160/7153/20 у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, надавати оцінки діагнозу позивача, у тому числі періоду виникнення захворювань, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, від 26.02.2025 у справі №240/13173/22.

При цьому, суд зауважує, що позивач користуючись своїм правом, оскаржив висновок військово-лікарської комісії до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.

За результатом розгляду, на підставі протоколу від 06.08.2025 № 2025-0806-1110-4691-7, Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України повідомила, що за результатами розгляду наданих копій медичних документів відсутня інформація, яка б дозволила віднести початок захворювання хребта на період участі у бойових діях. Оперативне втручання (22.08.2024) на поперековому відділі хребта виконане через 20 місяців після участі у бойових діях та на придатність військовослужбовця до військової служби не вплинула. Враховуючи вищезазначене, підстави для відміни, скасування, чи прийняття іншої постанови щодо встановленого причинного зв'язку захворювань хребта - відсутні. Постанова про причинний зв'язок захворювань хребта за довідкою військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 16.12.2024 № 4846, на думку ЦВЛК, прийнята обґрунтовано, згідно вимог Положення.

Наведені обставини свідчать про поверхневість проведеного Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України розгляду заяви позивача та довідки військово-лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_1 від 16.12.2024 №4846 та необґрунтованість прийнятих висновків, а вказана розбіжність не може бути усунена судом.

Разом з тим, відповідачем не надано доказів того, що при перегляді довідки військово-лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_1 від 16.12.2024 №4846 відносно позивача, ним вживалися заходи щодо огляду військовослужбовця, направлення у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомлення позивача про перегляд такої постанови, проведенням необхідних експертиз, залученням фахівців та витребуванням додаткових документів на підставі підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402.

Також суд враховує, що довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 за вих. № 14/479 від 04.03.2022 року та картою обстеження і медичного огляду від 04.03.2022 року ОСОБА_1 був призваний на військову службу як повністю придатний до військової служби.

Так, зі спливом декількох місяців служби, відповідно до виписки №2163 із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 у період з 19.10.2022 по 04.11.2022 перебував на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні з діагнозом «радикулопатія поперекового відділу хребта зі стійким виразним больовим та м'язовотонічним синдромами на фоні остеохондрозу, спондильозу, грижи дисків L4- L5 (7мм), антилістез L4 (3 мм), гемангіома L3 (11*12 мм), протрузії дисків L3-L4 (3,5 мм), L5-S1 (4 мм), хронічна ішемія мозку ІІ стадії, розсіяна органічна симптоматика, цефалгічний синдром, вестибулопатія».

Відтак, захворювання хребта у позивача було діагностовано у 2022 році під час проходження військової служби.

Вказане вище свідчить про порушення процедури прийняття суб'єктом владних повноважень рішення у зв'язку з допущення порушень Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України п.2.3.4 розділу І Положення № 402 при прийнятті рішення, що оформлене протоколом від 06.08.2025 № 2025-0806-1110-4691-7.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про неналежний розгляд Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України заяви ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року щодо перегляду причинного зв'язку захворювань, викладеного у довідці військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 за вих. № 4846 від 16 грудня 2024 року, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне:

визнати протиправним та скасувати постанову Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлену протоколом №2025-0806-1110-4691-7 від 06.08.2025 року, у частині відмови у зміні причинного зв'язку захворювань ОСОБА_1 , що зазначені у довідці військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 за вих. № 4846 від 16 грудня 2024 року: «G55.1 Дегенеративно-дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024): стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово-тонічним, фасет-синдромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта; I83.9 Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції; I86.8 Хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції»;

та зобов'язати Центральну військово-лікарську комісії Збройних Сил України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року про перегляд причинного зв'язку захворювань, викладених у довідці військово-лікарської комісії НОМЕР_1 за вих. № 4846 від 16 грудня 2024 року, зокрема у частині встановлення причинного зв'язку захворювання хребта та супутніх патологій, а саме: «G55.1 Дегенеративно-дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024): стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово-тонічним, фасет-синдромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта; I83.9 Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції; I86.8 Хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції», з урахуванням висновків суду, шляхом проведення необхідних експертиз, залученням фахівців та витребуванням додаткових документів на підставі підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи, що позивач, відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.

Відповідно до частини четвертої ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно частини п'ятої ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132,139,193,241-246, 250, 251,257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м.Київ, вул. Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати постанову Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлену протоколом №2025-0806-1110-4691-7 від 06.08.2025 року, у частині відмови у зміні причинного зв'язку захворювань ОСОБА_1 , що зазначені у довідці військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 за вих. № 4846 від 16 грудня 2024 року: «G55.1 Дегенеративно-дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024): стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово-тонічним, фасет-синдромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта; I83.9 Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції; I86.8 Хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції».

Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісії Збройних Сил України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 червня 2025 року про перегляд причинного зв'язку захворювань, викладених у довідці військово-лікарської комісії А3309 за вих. № 4846 від 16 грудня 2024 року, зокрема у частині встановлення причинного зв'язку захворювання хребта та супутніх патологій, а саме: «G55.1 Дегенеративно-дистрофічне ураження поперекового відділу хребта, протрузія диску L3, кила диску L4, лікована оперативно (22.08.2024): стабілізація хребта транспедункулярно на рівні L5-S1, задній аутоспонділодез, радикулопатія L5, S1 двобічна з больовим, м'язово-тонічним, фасет-синдромом, хронічний рецидивуючий перебіг з помірним порушенням функції хребта; I83.9 Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок праворуч в стадії компенсації, СЕАР с1 без порушення функції; I86.8 Хронічний комбінований геморой І ступеня без порушення функції», з урахуванням висновків суду, шляхом проведення необхідних експертиз, залученням фахівців та витребуванням додаткових документів на підставі підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець