Справа №523/26103/25
Провадження №1-кс/523/4138/26
30 квітня 2026 року Пересипський районний суд міста Одеси в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
захисників - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
підозрюваного - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі клопотання слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_7 у кримінальному провадженні № 42025164110000184 від 20.11.2025 року про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, маючого індивідуальний номер платника податку НОМЕР_1 , не одруженого, з вищою освітою, який на момент вчинення кримінального правопорушення проходив військову службу за контрактом на посаді начальника складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам військової частини НОМЕР_2 , у військовому званні «сержант», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 410 та ч. 4 ст. 425 КК України,-
Слідчий Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_7 , розглянувши матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025164110000184 від 20.11.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 410 та ч. 4 ст. 425 КК України, звернувся до Пересипського районного суду міста Одеси з клопотанням про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у ОСОБА_6 .
Відповідно до даного клопотання, досудовим розслідуванням всатновлено, що 03.03.2023 громадянин України ОСОБА_6 уклав контракт з Державною Прикордонною службою України в особі Начальника НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної Прикордонної служби України (надалі ДПС України) про проходження військової служби у ДПС України на посадах осіб сержантського і старшинського складу строком на 3 (три) роки.
Згідно наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України від 03.03.2023 №106-ОС ОСОБА_6 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення і призначено на посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б). У подальшому відповідно до начальника НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України від 06.06.2023 №297-ОС ОСОБА_6 призначено на посаду начальника складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам військової частини НОМЕР_2 .
Згідно положень п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом для військовозобов'язаних вважається день зарахування до списків особового складу військової частини. Відтак, з 03.03.2023, тобто з моменту зарахування ОСОБА_6 до списків особового складу НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ), ОСОБА_6 набув статусу військовослужбовця - особи, яка проходить військову службу та з цього ж дня розпочав виконання військового обов'язку - проходження військової служби.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІX введено воєнний стан на всій території України, дія якого неодноразово продовжувалась відповідними Указами Президента України. Відтак, з 24.02.2022 по теперішній час діє воєнний стан. З моменту вступу на посаду начальника складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам військової частини НОМЕР_2 сержант ОСОБА_6 09.06.2023 прийняв військове майно від ОСОБА_8 та продовжував приймати військове майно інженерно-авіаційної служби в установленому порядку.
Відповідно до Примітки № 1 до ст. 425 КК України під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування. Таким чином, начальник складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам сержант ОСОБА_6 виконуючи покладені на нього посадові обов'язки, є військовою службовою особою, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки та є матеріально відповідальною особою, яка прийняла відповідне військове майно.
Будучи військовослужбовцем та постійно виконуючи обов'язки начальника складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам військової частини НОМЕР_2 сержант ОСОБА_6 , відповідно до п. 2 Посадової інструкції начальника складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам, начальник складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам ОСОБА_6 зобов'язаний: знати номенклатуру матеріальних засобів, які зберігаються на складах відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам, слідкувати за їх комплектністю, наявністю та якісним станом; суворо виконувати правила приймання, зберігання та видачі і здачі матеріальних засобів, не допускати випадків їх псування і недостач; не менше одного разу на місяць перевіряти наявність закріпленого майна на складах зберігання відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам, і не менше одного разу в квартал звіряти обліки складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам з обліковими даними бухгалтерії прикордонного загону» та інше.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» передбачено, що особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі: «виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій».
Згідно абз. 6 ст. 11 Статуту внутрішньої служби ЗСУ вбачається, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки, зокрема, знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Статтею 59 Статуту внутрішньої служби ЗСУ визначено, що командир (начальник) зобов'язаний: «завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності.
У відповідності до абз. 4, 5 п.п. 2 п. 3 розділу І Порадника з військового (корабельного) господарства Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 21.12.2020 року №134 «Про затвердження ІНФОРМАЦІЯ_3 » де визначено, що усі посадові особи органу Держприкордонслужби, які відають військовим (корабельним) господарством, в межах компетенції зобов'язанні: організовувати та контролювати ведення обліку, правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів матеріальних засобів, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, інженерних і спеціальних споруд; контролювати ведення обліку матеріальних засобів, їх правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, інженерних і спеціальних споруд.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) від 02.09.2025 № 1377-АГ «Про проведення позапланової інвентаризації майна інженерно-авіаційної служби» (із внесеними змінами від 04.09.2025 №1391-АГ, від 03.10.2025 № 1527-АГ та від 04.11.2025 № 1705-АГ) інвентаризаційною комісією у період з 03.09.2025 по 21.11.2025 проведено позапланову інвентаризацію складу інженерно-авіаційного майна, підрозділів управління та забезпечення загону, стрільбища, відділів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 », «Кароліно-Бугаз», «Чорноморськ», «Одеса», «Південний», «Очаків», (тип С), відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_6 », головного оперативно-розшукового відділу, прикордонних оперативно-розшукових відділів «Одеса-1», «Одеса-2», (з м.д.н.п. Чорноморськ), (з м.д.н.п. Очаків), управління Південного регіонального управління.
Відповідно до протоколу інвентаризаційної комісії військової частини НОМЕР_2 від 21.11.2025 року за результатами інвентаризації у матеріально-відповідальної особи - начальника складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам сержанта ОСОБА_6 встановлено нестачу матеріальних засобів, а саме:
- дрон DJI mavic 3Pro, в кількості 33 комплекти (ціна за один комплект 73 929,67 грн), первісна вартість яких складає 2 439 679,11 грн, знос - 10 268,00 грн, залишкова - 2 429 411,11 гривень;
- дрон DJI mavic 3Pro, в кількості 5 комплектів (ціна за один комплект 77 116,33 грн), первісна вартість яких складає 385 581,65 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 385 581,65 гривень;
- дрон DJI mavic 3Pro, в кількості 8 комплектів (ціна за один комплект 70 776,45 грн), первісна вартість яких складає 566 211,60 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 566 211,60 гривень;
- квадрокоптер DJI Mavic 3 Enterprise M3E, в кількості 4 комплекти (ціна за один комплект 124 825,93 грн), первісна вартість яких складає 499 303,72 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 499 303,72 гривень;
- квадрокоптер DJI Mavic 3 Enterprise M3E, в кількості 4 комплекти (ціна за один комплект 140 000,00 грн), первісна вартість яких складає 560 000,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 560 000,00 гривень;
- камера Sony RX1 Kamera, в кількості 2 комплекти (ціна за один комплект 134 941,00 грн), первісна вартість яких складає 269 882,00 грн, знос - 2 249,02 грн, залишкова - 267 632,98 гривень;
- камера Sony Alpha A7R FullFrame, E-mount з об'єктивом на підвісі до БпЛА Flirt Cetus, в кількості 2 шт (ціна за 1 шт 195 000,00 грн), первісна вартість яких складає 390 000,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 390 000,00 гривень;
- наземна станція компл. №1 ноутбук та монітор до безпілотного авіаційного комплексу ВАЛК-1, в кількості 1 шт, первісна вартість яких складає 50 000,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 50 000,00 гривень;
- наземна робоча станція з системою дистанційного моніторингу і контролю та безстроковою ліцензією на програмне забезпечення ABRIS FlightPlanner для планування польотних місій до БпАК Flirt Cetus, в кількості 1 шт, первісна вартість якої складає 86 100,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 86 100,00 гривень;
- ноутбук (мобільний АПК відтворювач та реєстратор відеоінформації) від БпАК Лелека 100, в кількості 2 комплекти (ціна за один комплект 113 564,01 грн), первісна вартість яких складає 227 128,02 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 227 128,02 гривень;
- БпАК DJI Mavic 3 Enterprise, в кількості 7 комплектів (ціна за один комплект 118 800,00 грн), первісна вартість яких складає 831 600,00 грн, знос - 831 600,00 грн, залишкова - 0,00 гривень.
Таким чином, на порушення ч. 1 ст. 3, ч. 1, 5 ст. 9, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»), ст. 5 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» від 21.09.1999 № 1075-XIV, ч. ч. 3, 4, 5 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 № 748 (далі - Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних силах) та ч. 5 І розділу Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 встановлено нестачу матеріальних засобів на загальну суму 5 461 369,08 грн.
За викладених обставин вбачається, що в період з 06.06.2023 тобто з моменту призначення начальником складу відділення забезпечення функціонування безпілотних авіаційних комплексів та засобів протидії безпілотним повітряним суднам військової частини НОМЕР_2 по 03.09.2025, дату початку проведення позапланової інвентаризації майна інженерно-авіаційної служби (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), сержант ОСОБА_6 перебуваючи на території військової частини НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_3 (більш точне місце розголошенню не підлягає), діючи умисно, шляхом зловживання службовим становищем, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, здійснив викрадення іншого військового майна, а саме: дронів DJI mavic 3Pro, в кількості 33 комплектів (ціна за один комплект 73 929,67 грн), первісна вартість яких складає 2 439 679,11 грн, знос - 10 268,00 грн, залишкова - 2 429 411,11 гривень; дронів DJI mavic 3Pro, в кількості 5 комплектів (ціна за один комплект 77 116,33 грн), первісна вартість яких складає 385 581,65 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 385 581,65 гривень; дронів DJI mavic 3Pro, в кількості 8 комплектів (ціна за один комплект 70 776,45 грн), первісна вартість яких складає 566 211,60 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 566 211,60 гривень; квадрокоптерів DJI Mavic 3 Enterprise M3E, в кількості 4 комплектів (ціна за один комплект 124 825,93 грн), первісна вартість яких складає 499 303,72 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 499 303,72 гривень; квадрокоптерів DJI Mavic 3 Enterprise M3E, в кількості 4 комплектів (ціна за один комплект 140 000,00 грн), первісна вартість яких складає 560 000,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 560 000,00 гривень; камер Sony RX1 Kamera, в кількості 2 комплектів (ціна за один комплект 134 941,00 грн), первісна вартість яких складає 269 882,00 грн, знос - 2 249,02 грн, залишкова - 267 632,98 гривень; камер Sony Alpha A7R FullFrame, E-mount з об'єктивом на підвісі до БпЛА Flirt Cetus, в кількості 2 шт (ціна за 1 шт 195 000,00 грн), первісна вартість яких складає 390 000,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 390 000,00 гривень; наземної станції компл. №1 ноутбук та монітор до безпілотного авіаційного комплексу ВАЛК-1, в кількості 1 шт, первісна вартість яких складає 50 000,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 50 000,00 гривень; наземної робочої станції з системою дистанційного моніторингу і контролю та безстроковою ліцензією на програмне забезпечення ABRIS FlightPlanner для планування польотних місій до БпАК Flirt Cetus, в кількості 1 шт, первісна вартість якої складає 86 100,00 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 86 100,00 гривень; ноутбуків (мобільний АПК відтворювач та реєстратор відеоінформації) від БпАК Лелека 100, в кількості 2 комплектів (ціна за один комплект 113 564,01 грн), первісна вартість яких складає 227 128,02 грн, знос - 0,00 грн, залишкова - 227 128,02 гривень; БпАК DJI Mavic 3 Enterprise, в кількості 7 комплектів (ціна за один комплект 118 800,00 грн), первісна вартість яких складає 831 600,00 грн, знос - 831 600,00 грн, залишкова - 0,00 гривень, яке перебувало території військової частини військової частини НОМЕР_2 , що дислокується за адресою: АДРЕСА_3 (більш точне місце розголошенню не підлягає) та розпорядився вищевказаним військовим майном на власний розсуд, чим спричинив шкоду державі в особі військової частини НОМЕР_2 на суму 5 461 369,08 гривень.
05.03.2026 слідчим Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві складено та погоджено з прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42025164110000184 від 20.11.2025, повідомлення про підозру та у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 410 та ч. 4 ст. 425 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обставини вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення підтверджуються матеріалами, зібраними під час досудового розслідування кримінального провадження.
Так, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 410 КК України, відповідальність за вчинення якого передбачає позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років, що згідно ч. 5 ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжких злочинів.
Під час досудового розслідування були встановлені обставини, які прямо вказують на вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення за якими останньому пред'явлено обґрунтовану підозру.
Ухвалою Пересипського районного суду м. Одеси від 06.03.2026 підозрюваному ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» строком до 01.05.2026 року включно.
Двох місячний строк досудового розслідування, з часу повідомлення ОСОБА_6 про підозру, завершується 05.05.2026.
У той же час, строк досудового розслідування кримінального провадження постановою керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону продовжено до 3 (трьох) місяців, тобто до 05.06.2026.
Водночас, завершити досудове розслідування у передбачений п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України строк, протягом двох місяців з дня повідомлення особам про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 410 КК України не надається можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення у вказаних матеріалах досудового розслідування необхідно виконати наступне: допитати у якості свідків співслужбовців ОСОБА_6 яких неможливо було допитати через їх участь у стримуванні збройної агресії та знаходженні поза Одеською областю; відібрати у підозрюваного ОСОБА_6 експериментальні зразки підпису; призначити та провести почеркознавчу експертизу; отримати результати призначених експертиз; ознайомити підозрюваного ОСОБА_6 з матеріалами кримінального провадження, згідно ст.290 КПК України; у разі надходження клопотань від підозрюваного ОСОБА_6 під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження надати їм процесуальну оцінку; провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність у яких може виникнути в ході досудового розслідування.
Відомості, які будуть отримані в результаті здійснення перелічених слідчих (розшукових) та процесуальних дій, дозволять отримати докази, які можуть бути використані під час судового розгляду, забезпечать всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Завершення досудового розслідування без проведення вказаних слідчих та процесуальних дій неможливо.
Окрім того, у кримінальному провадженні необхідно виконати вимоги ст.ст. 290, 291 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Результати проведення зазначених слідчих дій мають суттєве значення для слідства, оскільки дані показання мають конкретизувати обставини та наслідки від злочину, отже остаточна кваліфікація дій підозрюваного, впливає на конкретність обвинувачення, а також для підтвердження або спростування первинних показань учасників кримінального провадження.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання, зазначивши при цьому, що ОСОБА_6 підозрюється у скоєнні особливо тяжкого злочину, може незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, може переховуватися від органів досудового розслідування; вчинити інше кримінальне правопорушення, може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що свідчить про неможливість запобігання ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, у зв'язку з чим, просив задовольнити клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою.
Захисники та підозрюваний не заперечували проти задоволення клопотання.
Суд, вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню на підставі наступного.
При вирішенні питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує ризики передбачені ст.177 КПК України, обставини передбачені ст.178 КПК України, а саме вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання (за кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 410 та ч. 4 ст. 425 КК України, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі), той факт, що підозрюваний раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, на момент вчинення правопорушення був військовослужбовцем.
Окрім цього, обґрунтована підозра вимагає тільки наявності певних об'єктивних відомостей, які дають підстави для переконання в тому, що особа вірогідно вчинила злочин. За визначенням Європейського суду з прав людини, «у п-п.» «с» п. 1 ст. 5 йдеться про розумну підозру, а не про щиру або сумлінну (bona fide) підозру». У справі «Мюррей проти Сполученого Королівства (1994), суд визначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтованого обвинувального вироку чи просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення хоча не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшують ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. Так, у справі «Ілійков проти Болкарії» (2001 рік), Європейським судом з прав людини зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.
Метою та підставами продовження запобіжного заходу у виді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_6 покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, експерта, спеціаліста у даному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення, чи продовжити кримінальне правопорушення, в якому підозрюється, перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином та знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, тобто ризикам, передбачених п.п. 1, 2, 3,4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, існує реальний ризик переховування ОСОБА_6 від органів досудового розслідування або суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності, враховуючи тяжкість вчиненого ним кримінального правопорушення та тяжкість покарання, яке йому загрожує у разі визнання його винуватим у вказаному кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він обґрунтовано підозрюється.
Крім цього, є реальна загроза того, що останній у разі не застосування запобіжного заходу буде переховуватися на території іншої країни.
Таким чином, існує ризик передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України та наявні підстави вважати, що будь-який з інших більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти настанню вказаного ризику та належному виконанню останнім своїх процесуальних обов'язків.
Крім того, ОСОБА_6 , в міру своєї професіональної діяльності, достовірно знає яким чином знищити, сховати або спотворити речові докази, місцезнаходження яких на даний час не встановлено, в яких наявні відомості стосовно вчинення вищевказаного кримінального правопорушення та викривити відомості, які мають істотне значення для встановлення його обставин, враховуючи те, що на даний час досудове розслідування не завершено, тривають слідчі дії, тобто наявний ризик передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Також, відповідно до матеріалів, доданих до клопотання, наявні підстави вважати, що ОСОБА_6 може незаконно впливати на свідків військовослужбовців та інших осіб причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення у цьому ж кримінальному провадженні, які на даний час встановлюються в ході проведення досудового розслідування, шляхом залякування, підкупу, шантажу, погроз, до дачі неправдивих показів та викривлення обставин, які підлягають доказуванню. При цьому, враховуючи те, що суд безпосередньо досліджує докази, є можливість того, що ОСОБА_6 вплине на свідків до їх допиту у судовому засідання та вони змінять свої покази і таким чином завдасть перешкоду прийняттю обґрунтованого та законного рішення.
Так, перебування ОСОБА_6 під іншим більш м'яким запобіжним заходом або при його відсутності, не виключає можливості здійснення впливу на вказаних осіб.
Також, існує ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, оскільки з метою уникнення від кримінальної відповідальності спроможна продовжити вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, а також може вчинити нове, що вказує на існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, право людини на свободу є основоположним, але не абсолютним та може бути обмежено з огляду на суспільний інтерес.
Крім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Так, враховуючи наявність обґрунтованої підозри та наявність ризиків, тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу підозрюваного, а також, суспільний резонанс кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_6 наявні у вказаному кримінальному провадженні інтереси суспільства, держави, які явно переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи підозрюваного неможливість виконання останнім своїх процесуальних обов'язків належним чином, тому продовження до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є єдиним достатнім запобіжним заходом для уникнення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених КПК України, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної у вчиненні особливо тяжкого злочину - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Враховуючи вищевикладене, думку учасників процесу, які не заперечували стосовно задоволення клопотання, той факт, що досудове розслідування кримінального провадження постановою керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону продовжено до 3 (трьох) місяців, тобто до 05.06.2026, слідчий суддя вважає, що наразі продовжують існувати ризики, передбачені ст. 177 КПК України, що є підставою для продовження запобіжного заходу у відношенні підозрюваного.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 132, 176, 177, 178, 181, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 205, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_7 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні ОСОБА_6 - задовольнити.
Продовжити у відношенні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 410 та ч. 4 ст. 425 КК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» строком до 05.06.2026 року включно.
Визначити розмір застави, як запобіжного заходу, достатнього для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_6 обов'язків, передбачених КПК України, у розмірі - 1641 (одна тисяча шістсот сорок один) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто станом на 01.01.2026 року - 5 461 248 (п'ять мільйонів чотириста шістдесят одна тисяча двісті сорок вісім) гривень.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу. Підозрюваний звільняється з-під варти після внесення застави.
У разі внесення застави, покласти на підозрюваного обов'язки строком на 2 (два) місяці, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- не покидати Одеської області, прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю - щосереди;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та підозрюваними, іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт, для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в України.
Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ст. 182 ч. 8, 10, 11 КПК України, у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомленим не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч. 7 ст. 194 КПК України. Застава внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Ухвала слідчого судді про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 05.06.2026 року.
Ухвала слідчого судді щодо продовження запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя ОСОБА_1