Справа № 686/8254/26
Провадження № 1-кс/686/2978/26
05 травня 2026 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника Управління СБ України у Хмельницькій області ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу адвоката ОСОБА_4 , подану в інтересах ОСОБА_5 , на бездіяльність уповноваженої особи Управління СБ України у Хмельницькій області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,-
ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду зі скаргою, поданою в інтересах ОСОБА_5 , на бездіяльність уповноваженої особи Управління СБ України у Хмельницькій області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
В обґрунтування скарги вказує, що 16 березня 2026 року до слідчого відділу УСБУ у Хмельницькій області було подано повідомлення про злочин в порядку ст. 214 КПК України.
У заяві було вказано, що 06 березня 2026 року слідчий у кримінальному провадженні надав стороні захисту частину матеріалів кримінального провадження ЄРДР № 42025240000000178 від 20 листопада 2025 року в якості додатків до клопотань про продовження строків досудового розслідування. Серед зазначених додатків наявний протокол допиту свідка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який датований 05 січня 2026 року. У вказаному протоколі ОСОБА_6 вказав наступне: «14 листопада 2025 ОСОБА_5 знову запропонував зустрітися, розуміючи обставини розмови я взяв особистий диктофон, під час зустрічі повідомив, що вже все краще складається, але потрібно віддячити керівництву та експертам в загальній сумі 1500 доларів США, я відповів що наразі є сімейні проблеми та при собі таких коштів немає, але на Новий рік 2026 має приїхати мама з Італії і привезе гроші.». В ході цього ж допиту, ОСОБА_6 надав особистий диктофон для проведення якісного розслідування кримінального провадження на якому є запис розмови, яка відбулась 14 листопада 2025 року. В даному випадку ОСОБА_6 видано предмет ззовні схожий на usb флеш накопичувач, із функцією запису. З урахуванням того, що даний usb флеш накопичувач, із функцією запису, який закамуфльований під звичайний usb накопичувач, призначений для отримання, а також реєстрації та накопичення аудіоінформації на зовнішньому носії, а тому він може кваліфікуватись, як спеціальний технічний засіб негласного отримання аудіо інформації. Володіння та використання згаданого пристрою містить ознаки вчинення злочину, відповідальність за яке передбачена ст. 359 КК України. Згаданий вище usb флеш накопичувач, із функцією запису, знаходиться в матеріалах кримінального провадження ЄРДР № 42025240000000178 від 20 листопада 2025 року.
Просить зобов'язати уповноважених осіб слідчого відділу УСБУ у Хмельницькій області відповідно до вимог ст. 214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі повідомлення про злочин від 16.03.2026 року про кримінальне правопорушення.
Скаржник та його представник в судове засідання не з'явилися. Представник скаржника направив до суду клопотання про проведення судового розгляду скарги у їх відсутності.
Слідчий Управління СБ України у Хмельницькій області у судовому засіданні заперечив проти задоволення скарги. Повідомив, що відносно вилученого usb флеш накопичувача проводилася експертиза, однак дослідження на предмет того, чи є він спеціальним технічним засобом не проводилося. Кримінальне провадження ЄРДР № 42025240000000178 направлено до суду, а тому заява ОСОБА_4 , який діяв в інтересах ОСОБА_5 , була направлена до прокурора, який здійснює нагляд як процесуальний керівник у кримінальному провадженні № 42025240000000178 для вирішення питання стосовно наявності підстав для внесення відомостей до ЄРДР за ст. 359 КК України.
Заслухавши думку представника Управління СБ України у Хмельницькій області, дослідивши матеріали скарги приходжу до висновку, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Із матеріалів скарги слідує, що 16 березня 2026 року ОСОБА_4 , який діяв в інтересах ОСОБА_5 , подав до слідчого відділу УСБУ у Хмельницькій області повідомлення про злочин, у якому вказав про володіння та використання ОСОБА_6 usb флеш накопичувачем, із функцією запису, який закамуфльований під звичайний usb накопичувач та призначений для отримання, а також реєстрації та накопичення аудіоінформації на зовнішньому носії, а тому він може кваліфікуватись як спеціальний технічний засіб негласного отримання аудіо інформації
У подальшому, заява ОСОБА_4 , який діяв в інтересах ОСОБА_5 , про вчинення кримінального правопорушення (вх. 1360/204 від 16.03.2026) була направлена заступнику начальника відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_7 17.03.2026 у зв'язку із тим, що її опрацюванням було встановлено, що зазначені у ній обставини досліджуються у кримінальному провадженні № 42025240000000178, про що було повідомлено заявника.
Судом неодноразово витребовувалися матеріали кримінального провадження № 42025240000000178 з метою з'ясування, чи дійсно у межах нього досліджуються обставини володіння та використання ОСОБА_6 usb флеш накопичувача, із функцією запису, який закамуфльований під звичайний usb накопичувач та призначений для отримання, а також реєстрації та накопичення аудіоінформації на зовнішньому носії, однак такі матеріали надано не було.
Також представником Управління СБ України у Хмельницькій області не долучено до скарги доказів, які б підтверджували, що відносно вилученого usb флеш накопичувача проводилася експертиза та не надано відповідного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 години після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
До ЄРДР, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела (п.4 ч.5 ст.214 КПК України).
Дані вимоги закону дотримані не були.
Слідчий суддя приходить до висновку, що заява ОСОБА_4 , який діяв в інтересах ОСОБА_5 , є заявою про вчинення кримінального правопорушення, містить виклад обставини, що можуть свідчить про вчинення кримінального правопорушення вказаними у ній суб'єктами, а тому слідчий зобов'язаний був відповідно до частини 1 статті 214 КПК України невідкладно, але не пізніше 24 години після подання, внести відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
У ході розгляду скарги встановлено, що уповноваженою службовою особою Управління СБ України у Хмельницькій області у визначений ст. 214 КПК України строк не виконано обов'язку щодо фіксації викладених адвокатом ОСОБА_4 , який діяв в інтересах ОСОБА_5 , відомостей про кримінальне правопорушення шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР, що свідчить про бездіяльність такої особи.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку про обґрунтованість поданої скарги, оскільки заявник звернувся до органу досудового розслідування, виклав обставини, що можуть свідчити про вчинене кримінальне правопорушення, проте відомості за його заявою безпідставно не були внесенні до ЄРДР у в зв'язку з чим скарга підлягає задоволенню.
Слід зобов'язати уповноважену особу Управління СБ України у Хмельницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви адвоката ОСОБА_4 , поданої в інтересах ОСОБА_5 від 16.03.2026, вх. № 1360/204.
Керуючись ст.ст.214,303,306,307 КПК України, -
Скаргу задовольнити.
Зобов'язати уповноважену особу Управління СБ України у Хмельницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви адвоката ОСОБА_4 , поданої в інтересах ОСОБА_5 від 16.03.2026, вх. № 1360/204.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідчий суддя