Справа № 509/2075/26
06 травня 2026 року с-ще Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Панасенка Є.М.,
при секретарі Пронози І.В.,
за участю: прокурора Боднар Л.В.,
особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Дальницької сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП
Згідно протоколу № 342/2026 від 18.03.2026 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи депутатом Дальницької сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» гі. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 05.03.2026 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно протоколу № 343/2026 від 18.03.2026 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи депутатом Дальницької сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» гі. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 05.03.2026 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
24.04.2026 року постановою Овідіопольського районного суду Одеської області об'єднано в одне провадження адміністративні матеріали за номерами справи № 509/2075/26 та 509/2077/26 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та об'єднаній справі присвоєно номер 509/2075/26 (провадження № 3/509/904/26).
05.05.2026 року ОСОБА_1 подав до суду письмові пояснення по справі, в яких просить не притягувати його до адміністративної відповідальності, оскільки подав декларації несвоєчасно через наявність обставин, які не залежали від нього, у період, коли необхідно було подати декларації, він перебував на лікуванні у зв'язку з хронічним захворюванням. Крім того, в цей період виникали технічні труднощі з доступом до офіційного веб-сайту Національного агенства з питань запобігання корупції.
В судовому засіданні ОСОБА_2 надав пояснення, відповідно до яких вину визнає, проте жодного умислу в його діях не було, перебував на лікуванні.
Прокурор надала суду обґрунтований висновок по справі, відповідно до змісту якого зазначила, що ОСОБА_1 05.03.2026 року вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, оскільки допустив несвоєчасне, без поважних причин подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік та за 2024 рік. Під час проведення перевірки і збору доказів поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій не виявлено. Вважала за необхідне визнати особу винним, та з урахуванням даних особи, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу - 850 грн., що буде необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчиненню подібних правопорушень у майбутньому.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши думку прокурора та заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з частинами 1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Судом визнані належними та допустимими письмові докази, які у своїй сукупності підтверджують наступні обставини.
Згідно копії рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області І чергової сесії VIII скликання за № 1-VIII від 02.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Дальницької сільської ради» ОСОБА_1 набув повноважень депутата.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до п. І ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «б» ст. З Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є депутати сільських рад.
Таким чином, депутат Дальницької сільської ради Одеського району Одеської області VIII скликання ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п. «5» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до сг. 172-6 КУпАП, та на ньогопоширюється дія цього Закону, і він є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до питання 1 «Які види декларацій існують, коли їх слід подавати і який звітний період вони охоплюють?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (продовжується діяльність)). Для цього у розділі І «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування».
На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 року, а за 2024 рік не пізніше 31.03.2025 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 05.03.2026 року о 19 год. 34 хв., а за 2024 рік, лише 05.03.2026 року о 19 год. 28 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно відповіді на запит ДСР НПУ за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71- 03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ІТС Реєстр), зберігаються в ІТС Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ІТС Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ІТС Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
Згідно листа за підписом в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 (вихідний № 47-09/27771/21 від 26.04.2021), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обгрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті ч. 1 cт. 172-6 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У суді не встановлено обставин, які б об'єктивно створювали для ОСОБА_1 перешкоди для подання декларацій у строки, визначені законом - до 31.03.2024 року та 31.03.2025 року. Посилання ОСОБА_1 щодо його незадовільного стану здоров'я суд не бере до уваги, оскільки вони охоплюються періодом з 05.03.2026 року. Також відсутні підтвердження і технічних труднощів у ОСОБА_1 із доступом до офіційного веб-сайту Національного агенства з питань запобігання корупції.
Таким чином, дії ОСОБА_1 , які виразились у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, правильно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
ОСОБА_1 подав декларацію за 2023 рік та за 2024 рік 05.03.2026 року.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.
Отже, з дня вчинення правопорушення на момент розгляду справи в суді не минуло двох років.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши долучені до протоколу докази в їх сукупності та взаємозв'язку, враховуючи особу ОСОБА_1 , який свою вину визнав та усвідомив суть вчиненого ним правопорушення, суд вважає за необхідне та достатнє піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП - 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також стягненню з ОСОБА_1 підлягає судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 172-6 ст.ст. 33, 36, 252, 283 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і притягнути його до адміністративної відповідальності, наклавши адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.
Згідно з ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу - 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд на протязі десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є. М. Панасенко