65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"01" травня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/37/25
Господарський суд Одеської області у складі
судді Малярчук І.А.,
секретаря судового засідання: Бурмехи В.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: Березовський Д.М. - самопредставництво,
від відповідача: Бороденко М.С. - за ордером від 21.02.2025 серія ВН 1478765,
від третьої особи (Південного офісу Держаудитслужби): Бойко К.О. - самопредставництво,
від третьої особи (Південного офісу Держаудитслужби): Степаненко В.В. - самопредставництво,
дослідивши матеріали справи №916/37/25 за позовом Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (67543, Одеська обл., Одеський р-н, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, 56, код ЄДРПОУ 04378669) до Приватного підприємства “АСК» (67500, Одеська обл., Одеський р-н, смт Доброслав, вул. Першотравнева, буд. 56, каб. 22, код ЄДРПОУ 24543159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Південного офісу Держаудитслужби (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 40477150) про стягнення 2 404 805,27 грн,
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяв, клопотань, процесуальні дії суду:
Позивач позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що 30.12.2021 Південним офісом Державної аудиторської служби України за результатами проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області встановлено факт завищення вартості виконаних робіт за договором підряду №145 від 22.07.2020 на об'єкт «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, провулок Дачний, 2», загальна вартість якого становить 4 769 250,00 грн, укладеного між Визирською сільською радою Одеського району Одеської області та Приватним підприємством «АСК», що підтверджується актом ревізії №20-11/57 від 30.12.2021. При цьому позивач зазначає, що завищення вартості виконаних робіт при взаєморозрахунках за вказаним договором підряду, як встановлено актом ревізії від 30.12.2021, виникло внаслідок порушення вимог статей 7, 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», пункту 24 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668, абзацу другого пункту 3 Порядку затвердження проєктів будівництва та проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560, пунктів 1.1, 1.2, 5.4 договору підряду №145 від 22.07.2020, а також пункту 6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293. 17.06.2024 через АТ «Укрпошта» Визирською сільською радою Одеського району Одеської області на адресу Приватного підприємства «АСК» направлено претензію за вих. №03.1-09/1313 від 14.06.2024 про повернення грошових коштів, надлишково сплачених унаслідок завищення вартості виконаних робіт за зазначеним договором, у розмірі 1 376 336,17 грн. Позивач вказує, що завищена вартість виконаних робіт у розмірі 1 376 336,18 грн підтверджується відповідними розрахунками за актами виконаних робіт за грудень 2020 року.
З огляду на викладене, Визирська сільська рада Одеського району Одеської області просить суд стягнути з Приватного підприємства «АСК» грошові кошти у розмірі 1 376 336,18 грн на підставі пункту 3 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України, а також пеню у розмірі 179 901,43 грн, три проценти річних у розмірі 168 657,59 грн та інфляційні втрати у розмірі 679 910,07 грн.
У поясненнях від 12.02.2025 за вх. № 4909/25 Південний офіс Держаудитслужби зазначає, що відповідно до пункту 1.2.7.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю на IV квартал 2021 року ним було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2018 по 30.09.2021. За результатами ревізії встановлено, що у зазначений період розрахунки між Визирською сільською радою та підрядною організацією - Приватним підприємством «АСК» - здійснювалися на підставі укладених договорів підряду. Зокрема, за договором підряду від 22.07.2020 № 145 на об'єкт «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2» загальний обсяг виконаних та оплачених робіт становить 4 769 250,00 грн. При цьому кредиторська та дебіторська заборгованість на початок і кінець ревізійного періоду відсутня, а договірна ціна визначена сторонами як тверда. Разом з тим, за результатами перевірки фактичного виконання робіт, їх відповідності умовам договору, правильності визначення вартості робіт, у тому числі показників прибутку, адміністративних та інших витрат, а також застосування одиничних розцінок за актами форми КБ-2в, встановлено завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 1 705 382,41 грн (з ПДВ). Зазначене завищення, за висновками органу державного фінансового контролю, є наслідком порушення вимог ст. 629 Цивільного кодексу України, ст. 7 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 24 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, абз. 2 п. 3 Порядку затвердження проєктів будівництва та проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 560, пунктів 1.1, 1.2, 5.4 договору підряду від 22.07.2020 № 145, а також п. 6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013. За результатами проведених вибіркових контрольних обмірів встановлено як відповідність окремих обсягів виконаних робіт даним актів форми КБ-2в, так і їх відхилення від фактичних показників. Зокрема, завищення вартості виконаних робіт відбулося: внаслідок невідповідності фактичних обсягів виконаних робіт обсягам, відображеним в актах КБ-2в, зокрема в акті № 9 за грудень 2020 року, де враховано встановлення металевої огорожі у кількості 141 м, тоді як фактично виконано 127,1 м; у зв'язку із застосуванням у актах КБ-2в вартості робіт, що перевищує погоджену договірну ціну, зокрема: за актом № 7 за грудень 2020 року роботи з розроблення ґрунту враховані за ціною 13 367,56 грн за 100 мі при погодженій ціні 5 945,74 грн; в актах враховано вартість устаткування (зокрема лавок) за цінами, що перевищують погоджені договірні показники; шляхом включення до актів вартості робіт та витрат, не передбачених договірною ціною та проєктно-кошторисною документацією, у тому числі вартості зовнішнього електропостачання та окремих будівельних робіт; через безпідставне врахування вартості роботи техніки (зокрема крана ТАТРА), яка не передбачена договірною ціною; внаслідок завищення показників прибутку та адміністративних витрат порівняно з погодженими сторонами умовами договору (замість 6,08 грн/люд.-год та 1,13 грн/люд.-год застосовано 7,4 грн/люд.-год та 1,38 грн/люд.-год відповідно).
Таким чином, встановлені порушення призвели до безпідставної оплати завищеної вартості виконаних робіт та, як наслідок, до втрат бюджетних коштів Визирської сільської ради Одеського району Одеської області на загальну суму 1 705 382,41 грн, які станом на час надання пояснень не відшкодовані та підлягають стягненню з ПП «АСК».
24.02.2025 за вх.№ 5971/25 до суду від відповідача надійшов відзив, в якому останній зазначив про те, що будівельні роботи, визначені умовами вказаного договору підряду №145 від 22.07.2020 та відповідною проектно-кошторисною документацією, були належним чином та у повному обсязі виконані ПП «АСК», а також прийняті без зауважень Визирською сільською радою Одеського району Одеської області, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про вартість виконаних підрядних робіт форми КБ-3, актами приймання виконаних підрядних робіт КБ-2в. Відповідач також звертає увагу суду, що всі акти форми №КБ-2 приймання виконаних робіт за спірним договором підряду, окрім як їх підписання замовником та генеральним підрядником, також завізовані інженером технічного нагляду згідно з договором від 25.08.2020 №165 - ФОП Ковальовим Миколою Миколайовичем. Таким чином, надані відповідачем послуги з виконання будівельних робіт були належним чином прийняті позивачем, між сторонами були складені та підписані відповідні акти форми №КБ-2 приймання виконаних робіт, які пройшли перевірку інженера технічного нагляду. При цьому, будівельні роботи прийняті за вартістю, погодженою сторонами у локальних кошторисах до договору та в межах договірної ціни, визначеної таким договором, тобто - без завищення ціни.
Поряд із цим, відповідач зазначає, що перевірка фактично виконаних робіт їх обсягу, якості та відповідності умовам договору покладається на особу, що приймає роботи - замовника в особі уповноважених на це осіб під час підписання актів. Огляд при прийняті робіт дозволяє виявити можливі недоліки виконаних робіт та їх обсяг до підписання акта здачі-приймання та, у разі встановлення таких недоліків, сторона яка приймає такі роботи має право у акті або шляхом подання окремого документу вказати всі виявлені недоліки. Якщо при здачі-приймання об'єкта виявляться недоліки, які виникли з вини підрядника, замовник має право не приймати об'єкт до їх усунення та затримати оплату відповідних робіт до усунення виявлених недоліків. На переконання відповідача, наданий з позовом Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області №20-11/57 від 30.12.2021 не є достатнім, допустимим та належним доказом наявності ознак безпідставності виконання сторонами своїх зобов'язань у спірному договорі підряду №145 від 22.07.2020. Відповідач вважає, що акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області №20-11/57 від 30.12.2021 є документом, що складений з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Однак, Акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого орган. Виявлені контролюючим органом порушення, навіть у разі їх дійсності, не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово господарська діяльність якого перевірялась. Положення наданого з позовом Витягу з Акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області №20-11/57 від 30.12.2021, в порівнянні з наданими також позивачем актами виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в), довідками про вартість виконаних будівельних робіт, витрат (форми № КБ-3), викликають у відповідача обґрунтовані сумніви щодо належності висновків про наявність відповідних порушень, на думку органу, який його склав. Відповідач просить врахувати суд, що відсутня різниця між вартістю згаданого органом Держаудиту у Акті ревізії обладнання та устаткування, зазначених в акті приймання виконаних будівельних робіт та вартістю наведеній у локальних кошторисах. При цьому, обсяги та вартість фактично виконаних робіт відповідають обсягам та вартості визначених актами приймання виконаних будівельних робіт на об'єкті «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроїм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2». Також, значна частина робіт, яка вказана в актах приймання виконаних будівельних робіт відноситься до прихованих, демонтажних та супутніх робіт, які перевіряються поетапно в процесі їх виконання та не можуть бути перевірені за результатами візуально-інструментального обстеження, як і не може бути перевірено їх обсяг, а відповідно і вартість виконаних робіт. Разом з тим, без виконання супутніх та прихованих робіт, які є технологічно невід'ємною частиною будівельних робіт неможливо було б проведення подальших будівельних робіт. В свою чергу, відсутність або невідповідність деяких елементів об'єкту будівництва за спірним договором на момент складання акту вибіркових контрольних обмірів контролюючого органу за спірним актом ревізії не свідчить про те, що на момент прийняття робіт такі елементи були відсутні.
Відтак, відповідач вважає, що грошові кошти у сумі 1 376 336,18 грн були набуті відповідачем у межах та на підставі виконання ним договірних зобов'язань, а позивачем у свою чергу, не доведено належними та допустимими доказами обставин того, що спірна сума коштів була отримана відповідачем без достатньої правової підстави або така підстава наразі відпала, у зв'язку з чим позовні вимоги, на думку відповідача, не підлягають задоволенню.
Крім того, відповідач зауважує, що висновок №20-11/57 від 30.12.2021 контролюючого органу у відповідному акті ревізії були предметом оцінки судової будівельно-технічної експерти в рамках кримінального провадження № 42022160000000076, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.02.2022. Підставою внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань послугував спірний акт №20-11/57 від 30.12.2021 ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2018 року по 30.09.2021 року, в частині необхідності дослідження наявності або відсутності факту невиконання/неповного виконання будівельних робіт за об'єктом будівництва - «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2». Постановою слідчого від 27.09.2022 у вказаному кримінальному проваджені було призначено судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено судовим експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. Також, ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 10.03.2023 у справі №947/8055/23 з метою проведення будівельно-технічної експертизи слідчому та експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України був наданий дозвіл на проведення огляду громадського будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами "Амбулаторія", за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2. ПП “АСК» вважає, що результати даної будівельно-технічної експертизи, що була проведена Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України, має суттєве доказове значення при розгляді даної справи № 916/37/25 за позовом Визирської сільської ради Одеського району Одеської області до ПП «АСК».
У поясненнях Південного офісу Держаудитслужби від 13.08.2025 за вх.№ 25386/25 зазначено, що висновок експерта від 28.04.2023 за № 22-5060 не спростовує встановлені порушення під час проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області.
21.08.2025 за вх.№ 26191/25 до суду надійшли пояснення ПП “АСК», в яких відповідач вказав, що заявлені у позовній заяві доводи про завищення вартості виконаних робіт за договором підряду №145 від 22.07.2020 обґрунтовані позивачем виключно Актом ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області №20-11/57 від 30.12.2021. При цьому, відповідач вважає, що наданий до суду висновок експерта з матеріалів кримінального провадження № 42022160000000076 з судової будівельно-технічної експертизи, призначеної постановою слідчого від 27.09.2022, проведення якої було доручено судовим експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, спростовує відповідні доводи позивача по справі, що були заявлені в обґрунтування позовних вимог. Крім того, відповідач зазначив, що висновки, викладені в акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області № 20-11/57 від 30.12.2021, ґрунтуються на некоректному зіставленні вартості обладнання та його складових, оскільки контролюючим органом при проведенні розрахунків було враховано інші ціни, комплектацію та технічні характеристики, які не передбачені ані договірною ціною, ані затвердженою проєктно-кошторисною документацією.
У поясненнях від 10.09.2025 за вх. № 28094/25 Південний офіс Держаудитслужби заперечував щодо доводів відповідач про врахування інших цін, комплектацій та технічних характеристик, які не передбачені договірною ціною та проєктно-кошторисною документацією.
08.10.2025 до суду від позивача надійшли пояснення за вх.№ 31414/25, в яких позивач вказав, що у висновку експерта від 28.04.2023 за № 22-5060 зазначено про те, що дослідження на відповідність виконаних будівельних робіт проектній документації ним проводилося вибірково з урахуванням візуального огляду готових конструктивних елементів господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території з необхідними вимірюваннями їх лінійних розмірів. При обробці даних отриманих при обстеженні на місті проводилося співставлення фізичних обсягів фактично виконаних робіт із проектними даними. Самим експертом чітко встановлено, що лише частина фактично виконаних робіт, яка була перевірена візуально-інструментальним обстеженням, відповідає роботам зазначеним в проектно-кошторисній документації на об'єкті Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2. При цьому, у висновку експерта чітко зазначено, що: «Має місце незначний відступ від проектних рішень (локальних кошторисів до договору). Так, наприклад, фактично встановлене устаткування септика та дизельної електростанції не відповідає локальному кошторису складеному 22.07.2020 до договірної ціни. Заміна вказаного обладнання має бути узгоджена авторським наглядом. У журналі авторського нагляду запис узгодження зазначеної заміни проектувальника відсутня». Відповідно до п. 3.1 договору № 145 від 22.07.2020 ціна (вартість) договору є твердою. Відповідно до п. 6.4.3 Правил визначення вартості будівництва (ДСТУ Б Д. 1.1 1:2013) за твердої договірної ціни взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних обсягів робіт та їх вартості, визначеної в договірній ціні. Висновком експерта підтверджується, що: «комплект дизельної електростанції для зовнішньої установки Dalgakian DI 44 BD монтаж якої не був передбачений договором № 145 від 22.07.2020 відповідає акту вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт за жовтень 2020 у сумі 682 822,82 грн. з ПДВ». Також, висновком експерта встановлено, що вартість комплекту устаткування ВІОСЕРТІК, вартість комплекту дизельної електростанції для зовнішньої установки Dalgakian DJ44 BD та вартість устаткування дерев'яного комплексу «Улюблений», гойдалки подвійні, лавка вулична, урна - не відповідають вартості передбаченій локальним кошторисом, що підтверджує обґрунтованість позовних вимог. Окрім того, позивач відмітив, що значну частину робіт, які зазначені в актах ф. № КБ-2в, не було перевірено під час проведення експертизи, а тому висновок експерта від 28.04.2023 за № 22-5060 не може спростовувати обставин, що стали підставою для складення розрахунку суми коштів завищення вартості виконаних робіт за договором підряду №145 від 22.07.2020 у розмірі 1 376 336,18 грн та які підлягають стягненню з ПП «АСК» в якості повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні. Щодо питання «Чи підтверджуються документально висновки Акту №20-11/57 від 30.12.2021 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (далі за текстом Сільська рада) за період з 01.01.2018 по 30.09.2021, складеного Південним офісом Держаудитслужби щодо порушень під час проведення господарських взаємовідносин Сільською радою та підрядною організацією ПП «АСК», що призвели до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 1 705 382 грн (з ПДВ)», у висновку експерта вказано, що дослідження даного питання не входить до компетентності експерта будівельника за спеціальністю 10.6 «Дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів» згідно Науково методичним рекомендаціям з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.
У поясненнях від 01.12.2025 за вх.№ 38168/25 третя особа відмітила, що для відповідності вартості робіт з улаштування огорожі між актом виконаних робіт № 9 ф. № КБ-2в та затвердженою договірною ціною, був виконаний розрахунок, в якому виведено різницю вартості робіт та матеріалів. Всього відповідно до розрахунку завищення вартості виконаних робіт по акту № 9 ф. КБ-2в за грудень 2020 року - завищено вартість на суму 454 872, 01, яка складається з прямих витрат, загальновиробничих витрат, інші будівельні роботи, прибутку, адміністративних витрат та податку на додану вартість (разом розділи розрахунку завищення вартості виконаних робіт по акту № 9 ф. КБ-2в I+ІІ+ІІІ +IV+V+VI+VII+VIII+IX+X).
У відзиві від 19.01.2026 з вх.№ 1729/26, поясненнях від 13.02.2026 за вх.№ 5452/26, від 16.02.2026 за вх.№ 5603/26 та від 17.04.2026 за вх.№ 13344/26 сторони підтримали раніше викладені вказані правові позиції.
Ухвалою ГСОО від 05.02.2025 суддею Шаратовим Ю.А. прийнято позовну заяву Визирської сільської ради Одеського району Одеської області до Приватного підприємства “АСК» про стягнення 2 404 805,27 грн до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Південний офіс Держаудитслужби та призначено підготовче засідання на 05.03.2025.
Ухвалою суд від 30.04.2025 клопотання Приватного підприємства “АСК» про витребування доказів судом від 30.04.2025 за вх. № 13816/25 задоволено; визнано поважними причини пропущення відповідачем строку на подання клопотання про витребування доказів судом від 30.04.2025 за вх. № 13816/25 та поновлено його; витребувано у Територіального управління БЕБ в Одеській області (вул. Корольова академіка, 16/1, м. Одеса, Одеська область, 65114) належним чином завірену копію висновку експерта з матеріалів кримінального провадження № 42022160000000076 у судовій будівельно-технічній експертизі, призначеній постановою слідчого від 27.09.2022, проведення якої було доручено судовим експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справ між суддями ГСОО від 18.12.2025 справу №916/37/25 було розподілено на суддю Малярчук І.А., у зв'язку з чим вказана справа, ухвалою суду від 23.12.2025 була прийнята до провадження суддею Малярчук І.А. на стадії підготовчого провадження.
У підготовчому засіданні 19.01.2026 було оголошено протокольну перерву у підготовчому засіданні до 16.02.2026 о 10:20.
У підготовчому засіданні 16.02.2026 було оголошено протокольну перерву у підготовчому засіданні до 11.03.2026 о 10:00.
У підготовчому засіданні 11.03.2026 судом закрито підготовче провадження та призначено справу № 916/37/25 до розгляду по суті на 06.04.2026 о 10:50.
У судовому засіданні 06.04.2026 було оголошено протокольну перерву у судовому засіданні до 20.04.2026 о 12:00.
У судовому засіданні 20.04.2026 було оголошено протокольну перерву у судовому засіданні до 24.04.2026 о 12:20.
У судовому засіданні 24.04.2026 було оголошено протокольну перерву у судовому засіданні до 01.05.2026 о 11:00.
Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:
22.07.2020 між Визирською сільською радою Одеського району Одеської області (Замовник) та Приватним підприємством “АСК» (Підрядник) був укладений Договір підряду №145, згідно умов якого Підрядник зобов'язується виконати роботи по об'єкту: Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Грушевий, 2 (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013) (показник національного класифікатора України ДК 021:2015 “Єдиний закупівельний словник» - 45000000-7: Будівельні роботи та поточний ремонт), надалі по тексту Договору - Об'єкт, за переліком, обсягами робіт та використаними матеріалами, наведеними у додатках №1,2,3 Договору, які є невід'ємними його частинами, а також згідно проектно-кошторисної документації на виконання цих робіт, а Замовник зобов'язується прийняти і оплатити такі роботи на умовах, визначених цим Договором. Передбачені Договором роботи повинні відповідати проектно-кошторисній документації, будівельним нормам, технічним умовам, державним стандартам і правилам, а матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектно-кошторисній документації та Договору (п.п. 1.1., 1.2. Договору).
Відповідно до п.п. 2.1.-2.4. Договору №145 від 22.07.2020 від Підрядник зобов'язаний розпочати роботи за Договором протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту отримання від Замовника документів, передбачених п. 4.1.3 цього Договору при умові отримання Замовником права на виконання будівельних робіт в порядку встановленому законодавством України, і завершити виконання робіт до 31.12.2020. Строк виконання робіт: до 31.12.2020 (згідно календарного графіку виконання робіт (Додаток № 2)). Календарний графік виконання робіт уточнюється в частині обсягу та строку виконання робіт в межах фактичного фінансування поточного року. Виконання робіт може бути здійснено достроково. Датою закінчення робіт вважається дата прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. При виникненні обставин, що не залежать від Підрядника і перешкоджають виконанню робіт у строки встановлені Договором, строки виконання робіт можуть бути змінені, у випадках: виникнення обставин непереборної сили; невиконання або неналежного виконання Замовником своїх зобов'язань за Договором; внесення змін до проектно-кошторисної документації; дії третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання робіт, за винятком випадків, коли ці дії зумовлені залежними від Підрядника обставинами; виникнення інших об'єктивних обставин, що впливають на строк виконання робіт, за винятком випадків, коли ці дії зумовлені залежними від Підрядника обставинами. Пропозицію щодо внесення змін до Договору може зробити кожна із сторін Договору. Пропозиція щодо внесення змін до Договору має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін до Договору та документального підтвердження об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження.
Згідно п.п. 3.1. - 3.18. Договору №145 від 22.07.2020 ціна (вартість) цього Договору є твердою та складає: 4 769 250,00 грн (чотири мільйони сімсот шістдесят дев'ять тисяч двісті п'ятдесят гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 794 875,00 грн як ціна тендерної пропозиції, яку визначено найбільш економічно вигідною. Фінансові зобов'язання беруться лише після надходження коштів на рахунок Замовника. В ціну Договору включені прямі витрати, накладні витрати, прибуток, який Підрядник планує одержати при виконанні цього Договору та усі податки і збори, що сплачуються або мають бути сплачені Підрядником стосовно виконання робіт або інші витрати, що передбачені чинним законодавством. Розрахунок за цим Договором здійснюється у гривні в безготівковій формі за рахунок бюджетних коштів. Юридичні та фінансові зобов'язання Замовника за цим Договором виникають в межах відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік. Оплата за виконані роботи здійснюється Замовником у національній грошовій одиниці України на поточний рахунок Підрядника шляхом авансу і остаточного розрахунку. Замовник перераховує Підряднику попередню оплату аванс в розмірі 30% від суми договірної ціни протягом 5 (п'яти) банківських днів з дати отримання бюджетних коштів на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів, який складає 1 430 775,00 грн (один мільйон чотириста тридцять тисяч сімсот сімдесят п'ять гривень 00 копійок), з ПДВ, на підставі виставленого рахунку та Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс протягом трьох місяців з дня отримання відповідно до Постанови КМУ №1764 від 27.12.2001 «Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва». По закінченні цього терміну, невикористані суми авансу повертаються до Замовника. Замовник здійснює попередню оплату шляхом перерахування бюджетних коштів Підряднику на небюджетні рахунки, відкриті на його ім'я в органах Державної казначейської служби у встановленому законодавством порядку, з подальшим використанням зазначених коштів виключно з таких рахунків на цілі, визначені договором про закупівлю відповідно до Постанови КМУ від 04.12.2019 № 1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти». Замовник не перераховує Підряднику попередню оплату авансу в розмірі 30% від суми договірної ціни у разі відсутності у Підрядника рахунків, відкритих в органах Казначейства у встановленому законодавством порядку. Остаточний розрахунок у розмірі 70 (сімдесят)% від договірної ціни, який складає 3 338 475,00 грн (три мільйона триста тридцять вісім тисяч чотириста сімдесят п'ять гривень 00 копійок), з ПДВ, Замовник перераховує на розрахунковий рахунок Підрядника після закінчення робіт та підписання відповідних документів Договору, а саме: на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт, згідно типової форми № КБ - 2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, згідно типової форми № КБ - 3. Платіжні зобов'язання виникають при наявності відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань) та наявності коштів на рахунку Замовника. Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Оплата робіт здійснюється Замовником шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підрядника за фактично виконані роботи на умовах відстрочки платежу до 20 (двадцяти) банківських днів з моменту та на підставі підписаних Сторонами актів форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та довідок форми №КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати». У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом 7 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок. Розрахунок вартості виконаних робіт проводиться Підрядником щомісячно, відповідно до Порядку визначення вартості будівництва на території України ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» і погодженої договірної ціни. При виявленні в розрахунках за виконані роботи (форма КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати», Акт здачі змонтованого устаткування, які були відповідно оформлені і сплачені за попередні періоди) беззаперечних помилок і порушень діючого Порядку визначення вартості будівництва, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення вказаних помилок. Заробітна плата розраховується виходячи з нормативних трудовитрат на підлягаючий виконанню обсяг робіт і усередненої вартості людино-години відповідної ланки робітників-будівельників і ланки робітників, зайнятих управлінням і обслуговуванням будівельних машин і механізмів, прийнятої відповідно до Додатку 1 до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва». Заготовчо-складські витрати визначаються по усередненим відсотковим показникам Держбуду України. Прибуток у договірній ціні розраховується за усередненими показниками Мінрегіонбуду України на момент укладання Договору. Рівень середньомісячної заробітної плати Підрядників узгоджується Замовником у розмірі, розрахованому відповідно до законодавства, на момент укладання Договору.
Сторони визначають підписання Договору представників, уповноважених на підписання актів форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та інших виконавчих документів. Акти виконаних робіт готує Підрядник і передає для підписання уповноваженому представнику Замовника. Після закінчення виконання робіт Підрядник зобов'язаний письмово повідомити Замовника про готовність об'єкту підряду до здачі. Здача-приймання виконаних робіт здійснюється сторонами за актом форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» протягом 5-ти робочих днів з моменту офіційного повідомлення Замовника про готовність об'єкту підряду до приймання. Замовник зобов'язаний прийняти виконані Підрядником роботи протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту подання їх до прийняття. Термін подання до прийняття виконаних робіт - день передачі Замовнику акта здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт». Перелік документів, що оформлюються при здаванні робіт має відповідати будівельним нормам і правилам та іншим нормативним документам з будівництва, які діють на території України. Робота приймається Замовником, разом із 2 (двома) комплектами виконавчої документації, складеної Підрядником. У випадку відмови Замовника підписати акт здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» підготовлений Підрядником, Замовник протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання відповідного акту здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» письмово повідомляє Підрядника про причину відмови підписання Акту здачі-приймання виконаних робіт форми КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт». Протягом 10 днів з дати отримання Підрядником повідомлення про причину відмови підписання Акту здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», за ініціативи Підрядника, Сторони складають двосторонній акт з переліком виявлених недоліків, і визначенням строку їх виправлення. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути такі недоліки, Замовник може попередньо повідомивши Підрядника, усунути їх із залученням третіх осіб. Витрати, пов'язані з усуненням недоліків Замовником, компенсуються Підрядником. Якщо протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту передачі Підрядником Замовнику Акту здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», Замовником він не підписаний або Замовник не надасть Підряднику письмової відмови у підписанні Акту здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт», відповідний Акт здачі-приймання виконаних робіт форми №КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» вважається прийнятим Замовником без зауважень та підлягає оплаті (п.п. 5.1.-5.7. Договору №145 22.07.2020).
Відповідно до п.п. 8.1., 8.2., 8.3.1., 8.3.3., 8.4. Договору №145 22.07.2020 у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим Договором. У разі невиконання або несвоєчасного виконання своїх зобов'язань за Договором при закупівлі робіт за державні кошти Підрядник сплачує Замовнику за кожний день прострочення неустойку (пеню), у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується неустойка (пеня), від ціни невиконаних робіт на об'єкті з дня отримання бюджетних коштів, а у разі здійснення попередньої оплати Підрядник крім сплати зазначених штрафних санкцій, повертає Замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції. При ненадходженні, невчасному надходженні бюджетних коштів на рахунок Замовника для сплати за виконані роботи або при затримках у проведенні розрахунково-касових операцій не з вини Замовника, штрафні санкції до Сторін не застосовуються, а також не здійснюється нарахування інфляційних та 3% річних. У разі потреби відшкодування збитків або застосування інших санкцій Сторона, права або законні інтереси якої порушені, має право звернутися до порушника з письмовою претензією, яка повинна бути розглянута в місячний термін з дня її отримання. За відсутності відповіді, Сторона, права і законні інтереси якої порушені, має право звернутися з відповідним позовом до суду. Порушення зобов'язань за Договором є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України та іншими законами.
Пунктами 10.1., 10.4. Договору №145 22.07.2020 передбачено, що цей Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2020. Зміни до цього Договору можуть бути внесені у порядку та у випадках передбачених Договором, з урахуванням вимог згідно ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Додатком №1 до Договору №145 22.07.2020 є Договірна ціна (форма 234_ДЦ_ДЦ), що є твердою. За об'єктом: «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2», що здійснюється у 2020 році. Замовником за договором визначено Визирську сільську раду Лиманського району Одеської області, підрядником - ПП «АСК». Вид договірної ціни - тверда, визначена згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та складена в поточних цінах станом на 22 червня 2020 року. Відповідно до розрахунку, загальна вартість будівництва становить 4 769,25 тис. грн, у тому числі за Розділом І «Будівельні роботи» - 3 760,458 тис. грн, з яких будівельні роботи складають 3 125,50381 тис. грн, інші витрати - 634,95419 тис. грн. До складу будівельних робіт включено прямі витрати у сумі 2 945,51324 тис. грн, з яких заробітна плата - 397,62661 тис. грн, вартість матеріальних ресурсів - 2 324,28737 тис. грн, вартість експлуатації будівельних машин і механізмів - 223,59926 тис. грн, загальновиробничі витрати - 135,95961 тис. грн, прибуток - 44,03096 тис. грн, кошти на покриття адміністративних витрат будівельно-монтажних організацій - 8,21119 тис. грн. Разом по пунктах 1- 10 вартість становить 3 133,715 тис. грн, податки, збори та обов'язкові платежі, встановлені чинним законодавством і не враховані складовими вартості будівництва (без ПДВ), не зазначені, податок на додану вартість складає 626,743 тис. грн. За Розділом ІІ «Устаткування» визначено витрати підрядника, пов'язані з устаткуванням, у сумі 840,66 тис. грн, ПДВ - 168,132 тис. грн, всього по Розділу ІІ - 1 008,792 тис. грн. Загальна договірна ціна за розділами І та ІІ становить 4 769,25 тис. грн. Документ підписаний керівником підприємства (замовника) та керівником генеральної підрядної організації, скріплений печатками сторін.
Додатком №2 до Договору №145 22.07.2020 є Календарний графік виконання робіт на 2020 рік.
Додатком №3 до Договору №145 22.07.2020 є План фінансування робіт на 2020 рік, за яким сума 1 430 775,00грн фінансується у строк з липня по серпень 2020 року, а сума 3 338 475,00грн фінансується у строк з серпня по грудень 2020 року.
Розпорядженням Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області № 96/2020-ОД від 28.05.2020 затверджено зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2» у сумі 5 180,186 тис. грн, у тому числі: будівельні роботи - 3 240,812 тис. грн, інші витрати - 1 044,706 тис. грн.
Відповідно до експертного звіту Одеської філії Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІпроектреконструкція» від 24.04.2020 № ЕКМН-3034/04-20 розглянуто проектну документацію в частині міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва за проектом «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2». У звіті зазначено, що стадія проектування - робочий проект (РП), клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва - СС1, замовником будівництва є Визирська сільська рада Лиманського району Одеської області, генеральним проектувальником - фізична особа-підприємець Прокопова Катерина Олександрівна, головним інженером проекту - Горська Віра Іванівна (кваліфікаційний сертифікат серія АР № 000893, дата видачі 06.06.2012, свідоцтво про підвищення кваліфікації № 00261, дата видачі 06.07.2017). За результатами розгляду проектної документації та зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, кошторисної частини проектної документації та має такі технічні показники: вид будівництва - нове будівництво; загальна площа земельної ділянки - 0,11 га; площа забудови земельної ділянки - 387,70 мІ; площа забудови будівлі амбулаторії - 351,54 мІ; площа твердого покриття існуюча - 76,80 мІ; площа твердого покриття проектуєма - 312,20 мІ; площа благоустрою - 323,20 мІ; довжина поребрика - 126,87 м; площа забудови господарської будівлі № 1 - 28,16 мІ; будівельний об'єм господарської будівлі № 1 - 67,2 мі; площа забудови господарської будівлі № 2 - 8,0 мІ; будівельний об'єм господарської будівлі № 2 - 14,7 мі. Загальна кошторисна вартість будівництва визначена у сумі 5 180,186 тис. грн, у тому числі: будівельні роботи - 3 240,812 тис. грн, вартість обладнання - 894,668 тис. грн, інші витрати - 1 044,706 тис. грн. У звіті також зазначено, що заявлена кошторисна вартість, передбачена наданою кошторисною документацією у поточних цінах станом на 14.04.2020, складала 5 540,305 тис. грн, у тому числі будівельні роботи - 3 487,073 тис. грн, вартість обладнання - 951,977 тис. грн, інші витрати - 1 101,255 тис. грн. За результатами розгляду кошторисної документації та зняття зауважень встановлено, що документація, яка враховує обсяги робіт, передбачені проектом, складена відповідно до вимог ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», а загальна кошторисна вартість будівництва, передбачена зведенням витрат у поточних цінах станом на 24.04.2020, складає 5 180,186 тис. грн.
В матеріалах справи наявні локальні кошториси на будівельні роботи, складені по поточних цінах, яким визначено вартість будівельних робіт на господарські будівлю за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2» та загальновиробничі витрати по об'єктам, об'єктні кошториси, відомості трудомісткості і заробітної плати до об'єктного кошторису, розрахунки прямих та загальновиробничих витрат, відомості обсягів робіт, підсумкові відомості ресурсів, підписані та скріплені печатками директора ПП “АСК».
А також зведеним кошторисним розрахунком вартості об'єкта будівництва, затвердженим Визирською сільською радою Лиманського району Одеської області у 2020 році, визначено вартість будівництва господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2, складений у поточних цінах станом на 22 червня 2020 року та затверджений у сумі 4 769,25000 тис. грн, у тому числі зворотних сум 0 тис. грн. До структури кошторисної вартості включено: по главі 2 «Об'єкти основного призначення» - господарська будівля та гараж вартістю 535,95485 тис. грн; по главі 4 «Об'єкти енергетичного господарства» - зовнішнє електропостачання вартістю 682,59376 тис. грн, з яких будівельні роботи становлять 74,26043 тис. грн, устаткування, меблі та інвентар - 608,33333 тис. грн; по главі 6 «Зовнішні мережі та споруди водопостачання, водовідведення, теплопостачання та газопостачання» - зовнішні мережі та споруди водопостачання та водовідведення вартістю 326,41062 тис. грн, з яких будівельні роботи становлять 210,16062 тис. грн, устаткування, меблі та інвентар - 116,25000 тис. грн; по главі 7 «Благоустрій та озеленення території» - зовнішнє освітлення вартістю 256,97540 тис. грн та благоустрій та озеленення території вартістю 2 120,19822 тис. грн, у тому числі будівельні роботи 2 004,12155 тис. грн та устаткування, меблі та інвентар 116,07667 тис. грн. Загалом по главах 1- 7 вартість становить 2 377,17362 тис. грн, по главах 1- 8 - 3 922,13285 тис. грн, по главах 1- 9 - 3 922,13285 тис. грн, по главах 1- 12 - 3 922,13285 тис. грн. Крім того, до кошторису включено кошторисний прибуток у розмірі 44,03096 тис. грн, кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій у розмірі 8,21119 тис. грн, у зв'язку з чим разом вартість становить 3 974,37500 тис. грн, а також податок на додану вартість у сумі 794,87500 тис. грн. Всього за зведеним кошторисним розрахунком загальна кошторисна вартість об'єкта становить 4 769,25000 тис. грн, з яких будівельні роботи - 3 125,50381 тис. грн, устаткування, меблі та інвентар - 840,66000 тис. грн, інші витрати - 803,08619 тис. грн.
Відповідно до акту №6 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року, складеного між Визирською сільською радою Лиманського району Одеської області, як замовником, та ПП «АСК», як підрядником, за договором підряду №145 від 22.07.2020 щодо виконання робіт по об'єкту «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2, складеного за формою КБ-2в, який стосується локального кошторису 4-1-1 на монтаж дизель-генератора, роботи виконувались із застосуванням програмного комплексу АВК-5, із урахуванням коефіцієнтів 1,06 на умови виконання будівельних та монтажних робіт. За результатами розрахунку вартість будівельних робіт за актом становить 90 957,49 грн, податок на додану вартість - 18 191,50 грн, усього за актом підлягає оплаті 109 148,99 грн. В акті також відображено адміністративні витрати у розмірі 791,26 грн та витрати праці робітників, зайнятих на обслуговуванні машин, у кількості 2,43 людино-години. Документ підписаний та скріплений печатками обох сторін - замовника та підрядника, що підтверджує прийняття виконаних робіт без зауважень та погодження сторонами їх обсягу, вартості й належного виконання станом на 17.12.2020.
В матеріалах справи містяться акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт, складений як додаток до Акта №6 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року в межах виконання договору підряду №145 від 22.07.2020, укладеного між Визирською сільською радою Лиманського району Одеської області як замовником та ПП «АСК» як підрядником щодо об'єкта «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2. Документ оформлений за формою КБ-2в та містить відомості про вартість устаткування за локальним кошторисом 4-1-2 на придбання устаткування. Згідно з актом підрядником придбано одну одиницю дизельної електростанції для зовнішньої установки Dalgakiran DJ 44 BD (шифр ресурсу 2202-1010, варіант 1). В акті зазначено, що кошторисна ціна одиниці устаткування становить 569 019,02 грн, відпускна ціна - 547 518,33 грн, транспортні та складські витрати - 16 425,55 грн, заготівельно-складські витрати - 5 075,14 грн, податок на додану вартість - 113 803,80 грн, а загальна вартість устаткування з ПДВ становить 682 822,82 грн. Документ підписаний уповноваженими представниками замовника та підрядника, скріплений печатками сторін і підтверджує погодження сторонами найменування, кількості та вартості придбаного обладнання, включеного до вартості виконаних робіт за актом №6.
Згідно акту №7 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року, складеного між Визирською сільською радою Лиманського району Одеської області, як замовником, та ПП «АСК», як підрядником, за договором підряду №145 від 22.07.2020 щодо виконання робіт по об'єкту «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2, оформленого за формою КБ-2в та складеного на підставі договірної ціни по локальному кошторису 6-1-1 на зовнішні інженерні мережі, роботи виконувались із застосуванням програмного комплексу АВК-5 та з урахуванням коефіцієнтів 1,06 на умови виконання будівельних і монтажних робіт. За результатами проведених розрахунків загальна вартість будівельних робіт за актом становить 197 534,46 грн, податок на додану вартість - 39 506,89 грн, а загальна вартість виконаних робіт за актом №7 складає 237 041,35 грн. У документі також зазначено витрати праці робітників, зайнятих на обслуговуванні машин, у кількості 12,47 людино-години, з яких 551,73 людино-години віднесено до витрат праці на обсяг виконаних робіт. Акт підписаний уповноваженими представниками підрядника та замовника, скріплений печатками сторін і підтверджує прийняття Визирською сільською радою виконаних ПП «АСК» робіт без зауважень щодо їх обсягу, вартості та якості станом на 17.12.2020.
Відповідно до акту №8 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року, складеного між Визирською сільською радою Лиманського району Одеської області, як замовником, та ПП «АСК», як підрядником, за договором підряду №145 від 22.07.2020 щодо виконання робіт по об'єкту «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2, оформленого за формою КБ-2в та складено на підставі договірної ціни по локальному кошторису 7-1-1 на освітлення, розрахунок виконано із застосуванням програмного комплексу АВК-5 з урахуванням коефіцієнтів 1,06 на умови виконання будівельних і монтажних робіт. За результатами розрахунків прибуток за актом становить 2 313,09 грн, адміністративні витрати - 431,36 грн, загальна вартість будівельних робіт - 235 980,48 грн, податок на додану вартість - 47 196,10 грн, а всього за актом №8 підлягає оплаті 283 176,58 грн. У документі також відображено витрати праці робітників, зайнятих на обслуговуванні машин, у кількості 5,85 людино-години, з яких 306,73 людино-години віднесено до витрат праці на обсяг виконаних робіт. Акт підписаний уповноваженими представниками підрядника та замовника, скріплений печатками сторін та підтверджує прийняття Визирською сільською радою виконаних ПП «АСК» робіт без зауважень щодо їх обсягу, вартості та якості станом на 17.12.2020.
За актом №9 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2020 року, складеного між Визирською сільською радою Лиманського району Одеської області, як замовником, та ПП «АСК», як підрядником, за договором підряду №145 від 22.07.2020 щодо виконання робіт по об'єкту «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території» за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2, оформленим за формою КБ-2в та складеним на підставі договірної ціни по локальному кошторису 7-2-2 на огорожу, розрахунок виконано із застосуванням програмного комплексу АВК-5 з урахуванням коефіцієнтів 1,06 на умови виконання будівельних і монтажних робіт. Згідно з актом загальновиробничі витрати становлять 65 854,77 грн, інші будівельні роботи, у тому числі витрати на використання крану TATRA за договором оренди, - 37 500,00 грн, інші супутні витрати - 1 228 861,69 грн, прибуток - 19 013,93 грн, адміністративні витрати - 3 545,84 грн, загальна вартість будівельних робіт - 1 251 421,46 грн, податок на додану вартість - 250 284,29 грн, а загальна вартість робіт за актом №9 становить 1 501 705,75 грн. У документі також відображено витрати праці робітників на обсяг виконаних робіт у розмірі 2 511,30 людино-години та витрати праці робітників, які обслуговують машини, у розмірі 58,15 людино-години. Акт підписаний уповноваженими представниками підрядника та замовника, скріплений печатками сторін та підтверджує прийняття Визирською сільською радою виконаних ПП «АСК» робіт без зауважень щодо їх обсягу, вартості та якості станом на 17.12.2020.
30.12.2021 Південним офісом Держаудитслужби був кладений акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області № 20-11/57 за період з 01.01.2018 по 30.09.2021. Відповідно до акту Південним офісом Держаудитслужби досліджувались розрахунки між Визирською сільською радою та ПП «АСК» за договором підряду від 22.07.2020 № 145 на виконання робіт з будівництва господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2. Ревізією встановлено, що загальна вартість виконаних ПП «АСК» робіт за вказаним договором становила 4 769 250,00 грн, фактична оплата проведена у повному обсязі на суму 4 769 250,00 грн, при цьому кредиторська та дебіторська заборгованість на початок і кінець ревізійного періоду була відсутня, а договірна ціна за договором визначена твердою. За результатами ревізії використання коштів ПП «АСК» при виконанні ремонтно-будівельних робіт по об'єктах сільської ради на загальну суму 4 769 250,00 грн (з ПДВ), а саме перевірки фактично виконаних робіт, відповідності умовам укладеного договору, правильності розрахунків, застосування одиничних розцінок, визначення показників прибутку, адміністративних та інших витрат за актами форми КБ-2в, встановлено порушення вимог ст. 629 Цивільного кодексу України, ст. 7, 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», пункту 24 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, абзацу другого пункту 3 Порядку затвердження проектів будівництва та проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 560, пунктів 1.1, 1.2, 5.4 договору підряду від 22.07.2020 № 145, а також пункту 6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, унаслідок чого, за висновком ревізії, ПП «АСК» завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 1 705 382,41 грн з ПДВ. Вказана сума, за висновком ревізії, включена до загального встановленого завищення вартості виконаних робіт по 11 підрядних організаціях на суму 2 122 936,31 грн, при цьому на ПП «АСК» припадає найбільший обсяг такого завищення - 1 705 382,41 грн. Згідно з актом ревізії, завищення вартості робіт ПП «АСК» встановлено за результатами вибіркових контрольних обмірів та аналізу актів форми КБ-2в у порівнянні з фактично виконаними роботами, проектно-кошторисною документацією та погодженою договірною ціною. Ревізією зазначено, що завищення виникло, зокрема: 1) за рахунок невідповідності фактичних обсягів виконаних робіт обсягам, відображеним в актах КБ-2в, зокрема в акті форми КБ-2в № 9 за грудень 2020 року враховано виконання робіт з установлення металевої огорожі у кількості 141 метр, тоді як фактично, за висновком ревізії, виконано 127,1 метра; 2) за рахунок врахування в актах КБ-2в завищеної вартості робіт у порівнянні з вартістю, визначеною договірною ціною, зокрема в акті КБ-2в № 7 за грудень 2020 року на суму 237 041,35 грн враховано виконання робіт з розроблення ґрунту вручну за поточною ціною 13 367,56 грн за 100 мі, тоді як у договірній ціні погоджена поточна ціна становила 5 945,74 грн за 100 мі; в акті за жовтень 2020 року встановили завищення на суму 180 991,01 грн щодо вартості устаткування, що придбавалося виконавцем, враховано лавки вуличні за поточною ціною 11 691,79 грн за штуку, тоді як у договірній ціні погоджена поточна ціна становила 5 300,00 грн за штуку; в акті за грудень 2020 року завищення склало 682 822,82 грн вартості устаткування враховано вартість зовнішнього електропостачання, що, за висновком ревізії, не передбачено договірною ціною та затвердженою проектно-кошторисною документацією; 3) через врахування в актах КБ-2в виконання робіт, які, за висновком ревізії, не передбачені затвердженою проектною документацією та погодженою договірною ціною, зокрема в акті КБ-2в за жовтень 2020 року на суму 103 537,00 грн враховано встановлення поліетиленових фасонних частин (відводів, колін, патрубків, переходів) діаметром до 110 мм у кількості 8 шт. на суму 2 970,38 грн, а також встановлення поліетиленових трійників діаметром до 110 мм у кількості 3 шт. на суму 4 387,21 грн та інші роботи; 4) внаслідок зайвого врахування вартості роботи крана TATRA в інших витратах, хоча, за висновком ревізії, вартість роботи такого крана договірною ціною не передбачена; 5) через завищення розміру прибутку та адміністративних витрат усупереч договірній ціні, оскільки в узгодженій договірній ціні враховано показник прибутку 6,08 грн/люд.-год. та адміністративних витрат 1,13 грн/люд.-год., тоді як в актах КБ-2в, за висновком ревізії, застосовано показник прибутку 7,4 грн/люд.-год. та адміністративних витрат 1,38 грн/люд.-год. Окремо в акті ревізії зазначено, що контрольний обмір робіт, виконаних на об'єкті «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Визирка, пров. Дачний, 2», було проведено 17.12.2021 за участю представників підрядника ПП «АСК» та технічного нагляду ФОП Ковальов М.М., однак відповідний акт контрольних обмірів станом на дату складання акта ревізії підписаний не був. Також ревізією встановлено, що технічний нагляд за вказаним об'єктом здійснювався ФОП Ковальов Микола Миколайович на підставі договору від 25.08.2020 № 165, однак, на думку ревізії, останнім не дотримано вимог пунктів 2 і 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, оскільки технічний нагляд повинен забезпечувати контроль за дотриманням проектних рішень, державних стандартів, будівельних норм і правил, а також за відповідністю обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації. У зв'язку зі зменшенням обсягів виконаних робіт ревізією також проведено перерахунок витрат на технічний нагляд у розмірі 1,5 % за період з 01.01.2018 по 30.09.2021, за результатами чого встановлено завищення на загальну суму 5 830,12 грн. Крім того, акт ревізії фіксує, що пояснення щодо виявлених порушень надавалися Визирським сільським головою Стоякіним В.В., який зазначав, що для з'ясування обставин сільською радою направлялися запити до ПП «АСК» в особі директора Лисиці Наталії Миколаївни щодо надання пояснень, а також до інженера технічного нагляду ФОП Ковальова М.М. щодо надання пояснень стосовно встановлених порушень, обсягів виконаних будівельних робіт встановлених в процесі перевірки та причин розбіжностей між фактично виконаними роботами, даними актів КБ-2в, проектно-кошторисною документацією та договором підряду. Таким чином, у частині, що стосується ПП «АСК», акт ревізії містить висновок про повне виконання та оплату договору підряду від 22.07.2020 № 145, відсутність заборгованості між сторонами, однак одночасно фіксує, на думку органу державного фінансового контролю, завищення вартості виконаних ПП «АСК» робіт на суму 1 705 382,41 грн, яке, за висновком ревізії, виникло внаслідок невідповідності частини обсягів фактично виконаним, застосування завищених розцінок, включення робіт та витрат, не передбачених договірною ціною та проектно-кошторисною документацією, а також завищення показників прибутку, адміністративних витрат і вартості технічного нагляду.
14.06.2024 Визирська сільська рада Одеського району Одеської області звернулась до приватного підприємства «АСК» із претензією № 23-10/1313 про повернення суми грошових коштів, надмірно сплачених, на думку сільської ради, внаслідок завищення вартості виконаних робіт за договором підряду № 145 від 22.07.2020 на об'єкті «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2». У претензії сільська рада, посилаючись на акт ревізії Південного офісу Держаудитслужби від 30.12.2021 № 20-11/57, зазначила, що за результатами проведеної ревізії встановлено факт завищення ПП «АСК» вартості виконаних робіт за вказаним договором підряду, у зв'язку з чим, керуючись положеннями статті 222 Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, вимагала розглянути претензію у порядку, визначеному чинним законодавством України, та перерахувати на розрахунковий рахунок Визирської сільської ради грошові кошти у розмірі 1 705 382,41 грн з ПДВ, які, на думку сільської ради, є надмірно сплаченими внаслідок завищення вартості виконаних робіт за договором підряду № 145 від 22.07.2020. У претензії зазначено, що вказана сума заявляється як сума завищеної вартості виконаних робіт за договором підряду та підлягає поверненню на рахунок Визирської сільської ради за платіжними реквізитами, визначеними у довідці фінансового відділу Визирської сільської ради Одеського району Одеської області № 372/01-08 від 10.11.2022. Також сільська рада попередила ПП «АСК», що у разі невиконання заявлених вимог або залишення претензії без відповіді буде змушена звернутися до Господарського суду з позовом про стягнення з ПП «АСК» суми заборгованості у примусовому порядку, з урахуванням інфляційних втрат, 3 % річних, судових витрат у межах та порядку, передбачених чинним законодавством України. До претензії сільською радою були додані довідка фінансового відділу Визирської сільської ради Одеського району Одеської області № 372/01-08 від 10.11.2022 із реквізитами для перерахування коштів та відомості з акта ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2018 по 30.09.2021 від 30.12.2021. Однак, дана претензія була залишена ПП «АСК» без відповіді.
В матеріалах справи наявний лист-довідка Фінансового відділу Визирської сільської ради Одеського району Одеської області № 01-08/316 від 25.12.2024, що містить розрахунок розміру заборгованості приватного підприємства «АСК» перед Визирською сільською радою. Відповідно до зазначеного розрахунку, фінансовим відділом визначено, що сума заборгованості ПП «АСК» складається з основної суми до сплати у розмірі 1 376 336,18 грн, 3 % річних у розмірі 168 657,59 грн, інфляційних втрат у розмірі 679 910,07 грн та пені у розмірі 179 901,43 грн. Загальний розмір заборгованості, заявлений фінансовим відділом до стягнення з ПП «АСК», становить 2 404 805,27 грн.
В матеріалах справи також наявна виписка Державної казначейської служби України по рахунку Визирської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 18.12.2020 по 25.12.2020 з якої вбачається, що 18.12.2020 на рахунок Визирської сільської ради надійшли бюджетні кошти у сумі 3 415 893,18 грн із призначенням платежу на фінансування робіт по об'єкту будівництва господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: с. Визирка, пров. Дачний, 2. 21.12.2020 зазначені кошти були перераховані, зокрема, на користь ПП «АСК» за договором підряду № 145 від 22.07.2020 та актами виконаних робіт, а саме: 1 501 705,75 грн, 682 822,82 грн, 524 579,51 грн, 283 176,58 грн, 237 041,35 грн та 109 148,99 грн. Загальна сума перерахованих ПП «АСК» коштів склала 3 338 474,99 грн.
25.08.2020 між Визирською сільською радою Одеського району Одеської області та ФОП Коваль М.М. був укладений договір про проведення технічного нагляду №165 від 25.08.2020 за об'єктом «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, пров. Дачний, 2».
Висновком експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 22-5060 від 28.04.2023 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи встановлено, що роботи, фактично виконані на об'єкті «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2», за своїм кінцевим технічним виглядом відповідають тим роботам, які відображені в актах приймання виконаних будівельних робіт типової форми № КБ-2в за договором № 145 від 22.07.2020. Експертом зазначено, що частина фактично виконаних робіт на об'єкті, яка була перевірена візуально-інструментальним обстеженням, відповідає роботам, зазначеним у проектно-кошторисній документації на вказаний об'єкт, при цьому деформацій та інших недоліків будівельних робіт з улаштування господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території на час обстеження не виявлено. Одночасно експертом зауважено, що якість та технологія виконання робіт, які є прихованими роботами, перевіряються поетапно в процесі їх виконання та не можуть бути перевірені за результатами натурного обстеження після завершення будівництва. Експертом також встановлено, що частина фактично виконаних робіт, яка була перевірена візуально-інструментальним обстеженням, відповідає обсягам та вартості, зазначеним в актах приймання виконаних будівельних робіт та актах вартості устаткування, що придбавалося виконавцем робіт. Зокрема, експерт підтвердив відповідність обсягів і вартості робіт, відображених в актах приймання виконаних будівельних робіт: за актом № 1 від 23.10.2020 - 166 663,52 грн з ПДВ; за актом № 2 від 23.10.2020 - 103 537,00 грн з ПДВ; за актом № 3 від 23.10.2020 - 409 773,30 грн з ПДВ; за актом № 4 від 23.10.2020 - 813 628,00 грн з ПДВ; за актом № 5 від 17.12.2020 - 524 579,51 грн з ПДВ; за актом № 6 від 17.12.2020 - 109 148,99 грн з ПДВ; за актом № 7 від 17.12.2020 - 237 041,35 грн з ПДВ; за актом № 8 від 17.12.2020 - 283 176,58 грн з ПДВ; за актом № 9 від 17.12.2020 - 1 501 705,75 грн з ПДВ. Разом з тим експерт зазначив, що має місце незначний відступ від проектних рішень (локальних кошторисів до договору), а саме фактично встановлене устаткування септика та дизельної електростанції не відповідає локальному кошторису, складеному 22.07.2020 до договірної ціни. При цьому експерт окремо наголосив, що заміна вказаного обладнання мала бути узгоджена авторським наглядом, однак у журналі авторського нагляду підтвердження такого узгодження відсутнє. Водночас експертом зазначено, що контроль за відповідністю проекту та дотриманням вимог ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» при виконанні будівельно-монтажних робіт покладається на авторський та технічний нагляд замовника відповідно до договору № 4354 від 10.12.2018, яким було підписано акти виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, а також довідки щодо вартості виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3. Крім того, експертом встановлено, що комплект устаткування BIOSEPTIK 15 відповідає акту вартості устаткування, що придбавалося виконавцем робіт за жовтень 2020 року, у сумі 144 978,17 грн з ПДВ, однак вартість такого комплекту не відповідає вартості, передбаченій локальним кошторисом 6-1-2, яка становить 139 500,00 грн з ПДВ. Також експертом встановлено, що комплект дизельної електростанції для зовнішньої установки Dalgakiran DJ 44 BD, монтаж якої не був передбачений договором № 145 від 22.07.2020, відповідає акту вартості устаткування, що придбавалося виконавцем робіт за жовтень 2020 року, у сумі 682 822,82 грн з ПДВ, однак вартість такого комплекту не відповідає вартості, передбаченій локальним кошторисом 4-1-2, яка становить 730 000,00 грн з ПДВ. Крім того, комплект устаткування дерев'яного комплексу «Улюбленець» (гойдалки подвійні, лавка вулична, урни вуличні) відповідає акту вартості устаткування, що придбавалося виконавцем робіт за жовтень 2020 року, у сумі 180 991,01 грн з ПДВ, однак його вартість не відповідає вартості, передбаченій локальним кошторисом 6-1-2, яка становить 139 292,00 грн з ПДВ. Окремо у висновку експерта зазначено, що дослідження з питання документального підтвердження висновків Акта № 20-11/57 від 30.12.2021 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2018 по 30.09.2021, складеного Південним офісом Держаудитслужби, в частині висновків щодо порушень у взаємовідносинах сільської ради з ПП «АСК» (код ЄДРПОУ 24543159), які, на думку ревізії, призвели до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 1 705 382 грн (з ПДВ), не входить до компетенції експерта-будівельника за спеціальністю 10.6 «Дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів» згідно з Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень. Таким чином, експерт не підтверджував і не спростовував висновки Держаудитслужби в частині фінансового завищення на суму 1 705 382 грн, а лише зазначив, що оцінка документального підтвердження таких висновків виходить за межі його спеціальних знань та предмета призначеної будівельно-технічної експертизи.
Сторонами також надано до суду: локальний кошторис ПП «АСК» 6-1-1 на зовнішні інженерні мережі, за яким загальна вартість за договірною ціною становила 255 214,57 грн, тоді як скоригована вартість за результатами уточнення обсягів та фактичного виконання робіт склала 342 078,21 грн, збільшення вартості робіт становить 86 863,64 грн; локальний кошторис 7-1-1 на освітлення, за яким загальна вартість будівельних робіт без урахування ПДВ склала 295 128,23 грн проти 257 899,06 грн за договірною ціною, прибуток визначено у сумі 2 313,09 грн проти 778,48 грн, адміністративні витрати - 431,36 грн проти 145,18 грн., податок на додану вартість за скоригованим кошторисом становить 59 025,65 грн проти 51 579,81 грн за первісним розрахунком, збільшення загальної вартості робіт на 44 675,01 грн; розрахунки до документа договірна ціна; акти контрольного обміру Визирської сільської ради Одеського району Одеської області.
В матеріалах справи також містяться, проведені позивачем, розрахунки пені у розмірі 179 901,43 грн, трьох процентів річних у розмірі 168 657,59 грн та інфляційних втрат у розмірі 679 910,07 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши викладені сторонами пояснення, їх мотивовані оцінки кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення або відмови у позові, проаналізувавши нижченаведені норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч.1 ст.843 ЦК України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 853, ч.1 ст.854 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими (ч.4 ст.882 ЦК України).
В силу статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, крім випадків, установлених законом про банки і банківську діяльність. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно п.п. 1, 3, 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Основними завданнями Держаудитслужби є: 1) реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; 2-1) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державного фінансового контролю; 3) здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів; 4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг. Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель; проводить оцінку управління бюджетними коштами, досягнення їх економії, стану фінансової і господарської діяльності, ефективності і результативності в діяльності підконтрольних установ; проводить оцінку достовірності фінансової звітності підконтрольних установ; сприяє забезпеченню законного та ефективного використання державних і комунальних коштів та/або майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності суб'єктами господарювання державного сектору економіки, визначеними в установленому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Отже, як встановлено судом, 22.07.2020 між Визирською сільською радою Одеського району Одеської області (замовник) та Приватним підприємством «АСК» (підрядник) за результатами проведення процедури публічної закупівлі було укладено договір підряду №145, предметом якого є виконання робіт по об'єкту: «Будівництво господарських будівель, зовнішніх інженерних мереж та споруд з благоустроєм прилеглої до амбулаторії території за адресою: Одеська область, Лиманський район, село Визирка, провулок Дачний, 2». Згідно з умовами договору підрядник зобов'язався виконати роботи відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, будівельних норм і правил, а замовник - прийняти та оплатити належно виконані роботи. Договірна ціна за вказаним договором була визначена сторонами як тверда та становила 4 769 250,00 грн відповідно до додатку №1 до договору №145 22.07.2020. Матеріалами справи підтверджується, що на виконання умов договору відповідачем було складено та подано замовнику акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідки форми КБ-3, на підставі яких позивачем здійснено оплату на загальну суму 4 769 250,00 грн, що сторонами не заперечується. При цьому, суд зазначає, що сам по собі факт підписання сторонами актів приймання виконаних робіт та проведення розрахунків не свідчить про відсутність порушень при визначенні вартості робіт та не позбавляє замовника права вимагати повернення коштів, надмірно сплачених внаслідок включення до актів робіт та витрат, які не були передбачені договором, проектно-кошторисною документацією або фактично не виконувались у погодженому обсязі.
Так, за результатами проведеної Південним офісом Держаудитслужби ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Визирської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2018 по 30.09.2021 було складено акт №20-11/57 від 30.12.2021, яким встановлено порушення відповідачем вимог ст. 629 ЦК України, ст.ст. 7, 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», пункту 24 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005, абз. 2 п. 3 Порядку затвердження проектів будівництва та проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560 від 11.05.2011, умов договору підряду №145 від 22.07.2020 та вимог ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, внаслідок чого ПП «АСК» завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 1 705 382,41 грн з ПДВ. Як убачається зі змісту акта ревізії, завищення вартості робіт мало місце внаслідок системного включення відповідачем до актів КБ-2в обсягів робіт, не підтверджених фактичним виконанням, застосування завищених розцінок у порівнянні з погодженою договірною ціною, включення до актів робіт, устаткування та витрат, не передбачених затвердженою проектно-кошторисною документацією, а також безпідставного збільшення показників прибутку, адміністративних витрат та інших складових вартості робіт. Зокрема, ревізією встановлено невідповідність фактичних обсягів окремих будівельних робіт обсягам, відображеним в актах КБ-2в, включення до вартості робіт завищених цін на окремі матеріали та обладнання, відображення в актах робіт та устаткування, не передбачених локальними кошторисами, а також включення до вартості робіт витрат, не погоджених сторонами у складі договірної ціни. Вказані порушення були конкретизовані в акті ревізії шляхом співставлення погодженої договірної ціни, проектно-кошторисної документації, первинних документів та фактично виконаних робіт.
Суд враховує, що акт ревізії органу державного фінансового контролю не має для суду наперед встановленої сили та підлягає оцінці нарівні з іншими доказами у справі, однак сам по собі не втрачає доказового значення, а встановлені в ньому обставини можуть бути покладені в основу судового рішення за умови їх належного підтвердження іншими матеріалами справи. У даному випадку висновки акта ревізії узгоджуються з наявними в матеріалах справи локальними кошторисами, актами форми КБ-2в, актами вартості устаткування, платіжними документами, зведеним кошторисним розрахунком, листом-претензією позивача від 14.06.2024 №23-10/1313, а також поданим позивачем розрахунком суми надмірно сплачених коштів. З наданих суду локальних кошторисів убачається, що вартість низки робіт та устаткування, фактично включених відповідачем до актів виконаних робіт, не відповідає погодженим сторонами локальним кошторисам та перевищує визначену ними вартість. Зокрема, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем включено до актів вартість устаткування, яка не відповідала вартості, погодженій сторонами у локальних кошторисах, а також включено роботи, що не були передбачені затвердженою проектною документацією. Так, за результатами дослідження доказів у справі встановлено, що вартість комплексу устаткування BIOSEPTIK 15, дизельної електростанції Dalgakiran DJ 44 BD та комплексу елементів благоустрою, відображена в актах відповідача, не відповідала вартості, визначеній локальними кошторисами, що прямо підтверджує відступ відповідача від погоджених сторонами істотних умов визначення вартості робіт та обладнання. При цьому, суд виходить з того, що навіть фактична наявність такого обладнання на об'єкті не спростовує факту безпідставного включення до вартості робіт сум понад межі погодженої договірної ціни та затвердженої проектно-кошторисної документації, оскільки предметом доказування у даній справі є не факт фізичної наявності окремих результатів робіт, а правомірність включення конкретних сум до актів приймання та їх подальшої оплати за рахунок бюджетних коштів. Посилання відповідача на те, що роботи були прийняті замовником без зауважень, а акти КБ-2в погоджені інженером технічного нагляду, суд відхиляє як безпідставні. Підписання актів приймання виконаних робіт не позбавляє замовника права на виявлення прихованих недоліків та порушень у формуванні вартості робіт після завершення будівництва, так само як і не легалізує включення до актів витрат, не передбачених договором та проектно-кошторисною документацією. Належне виконання технічним наглядом своїх функцій не звільняє підрядника від обов'язку дотримуватися погоджених сторонами умов договору, локальних кошторисів та проектних рішень, а неналежне здійснення технічного нагляду не може покладати ризик безпідставного витрачання бюджетних коштів на замовника. Суд також критично оцінює доводи відповідача про неможливість застосування до спірних правовідносин положень ст. 1212 ЦК України, з огляду на встановлені обставини, сплати спірних коштів сплачені відповідачу за наявності правової підстави - договору підряду, однак у частині, в якій до актів виконаних робіт були включені обсяги, вартість, роботи, устаткування та витрати, не передбачені договором, проектно-кошторисною документацією та погодженою договірною ціною, правова підстава для їх набуття відповідачем відсутня. Отже, у відповідній частині грошові кошти набуті відповідачем без достатньої правової підстави та підлягають поверненню позивачу на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України як безпідставно набуте майно у вигляді надмірно сплачених бюджетних коштів у розмірі 1 376 336,18 грн.
Щодо висновку судової будівельно-технічної експертизи №22-5060 від 28.04.2023, складеного експертом Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, суд зазначає те, що експертом встановлено, що частина фактично виконаних робіт за кінцевим технічним виглядом відповідає роботам, відображеним в актах КБ-2в, однак одночасно встановлено відступи від проектних рішень, невідповідність фактично встановленого обладнання локальним кошторисам та відсутність належного погодження таких змін у порядку авторського нагляду. Таким чином, вказаний висновок не спростовує встановленого позивачем факту порушення відповідачем порядку формування вартості робіт та відступу від погоджених кошторисних рішень, а лише підтверджує факт фізичного існування результату частини робіт, що саме по собі не виключає безпідставності отримання відповідачем частини коштів понад погоджений сторонами обсяг і вартість.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та доведеними заявлені позивачем позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на його користь 1 376 336,18 грн надмірно сплачених бюджетних коштів.
Поряд із цим, у зв'язку з несвоєчасним проведенням відповідачем оплати заборгованості, позивачем заявлено до стягнення з відповідача пеню в сумі 179 901,43 грн за період з 24.06.2024 по 24.12.2024, розраховану із надмірно сплачених бюджетних коштів у розмірі 1 376 336,18 грн.
У відповідності до приписів ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язань може забезпечуватись неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Пунктом 1 ст.547 Цивільного кодексу України встановлено, що правочин, щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
Відповідно до п.п.1, 2 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Суд, перевіривши зроблений позивачем розрахунок пені встановив, що за обрахунком судом пеня, розрахована із надмірно сплачених бюджетних коштів у розмірі 1 376 336,18 грн за період з 24.06.2024 по 24.12.2024 складає 180 352,66, однак, відповідно до вимог ч. 2 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог, тому судом підлягає стягненню заявлена позивачем пеня у розмірі 179 901,43 грн.
Водночас, відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 07.10.2025 у справі № 910/582/25, від 08.07.2025 у справі № 922/3697/24, від 11.02.2025 у справі № 902/1131/23, від 29.08.2024 у справі № 910/14265/23, від 29.08.2024 у справі № 910/14264/23, неустойка має подвійну правову природу: є одночасно способом забезпечення виконання зобов'язання та заходом відповідальності за порушення виконання зобов'язання, завданням якого є захист прав та інтересів кредитора у разі порушення зобов'язання боржником.
Завданням неустойки як способу забезпечення виконання зобов'язання та заходу відповідальності є одночасно забезпечення дисципліни боржника стосовно виконання зобов'язання (спонукання до належного виконання зобов'язання) та захист майнових прав та інтересів кредитора у разі порушення зобов'язання шляхом компенсації можливих втрат, у тому числі у вигляді недосягнення очікуваних результатів господарської діяльності внаслідок порушення зобов'язання. Водночас, застосування неустойки має здійснюватися з дотриманням принципів розумності та справедливості.
При цьому в постанові від 19.01.2024 у справі № 911/2269/22 об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду виснувала, що чинники, якими обґрунтовані конкретні умови про неустойку: обставини (їх сукупність), що є підставою для застосування неустойки за порушення зобов'язань, її розмір; і обставини (їх сукупність), що є підставою для зменшення судом неустойки, у кожних конкретних правовідносинах (справах) мають індивідуальний характер. Розмір неустойки, до якого суд її зменшує (на 90 %, 70 % чи 50 % тощо), у кожних конкретно взятих правовідносинах (справах) також має індивідуально-оціночний характер, оскільки цей розмір (частина або процент, на які зменшується неустойка), який обумовлюється встановленими та оціненими судом обставинами у конкретних правовідносинах, визначається судом у межах дискреційних повноважень, наданих суду відповідно до положень частин 1, 2 статті 233 Господарського кодексу України та частини 3 статті 551 Цивільного кодексу України, тобто у межах судового розсуду. Також, Верховний суд підтвердив вищевикладені висновки у постанові від 26.02.2026 у справі № 910/5101/25.
Наведені висновки узгоджуються з приписами законодавства, які регулюють можливість зменшення розміру штрафних санкцій з метою недопущення їх використання ані як засобу для отримання необґрунтованих доходів, ані як способу уникнути відповідальності. У питанні про зменшення розміру неустойки, застосовуючи дискрецію для вирішення цього питання, суд щоразу виходить з конкретних обставин. Такий підхід є усталеним у судовій практиці, Верховного Суду (постанови від 07.10.2025 у справі № 910/582/25, від 11.07.2023 у справі № 914/3231/16, від 10.08.2023 у справі № 910/8725/22, від 26.09.2023 у справі № 910/22026/21, від 02.11.2023 у справі № 910/13000/22, від 07.11.2023 у справі № 924/215/23, від 09.11.2023 у справі № 902/919/22).
Так, судом під час розгляду справи встановлено, що спір у даній справі виник не з приводу повного невиконання відповідачем основного договірного зобов'язання, а у зв'язку з включенням до вартості виконаних робіт сум, які, за висновком суду, були безпідставно отримані відповідачем понад межі погодженої договірної ціни та підлягають поверненню позивачу. При цьому, матеріалами справи підтверджується, що роботи за договором підряду №145 від 22.07.2020 фактично були виконані, результат робіт переданий замовнику, прийнятий останнім та використовується за призначенням, а спір стосується виключно правомірності включення окремих витрат та вартості окремих робіт до актів приймання виконаних робіт. Суд також враховує, що заявлена до стягнення пеня у розмірі 179 901,43 грн є значною у співвідношенні до характеру допущеного порушення, а її одночасне стягнення разом із сумою основного боргу, інфляційними втратами та 3% річних фактично призводить до покладення на відповідача надмірного майнового тягаря, який виходить за межі компенсаційної функції цивільно-правової відповідальності та набуває ознак надмірного штрафного характеру. Оцінюючи співмірність заявленої до стягнення пені наслідкам допущеного порушення, суд виходить з того, що порушення відповідача полягає у безпідставному утриманні частини грошових коштів після пред'явлення позивачем претензії, однак при цьому сам спір має складний правовий та фактичний характер, зумовлений необхідністю дослідження значного обсягу первинної будівельної документації, кошторисів, актів виконаних робіт, висновків ревізії та експертного дослідження, що свідчить про відсутність очевидної безспірності заявленої до повернення суми. За таких обставин суд вважає, що стягнення пені у повному заявленому позивачем розмірі не відповідатиме засадам розумності, справедливості та співмірності відповідальності наслідкам порушення, а тому, реалізовуючи надане законом право на зменшення розміру неустойки, дійшов висновку про зменшення заявленого до стягнення розміру пені на 50%. Отже, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення вимоги позивача про стягнення з Приватного підприємства «АСК» на користь Визирської сільської ради Одеського району Одеської області пені у розмірі 89 950,72 грн замість заявлених 179 901,43 грн.
Також через несвоєчасність оплати заборгованості позивачем нараховано до стягнення з відповідача 679 910,07 грн інфляційних втрат за період з грудня 2020 року по грудень 2024 року та 168 657,59 грн три проценти річних за період з 01.12.2020 по 31.12.2024, виходячи із надмірно сплачених бюджетних коштів у розмірі 1 376 336,18 грн.
Згідно ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши зроблені позивачем розрахунки трьох процентів річних, втрат від інфляції, суд встановив їх правильність, внаслідок чого підлягають судом повному задоволенню позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 679 910,07 грн інфляційних втрат за період з грудня 2020 року по грудень 2024 року та 168 657,59 грн три проценти річних за період з 01.12.2020 по 31.12.2024, виходячи із надмірно сплачених бюджетних коштів у розмірі 1 376 336,18 грн.
Таким чином, судом встановлено, що заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, у зв'язку з чим суд на підставі повних і всебічно з'ясованих обставин на які сторони посилались, як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов висновку щодо їх часткового задоволення, тому стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 1 376 336,18 грн надмірно сплачених бюджетних коштів, 89 950,72 грн пені, 168 657,59 грн три проценти річних та 679 910,07 грн інфляційних втрат.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За розгляд даного позову судом позивач поніс витрати на оплату судового збору в сумі 36 072,08 грн, які покладаються у повній мірі на відповідача, внаслідок задоволення судом позову позивача, з урахуванням самостійного зменшення судом нарахованої до стягнення з відповідача пені.
Керуючись ст.ст. 123, 124, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити частково позов Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (67543, Одеська обл., Одеський р-н, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, 56, код ЄДРПОУ 04378669) до Приватного підприємства “АСК» (67500, Одеська обл., Одеський р-н, смт Доброслав, вул. Першотравнева, буд. 56, каб. 22, код ЄДРПОУ 24543159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Південного офісу Держаудитслужби (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 40477150) про стягнення 2 404 805,27 грн.
2. Стягнути з Приватного підприємства “АСК» (67500, Одеська обл., Одеський р-н, смт Доброслав, вул. Першотравнева, буд. 56, каб. 22, код ЄДРПОУ 24543159) на користь Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (67543, Одеська обл., Одеський р-н, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, 56, код ЄДРПОУ 04378669) 1 376 336 (один мільйон триста сімдесят шість тисяч триста тридцять шість )грн 18 коп надмірно сплачених бюджетних коштів, 89 950 (вісімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят) грн 72 коп пені, 168 657 (сто шістдесят вісім тисяч шістсот п'ятдесят сім) грн 59 коп три проценти річних, 679 910 (шістсот сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот десять) грн 07 коп інфляційних втрат, 36 072 (тридцять шість тисяч сімдесят дві) грн 08 коп судового збору.
3. Відмовити в решті частини заявлених Визирською сільською радою Одеського району Одеської області (67543, Одеська обл., Одеський р-н, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, 56, код ЄДРПОУ 04378669) позовних вимог.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 06 травня 2026 р.
Суддя І.А. Малярчук