Справа №461/3187/26
Провадження №3/461/1302/26
05 травня 2026 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В.Ф., з участю представника митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України, -
28.01.2026 о 17.16 год. гр. України ОСОБА_1 поверталася з приватної поїздки, як пасажир транспортного засобу марки «Nissan», модель «Interstar», реєстраційний номер НОМЕР_2 через пункт пропуску «Угринів - Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці в напрямку в'їзд в Україну, обравши для слідування смугу спрощеного митного контролю позначену символами «зелений коридор».
Під час усного декларування заявила, що перевозить разом з пасажирами взуття в асортименті, що згідно статті 374 Митного кодексу України не перевищує неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.
В ході проведення візуального огляду вказаного транспортного засобу виникла підозра, що в ньому наявні предмети або товари, які обмежені або заборонені до ввезення громадянами на митну територію України, або в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України. Автомобіль було переведено зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого догляду транспортних засобів та товарів, де під час проведення огляду вказаного транспортного в багажному відділенні автомобіля без ознак приховування, було виявлено 434 пари нового взуття, без ознак використання у фабричних упаковках, різних артикулів, фасонів та розмірів.
Гр. ОСОБА_1 частину товару визнала своєю власністю та надала до митного контролю, як підставу для переміщення та підтвердження вартості товару документ типу TAX FREE FOR TOURISTS №25PL00TF000869167 від 27.01.2026 року.
Відповідно до поданого документу типу TAX FREE FOR TOURISTS №25PL00TF000869167 від 27.01.2026 з території Республіки Польща експортується товар: взуття жіночі кросівки, у кількості 62 пари, відправником товару зазначено компанію “EXIM Vadym Nykytiuk» (PL, Strupin Maly 27a, 22-100 NIP: 5632452609), одержувачем гр. ОСОБА_1 .
Крім гр. ОСОБА_1 у транспортному засобі переміщувались громадяни: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , якими також як підстава для переміщення та підтвердження вартості товарів, до митного контролю подані документи типу TAX FREE FOR TOURISTS. При цьому, ряд поданих документів містили номера, які повторюються, що у свою чергу дало підстави вважати, що поданий гр. ОСОБА_8 як підстава для переміщення та підтвердження вартості товару документ типу TAX FREE FOR TOURISTS №25PL00TF000869167 від 27.01.2026 одержаний незаконним шляхом, або такий, що містить неправдиві відомості.
В ході проведення митного контролю встановлено, що згідно відкритої інформації мережі Інтернет, що міститься на сайті Податкової адміністрації Республіки Польща (Krajowa Administracja Skarbowa, сторінка granica.gov.pl), факт оформлення та реєстрації документу типу TAX FREE FOR TOURISTS №25PL00TF000869167 від 27.01.2026 не виявлено.
Вказаний факт свідчить про відсутність такого документу в податкових базах даних Республіки Польща, а також сам факт його оформлення, що свідчить про неправдивість зазначених у поданому документі відомостей щодо відправника товару, одержувача та його вартості.
Крім цього, будь які рахунки-фактури, фіскальні чеки, тощо, які б свідчили про придбання виявлено товару і які були б підставою для оформлення поданого до митного контролю документу типу TAX FREE FOR TOURISTS у Республіці Польща, до митного контролю в Україні не подавались.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до частини 2 статті 366 Митного кодексу України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 подала митному органу як підставу для переміщення через митний кордон України товару, (кросівки нові, без ознак використання, в упаковці виробника: артикул А - 128, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «white» 12 пар та у кольорі «apricot» 12 пар , разом 24 пар.; артикул 23085, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «black» 24 пари.; артикул 25817, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «beige» 12 пар.; артикул А 019, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «khaki» 1 пара.; артикул А - 122, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «black» 1 пара), документ типу TAX FREE FOR TOURISTS № 25PL00TF000869167 від 27.01.2026, що містить неправдиві відомості щодо відправника і одержувача товару та його вартості.
Відповідно до частини 5 статті 366 Митного кодексу України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до висновку СЛЕД 1420003400-0155 від 18.02.2026 вартість предмету порушення митних правил складає 68 869,69 грн.
Враховуючи викладене, встановлено, що громадянкою України ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника і одержувача товару та його вартості, відомості необхідні для визначення митної вартості.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
Представник Львівської митниці в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. На правопорушника слід накласти стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не прибула. Належним чином повідомлялася про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Про причини неявки суд не повідомила, клопотання про перенесення розгляду справи не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України вважаю можливим розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явилася на виклик до суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 8 МК України визначено, що державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дії ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідальність за ч. 1 ст. 483 МК України настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Факт вчинення митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №0156/UA209000/2026 від 05.02.2026 р.; письмовими поясненнями останньої та в інших досліджених матеріалів справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєні митного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника і одержувача товару та його вартості, відомості необхідні для визначення митної вартості.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти штраф в межах встановлених санкцією ч. 1 ст. 483 МК України, у розмірі 50% вартості товару - 34434,85 грн.
Товар, що був безпосереднім предметом правопорушення і переміщення якого через митний кордон України обмежено законодавством України - підлягає конфіскації в дохід держави.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 665,60 грн., а на користь Львівської митниці Державної митної служби України - витрати на зберігання товару у сумі 1811,32 грн.
Керуючись ст.ст. 483, 541 МК України, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що були предметом порушення митних правил, а саме - 34434,85 грн. та конфіскації в дохід держави предмету порушення митних правил, згідно протоколу про порушення митних правил №0156/UA209000/2026 від 05.02.2026 р., а саме: кросівки нові, без ознак використання, в упаковці виробника: артикул А - 128, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «white» 12 пар та у кольорі «apricot» 12 пар , разом 24 пар.; артикул 23085, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «black» 24 пари.; артикул 25817, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «beige» 12 пар.; артикул А 019, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «khaki» 1 пара.; артикул А - 122, ТМ не визначена, країна походження КНР. У кольорі «black» 1 пара - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ДСА України судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці Державної митної служби України витрати за зберігання товару на складі митниці у сумі 1811,32 грн.
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.Ф. Романюк