ЄУН: 317/1052/26
Провадження №: 3/336/1538/2026
01 травня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Звєздова Н.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований (згідно протоколу) за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за участі прокурора Манька С.В.,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99), будучи посадовою особою, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), являючись суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2 ст. 45 Закону, 02.09.2024 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 21.06.2025 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99), будучи посадовою особою, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), являючись суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2 ст. 45, абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, 02.09.2024 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 15.09.2024 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Постановою суду від 27.03.2026 у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП справи об'єднані в одне провадження.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився надав заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі пояснень наданих раніше або перенести судове засідання за моїм фактичним місцем проживання, яке він змінив і на теперішній час проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Прокурор Манько С.В. заперечував проти передання справи за підсудністю до іншого суду.
При вирішенні клопотання суддя виходить з наступного.
Статтею 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 декларації були подані за місцем його проживання на той час, а саме за адресою: АДРЕСА_4 , тобто місце вчинення правопорушенням віднесено до території Шевченківського району м. Запоріжжя.
Враховуючи, що нормами КУпАП не передбачена альтернативна підсудність, суддя відмовляє у задоволенні клопотання ОСОБА_1 щодо передання справи на розгляд іншого суду за місцем проживання останнього.
В судовому засіданні прокурор Манько С.В., складені протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , вважав такими які відповідають вимогам законодавства, а тому просив визнати його винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності.
Заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до наказу від 27.06.2024 №115/ос-24 ОСОБА_1 було призначено на службу до ДКВС України на посаду інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99)» з 28.06.2024. 28.06.2024 року ОСОБА_1 було прийнято Присягу працівника ДКВС України.
Згідно наказу від 02.09.2024 №158/ос-24 ОСОБА_1 , лейтенанта внутрішньої служби було звільнено з посади інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99)» за власним бажанням з 02.09.2024.
Таким чином, інспектор відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99)» ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «д» п.1 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.І ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-'Т" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), в термін до 1 квітня 2025 року.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону визначено, що особи, зазначені 2 пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше тіпаними деклараціями. Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві петиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
Пунктом 2 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності:застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Пунктом 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон № 3384-ІХ набрав чинності 12.10.2023, отже, у ОСОБА_1 як суб'єкта декларування виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів, тобто не пізніше 01.10.2024 від дати звільнення (02.09.2024).
Відповідно до загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на сайті Національного агентства, ОСОБА_1 подав декларацію з позначкою «при звільнені» за період з 01.01.2024 по 27.06.2024, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, декларація подана 15.09.2025. Декларацію за 2024 рік після звільнення (02.09.2024), яка повинна бути подана протягом десяти днів з дня звільнення, подана лише 21.06.2026.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна а бо необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі вищезазначеного, виходячи з доказів, які містяться в матеріалах справи, винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджуються:
-протоколами про адміністративні правопорушення № 50 від 17.02.2026 та № 49 від 17.02.2026;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 з яких встановлено, що він визнає факт несвоєчасного подання декларацій з підстав необізнаності, також вважає, що ним охоплений період декларування (01.01.2024 по 02.09.2024) у щорічній декларації, яку він подав 21.06.2025.
-наказом від 27.06.2024 №115/ос-24 про призначення ОСОБА_1 на службу до ДКВС України на посаду інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99)».
-наказом від 02.09.2024 №158/ос-24 про звільнення ОСОБА_1 , лейтенанта внутрішньої служби з посади інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Біленьківська виправна колонія (№99)» за власним бажанням з 02.09.2024.
-повідомленням національного агентства з питань запобігання корупції;
-витягами з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», з яких вбачається, що декларації ОСОБА_1 подані з порушенням строків, передбачених чинним законодавством.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги частини другої статті 45 Закону, а саме: без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та декларацію при звільненні.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Аналізуючи письмові пояснення правопорушника та матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто не своєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та декларації при звільнені, без поважних причин.
Посилання ОСОБА_1 на необізнаність щодо строків подання декларацій не звільняє його від адміністративної відповідальності.
Доказів, які б спростували обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст. ст. 33, 268, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (Отримувач - ГУК у Зап.обл./Зап.обл. 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37941997, Код банку отримувача (МФО) - 899998, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку - UA558999980313060106000008479, Код класифікації доходів бюджету -21081100, призначення платежу - адміністративний штраф).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави (Стягувач: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Призначення платежу: Судовий збір на користь держави).
Відповідно до вимог ст. ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Н.С. Звєздова
Строк пред'явлення виконавчого документа «____»_____________ 20___р.
Постанова набрала законної сили «____»_____________ 20___р.
Дата видачі постанови «____»_____________ 20___р.