Справа 350/590/26
Номер провадження 3/350/120/2026
05 травня 2026 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Бейко А.М., розглянувши матеріали які надійшли від Відділення поліції №2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №588050 від 11.04.2026, 06.04.2026 о 18 год. 00 хв. у с. Гриньків, по вул. Шевченка Калуського району, водій ОСОБА_1 , керуючи мотоциклом марки «КОVІ 250», б/н, не був уважним, не врахував дорожню обстановку, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого допустив падіння з мотоциклата спричинивши собі тілесні ушкодження у вигляді перелому обох рук та правої ноги. Вказаними діями водій порушила вимоги п.п. 2.3 б, 12.1 Правил дорожнього руху (далі - ПДР), за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, направив суду заяву, в якій вказав, що свою вину у вчиненні зазначеного у протоколі адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП визнає повністю, а справу просив розглянути без його участі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що дана адміністративна справа підлягає поверненню для доопрацювання у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП України, виходячи з наступного.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган чи посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Виходячи з системного аналізу положень ст.ст.7, 254, 278 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У відповідності до вимог Закону протокол - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП, тобто основним документом, призначеним для фіксації юридичного факту адміністративного правопорушення.
Встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення дата вчинення ОСОБА_1 правопорушення зазначена 06.04.2026, проте, проте згідно з іншими матеріалами справи, зокрема рапортами працівників Відділення поліції №2 (сел. Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, схемою місця ДТП, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , дата вчинення останнім правопорушення вказана 06.03.2026, що свідчить про суперечність направлених до суду матеріалів справи, що позбавляє суд можливості постановити законене та обґрунтоване рішення.
Пунктом 24 постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
За наведених обставин справа на підставі п.2 ст.278 КУпАП підлягає поверненню на доопрацювання (належного оформлення), під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст.221,256,283 КУпАП, -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП повернути до Відділення поліції №2 (селище Рожнятів) Калуського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Бейко