Ухвала від 05.05.2026 по справі 346/1413/26

Справа № 346/1413/26

Провадження № 2-а/346/51/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 р.м. Коломия

Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Сольський В.В., розглянувши матеріала адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області з позовом про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення №R185618 від 07 листопада 2025 року за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідачем до відзиву надано протокол про адміністративне правопорушення № 939 від 03.11.2025 року, складений щодо позивача ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Вказаний протокол підписаний позивачем та містить відмітку про ознайомлення його з датою розгляду протоколу - 12:00 год 07.11.2025 р.

Ухвалою суду від 21 квітня 2026 року на підставі ч. 13 ст. 171 КАС України позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для додаткового обґрунтування поважності причин пропуску строку на звернення до суду з врахуванням обставин, які містяться у відзиві.

На виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху 29 квітня 2026 року на адресу суду від представника позивача адвоката Романенчука А.В. надійшла заява, зміст якої фактично зводиться до оспорювання права суду залишити позовну заяву без руху після відкриття провадження у справі, жодних обґрунтувань на поважність причин пропуску строку звернення до суду з врахуванням зазначених судом обставин заява не містить.

Суд враховує, що чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тому, при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття «дізналася» та «повинна була дізнатись».

День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулося порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).

При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав.

Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові в справі №380/2355/20 від 28.05.2021 року.

Як зазначає відповідач у відзиві, про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення позивача було повідомлено під розпис 03.11.2025 року у складеному щодо нього протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Таким чином позивач з високою вірогідністю знав чи міг припускати, що саме 07.11.2025 року щодо нього може бути винесена постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, мав можливість отримати її примірник.

Частина 13 статті 171 КАС України надає право суду залишити позовну заяву без руху, якщо після відкриття провадження у справі буде встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до ч. 14, 15 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Станом на сьогодні недоліки позовної заяви у строк і спосіб, визначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху (ч. 13 ст. 171 КАС України), позивачем не усунені, що відповідно до ч. 15 ст. 171 КАС України є підставою для залишення позову без розгляду.

Керуючись частиною 15 статті 171, статтею 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без розгляду.

Роз'яснити, що особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких його було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя: Сольський В. В.