Справа №:755/5454/26
Провадження №: 1-кс/755/1680/26
"30" квітня 2026 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі слідчого ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Дніпровського районного суду м. Києва в режимі відеоконференцзв'яку клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділення слідчого відділу (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_2 майора юстиції ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, подане в межах кримінального провадження № 22025011000000116, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.04.2025 року, за підозрою:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Каменськ-Уральський Красногорського району Свердловської області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України,
встановив:
До Дніпровського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділення слідчого відділу (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_2 майора юстиції ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, подане в межах кримінального провадження № 22025011000000116, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.04.2025 року, погоджене прокурором ОСОБА_6 , за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням (з дислокацією у м. Києві) ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000116, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.04.2025 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
17.02.2026 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
19.02.2026 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України та повістку про виклик останнього до СВ ІНФОРМАЦІЯ_2 на 23.02.2026, 24.02.2026 та 25.02.2026 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.
Однак, остання на виклики не з'явилась та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала.
Відповідно до відомостей ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, з 08.11.2017 по 03.09.2025 не перетинала.
03.03.2026 у зв'язку з тим, що підозрювана переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та її місцезнаходження невідоме, підозрювану ОСОБА_5 , оголошено в розшук.
На теперішній час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення.
Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаного оперативним підрозділом доручення.
Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України; а також те, що вона умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання із зазначених у ньому підстав, просив його задовольнити.
Захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, вважав його необґрунтованим. Зазначив, що підозрювана постійно проживає на території АР Крим, яка являється тимчасово окупованою, та може не знати про дане кримінальне провадження.
Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, дійшов наступного висновку.
Загальновідомим є той факт, що починаючи з 2014 року РФ чинить збройну агресію проти України та продовжує її чинити станом на час ухвалення цього рішення.
Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000116, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.04.2025 року. Процесуальне керівництво здійснює Прокуратура АР Крим та м. Севастополя. Кримінальне провадження зареєстроване за фактом того, що громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи обраним депутатом т.зв. «державної ради республіки Крим третього скликання», 12.09.2024 добровільно зайняла посаду голови т.зв. «комітету державної ради республіки Крим з соціальної політики», тобто, зайняла посаду у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території АР Крим.
17.02.2026 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
19.02.2026 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України та повістку про виклик останньої до СВ ІНФОРМАЦІЯ_2 на 23.02.2026, 24.02.2026 та 25.02.2026 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.
Однак, остання на виклики не з'явилась та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.
Повідомлення про підозру ОСОБА_5 особисто не вручено, проте вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Відповідно до відомостей з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, щодо перетину державного кордону України ОСОБА_5 , лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України в період з 08.11.2017 року по 03.09.2025 року, станом на час надання відповіді, в базі даних не виявлено.
03.03.2026 року ОСОБА_5 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено оперативному підрозділу відділу по ЧАЕС ІНФОРМАЦІЯ_3.
Згідно відповіді з Офісу Президента України від 10.10.2025 № 45-01/1200 на запит слідчого, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 на розгляд Комісії при Президентові України питань громадянства у встановленому порядку, не надходили.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у червні-липні 2024 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, перебуваючи на ТОТ України АР Крим, точне місце знаходження досудовим розслідуванням не встановлене, розуміючи факт окупації АР Крим Збройними Силами РФ, достовірно знаючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи проросійсько налаштованою, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, направлений на участь у проведенні незаконних виборів на ТОТ України та на добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на ТОТ України, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, після призначення постановою т.зв. «Державної Ради Республіки Крим» від 04.06.2024 № 2270-2/24 виборів депутатів Державної Ради Республіки Крим третього скликання, з її згоди, була висунута виборчим об'єднанням незаконно створеного на ТОТ України АР Крим «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ» по одномандатному виборчому округу № 5, як кандидат у депутати.
Рішенням т.зв. «Виборчої комісії Республіки Крим» (яка розташована за адресою: ТОТ України, вул. Єкатерининська, 18, м. Сімферополь АР Крим) на підставі поданих документів, ОСОБА_5 зареєстрована кандидатом у депутати т.зв. «Державної ради Республіки Крим» третього скликання.
Далі, ОСОБА_5 , перебуваючи на ТОТ України м. Сімферополя АР Крим, за результатами виборів, рішенням т.зв. «Виборчої комісії Республіки Крим» від 10.09.2024 № 25/227-3 оголошена переможцем за одномандатним виборчим округом № 12 та обрана депутатом т.зв. «Державної Ради Республіки Крим».
У подальшому, ОСОБА_5 , перебуваючи на ТОТ України м. Сімферополя АР Крим, згідно постанови т.зв. «Виборчої комісії Республіки Крим» від 12.09.2024 була зареєстрована та приступила до виконання обов'язків як депутат т.зв. «Державної Ради Республіки Крим» (адреса: ТОТ України, вул. Єкатерининська, 18, м. Сімферополь АР Крим), чим довела до кінця свій злочинний умисел, направлений на участь у проведенні незаконних виборів на ТОТ України та на добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на ТОТ України, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Отже, своїми умисними діями ОСОБА_5 сприяла та сприяє реалізації політики окупаційної влади РФ на ТОТ України АР Крим та м. Севастополя.
Крім того, у громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, виник та сформувався злочинний умисел, спрямований на зайняття посади, пов'язаної із виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території АР Крим, а також на забезпечення його функціювання на території АР Крим.
Так, ОСОБА_5 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення факту окупації АР Крим та м. Севастополя з боку РФ, реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на зайняття посади, пов'язаної із виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 12.09.2024, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території АР Крим, в м. Сімферополь, добровільно була обрана до незаконно створеного окупаційною владою РФ органу, що знаходиться за адресою: вулиця Карла Маркса, буд. 18, м. Сімферополь АР Крим на посаду т.зв. «голови комітету державної ради Республіки Крим по соціальній політиці», яка пов'язана із виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
12.09.2024 ОСОБА_5 , добровільно, на підставі власного волевиявлення, постановою т.зв. «Голови державної ради Республіки Крим ОСОБА_8 » № 22-3/24, з 13.09.2024 призначена на посаду т.зв. «голови комітету державної ради Республіки Крим по соціальній політиці», на термін повноважень т.зв. «Державної ради Республіки Крим 3 скликання».
Зокрема встановлено, що ОСОБА_5 , відповідно до посадової інструкції т.зв. «голови комітету державної ради Республіки Крим по соціальній політиці» (далі - Посадова інструкція) затвердженої постановою т.зв. «Голови Державної ради Республіки Крим» №71/10-1а від 25.09.2024, являється керівником постійно діючого органу т.зв. «Державної ради Республіки Крим», створеного для ведення законопроектної роботи, попереднього розгляду і підготовки питань по основним питанням діяльності т.зв. «Державної ради Республіки Крим» у сфері соціальної політики, влючно з питаннями праці, соціального захисту, охорони здоров'я, контролю за дотриманням і виконанням законів і нормативно правових актів.
Відповідно д п. 3.1. Посадової інструкції: Голова комітету здійснює планові, організаційні, експертні, керівні, координуючі, контролюючі, аналітичні, правотворчі функції, необхідні для вирішення задач Комітету, включаючи координацію з другими компетентними органами влади:
Серед іншого, згідно п. 3.3. Посадової інструкції: виходячи із задач і функцій Комітету на Голову Комітету покладаються наступні посадові обов'язки: організовує і очолює роботу Комітету; головує на його засіданнях; визначає основні напрямки його діяльності; розподіляє обов'язки між співробітниками Комітету; здійснює контроль за виконанням ними їх обов'язків; забезпечує дотримання трудової дисципліни співробітниками Комітету; забезпечує організацію і ведення кадрової політики в Комітеті; скликає засідання не рідше одного разу в місяць в період сесії; веде протоколи і забезпечує їх оформлення; затверджує плани роботи Комітету; здійснює контроль за виконанням законів і рішень Держради у сфері соціальної політики; здійснює контроль за підготовкою інформаційних, аналітичних і довідкових матеріалів; проводить моніторинг застосування законодавства; організовує парламентські слухання і громадські обговорення по питанням соціальної політики; готує щорічні звіти про роботу Комітету для Державної ради; забезпечує взаємодію з Радою Міністрів РК, федеральними органами влади, громадськими об'єднаннями і другими організаціями у встановленому порядку з апаратом органів державної влади.
Отже, ОСОБА_5 , будучи 12.09.2024 обраною на посаду т.зв. «голови комітету державної ради Республіки Крим по соціальній політиці», виконала всі необхідні дії, направлені на доведення свого злочинного умислу, а саме на добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, до кінця.
З наведеного слідує, що громадянка України ОСОБА_5 сприяє реалізації політики окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.
Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_5 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: повідомлення про виявлення кримінального правопорушення; протоколами оглядів; висновком експерта; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто в участі громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, та у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора.
Притягнути підозрювану ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється можливим.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442,4421, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших кримінальних правопорушень не допускається, крім випадків, коли кримінальні правопорушення вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Так, поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
Водночас, обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність її вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
А тому, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Одночасно, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя приходить до висновку, що дані які вказують на її обґрунтованість, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджується долученими до матеріалів клопотання даних, а саме: повідомлення про виявлення кримінального правопорушення; протоколами оглядів; висновком експерта; листом з Офісу Президента України № 45-01/1200 від 10.10.2025; листом з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 03.09.2025; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
А тому, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину, правильність кваліфікації її дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваної, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_5 могла вчинити інкриміновані їй кримінальні правопорушення.
У зв'язку з наведеним, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться у поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність останньої до кримінальних правопорушень, за викладених у клопотанні обставин.
Поряд з цим, при розгляді даного клопотання, суд враховує, що відповідно до оперативної інформації органу досудового розслідування підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанови про оголошення підозрюваної в розшук.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Як вбачається з наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження 29.12.2025 року було складено повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру від 17.02.2026 року було вручене, відповідно до вимог КПК України шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий Кур'єр», що є друкований засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, постановою слідчого від 03.03.2026 року ОСОБА_5 було оголошено в розшук у зв'язку з переховуванням від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Наведене, дає слідчому судді достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 умисно переховується від слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо ряду злочинів, зокрема, передбаченого ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, знаходиться на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000116 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України, підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 7, 297-1 - 297-4, 309, 372, 532 КПК України, слідчий суддя, -
ухвалив:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000116, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.04.2025 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_9