Справа № 758/20754/25
3/758/714/26
Категорія 469
22 квітня 2026 року місто Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Ларіонова Н.М., за участю захисника ОСОБА_1 - адвокат Кураєвої К.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агенства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживає за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Наша Україна» (ідентифікаційний код юридичної особи 33405060, юридична адреса: м. Київ, вул. Спаська, буд. 37), не подала звіти політичної партії «Наша Україна» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IІ квартал 2025 року, чим порушила вимоги ст. 17 Закону України «Про політичні партії в України» та вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Кураєва К.А. вказала, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності вину у інкримінованому правопорушенні не визнає та надала письмові пояснення, в яких зазначено, що в порушення зазначених вимог, в протоколі відсутні необхідні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема адреса реєстрації та місце проживання ОСОБА_1 , що унеможливлює подальше повідомлення належним чином таку особу про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, всупереч листу від Політичної Партії «НАША Україна» (11 а.с.) НАЗК не здійснило відправку жодного поштового повідомлення на адресу реєстрації ОСОБА_1 , яка є адресою фактичного місця проживання, адресою для листування, офіційно письмово повідомленою НАЗК ще 29.02.2025 року. Викладені вище обставини унеможливлюють додержання вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи, порушують права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляють суддю можливості з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до такого висновку.
Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд зобов'язаний виконувати завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 1 КУпАП, у якій зазначено, що завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання і фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов'язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов'язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.
Згідно з п.п. 3-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не -1 були статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід'ємною частиною Звіту політичної партії.
Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику :вповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.
У свою чергу після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід'ємною частиною Звіту політичної партії.
Таким чином, закон визначає саме політичну партію відповідальною за порушення порядку подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).
Таким чином, керівнику (уповноваженій особі) Партії при формуванні Звіту вдається можливість вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру сіх відомостей про зареєстровані місцеві організації, які набули статусу юридичної особи, ті за потреби внесення інформації до Реєстру.
У пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту зазначено інформацію про 120 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.
Проте до Звіту Партії не додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання : фінансового характеру від 115 місцевих організацій, 13 з яких знаходяться на тимчасово : купованій російською федерацією території України відповідно до переліку, ствердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за№ 380/43786 (перелік зо дається).
Неподання відомостей про місцеві організації є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звіту відповідно до абзац. 2 та 4 п. 6 розд. III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання Фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 6/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у поданні Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 115 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, в порушення вимог ч.ч. 9,11 та 13 ст. 17 Закону та пп. 1-6 розділу IV Порядку поданім Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, ствердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим ї Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за№ 507/36129.
Водночас політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзц. 6 п. 8 розд. VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від ! місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, Звіт Партії за II квартал 2025 року подано без відомостей про майно, заходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 102 місцевих організацій Партії, які і установленому порядку набули статусу юридичної особи, не знаходяться на тимчасово окупованих територіях та територіях активно бойових дій.
Отже, подання Звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання інансового характеру 102 місцевих організацій, які в установленому порядку набули атусу юридичної особи та на дату подання Звіту не знаходились на територіях на яких дуться (велися) бойові дії або на тимчасово окупованих територіях є порушенням ч. 9,11 13 ст. 17 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність.
II. За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, омостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та идкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що ягаєу відсутності відомостей щодо отриманих внесків та/або фінансових зобов 'язань до оновлення домену.
Відповідно до п. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, рати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає зокрема розділи:
2) «Внески та інші надходження за звітний період», в якому має бути наведено повну остовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування дів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування 9 газі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які з е є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);
4) «Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді і 5уло виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і з Пов'язання фінансового характеру.
Відповідно до відомостей Звіту та відкритих джерел інформації (інтернет-ресурсу lr.ua») у Партії є вебсайт за посиланням: https://razom.org.ua/. Домен razom.org.ua -зорено 18.06.2020, змінено 30.05.2025, термін дії до 18.06.2026.
Водночас у розділі II «Внески та інші надходження» та/або розділі IV «Зобов'язання фінансового характеру» Звіту Партії відсутні відомості щодо отриманих внесків та/або авансових зобов'язань щодо оновлення домену.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені в ро і діл і II «Внески та інші надходження» та/або розділі IV «Зобов'язання фінансового характеру» Звіту Партії відомостей щодо отриманих внесків та/або фінансових зобов'язань с :до оновлення домену, з огляду на що порушено п. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону.
III. Крім, того за результатами перевірки Звіту Партії за II квартал 2025 року встановлено невідображенні відомості фінансового зобов'язання.
Відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, пірати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає зокрема розділ:
4) «Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, та в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді і було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Відповідно до відомостей Автоматизованої системи виконавчого провадженняМіністерства юстиції України (https://asvpweb.minjust.gov.Ua/#/search-debtors), виявлено, з Подільським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального регіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), здійснювались виконавчі провадження щодо Партії, стосовно яких в зазначеній системі міститься відомості, а саме:
від 24.04.2017 № 53721652, №53721795, №53721877, № 53722005, № 53722136, 53722225, № 53723293 та № 53723409, стягувач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансові Інвестиції», ідентифікаційний код 32664478;
від 24.04.2017 № 53723097, стягувач - Підприємство з іноземними інвестиціями за - їло українського капіталу Фірма «АТЕК-95», ідентифікаційний код 21645149;
від 20.02.2019 № 58328906 та від 12.04.2023 №71550494, стягувач - Комунальне підприємство «Бердичівтеплоенерго» ідентифікаційний код 32794899.
Водночас у Єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.Ua/#/search-debtors) оприлюднено інформацію про невиконані майнові зобов'язання Партії по зазначеним виконавчим провадженням (відомості додаються).
На запит Національного агентства Подільський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) їх № 127359/0/06-25 від 16.09.2025) підтвердив факти перебування вказаних виконавчих проваджень, їх закриття та винесення постанов про повернення виконавчих документів стягувачам, а також боргів Партії за оренду приміщень, пені, інфляційним витратам, державного мита та за витрати інформаційно-технічного забезпечення на загальну суму : :39 622,87 грн, перед (відомості додаються):
ТОВ «Фінансові Інвестиції» на загальну суму 2 743 306,77 грн;
Підприємством з іноземними інвестиціями за участю українського капіталу Фірма АТЕК-95» на суму 880 555,35 грн;
КП «Бердичівтеплоенерго» на суму 15 760,75 гривень.
Проте у розділі IV Звіту відсутні відомості про зобов'язання фінансового характеру партії на користь ТОВ «Фінансові Інвестиції», Підприємства з іноземними інвестиціями за часпо українського капіталу Фірма «АТЕК-95» та КП «Бердичівтеплоенерго».
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені в розділі II «Внески та інші надходження» та/або розділі IV «Зобов'язання фінансовогохарактеру» Звіту Партії відомостей щодо оновлення домену та зобов'язань фінансового характеру на підставі судових рішень на загальну суму 3 639 622,87 грн, що є порушенням -. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за II квартал 2025 року від 30.09.2025 № 2671, затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 30.09.2025 № 296/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 cm. 17 Закону копія висновку про результати перевірки Звіту Партії додається).
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Націльного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку фабули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого Наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких повноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої Реєстром відповідно до Закону.
Листом від 29.02.2025 вх. від 29.01.2025 № 80006/0/07-25 Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії, а також надала рішення Політичної ради від 28.09.2013, яким підтверджуються повноваження останньої.
Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Також, п. 6.7. Статуту Партії, затвердженого протоколом № 1 від 27.06.2009 VII З'зду політичної партії Народний Союз «Наша Україна», передбачено, що Голова Партії без доручення представляє організацію Партії у керівних органах Партії вищого рівня, в органах державної влади та місцевого самоврядування, у відносинах з підприємствами, установами, організаціями, іншими юридичними та фізичними особами; має право підпису документів та вчинення дій від імені організації Партії.
У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно д: Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції оаїни, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Звіт Партії за II квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 08.08.2025 20:17 (унікальний ідентифікатор Звіту - cd7aa9bd986c-4428- 9е82- 2dd7d68f3211) і підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного правопорушення підтверджується такими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення №50-33/1275 від 24.11.2025 року; роздруківкою з веб-сайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали Звіти у визначений Законом строк, серед яких є політична партія «Наша Україна»; копією паспорта та РНОКПП ОСОБА_1 ; копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;копіями Статуту політичної партії «Наша Україна», копією наказу, копіями листів Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу.
Вказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.
Як убачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на час розгляду справи керівником політичної партії «Наша Україна» (ідентифікаційний код юридичної особи 33405060 є ОСОБА_1 (з 28.09.2023 р.), такі відомості не змінені та не скасовані, а тому саме вона несе відповідальність за виявлені порушення.
При цьому ОСОБА_1 не прийняла жодних заходів, щоби бути виключеною з вищевказаного реєстру як керівник.
Суд зазначає, що згідно з ст. 212-21 КУпАП відповідальність настає у разі порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Таким чином, ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Наша Україна», (ідентифікаційний код юридичної особи 33405060), зобов'язана була подати до Національного агентства Звіти за ІІ квартал 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчать Списки, оприлюднені на офіційному вебсайті Національного агенства.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,а саме: порушення строків подання фінансового звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, з урахуванням обставин скоєння правопорушення та його наслідків, необережну форму вини адміністративного правопорушення, особи правопорушника, застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ст.212-21 КУпАП.
Суд вважає, що саме таке обране стягнення, відповідно до ст.23 КУпАП, буде мірою відповідальності та застосовано з метою виховання порушника в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, та запобігати вчиненню нових правопорушень, як самим порушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на час винесення судом рішення становить 665,60 грн., в зв'язку з чим, відповідно до вимог ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у вказаному розмірі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.40-1, 212-21, 245-253, 280, 283-285, КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,0 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665,60 грн. (шістсот шістдесят п'ять грн. 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Згідно з ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Суддя Н. М. Ларіонова