П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 травня 2026 р.м. ОдесаСправа № 540/605/22
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,
суддів Голуб В.А. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 3 квітня 2026 року (суддя Токмілова Л.М., м. Одеса, повний текст рішення складений 03.04.2026) про прийняття звіту та встановлення суб'єкту владних повноважень строку подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.08.2024, постановленого у справі №540/605/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 у справі №540/605/22:
- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 05.11.2021 за №7785/03-16 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2020;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років починаючи з 07.10.2009.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 змінено абзац резолютивної частини Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023, та викладено його в наступній редакції: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 7 жовтня 2009 року з виплатою компенсації втрати частини доходів".
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 задоволено заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №540/605/22.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 із врахуванням змін, внесених Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 року в адміністративній справі №540/605/22.
28.01.2026 від Головного управління надійшов звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі №540/605/22, у якому вказано, що у грудні 2023 року Головним управлінням вищевказане рішення суду виконано в межах покладених зобов'язань. Заборгованість у сумі 373970,27 грн за період з 07.10.2009 по 31.12.2023 (по місяць відпрацювання рішення суду) включено до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України. Компенсація втрати частини доходу у сумі 461085,11 грн за період з 07.10.2009 по 14.09.2023 включена до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України. Загальна заборгованість в сумі 835055,38 грн обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22.10.2018 за №1189/32641.
Відповідач зауважує, що Порядок виплати пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою №821, кардинально відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів. Враховуючи зазначене, виплата заборгованості буде здійснюватися відповідно до Порядку затвердженому Постановою №821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету. Відтак, борг в сумі 835055,38 грн (відкладений борг у сумі 373970,27 грн за період з 07.10.2009 по 31.12.2023 та компенсація у сумі 461085,11 грн), нарахований на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі №540/605/22, обліковується в електронній пенсійній справі Позивача. Виплата буде здійснюватися в порядку визначеному Постановою №821 за рахунок коштів державного бюджету в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Відповідач також зазначає, що у зв'язку з відсутністю у позивача заяви на відкриття поточного рахунку в установі уповноваженого банку в міжнародному форматі, який затверджений постановою Правління Національного Банку України від 28.12.2018 №162 Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні виплата пенсії з січня 2024 року здійснювалась через національного оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1279 Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги. Згідно звітів про невиплату пенсії, наданих АТ Укрпошта пенсію ОСОБА_1 не отримував з січня 2024 по червень 2024. Виплату пенсії, призначеної згідно із Законом №2262, може бути припинено у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, за рішенням, зокрема, територіальних органів Пенсійного фонду України передбачено частиною першою статті 49 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до п. 4 ст. 49 Закону №1058, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, - у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. З огляду на зазначене, 01.07.2024 виплата пенсії ОСОБА_1 припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону №1058.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2026:
Прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання судового рішення у справі №540/605/22 від 18.04.2023.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №540/605/22 від 18.04.2023 в частині виплати суми нарахованої доплати за період з 01.01.2025 по 30.11.2025 та здійснення виплати пенсії в повному розмірі з 01.12.2025.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 60-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/5624/25 від 16.05.2025 в частині виплати суми нарахованої пенсії за період з 07.10.2009 по 31.12.2023 із компенсацією втрати частини доходів в розмірі 835055,38 грн.
Судове рішення мотивовано тим, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі №540/605/22 виконано в частині поновлення виплати пенсії, тому наявними підстави для прийняття звіту ГУ ПФУ в Херсонській області. Разом з тим, в частині виплати суми нарахованої пенсії за період з 07.10.2009 по 31.12.2023 рішення суду не виконано, тому суд одночасно встановив новий строк для подання звіту.
Не погоджуючись з вищезазначеною ухвалою позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2026 року у справі №540/605/22, та
1) відмовити у прийнятті звіту від 28.01.2026 року;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у десятиденний строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі № 540/605/22;
3) постановити окрему ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
На обґрунтування поданої скарги зазнається, що рішення суду від 18.04.2023 в частині здійснення виплати доплати пенсії на визначений банківський рахунок - залишається не виконаним, а тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку при прийнятті звіту ПФУ.
Відповідач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Судом першої інстанції спірне питання було розглянуто в порядку письмового провадження.
Апеляційним судом питання розглядається в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів у разі, в тому числі, відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду колегія суддів дійшла таких висновків.
Так, згідно із ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення, що узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі №420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі №611/26/17, від 07.02.2022 у справі №200/3958/19-а.
Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, ухвалених судом в адміністративних справах, встановлено у статті 382 КАС України.
Відповідно до статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з частинами 1 - 5 статті 382-3 КАС України суд за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУПФУ, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 з урахуванням змін, внесених постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 в адміністративній справі №540/605/22, поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 . Заборгованість у сумі 373970,27 грн за період з 07.10.2009 по 31.12.2023 (по місяць відпрацювання рішення суду) включено до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України (розрахунок додається). Компенсація втрати частини доходу у сумі 461085,11 грн за період з 07.10.2009 по 14.09.2023 включена до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України (розрахунок додається). Загальна заборгованість в сумі 835055,38 грн обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22.10.2018 за №1189/32641. Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості.
Отже Одеський окружний адміністративний суд в ухвалі від 03.04.2026 зробив вірний висновок щодо наявності підстав для прийняття звіту ГУ ПФУ в Херсонській області, з урахуванням того, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі №540/605/22 виконано в частині зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 7 жовтня 2009 року з виплатою компенсації втрати частини доходів.
Оскільки в частині виплати суми нарахованої пенсії рішення суду не виконано, колегія суддів вважає обґрунтованим застосування судом першої інстанції положень ч. 11 ст. 382-3 КАС України, та встановлення нового строку для подачі нового звіту в частині здійснення виплати пенсії.
Доводи апеляційної скарги зазначені висновки не спростовують та не дають підстав уважати, що судом порушено норми процесуального права при постановленні оскаржуваної ухвали.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відтак, апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 292, 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 3 квітня 2026 року про прийняття звіту та встановлення суб'єкту владних повноважень строку подання звіту про виконання рішення суду - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 2 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко
Суддя В.А.Голуб
Суддя Ю.В.Осіпов