Постанова від 17.04.2026 по справі 569/5219/26

Справа № 569/5219/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Наумов С.В. з участю представника Рівненської митниці Багній А.П., розглянувши матеріали про порушення митних правил, які надійшли з Рівненської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «ЕРІ ВУД Україна» - у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про порушення митних правил № 0524/UA204000/2025 від 12.12.2025, встановлено, що 04.12.2025 року декларантом ТОВ «ВАЛЕР-А» (код ЄДРПОУ 43084288) ОСОБА_2 , на підставі договору доручення щодо надання послуг з декларування товарів №031125 від 03.11.2025 року, укладеного з ТОВ «ЕРІ ВУД УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 46003383, вул. Шкільна, буд. 2Б, с. Оженин, Рівненський р-н, Рівненська обл.) на митний пост «Рівне» Рівненської митниці подано митну декларацію типу ЕК10АА №25UA204020027027U1 з метою митного оформлення товару «Дошка та брус, породи сосна, сорт В-С-D розміром: 17 мм - 87 мм х 87 мм - 147 мм х 3000 мм - 29,715 м3: Брус розміром 37х87х3000мм -840шт., (8,110 м3). Брус розміром 37х87х3000мм -504шт., (4,866 м3). Брус розміром 87х87х3000мм -336шт., (7,628 м3). Брус розміром 37х87х3000мм -672шт., (6,488 м3). Дошка розміром 17х107х3000мм -250шт., (1,364 м3). Дошка розміром 17х147х3000мм -168шт., (1,259 м3) загальною вартістю 250 814,81 грн.

Переміщення товару здійснюється транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_2 / НОМЕР_3 .

Товар експортувався ТОВ «ЕРІ ВУД УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 46003383) на виконання контракту поставки №1/25 від 08.10.2025 року, укладеного з компанією «HANKO ORMAN URUNLERI INSAAT ITHALAT SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI» (CAMLIK MAH. SEHIT BURAK KURTULUS CAD. NO: 60-74 IC KAPI NO: 22 UMRANIYE/ISTANBUL/TURKEY).

До митного оформлення декларантом ОСОБА_2 подано наступні товаросупровідні документи: контракт поставки №1/25 від 08.10.2025 року; інвойс (invoice) №3 від 02.12.2025 року; специфікацію №3 від 03.12.2025 року; сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20251203-000085 від 03.12.2025 року (на 29,715м3 пиломатеріалів). Крім того, до сертифіката долучено: товарно-транспортну накладну (ЛІС) серія ЛАВ №100477 від 22.10.2025 року; товарно-транспортну накладну (ЛІС) серія МНА №243911 від 20.11.2025 року; видаткова накладна №907 від 22.10.2025 року; видаткова накладна №24 від 25.11.2025 року; (оформлена на лісоматеріали довжиною 3 м.).

За митною декларацією типу ЕК10АА №25UA204020027027U1 від 04.12.2025 року СУР згенеровано форми контролю: «Проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації» та «Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки».

За результатами митного огляду вищезазначених товарів складено акт про проведення огляду (переогляду) товарів транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 12.12.2025 №25UA204020027027U1.

До проведення митного огляду з метою встановлення фактичних розмірів, характеристики товару в розрізі товарних позицій, його фактичний об'єм, відповідність товаросупровідних документів залучено експерта Рівненської торгово-промислової палати. Згідно з Експертним висновком № В-187 від 10.12.2025 року встановлено, що пиломатеріали в кількості 116 штук, фактичними розмірами 92*92*3000мм, та об'ємом 2,945 м.куб не відповідають товаросупровідним документам з врахуванням допустимих відхилень (ДСТУ ISO 738:2018).

Встановлені обставини свідчать про те, що з метою здійснення митного оформлення в режимі «експорт» товару «пиломатеріали обрізні, соснові, брус розміром 87*87*3000мм», в кількості 336 шт, об'ємом 7.627 м.куб. за митною декларацією типу ЕК10АА №25UA204020027027U1 від 04.12.2025 року, а в подальшому з метою переміщення через митний кордон України, Рівненській митниці надано документи, а саме: інвойс (invoice) від 02.12.2025 року №3, пакувальний лист від 02.12.2025 року №3 та сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 03.12.2025 року №20251203-000085, що містять неправдиві відомості щодо кількості товару та його геометричних розмірів зазначених у згаданих документах.

У даних документах відсутня інформація про експорт пиломатеріалів розміром 92*92*3000мм об'ємом 2,945 метри кубічних в кількості 116 штук, які виявлені під час митного огляду.

Відповідно до Закону України від 8 вересня 2005 року № 2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», який регулює правовий режим експорту та реалізації лісо - та пиломатеріалів, реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.

Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо - або пиломатеріалів.

Згідно пункту 6 Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року №1260, відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах на оформлення Сертифікату несуть експортери.

Згідно з ч. 10 та ч. 11 Порядку реалізації експериментального проекту щодо видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів в електронній формі, затвердженого ПКМУ від 12.05.2023 р. № 483, Сертифікат є обов'язковим документом для здійснення експорту лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Сертифікат видається територіальним органом Держлісагентства, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим на кожну партію лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом, з накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової особи такого органу і діє протягом 60 днів з дати його видачі та підлягає анулюванню з дня закінчення цього строку.

Частиною 3 ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ст. 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно з ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Відповідно до інформації, наявної в ІТС «Податковий блок» встановлено, що на дату проведення експортної операції за вищевказаною митною декларацією, керівником ТОВ «ЕРІ ВУД УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 46003383), значиться громадянка України ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ).

Таким чином, директором ТОВ «ЕРІ ВУД УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 46003383) громадянкою ОСОБА_1 , вчинено дії, спрямовані на переміщення товару «пиломатеріали, обрізні соснові, брус, розміром 92*92*3000мм. в кількості 116 штук, загальним об'ємом 2,945 метри кубічних через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення документів, які містять неправдиві відомості щодо кількості товару (його геометричних розмірів) зазначеного в товаросупровідних документах.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 483 МК України.

В судовому засіданні представник Рівненської митниці Багній А.П. матеріали про порушення митних правил підтримала і просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані її дії, а саме штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів 29597,25 грн. з конфіскацією товару та стягнути витрати митниці за зберігання товару. Також просила суд врахувати факт укладення мирової угоди, як доказу вини ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про дату та час розгляду справи повідомлялась належним чином, що стверджується рекомендованим повідомленнями «Укрпошта» про вручення, причини неявки суду не повідомила, заяв чи клопотань не подала.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за її відсутності.

Заслухавши представника Рівненської митниці Багній А.П. в судовому засіданні, дослідивши письмові докази по справі та пояснення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України полягає у переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, що тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил № 0524/UA204000/2025 від 12.12.2025, службовою запискою головного державного інспектора оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил, експертним висновком № В-187 від 10.12.2025 та іншими матеріалами справи.

Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 стягнення, що передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно ч. 1 ст. 519 МК України витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи.

Відповідно до ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

На підставі довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил за протоколом 0524/UA204000/2025 встановлено, що вартість за добу зберігання становить 2,945€, термін зберігання тимчасово вилучених товарів починається з його розміщення на власному складі митного органу та становить 127 діб, а обрахунок витрат за вказаний період згідно курсу НБУ на дату розгляду справи (1€ = 51,4216 грн.) складає 6530,54 грн.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. 257, 293, 458, 483, 485, 486, 495 МК України, ст. 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил в сумі 14798, 63 (чотирнадцять тисяч сімсот дев'яносто вісім) грн., (шістдесят три) коп., з конфіскацією товару - «пиломатеріали обрізні соснові, брус розміром 92х92х3000 мм. в кількості 116 шт./2,945 м.куб. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 6530,54 (шість тисяч п'ятсот тридцять) грн. (п'ятдесят чотири) коп. витрат митного органу за зберігання товару.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Рівненського міського суду С.В. Наумов