Справа № 274/2972/26
Провадження № 1-кс/0274/530/26
28.04.26 р. м. Бердичів
Слідчий суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 (далі - Прокурор), захисника ОСОБА_4 (далі - Захисник), підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні у кримінальному провадженні № 62025240020000418 від 30.01.2025 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 407 Кримінального кодексу України, клопотання слідчого СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області капітана поліції ОСОБА_6 (далі - Слідчий), погоджене з Прокурором, про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Рея Бердичівського району Житомирської області, громадянин України, адреса фактичного місця проживання (зі слів): АДРЕСА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання (зі слів): АДРЕСА_2 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,
Слідчий звернувся з клопотанням, у якому просить застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів.
В обґрунтування клопотання Слідчий посилається те, що підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 407 Кримінального кодексу України, а також наявність ризиків того, що підозрюваний ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, жоден із більш м'яких запобіжних заходів не буде достатнім для запобігання зазначеним ризикам, до підозрюваного ОСОБА_5 в силу положення частини восьмої статті 176 Кримінального процесуального кодексу України не може бути застосовано іншій запобіжний захід, окрім як запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Прокурор клопотання підтримав, додатково пояснив, що у визначенні розміру застави покладається на розсуд слідчого судді.
Захисник просить залишити клопотання без задоволення, посилаючись на те, що підозра є необґрунтованою, так як підозрюваного ОСОБА_5 мобілізували незаконно, оскільки за станом здоров'я він не підлягав мобілізації. Підозрюваний ОСОБА_5 майже два роки перебував за місцем проживання, з'явився у судове засідання на розгляд клопотання, тому відсутній ризик того, що він буде переховуватися.
Підозрюваний ОСОБА_5 пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 був знятий з військового обліку за станом здоров'я, проте був затриманий ІНФОРМАЦІЯ_4, за двадцять хвилин пройшов медогляд та його направили на службу. Розлучений, проживає з співмешканкою, своїх дітей не має, але має на утриманні чотирьох дітей співмешканки. Мобілізацію у суді не оскаржував. Перебував вдома, нікуди не тікав. Заробляє тим, що періодично допомагає людям.
Слідчим суддею з'ясовано, що відповідно до письмового повідомлення від 28.04.2026 р. про підозру, яке 28.04.2026 р. було вручено підозрюваному ОСОБА_5 , останній підозрюється у самовільному залишенні місця служби військовослужбовцем, тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 407 Кримінального кодексу України, а саме - у наступному.
09.07.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" № 69/2022 від 24.02.2022 р. у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, ОСОБА_5 призвано на військову службу за призовом під час проведення загальної мобілізації та направлено для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 23.08.2024 № 242, прибувшого з військової частини НОМЕР_1 рядового ОСОБА_5 призначено на посаду стрільця-помічника гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_5 військової частини НОМЕР_2 , та зараховано до списків особового складу частини і поставлено на всі види забезпечення.
У відповідності до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.
У разі прийняття рішення щодо необхідності введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб.
У разі оголошення Указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Верховна Рада України збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
В разі оголошення Указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності зобов'язані сприяти негайному прибуттю народних депутатів України на засідання Верховної Ради України та здійсненню їхніх повноважень.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, офіційно оприлюднюється разом із законом щодо затвердження такого указу Президента України та набирає чинності одночасно з набранням чинності таким законом.
Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.
24.02.2022 р. у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 р., на всій території України введено воєнний стан з 05:30 24.02.2022 р. строком на 30 діб.
Тобто, воєнний стан в Україні введено із 05:30 24.02.2022 р. строком на 30 діб Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ 24.02.2022 (з наступними змінами), та станом на 29.06.2023 р. воєнний стан припинений або скасований не був.
Так, рядовий ОСОБА_5 будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, відповідно до вимог статей 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, у разі потреби відлучитися в межах розташування військової частини (підрозділу) запитати дозволу в командира відділення, а після повернення доповісти йому про прибуття, розподіляти час у військовій частині протягом доби і протягом тижня згідно з розпорядком дня, встановленого командиром (начальником).
Відповідно до вимог статей 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Однак, рядовий ОСОБА_5 будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, перебуваючи на посаді стрільця-помічника гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_5 військової частини НОМЕР_2 , в порушення вимог статей 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, діючи з прямим умислом, з особистих мотивів та з метою тимчасово ухилитись від військової служби, без дозволу відповідних командирів (начальників) та без поважних причин, в умовах воєнного стану, 03.09.2024 р. близько 08:00 години самовільно залишив польовий табір військової частини НОМЕР_2 , що знаходиться поблизу населеного пункту АДРЕСА_3 , та проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його із виконанням службових обов'язків до 22.04.2026 р., коли його місцезнаходження було встановлено працівниками Бердичівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області, чим закінчив вчинення злочину.
За час відсутності на службі у військовій частині НОМЕР_2 рядовий ОСОБА_5 в період часу з 03.09.2024 р. по 22.04.2026 р. обов'язки військової служби не виконував, перебуваючи поза межами місця служби, правоохоронні органи або органи державної влади про свою належність до військової служби та про вчинене ним самовільного залишення військової частини НОМЕР_2 і їх причини не повідомив та проводив час на власний розсуд.
Обґрунтованість зазначеної підозри підтверджується повідомленням від 10.09.2024 р. військової частини НОМЕР_2 про вчинення кримінального правопорушення передбаченого частиною п'ятою статті 407 Кримінального кодексу України, актом службового розслідування від 03.10.2024 р., затвердженим командиром військової частини НОМЕР_2 полковником ОСОБА_7 , рапортом від 03.09.2024 р. командира ІНФОРМАЦІЯ_6 військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_8 , витягом з наказу від 03.09.2024 р. № 3198 командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_9 , витягом з наказу від 23.08.2024 р. № 242 командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_9 , витягом з наказу від 03.09.2024 р. № 253 командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_9 , витягом з наказу від 13.09.2024 р. № 263 командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_9 , доповіддю від 03.09.2024 р. № 813/15565 старшого оперативної групи військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_10 , службовою характеристикою ОСОБА_5 , медичною характеристикою від 19.09.2024 р. ОСОБА_5 , витягом з наказу від 22.10.2024 р. № 2557 командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_9 , протоколом від 06.12.2025 р. допиту свідка ОСОБА_11 , протоколом від 12.02.2026 р. допиту свідка ОСОБА_12 .
Щодо посилань Захисника на те, що підозрюваного ОСОБА_5 мобілізували незаконно, оскільки за станом здоров'я він не підлягав мобілізації, то вони не підтверджені належними та допустимими доказами (лише наявність у підозрюваного ОСОБА_5 станом на певну дату діагнозу ВІЛ-позитивний, на підтвердження якої Захисником подано виписку від 28.04.2026 р. з медичної картки амбулаторного хворого, не вказує, що мобілізація була проведена незаконно, питання законності мобілізації підлягає окремому з'ясуванню під час кримінального провадження, проте не підлягає та і не може бути з'ясовано під час розгляду клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у зв'язку з відсутністю необхідних для цього документів).
Підозрюваний ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Рея Бердичівського району Житомирської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, ВІЛ-позитивний, що підтверджується його поясненнями та змістом клопотання Слідчого, його паспортом громадянина України, довідкою про судимість, випискою від 28.04.2026 р. з медичної картки амбулаторного хворого.
У матеріалах справи відсутні будь-яки докази, на підставі яких можна з'ясувати міцність соціальних зв'язків підозрюваного ОСОБА_5 в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців, під час розгляду клопотання він хоча і посилався на те, що проживає з співмешканкою та її дітьми, яких утримує, проте будь-яких доказів на підтвердження цих обставин не подав.
У матеріалах справи відсутні будь-яки докази, на підставі яких можна з'ясувати наявність у підозрюваного ОСОБА_5 постійного місця роботи (окрім військової частини НОМЕР_2 ), а з його пояснень вбачається, що він заробляє тим, що періодично допомагає людям.
Як зазначено вище, підозрюваний ОСОБА_5 ВІЛ-позитивний, проте у матеріалах справи відсутні будь-яки докази, на підставі яких можна з'ясувати інші дані про стан здоров'я підозрюваного ОСОБА_5 , під час розгляду клопотання він та Захисник не посилалися на те, що він, окрім зазначеного захворювання, має інші захворювання та потребує термінового лікування.
За таких обставин слідчий суддя виходить з того, що підозрюваний ОСОБА_5 не має міцних соціальних зв'язків у місці його постійного проживання, має задовільний стан здоров'я (такий, що не потребує термінової госпіталізації та лікування), та не має постійного місця роботи (окрім військової частини НОМЕР_2 ).
Оскільки підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 407 Кримінального кодексу України, у разі визнання його винуватим йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, не має міцних соціальних зв'язків в місці постійного проживання, не має постійного місця роботи (окрім військової частини НОМЕР_2 ), має задовільний стан здоров'я (такий, що не потребує термінової госпіталізації та лікування), то існують ризики того, що він з метою ухилення від кримінальної відповідальності може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду (наявність ВІЛ ризик дещо зменшує, проте не виключає), перешкоджати кримінальному провадженню шляхом неприбуття за вимогою до слідчого, прокурора або суду.
Крім того, з наведеного вищи випливає, що наявні достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 не з'явився до військової частини НОМЕР_2 , де перебував на посаді, вчасно без поважних причин, та не мав і не має наміру до неї з'являтися.
Наведене вказує на наявність ризику того, що підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити інше кримінальне правопорушення, аналогічне тому, у якому підозрюється.
Таким чином, зважаючи на зміст статті 177 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя приходить до висновку, що існує підстава для застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу - наявна обґрунтована підозра у вчиненні ним кримінального правопорушення, а також наявні ризики того, що він може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, перешкоджати кримінальному провадженню шляхом неприбуття за вимогою до слідчого, прокурора або суду (незначні ризики), вчинити інше кримінальне правопорушення, у тому числі аналогічне тому, у якому підозрюється.
Обираючи запобіжний захід, слідчий суддя виходить з того, що згідно з частиною восьмою статті 176 Кримінального процесуального кодексу України під час дії воєнного стану до військовослужбовців, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 402 - 405, 407, 408, 429 Кримінального кодексу України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р. у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан з 05:30 24.02.2022 р. строком на 30 діб, який Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 р., № 259/2022 від 18.04.2022 р., № 341/2022 від 17.05.2022 р., № 573/2022 від 12.08.2022 р., № 757/2022 від 07.11.2022 р., № 58/2023 від 06.02.2023 р., № 254/2023 від 01.05.2023 р., № 451/2023 від 26.07.2023 р., № 734/2023 від 06.11.2023 р., № 49/2024 від 05.02.2024 р., № 271/2024 від 06.05.2024 р., № 469/2024 р. від 23.07.2024 р., № 740/2024 від 28.10.2024 р., № 26/2025 від 14.01.2025 р., № 235/2025 від 15.04.2025 р., № 478/2025 від 14.07.2025 р., № 793/2025 від 20.10.2025 р., № 40/2026 від 12.01.2026 р. продовжувався, в останнє - з 5:30 03.02.2026 р. строком на 90 діб.
Ці укази були затверджені Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних законів України.
Пунктом 5 частини першої статті 176 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що запобіжними заходами є: тримання під вартою.
Тобто до підозрюваного ОСОБА_5 підлягає застосуванню запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Щодо наявності у підозрюваного ОСОБА_5 ВІЛ, то слідчий суддя зазначає, що надання медичної допомоги особам, які перебувають в установах виконання покарань та у слідчих ізоляторах, передбачено статтею 116 Кримінально-виконавчого кодексу України та Порядком організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженим наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України 15.08.2014 р. № 1348/5/572, нормами яких у разі неможливості надання належної допомоги у наведених установах передбачено направлення хворих до спеціалізованих та багатопрофільних лікарень (відділень).
Виходячи зі статей 182, 183 та 194 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя вважає за можливе визначити розмір застави, так як остання, зважаючи на встановлені вище ризики, може забезпечити виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігти цим ризиками.
Слідчий суддя, враховуючи обставини та характер кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , його особу, зокрема, що він раніше не судимий, не має постійного місця роботи (окрім військової частини НОМЕР_2 ), має та захворювання ВІЛ, має постійне місце проживання, вважає, що розмір застави, достатньої для забезпечення виконання ним обов'язків, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, та запобігання наведеним вище ризиками, має становити 66 560,00 грн. (двадцять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), при внесенні якої його має бути зобов'язано прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду та виконувати наступні обов'язки:
- не відлучатися з с. Звиняче Бердичівського району Житомирської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
На виконання частини четвертої статті 196, з урахуванням частини першої статті 197 Кримінального процесуального кодексу України слідчий суддя, зважаючи на клопотання Слідчого та строку досудового розслідування, визначає дату закінчення дії ухвали - 27.06.2026 р. (включно).
Зважаючи на наведене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання Слідчого підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статями 176 - 178, 182, 183, 194, 196, 197, 369 - 372 Кримінального процесуального кодексу України,
1. Клопотання слідчого СВ Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області капітана поліції ОСОБА_6 задовольнити.
2. Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
3. Визначити розмір застави - 66 560,00 грн., при внесенні якої зобов'язати ОСОБА_5 прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду та виконувати наступні обов'язки:
- не відлучатися з с. Звиняче Бердичівського району Житомирської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
4. Роз'яснити, що з моменту звільнення ОСОБА_5 з-під варти внаслідок внесення застави він зобов'язаний виконувати покладені на нього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави, а у разі невиконання цих обов'язків внесені у якості застави кошти звертаються в дохід держави.
5. Визначити дату закінченні дії ухвали - 27.06.2026 р. (включно).
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1