Ухвала від 05.05.2026 по справі 560/3125/20

Справа № 560/3125/20

УХВАЛА

05 травня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 560/3125/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в Хмельницькій області задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.03.2020 № 968200891472 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеного ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання згідно довідки Хмельницького апеляційного суду від 10.03.2020 № 01-17/68 "Про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці", з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 29.04.2021.

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у цій справі, у зв'язку із його невиконанням.

Ухвалою суду від 20.02.2026 заяву ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати до суду у десятиденний строк після отримання цієї ухвали паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду 20.03.2026 надійшов звіт про виконання Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20.

Ухвалою суду від 25.03.2026 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20, та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк подання звіту - 30 днів з дня отримання копії ухвали.

24.04.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду надійшов звіт, в якому зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20, що набрало законної сили 29.04.2021, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено перерахунок раніше призначеного ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання згідно довідки Хмельницького апеляційного суду від 10.03.2020 № 01-17/68 «Про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці», з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.

Розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020 становить 103996,06 грн.

За період з 19.02.2020 по 31.05.2021 ОСОБА_1 нарахована доплата в сумі 824992,96 грн.

В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано:

- 31.10.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час;

- 27.11.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час;

- 31.12.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час;

- 24.02.2026 в сумі 103,00 грн частину з нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час;

- 23.03.2026 в сумі 101,00 грн частину з нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час;

- 20.04.2026 в сумі 100,00 грн частину з нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час.

Виплата залишку нарахованої заборгованості по рішеннях суду, в тому числі по справі № 560/3125/20, буде здійснюватись ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами фінансування.

27.02.2026 Головним управлінням направлено запит № 2200-0502-5/15056 до Пенсійного фонду України щодо виділення додаткових коштів для проведення виплати згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі № 560/3125/20.

Листом Пенсійного фонду України від 30.03.2026 №2800-030101-9/22553 надано роз'яснення щодо порядку виплати заборгованості згідно рішення суду.

02.04.2026 головним управлінням направлено запит № 2200-0502-5/24210 до Пенсійного фонду України щодо виділення додаткових коштів для проведення виплати згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі № 560/3125/20.

ОСОБА_1 подав до суду заперечення щодо звіту відповідача від 23.04.2026 про виконання рішення суду від 30.10.2020 у справі № 560/3125/20.

Заперечення обґрунтовані тим, що поданий відповідачем звіт не підтверджує фактичного виконання рішення суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20, оскільки заборгованість у сумі 824 992,96 грн залишається невиплаченою, а здійснені у 2025-2026 роках незначні виплати не свідчать про реальне виконання рішення та не вплинули на розмір боргу. Крім того, у звіті не зазначено орієнтовного строку виконання рішення суду, не наведено відомостей про вжиття відповідачем ефективних заходів для його виконання, а також не конкретизовано, на виконання якого саме судового рішення здійснювалися виплати. За таких обставин позивач вважає звіт формальним, таким, що містить недостовірні відомості, та просить відмовити у його прийнятті, встановити новий строк для подання належного звіту і застосувати заходи процесуального примусу.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення та заперечення щодо звіту, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Враховуючи поданий звіт та додані до нього докази, суд зазначає, що пенсійним органом на виконання рішення суду здійснено перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання та здійснена часткова виплата нарахованих сум відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".

Суд критично ставиться до доводів позивача, викладених у запереченнях на звіт, оскільки вони зводяться до незгоди із темпами виконання судового рішення та не спростовують вжиття відповідачем заходів, спрямованих на його виконання. Наведені позивачем обставини самі по собі не свідчать про відсутність дій відповідача щодо виконання рішення суду, а також не доводять невідповідність поданого звіту вимогам процесуального закону.

Отже, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення потрібно прийняти.

Від відповідача надійшло клопотання, в якому просить суд звільнити Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від накладення штрафу за невиконання рішення суду в частині виплати, на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення.

Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Враховуючи виконання відповідачем рішення суду щодо нарахування щомісячного довічного грошового утримання позивачу, а також звернення до Пенсійного фонду України щодо виплати згідно з рішенням суду та часткову виплату, суд вважає за можливе звільнити керівника відповідача від сплати штрафу за не повне виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.

Звільнити ОСОБА_2 від сплати штрафу за не повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №560/3125/20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Головуючий суддя Є.В. Печений