05 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/2995/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Шевяков І.С., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 у справі №440/2995/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №440/2995/25 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено. Цим судовим рішенням, крім іншого, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 83% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням проведених виплат.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.09.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задоволено частково:
рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №440/2995/25 скасовано в частині в частині задоволення позовних вимог щодо здійснення з 01.03.2025 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";
прийнято в цій частині нову постанову, якою провадження у справі № 440/2995/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії закрито;
в іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №440/2995/25 залишено без змін.
29.04.2026 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник просив:
1) відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області у прийнятті звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 по справі №440/2595/25;
2) встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №440/2595/25;
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №440/2595/25 у відповідності до вимог статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України;
4) накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області штраф у розмірі 66560 грн за невиконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі № 440/2595/25 з порушенням строку встановленого судом та за відсутності поважних причин, які унеможливили його виконання, штраф стягнути у такому порядку:
- 33280 грн на користь Державного бюджету України. Стягувачем є Державна судова адміністрація України (код ЄДРПОУ 26255795; адреса: 01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5);
- 33280 грн на користь заявника - ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
4) визначити порядок виконання рішення суду по справі №440/2995/25 від 06.05.2025 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити в повному обсязі поточні виплати з 01.03.2025 року індексації пенсії, нарахованої на підставі рішення суду, одночасно з виплатою основного розміру пенсії без застосування положень Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821;
5) згідно ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року (ст.383 КАСУ) у справі №440/2995/25 винести відповідну ухвалу щодо відмови у прийнятті доказів відповідача (вихідний №1600-0801-7/85530) про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/2995/25 від 06.05.2025;
6) винести окрему ухвалу стосовно порушення законодавства з боку посадових осіб Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невиконання рішення суду по справі №440/2995/25 від 6 травня 2025 року про здійснення з 01.03.2025 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 83% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням проведених виплат та надіслати її прокурору або органу досудового розслідування.
Вирішуючи питання про прийняття заяви, суд виходить із такого.
Статтями 382, 3821 врегульовано порядок подання та розгляду заяв про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 3821 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 383 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина друга статті 3821 КАС України).
Порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульований статтею 383 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з частинами другою-третьою статті 383 КАС України у такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду (частина четверта статті 383 КАС України).
Відповідно до частини п'ятої статті 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Суд зазначає, що у КАС України законодавцем встановлено виокремлення у окремі статті таких видів судового контролю за виконанням судового рішення, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (стаття 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).
Законодавець, розмежовуючи види судового контролю за виконанням судового рішення, тим самим розділив і види заяв, з якими звертається позивач до суду та відповідно, наявність чи відсутність вимог до оформлення кожної з них.
Крім того, статтею 382 та статтею 383 КАС України передбачено і різні порядки розгляду заяв, поданих відповідно до цих норм.
Встановлення способу виконання судового рішення внормовано статтею 378 КАС України і остання також встановлює особливості процедури розгляду таких заяв.
Заява ОСОБА_1 від 28.04.2026 року, таким чином, поєднує декілька різних вимог, пов'язаних з виконанням судового рішення, для розгляду яких процесуальний закон передбачає подання різних заяв, до яких встановлені різні вимоги, які розглядаються у різних процедурах.
Процесуальний закон не передбачає можливості учасника справи подати одну заяву для ініціювання декількох різних процедур.
Різна форма заяв, різна процесуальна форма розгляду та процедура оскарження тих питань, які порушує ОСОБА_1 у своїй заяві, не дозволяє суду розглянути заяву по суті без порушення процесуального закону.
Тому позивачем порушено формалізовані КАС України вимоги щодо заяв і допущені ним недоліки не дають можливості розглядати цю заяву по суті.
Згідно частиною другою 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Беручи до уваги вищевикладене, з огляду на об'єктивну наявність підстав для неможливості розгляду в одному провадженні заяви, що подана одночасно в межах статті 382 КАС України, статті 383 КАС України, статті 378 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність повернення даної заяви без розгляду заявнику.
На підставі викладеного, керуючись статтею 167, 248, 254, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву ОСОБА_1 від 28.04.2026 року у справі №440/2995/25 - повернути без розгляду.
Копію ухвали направити заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви без розгляду не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.С. Шевяков