Справа № 506/248/26
04 травня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Дубровна В.А, перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
До Окнянського районного суду Одеської області з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 154950002356 від 14.03.2026 про відмову в призначенні пенсії за віком.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу період роботи з 15 серпня 1992 року по 15 червня 1997 року.
- зобов'язати Пенсійний фонд призначити пенсію за віком з дня звернення - 05 березня 2026 року.
Ухвалою Окнянського районного суду Одеської області від 31.03.2026 року справу за територіальною підсудністю було передано до Одеського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 27.04.2026 року справу передано на розгляд судді Дубровній В.А.
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з адміністративним позовом та доданими до нього документами, суддя вказує про таке.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач суб'єкт владних повноважень, а у випадках визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як вбачається зі змісту позову, позивачем в якості відповідача визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
При цьому, вимоги позивача визначені (сформульовані) шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 154950002356 від 14.03.2026 про відмову в призначенні пенсії за віком.
Тобто, вказані вимоги фактично заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке не є стороною у даній справі.
Таким чином, позивачу необхідно визначитися з відповідачем та заявленими до нього позовними вимогами.
Згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, додатки до позову не містять документ про сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені ЗУ "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - № 3674-VI ).
Частиною 1 ст. 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено, що в 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2026 року становить 3328,00 грн.
Враховуючи, що позивачем пред'явлено вимогу немайнового характеру, то сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даного позову складає 1 331,20 грн. (3328,00*0,4).
Таким чином, вищевказані обставини є недоліками позовної заяви та створюють перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладене, позовна заява відповідно до ч.1 ст.169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161,ч. 1 ст. 169 КАС України,
ухвалила:
Залишити позовну заяву без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали шляхом надання:
- заяви або уточненої редакції позову в частині визначення відповідача та/або відповідачів та заявлених до них вимог.
- платіжного документу про сплату судового збору в сумі 1331,20 грн, або доказів звільнення від сплати судового збору .
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя В.А Дубровна