про залишення позовної заяви без руху
04 травня 2026 рокусправа № 380/8112/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Андрея Шептицького, 10), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15; код ЄДРПОУ 20551088) з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області №133950019279 від 21 січня 2026 року про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області зарахувати до страхового та пільгового підземного стажу ОСОБА_1 періоди роботи:
20.02.1998 - 31.03.1999 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой» Фірма «Електрофакс»;
14.07.2000 - 14.05.2001 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой» Фірма «Електрофакс»;
27.05.2002 - 02.04.2007 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой» Фірма «Електрофакс»;
03.04.2007 - 30.03.2008 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой» Фірма «Електрофакс»;
31.03.2008 - 27.03.2009 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой» Фірма «Електрофакс»;
30.03.2009 - 22.03.2010 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
25.03.2010 - 10.03.2011 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
11.03.2011 - 03.02.2012 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
05.03.2012 - 09.01.2013 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
10.01.2013 - 21.11.2013 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
22.11.2013 - 22.08.2014 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
26.09.2014 - 09.09.2015 монтажником ЗАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
13.10.2015 - 08.09.2016 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ПАТ «Моспромстрой»» філіал «Фірма Електрофакс»;
09.09.2016 - 15.06.2017 - електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж ПАТ «Моспромстрой» філіал «Фірма Сакта»;
згідно з записами трудових книжок серії НОМЕР_2 від 20 лютого 1998 та серії НОМЕР_3 від 26 вересня 2014 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням довідок про заробітну плати виданих ПАТ «Моспромстрой» починаючи з 6 грудня 2025 року.
Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши позовну заяву, суд вважає, що вона не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту - КАС України), а тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, виходячи з наступного.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст.4 КАС України).
Отже, суб'єктний склад учасників справи має бути чітко визначений позивачем, з метою визначення того суб'єкта, до якого адресовані позовні вимоги.
Пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Суд звертає увагу позивача, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.
Так, відповідачами у позовній заяві визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
При цьому, з прохальної частини позовної заяви, судом встановлено, що вимоги заявлені лише до Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне запропонувати позивачеві подати до суду уточнений адміністративний позов з уточненим суб'єктним складом учасників справи або уточненими позовними вимогами.
Згідно частини 1 статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
У відповідності до частини 1 статті 15 КАС України судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.
Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють (частина третя статті 15 КАС України).
За приписами частини 4 статті 15 КАС України учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною шостою статті 13 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Абзацом четвертим пункту 8 Розділу І Інструкції з діловодства в місцевих та адміністративних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації від 20.08.2019 №814, передбачено, що у діловодстві суду можуть використовуватися вхідні документи, викладені іноземною мовою, забезпечені офіційним перекладом відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене суддя зазначає, що при зверненні до суду із позовною заявою позивачем разом із документами, які виготовлені на іноземній мові, повинні бути подані належним чином засвідчені переклади на державну мову.
Частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із положеннями Закону України «Про Державний бюджет України» на 2026 рік з 01 січня 2026 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 3328 гривня.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову фізичною особою ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абз. 2 ч. 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У позовній заяві позивач заявив три вимоги немайнового характеру, дві які взаємопов'язані між собою.
Суд звертає увагу на те, що у зв'язку з початком функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), а саме: «Електронний кабінет», «Електронний суд» та підсистеми відеоконференцзв'язку, статтю 4 Закону України «Про судовий збір» доповнено частиною третьою, згідно з якою при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, за вказані позовні вимоги позивач повинний сплатити судовий збір у розмірі 2129,92 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних х 2 х 0,8).
Судом встановлено, що позивачем долучено до матеріалів позовної заяви квитанцію про сплату судового збору в розмірі 1064,96 грн.
З огляду на викладене, позивачу слід долучити до матеріалів справи документ про сплату судового збору в розмірі 1064,96 грн.
Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Згідно з частиною першою статті 169 вказаного Кодексу суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Беручи до уваги наведене, наявні правові підстави для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в мотивувальній частині ухвали - десять днів з дня отримання копії ухвали у такий спосіб: скерувати до Львівського окружного адміністративного суду заяву про усунення недоліків позовної заяви до якої надати:
- виправлену (уточнену) позовну заяву у відповідності до вимог ст. 160 КАС України, а саме: визначити належного відповідача або уточнити позовні вимоги;
- переклад документів, долучених до позовної заяви, які складені іноземною мовою;
- докази доплати судового збору в розмірі 1064,96 гривень.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу (представнику позивача).
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Сподарик Наталія Іванівна