Ухвала від 04.05.2026 по справі 380/229/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/229/25

УХВАЛА

з питань змін чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

04 травня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Клочко Н.С.

за участю:

представника боржника - Сущак В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові заяву представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку, нарахуванні та виплаті пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2024 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум; в іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

09.04.2026 року представником Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України подано заяву, в якій просить змінити спосіб виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі № 380/213/25 в частині «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2024 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 N 1-р (II)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" N 230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум» на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ: 13814885; адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівська область, 79016) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) доплату пенсії у розмірі 165418,75 грн. (сто шістдесят п'ять тисяч чотириста вісімнадцять грн, сімдесят п'ять коп)».

Заява мотивована тим, що виникли обставини, що зумовлюють обрання більш ефективного способу захисту порушеного права стягувача, оскільки доводи боржника про відсутність коштів не узгоджуються за часом невиконання рішення суду першої інстанції, яке набрало законної сили, що слугує обґрунтуванням виняткової необхідності застосування такої зміни порядку виконання рішення. Обставини даної справи дають підстави для висновку про неможливість протягом тривалого часу виконання судового рішення, що відповідно до статті 378 КАС є підставою для зміни способу і порядку його виконання. Станом на 09.04.2026 рішення Львівського окружного адміністративного суду в справі №380/229/25 від 28.02.2025 залишається повністю невиконаним, а тому подальше існування такого стану речей та невжиття ефективних заходів щодо виконання рішення суду може свідчити про відсутність в Україні ефективних механізмів правового захисту та порушення принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано заперечення, в якому зазначає, що на виконання рішення суду за період з серпня 2024 по травень 2026 нараховано доплату в сумі 180 124,57 грн. Виплата коштів, нарахованих на виконання рішень суду, здійснена ОСОБА_1 в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема: в жовтні 2025 - 8 993,58 грн; в листопаді 2025 - 13 471,55 грн; в грудні 2025 - 187,35 грн; в лютому 2026 - 4 582,06 грн; в березні 2026 - 1 083,00 грн; в квітні 2026 - 977,00 грн. Залишок невиплачених коштів станом на 01.05.2026 становить 150 830,03 грн. В подальшому погашення заборгованості буде здійснюватись в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, без додаткового звернення пенсіонера чи вчинення будь-яких інших дій. Виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог Постанови № 821.

Суд, розглядаючи заяву, виходив з наступних норм чинного законодавства.

Згідно з положеннями ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно із абзацом першим ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до абзацу другого цієї норми невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст.242 КАС України).

У постанові від 28.10.2025 року у справі № 380/7706/22 Верховний Суд зазначив наступне: «Таким чином, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахованої суми (313587,00 грн) є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.

... .

Суд вважає неправомірним будь-який формалістичний підхід до тлумачення статті 378 КАС України, який дозволяє суб'єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами шляхом затягування виконання рішення, особливо у випадках, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.

Водночас позиція Верховного Суду, відображена, зокрема, в ухвалі від 03 березня 2025 року у справі №160/5259/20, послідовно підкреслює, що формальне виконання зобов'язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, особливо у справах щодо пенсійних виплат. Судовий контроль має гарантувати ефективний захист соціальних прав.

Вищенаведений правовий підхід Верховного Суду полягає в тому, що метою судового контролю за виконанням рішення суду є не лише перевірка звіту боржника, а й забезпечення фактичного поновлення прав. Якщо виконання рішення про зобов'язання вчинити дії блокується неправомірною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язаний обрати інший спосіб виконання, який забезпечить безумовне і реальне поновлення прав, а саме - стягнення коштів.

У свою чергу зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 313587,00 грн є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем. Відтак, суди обґрунтовано здійснили заміну невиконаного зобов'язання нарахувати та виплатити грошові кошти на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області цих коштів для забезпечення належної реалізації права позивача.".

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Зайця Остапа Андрійовича про відкриття виконавчого провадження ВП №79250167 від 03.10.2025 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №380/229/25 виданого Львівським окружним адміністративним судом.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Зайця Остапа Андрійовича про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП №79250167 від 03.10.2025 року визначено для боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у сумі 426 грн. 95 коп.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Зайця Остапа Андрійовича про стягнення виконавчого збору ВП №79250167 від 03.10.2025 року стягнуто з боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконавчий збір у розмірі 32000 грн. 00 коп.

Листом від 09.03.2026 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, що на виконання рішення суду від 28.02.2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.08.2024 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. За період з серпня 2024 року по березень 2026 року нараховано доплату в сумі 165418,75 грн. Виплата пенсій за рішеннями суду в Україні регулюється Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі - Постанова №821).

Цей порядок визначає механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених /перерахованих на виконання судових рішень, зокрема за період, що передує даті набрання чинності рішеннями суду, за джерелами їх виплати (фінансування).Видатки на ці цілі чітко передбачені в бюджет: Пенсійного фонду України. Відповідно до Постанови №821 виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених у бюджеті Пенсійного фонду, у розмірі зобов?язань державного бюджету і страхових коштів. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 №380/229/25, здійснена ОСОБА_1 в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема: в жовтні 2025 року - 8993,58 гривень; в листопаді 2025 року - 13471,55 гривень; в грудні 2025 року - 187,35 гривень; в лютому 2026 року - 4582,06 гривень. В подальшому погашення заборгованості буде здійснюватись в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, без додаткового звернення пенсіонера чи вчинення будь-яких інших дій. Отже, виходячи з вищенаведеного, Головним управлінням відповідно до вимог чинного законодавства та згідно покладених обов?язків, вжито всіх можливих заходів щодо виконання рішення суду від 28.02.2025 року у справі №380/229/25.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з 01.08.2024 по 30.04.2026 позивачу у даній справі належить до виплати 150830 грн. 03 коп.

Враховуючи встановлені обставини, викладені норми та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заява представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення є підставною та обгрунтованою.

Як наслідок, сума, яку у даному випадку слід стягнути з пенсійного органу на користь ОСОБА_1 складає 150830 грн. 03 коп. (з урахуванням уже виплачених сум).

Відтак, заява представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення підлягає задоволенню частково.

В іншій частині у її задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 378, 256, 294, 295, підп. 15.5 пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

заяву представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити частково.

Змінити спосіб виконання судового рішення від 28.02.2025 року у справі №380/229/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату пенсії на виконання вказаного рішення у розмірі 150830 грн. 03 коп.

В іншій частині у задоволенні заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повна ухвала складена 05 травня 2026 року.

Суддя Мартинюк В.Я.