про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
04 травня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/909/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Дніпропетровській області) з такими вимогами:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати до Дня Незалежності України щорічної разової грошової виплати у 2025 році ОСОБА_1 у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачає розмір разової грошової виплати для учасників бойових дій - 5 (п'ять) мінімальних пенсій за віком;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2025 році, передбаченої статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону № 367-XIV від 25.12.1998 для учасників бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми разової грошової виплати.
В обґрунтування вимог зазначено, що Управлінням Держспецзв'язку в Луганській області було надано на адресу до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за супровідним листом від 11.07.2025 № 38/08-270 необхідні документи про осіб, які не є пенсіонерами та мають право на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2025 році. До вказаних документів також була включена інформація (знеособлено) і про позивача, як про учасника бойових дій, що не перебуває на обліку в Пенсійному фонді України як пенсіонер та проходить службу в Управлінні.
За результатом наданих Управлінням документів, Головне управління у 2025 році до Дня Незалежності України позивачу, як ветерану війни-учаснику бойових дій перерахувало кошти для виплати допомоги у розмірі 1000,00 грн на небюджетний рахунок Управління за місцем служби позивача, відповідно до Закону № 3551-XII у редакції Закону № 2983-IX згідно з Постановою № 486.
Після очікування та не отримавши більшої суми щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2025 рік, ніж була нарахована, позивач звернувся 31.03.2026 через вебпортал електронних послуг Пенсійного Фонду України із заявою за № ВЕБ-04001-Ф-С-26-203864 із відповідним аргументованим обґрунтуванням та з метою досудового врегулювання до відповідача, щодо перерахунку та виплати недоплаченої разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2025 рік у відповідності зі статтею 12 Закону №3551-XII в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачала виплату учасникам бойових дій разової щорічної грошової допомоги у розмірі - п'яти мінімальних пенсій за віком станом на 01 січня 2025 року, з урахуванням попередньо перерахованої та виплаченої суми цієї виплати.
За результатом розгляду клопотання позивача, листом від 27.04.2026 № 50231-33604/Т-01/8-0400/26 відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку та виплаті оспорюваного розміру грошової допомоги мотивуючи тим, що Головне управління здійснювало означену виплату відповідно до Порядку № 1396, згідно до якого грошова допомога виплачується до 24 серпня щороку в розмірах, визначених законодавством. Відповідачем також було зауважено, що органи Пенсійного фонду України у своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства та згідно з Постановою № 486, у поточному році (тобто у 2025 році) установлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується у розмірі, зокрема, учасникам бойових дій 1000 гривень.
Позивач зазначає, що розмір отриманої ним разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2025 році в розмірі 1000,00 грн, є меншою сумою, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону №3551-XII у редакції від 25.12.1998, що мала б становити розмір 11805,00 грн, тобто 5 х 2361 грн, де 2361,00 грн - розмір мінімальної пенсії за віком встановлений законом станом на 01.01.2025.
Враховуючи раніше виплачену суму разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2025 році та дотримуючись встановленого порядку обрахування суми щорічної разової грошової виплати у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону №3551-XII в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998, позивач вважає, що відповідачем не була нарахована та виплачена щорічна разова грошова виплата до 24 серпня за 2025 рік в розмірі: 10805,00 грн, тобто 11805,00 грн - 1000,00 грн.
Вказані обставини стали підставою звернення до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259-262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачу надати до суду протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд»), з використанням власного електронного підпису, відзив разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- відомості про нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2025 рік.
Справа розглядатиметься суддею Захаровою О.В. одноособово.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяО.В. Захарова