05 травня 2026 року м. Київ справа №320/29322/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Комунального підприємства «Правочин» Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС», про припинення юридичної особи,
До Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" звернулось Головне управління ДПС в Одеській області з позовом до Комунального підприємства «Правочин» Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області, у якому просить суд визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» (код 43108303); припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» (код 43108303).
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що враховуючи обставини, встановлені вироком суду від 16.12.2020, доведену вину директора ТОВ «АГРОРАЙС» ОСОБА_1 у внесенні в установчі (засновницькі) документи, що подавалися для реєстрації ТОВ «АГРОРАЙС» завідомо неправдивих відомостей, до ЄДРПОУ внесена неправдива інформація, а тому наявні достатні підстави для визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єкта господарювання ТОВ «АГРОРАЙС» (код 43108303) та припинення ТОВ «АГРОРАЙС» (код 43108303), з урахуванням обставин, встановлених вироком суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 20.04.2026 залучено у якості співвідповідача до участі в адміністративній справі Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС».
Відповідачі правом на подання відзиву не скористалися.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» (далі ТОВ «АГРОРАЙС» код ЄДРПОУ 43108303) знаходиться на податковому обліку Головного управління ДПС в Одеській області (Приморський р-н м. Одеси), стан - платник за основним місцем обліку. Керівником даного підприємства є Токайчук Богдан Петрович.
Відповідно до фактичних обставин справи та наявного витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, державним реєстратором КП «Правочин» Мартинівської сільської ради Куліковою А.О. вчинено запис від 11.07.2019 № 10681020000055979 про створення юридичної особи (первинне місцезнаходження Товариства за адресою: 03193, м. Київ, вул. Дмитра Луценка, буд. 10). 14.02.2020 Шевченківською районною державною адміністрацією в м. Києві реєстратором Шубіною Т.Я. внесено зміни до установчих документів юридичної особи ТОВ «АГРОРАЙС» про зміну місцезнаходження юридичної особи (місцезнаходження Товариства за адресою: 65014, м. Одеса, вул. Базарна, буд. 5, корп.. 5, офіс 107).
16.12.2020 Голосіївським районним судом міста Києва по кримінальній справі № 752/18603/20, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за номером кримінального провадження: 32020100110000050, винесено вирок до керівника ТОВ «АГРОРАЙС» Токайчука Богдана Петровича, затверджено угоду про визнання винуватості, укладену 25.09.2020 прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів ДФС України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Дмитренком Сергієм Олександровичем та обвинуваченим ОСОБА_1 . ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, і призначено йому покарання у вигляді штрафу у розмірі 1000 (тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Відповідно до фактичних обставин справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) підписав та передав реєстраційні документи ТОВ «АГРОРАЙС». Вказані дії дали змогу невстановленим особам подати заяву про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «АГРОРАЙС» від 11.07.2019, яка була необхідна для державної реєстрації ТОВ «АГРОРАЙС» та містила неправдиві відомості, а саме: щодо місцезнаходження Товариства за адресою: 03193, м. Київ, вул. Дмитра Луценка, буд 10; щодо видів економічної діяльності юридичної особи; щодо розміру частки (статутного капіталу).
Насправді підприємство не знаходилося за вказаною адресою, грошові кошти ОСОБА_1 до статутного капіталу не вносилися, визначеними видами діяльності не займалося. Отже, як встановлено досудовим розслідуванням ОСОБА_1 здійснив комплекс заходів щодо державної реєстрації не маючи наміру здійснювати господарську діяльність. Таким чином ОСОБА_1 будучи зацікавленим в отриманні грошової винагороди, достовірно усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, фактично підписавши документи про державну реєстрацію створення юридичної особи ТОВ «АГРОРАЙС» на своє ім'я, досягнув своєї злочинної мети у вигляді внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей.
На підставі викладеного та керуючись пп. 20.1.37 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, ГУ ДПС в Одеській області звернулося до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно пп. 20.1.37 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою-підприємцем діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Зазначена норма кореспондується з п.67.2 ст. 67 ПК України, відповідно до якого контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Законом України від 02.12.2010 № 2756-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» доповнено Господарський кодекс України (далі - ГК України) статтею 55-1 «Фіктивна діяльність суб'єкта господарювання» в зв'язку з чим передбачене п. 67.2 ст. 67 ПК України право, може бути реалізоване контролюючим органом шляхом одночасного застосування норм вказаної статті ГК України.
Статтею 42 ГК України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно ст. 55-1 ГК України, ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою-підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними: зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи; незареєстровано у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством; зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження; зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.
Припинення суб'єкта господарювання здійснюється відповідно до закону (ст. 59 ГК України).
Частиною 2 статті 205-1 Кримінального кодексу України (далі - КК України) запроваджено кримінальну відповідальність за внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 за № 755-IV (далі - Закон № 755-IV).
Згідно п.4 ч.1 ст.1 Закону № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 4 Закону № 755-IV визначено, що державна реєстрація базується на принципі об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 25 Закону № 755-IV, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Відповідно до п.2 ч.6 ст. 25 Закону № 755-IV, спрощена процедура державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації проводиться, зокрема, на підставі судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з банкрутством юридичної особи, якщо таке рішення прийнято судом після 1 липня 2004 року, і в разі якщо голова ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи або ліквідатор юридичної особи протягом трьох років з дати оприлюднення повідомлення про постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з банкрутством юридичної особи, не надав суб'єкту державної реєстрації документи, необхідні для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону. Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом (ч.ч.3, 4 ст.35 Закону №755-IV).
Підпунктом 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19 ПК України передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема, звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Контролюючі органи мають право, в тому числі, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи (пп. 20.1.37 п.20.1 ст. 20 ПК України).
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 15 Закону № 755-IV, установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.
Отже, суд приходить до висновку, що у разі виявлення ознак фіктивності суб'єкта господарювання (підприємництва) контролюючий орган вправі звернутися до суду з позовом про припинення юридичної особи.
Крім того, ст. 55-1 ГК України містить ознаки (критерії), за якими юридична особа чи діяльність фізичної особи-підприємця можуть бути визнані фіктивними, тобто такими, в яких зовнішня організаційно-правова форма не відповідає її суті та меті створення. Ознаки фіктивності мають бути доведені належними, допустимими і достовірними доказами.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2019 у справі № 826/25343/15 (№ К/9901/31854/18).
Відповідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч.6 ст. 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, факт фіктивного підприємництва Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» встановлено в межах розгляду кримінальної справи № 752/18603/20.
Відповідно відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» , які містяться в ЄДРПОУ, є недостовірними.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні достатні підстави для визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС , з урахуванням обставин, встановлених вироком суду.
Будь-яких доказів на спростування доводів контролюючого органу відповідачем до суду не надано і судом не встановлено.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 44069166) до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» (код 43108303), Комунального підприємства «Правочин» Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області, про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, припинення юридичної особи задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» (ЄДРПОУ 43108303).
Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРАЙС» (ЄДРПОУ 43108303).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.