Рішення від 05.05.2026 по справі 240/28226/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року м. Житомир справа № 240/28226/25

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним рішення № 913240123218 від 07.11.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про відмову ОСОБА_1 , у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХП «Про пенсійне забезпечення»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки з 01.11.2025 року.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач протиправно відмовив в призначенні пенсії за вислугу років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки з 01.11.2025 року.

Ухвалою від 18.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзиви на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи, що застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення у зв'язку з переходом з пенсії за віком на пенсію за вислугу років відповідно до Закону, чинним законодавством не передбачено.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , звернувся до ГУ ПФУ в Львівській області із заявою від 01.11.2025 (а.с. 27-30), в якій просив призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують даті звернення за призначенням пенсії за вислугу років.

Відповідно до принципу екстериторіальності заяву позивача направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке за результатами розгляду заяви позивача прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії від 07.11.2025 № 913240123218, в якому зазначено про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо переходу з пенсії за віком на пенсію за вислугу років в частині врахування показника нової середньої заробітної плати за нормами ч.2 ст. 40 (за 2022-2024 роки) відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне cтpaxyвaння".

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ст.10 Закону № 1058-IV особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Отже, Законом № 1058-IV передбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.

При цьому частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (пункт 1.8 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за N 1451/11731 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Суд зазначає, що зміст поданої позивачем заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника щодо переведення його на інший вид пенсії - за вислугою років із врахуванням застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки.

Однак, як встановлено судом, рішення за результатом розгляду заяви позивача від 01.11.2025 про переведення його з пенсії за віком на пенсію за вислугою років ГУ ПФУ в Житомирській області не приймалося, оскільки зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що при розгляді заяви позивача, відповідач надав оцінку лише питанню, що стосувалось застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Беручи до уваги, що відповідач не приймав рішення за заявою позивача від 01.11.2025 щодо призначення йому пенсії за вислугу років, у тому числі про відмову у задоволенні цієї заяви з будь-яких підстав, позовні вимоги про призначення пенсії позивачу за вислугу років задоволенню не підлягають, оскільки без перевірки наявності чи відсутності усіх підстав для відмови у переведенні на пенсію за вислугу років відповідно, зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за вислугу років може бути необґрунтованим, а тому заява позивача підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення про зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за вислугу років за умови не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині також задоволенню не підлягають.

У той же час, враховуючи, що судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у не повному розгляді заяви позивача від 01.11.2025 та не прийнятті відповідного рішення за цією заявою, суд, враховуючи вимоги статті 9 КАС України, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати таку бездіяльність протиправною та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 01.11.2025 про переведення на пенсію за вислугу років, та прийняти рішення за результатом її розгляду.

Враховуючи часткове задоволення позову та приписи статті 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 605,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області № 913240123218 від 07.11.2025 року.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 від 01.11.2025 про його переведення з пенсії за віком на пенсію за вислугою років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.11.2025 про його переведення з пенсії за віком на пенсію за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки , за наслідками розгляду якої прийняти відповідне .

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 605,60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк