Рішення від 05.05.2026 по справі 200/1378/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року Справа№200/1378/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ро визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 052530002729 від 28.01.2026 про часткову відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», прийняте на підставі заяви № 756 від 28.01.2026;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування до ОСОБА_1 гарантій, передбачених законодавством, в частині встановлення та виплати мінімального гарантованого розміру пенсії як особі, яка має необхідний пільговий стаж роботи за Списком № 1, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 28.01.2026 перерахунок страхового стажу та розміру пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням періодів проходження військової служби із застосуванням пільгового порядку обчислення страхового стажу в особливий період із розрахунку один день військової служби за три дні страхового стажу відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2.3 розділу II Положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, зокрема за періоди: з 07.07.2018 по 19.12.2018, з 09.01.2019 по 29.10.2019, з 31.10.2019 по 04.11.2019, з 04.12.2019 по 16.12.2019, з 26.12.2019 по 23.09.2020, з 24.10.2020 по 09.05.2021, з 25.05.2021 по 13.10.2021, з 29.10.2021 по 24.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 03.08.2022 по 31.12.2022, та здійснити виплату недоотриманих сум пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 26.08.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням гарантій, передбачених абзацом третім частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме встановити та виплачувати пенсію як особі, яка має необхідний пільговий стаж роботи за Списком № 1, у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, але не менше трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, та здійснити виплату недоотриманих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. Позивач вважає, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не застосовано норми ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки вона має пільговий стаж роботи згідно Списку №1 більш ніж 7,5 років, що підтверджується записами у трудовій книжні та не заперечується відповідачем - 2.

На переконання позивача, вона набула необхідного стажу, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Крім того, вказує, що рішення № 052530002729 від 28.01.2026 про часткову відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви № 756 від 28.01.2026 ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило перерахунок розміру пенсії з додаванням страхового стажу та заробітної плати по 31.12.2025 року, але перерахунку пенсії щодо врахування періодів безпосередньої участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації проти України на пільгових умовах, гр. ОСОБА_1 відмовлено так як на думку відповідача чинним пенсійним законодавством не передбачено зарахування періодів проходження військової служби в кратному обчисленні з 01.01.2004 року.

Також вказує, що був відповідача - 1 зобов'язаний при призначенні пенсії за віком врахувати періоди безпосередньої участі позивачки у бойових діях із застосуванням пільгового порядку обчислення страхового стажу - з розрахунку один день служби за три дні, що, у свою чергу, мало призвести до збільшення загальної тривалості страхового стажу, підвищення коефіцієнта страхового стажу та правильного визначення основного розміру пенсії за віком. Невиконання відповідачем зазначеного обов'язку свідчить про порушення норм матеріального права та є підставою для зобов'язання здійснити перерахунок страхового стажу і розміру пенсії позивачки.

Ухвалою суду від 04.03.2026 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач - 1 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що рішенням Головного управління від 28.01.2026 № 052530002729 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 та винесено часткову відмову в перерахунку пенсії на заяву про врахування періодів безпосередньої участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації проти України на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці страхового стажу. Зазначає, що чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періодів проходження військової служби, при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.

Відповідач - 2 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що в резолютивній частині рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/13060/21 не встановлено жодних зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії позивачки з врахуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", тому розрахунок розміру пенсії проведено без застосування зазначеної статті.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05.08.2021 призначеної на виконання рішення суду у справі № 200/13060/21.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі № 200/13060/21 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.08.2021 року №052530002729 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.08.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах, з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 20.02.2008 по 05.08.2021 в ВП “Шахта “Центральна» ДП “Красноармійськвугілля» та до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1993 по 04.07.1995 в Костянтинівському медичному училищі, та відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням висновків Конституційного Суду України у рішенні № 1-р/2020 від 23.01.2020.

Як вбачається з витягу форми РС-право, Загальний страховий стаж позивача становить 44 роки 10 місяців 13 днів, в тому числі: 13 років 00 місяців 00 днів - додаткові роки за Список №1. Пільговий стаж ОСОБА_1 становить: 13 років 05 місяців 17 днів - пільговий стаж за Списком №1.

Позивач вважає, що здійснений розрахунок розміру пенсії позивачці без врахування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є протиправним, при тому, що врахований пільговий підземний стаж з повним робочим днем під землею склав 15 років 4 місяці 1 день, при необхідних 7,5 роках.

Також, рішення № 052530002729 від 28.01.2026 про часткову відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви № 756 від 28.01.2026 ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило перерахунок розміру пенсії з додаванням страхового стажу та заробітної плати по 31.12.2025, але перерахунку пенсії щодо врахування періодів безпосередньої участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації проти України на пільгових умовах, позивачу відмовлено, оскільки на думку відповідача чинним пенсійним законодавством не передбачено зарахування періодів проходження військової служби в кратному обчисленні з 01.01.2004.

Позивач вважає, що відповідач був зобов'язаний при призначенні пенсії за віком врахувати періоди безпосередньої участі позивачки у бойових діях із застосуванням пільгового порядку обчислення страхового стажу - з розрахунку один день служби за три дні, що, у свою чергу, мало призвести до збільшення загальної тривалості страхового стажу, підвищення коефіцієнта страхового стажу та правильного визначення основного розміру пенсії за віком.

До матеріалів справи також додано довідки №69 та №74 військової частини НОМЕР_2 , з яких позивач брала безпосередню участь у зазначених заходах у такі періоди: з 07.07.2018 по 19.12.2018; з 09.01.2019 по 29.10.2019; з 31.10.2019 по 04.11.2019; з 04.12.2019 по 16.12.2019; з 26.12.2019 по 23.09.2020; з 24.10.2020 по 09.05.2021; з 25.05.2021 по 13.10.2021; з 29.10.2021 по 24.02.2022; з 24.02.2022 по 22.07.2022; з 03.08.2022 по 31.12.2022.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

У ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Cписком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці") така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного суду від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 06.07.2023 у справі № 200/5813/20-а.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому суд зазначає, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом, позивач, відповідно до довідки про підтвердження трудового стажу №307 від 22.07.2021, зокрема за період з 20.02.2008 по 29.05.2018 працювала в ДП «Мирноградвугілля» ВП «Шахта «Центральна» і зазначений період виконувала обслуговування підземних робітників, повний робочий день під землею за професією медична сестра підземна. Зазначене підтверджується трудовою книжкою позивачки.

Даний період облікований відповідачем - 2 як пільговий стаж позивачки із позначкою «Список №1».

Отже, оскільки позивачка працювала на підземних роботах за Списком № 1 щонайменш понад 7,5 років, то вона має право на обчислення пільгової пенсії з урахуванням положень ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

З приводу посилання відповідача на те, що в резолютивній частині рішення суду від 30.06.2022 у справі № 200/13060/2 не встановлено жодних зобов'язань щодо зарахування періодів роботи до пільгового стажу позивача згідно ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", то суд зазначає, що відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням положень даного закону не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

Суд зауважує, що Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI не регулює питання призначення пенсії, а лише встановлює надбавку до пенсії певним категоріям осіб.

Ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17, від 12.11.2024 у справі № 160/20101/21.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, для повного і належного захисту порушених прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача, зобов'язавши відповідача здійснити з 26.08.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо перерахунку пенсії та зарахуванні до страхового стажу в трьох кратному розмірі періоду проходження військової служби, протягом якого позивач брала безпосередню участь у здійсненні заходів необхідних для забезпечення національної безпеки та оборони України.

Судом встановлено, що позивача є учасником бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_3 ) та брала безпосередню участь у здійсненні заходів необхідних для забезпечення національної безпеки та оборони України, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

До матеріалів справи також додано довідки №69 та №74 військової частини НОМЕР_2 , з яких позивач брала безпосередню участь у зазначених заходах у такі періоди: з 07.07.2018 по 19.12.2018; з 09.01.2019 по 29.10.2019; з 31.10.2019 по 04.11.2019; з 04.12.2019 по 16.12.2019; з 26.12.2019 по 23.09.2020; з 24.10.2020 по 09.05.2021; з 25.05.2021 по 13.10.2021; з 29.10.2021 по 24.02.2022; з 24.02.2022 по 22.07.2022; з 03.08.2022 по 31.12.2022.

Позивач є пенсіонером, та з 05.08.2021 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням висновків Конституційного Суду України у рішенні № 1-р/2020 від 23.01.2020.

28.01.2026 позивач подала заяву в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України щодо врахування періодів безпосередньої участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації проти України на пільгових умовах-один місяць служби за три місяці страхового стажу.

За принципом екстериторіальності заява позивача про перерахунок пенсії разом з документами була надіслана на розгляд до Головне управління ПФУ в Кіровоградській області.

Рішенням Головне управління ПФУ в Кіровоградській області № 052530002729 від 28.01.2026 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії та зарахуванні до страхового стажу в трьох кратному розмірі періоду проходження військової служби, протягом якого він брав безпосередню участь у здійсненні заходів необхідних для забезпечення національної безпеки та оборони України, оскільки чинним законодавством таке зарахування не передбачено.

Не погоджуючись з рішенням щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, вважаючи його протиправним та таким, що порушує конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, позивач звернувся до суду із даним позовом.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Частиною 1 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ) встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Положеннями пункту а) частини третьої статті 56 Закону України №1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів за умови сплати страхових внесків.

Статтею 66 Закону України №1788-ХІІ передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

При цьому, відповідно пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до пункту 2 Порядку №413, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, довідка за формою згідно з додатком 6.

Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням від 25.09.2018 серії НОМЕР_3 ;.

До матеріалів справи також додано довідки №69 та №74 військової частини НОМЕР_2 , з яких позивач брала безпосередню участь у зазначених заходах у такі періоди: з 07.07.2018 по 19.12.2018; з 09.01.2019 по 29.10.2019; з 31.10.2019 по 04.11.2019; з 04.12.2019 по 16.12.2019; з 26.12.2019 по 23.09.2020; з 24.10.2020 по 09.05.2021; з 25.05.2021 по 13.10.2021; з 29.10.2021 по 24.02.2022; з 24.02.2022 по 22.07.2022; з 03.08.2022 по 31.12.2022.

Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій» з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.

Відповідно до статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Згідно пункту 2.3 розділу 2 Положення №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці участь у бойових діях у воєнний час.

Пунктом 1.1 Положення №530 встановлено, що цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей».

Таким чином, системний аналіз наведених норм права в їх взаємозв'язку із положеннями статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській обл., перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, підлягає зарахуванню до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Отже, положення статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначають, що періоди військової служби зараховуються в кратному розмірі до страхового стажу на тих умовах, які передбачені для зарахування стажу при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Аналогічні висновки за змістом щодо такого застосування норм права викладені Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19.

У вищевказаних постановах суд касаційної інстанції дійшов висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

З огляду на зазначене, суд вважає, що час проходження позивачем військової служби, протягом якого позивач брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 07.07.2018 по 19.12.2018, з 09.01.2019 по 29.10.2019, з 31.10.2019 по 04.11.2019, з 04.12.2019 по 16.12.2019, з 26.12.2019 по 23.09.2020, з 24.10.2020 по 09.05.2021, з 25.05.2021 по 13.10.2021, з 29.10.2021 по 24.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 03.08.2022 по 31.12.2022 повинні бути зараховані до страхового стажу позивача в кратному обчисленні.

При цьому, покликання відповідача - 1 на правові висновки, сформовані Верховним Судом у постанові від 27.03.2023 у справі № 520/16224/21, суд відхиляє з огляду на їх нерелевантність до застосування при вирішенні спору в цій справі. Так, в межах адміністративної справи № 520/16224/21 судами досліджувалося питання щодо наявності підстав для кратного обчислення періодів військової служби під час участі в бойових діях для призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII. Отже, спірні правовідносини у справі № 520/16224/21 не є подібними (тотожними) до спірних правовідносин у цій справі.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасувати рішення відповідача - 1 № 052530002729 від 28.01.2026 щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби, протягом якого він брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України з 07.07.2018 по 19.12.2018, з 09.01.2019 по 29.10.2019, з 31.10.2019 по 04.11.2019, з 04.12.2019 по 16.12.2019, з 26.12.2019 по 23.09.2020, з 24.10.2020 по 09.05.2021, з 25.05.2021 по 13.10.2021, з 29.10.2021 по 24.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 03.08.2022 по 31.12.2022, виходячи із кратного обчислення страхового стажу (один місяць служби за три місяці).

Щодо вимоги позивачки про виплату перерахованої пенсії суд зазначає таке.

Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що після того, як пенсійний орган, визначений за принципом екстериторіальності призначає пенсію, він передає пенсійну справу до пенсійного органу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Тому, на цей час, поки пенсійна справа разом із перерахованою пенсією позивача не надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, умови для виплати пенсії ще не настали. Отже, після здійснення перерахунку пенсії Головне управління ПФУ в Кіровоградській області повинно направити до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, для здійснення позивачці виплати пенсії, відповідно до Порядку № 22-1.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, № 303-A, п. 29).

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 8 ст. 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Отже, оскільки права позивача були порушені саме рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області та протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань вказаних відповідачів судовий збір в сумі по 1064,96 грн. з кожного.

Керуючись ст.6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача - 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7А, код ЄДРПОУ 20632802), відповідача - 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування до ОСОБА_1 гарантій, передбачених законодавством, в частині встановлення та виплати мінімального гарантованого розміру пенсії як особі, яка має необхідний пільговий стаж роботи за Списком № 1, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 26.08.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №052530002729 від 28.01.2026 про часткову відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви № 756 від 28.01.2026 ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 28.01.2026 та зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби, протягом якого вона брала безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України з 07.07.2018 по 19.12.2018, з 09.01.2019 по 29.10.2019, з 31.10.2019 по 04.11.2019, з 04.12.2019 по 16.12.2019, з 26.12.2019 по 23.09.2020, з 24.10.2020 по 09.05.2021, з 25.05.2021 по 13.10.2021, з 29.10.2021 по 24.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 03.08.2022 по 31.12.2022, виходячи із кратного обчислення страхового стажу (один місяць служби за три місяці), у зв'язку з чим здійснити перерахунок пенсії з 28.01.2026.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Повний текст рішення складено 05.05.2026.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В.Загацька