Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 травня 2026 року Справа№200/10096/25
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85323, Донецька область, Покровський район, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 9),
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду та не прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025- 259039 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
- зобов'язати Мирноградську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України прийняти рішення про надання/ відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за результатами розгляду заяви від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025-259039, з урахуванням висновків суду.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується документами, які долучені до позовної заяви.
Місто Мирноград, Донецької області зазнавало ворожих обстрілів з боку збройних сил рф та приблизно у вересні 2025 року було зруйновано квартиру позивача, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Через додаток ДІЯ 19.09.2025 року позивач надала відповідне повідомлення (повідомлення зареєстроване за № ІП-19.09.2025-589061 ).
Оскільки право власності на квартиру не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно позивач звернулась до державного реєстратора, який вніс до Державного реєстру речових прав актуальну інформацію про нерухоме майно позивача та видав їй витяг з Державного реєстру речових прав № 448342334 від 20.10.2025 року, після чого у додатку ДІЯ було активовано можливість подати заяву про надання компенсації за зруйноване майно.
25.10.2025 року, з додатку ДІЯ позивач подала заяву на отримання компенсації за зруйноване майно, заява була зареєстрована за № 3В-25.10.2025-259039.
У листопаді 2025 року, у додатку ДІЯ, позивач отримала повідомлення про те, що розгляд її заяви зупинено з причини: «Неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 Закону 2923».
Жодного рішення про зупинення розгляду заяви з обґрунтуванням, які саме документи не подані, позивач не отримала.
Вважає, що відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.
Доказів здійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на встановлення права позивача на отримання компенсації за знищений та пошкоджений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зокрема, направлення запитів щодо отримання таких документів до юридичних осіб або до позивача, суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, вважає, що відповідач вчинив протиправні дій щодо зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, при цьому відповідач не здійснив жодної дії встановленої Законом № 2923-ІХ для розгляду заяви позивача, а лише формально зазначив, що неподано або подано не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 Закону 2923, у зв'язку з чим, позивач потребує судового захисту, відповідним рішенням суду.
Відповідно приписів п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 2923 пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна мають: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10, частиною першою статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та враховуючи такі приписи законодавства, у позивача є пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, оскільки, вона є матір'ю загиблого захисника України.
Ухвалою від 25 грудня 2025 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі № 200/10096/25 за позовом ОСОБА_1 до Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, призначивши її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Крім того, суд задовольнив клопотання сторони позивача про витребування доказів та витребував у відповідача копію рішення про зупинення розгляду заяви від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025-259039.
Ухвала про прийняття справи до провадження та відкриття провадження у справі була доставлена через підсистему «Електронний суд» до електронних кабінетів: позивача 25.12.2025 о 10:46, відповідача 25.12.2025 о 10:44.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).
В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.
З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до пункта 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
05.01.2025 року від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог у якій позивач зазначила, що 29.12.2025 року до її додатку ДІЯ надійшло нове повідомлення від відповідача з зазначенням вже іншої причини зупинення розгляду її заяви, а саме: «Розгляд призупинено Комісія зупинила розгляд заяви. Очікуйте на дзвінок для уточнення даних. Свої питання можете поставити за номером 1545, кнопка 2 Номер заяви: 3В-25.10.2025-259039 Об'єкт нерухомості: Квартира / АДРЕСА_3 Причина зупинки розгляду: Проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки».
Крім того, позивач зазначила, що документи додані до первинного позову залишаються без змін та до цієї заяви повторно не додаються, до цієї заяви додається лише нове повідомлення від 29.12.2025 року, яке надійшло до додатку ДІЯ.
13.01.2026 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву та Рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України при Мирноградській міській військовій адміністрації від 19.12.2025 № 6984 «Про зупинення розгляду заяви з надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою ЗВ-25.10.2025-259039».
У відповідності до відзиву на позовну заяву відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Позов фактично ґрунтується на помилковому ототожненні процедурного етапу проведення дистанційного обстеження, із зупиненням розгляду заяви у розумінні статті 7 Закону України № 2923-IX.
Відповідач та Комісія не ухвалювали рішення про відмову у наданні компенсації, та не позбавляв позивача права на компенсацію, не припиняв реалізацію права позивача та не створював для неї негативних правових наслідків.
Формулювання «призупинити розгляд заяви» у цьому випадку не означає припинення адміністративної процедури, а є технічною стадією реалізації механізму дистанційного обстеження, прямо передбаченого чинним законодавством України.
Позивачем разом із заявою було подано одне фотозображення, яке не містить ідентифікаційні ознаки об'єкта, зокрема таблички з адресою, номери будинків, вивіски, прилеглу територію, об'єкти орієнтири та не містить вбудовані метадані (EXIF) з фіксацією дати і часу зйомки, координат глобальної навігаційної супутникової системи місця фіксації, технічної інформації про пристрій зйомки, не містить загальний вигляд земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт (з прилеглою територією - з метою підтвердження типу та розміщення об'єкта) тощо.
Відсутність зазначених даних не дозволяє ідентифікувати об'єкт за зазначеною адресою заявником, не дає можливості однозначно встановити, що зображена будівля є саме тим об'єктом, щодо якого подано заяву заявником.
За таких обставин Комісія була позбавлена можливості підтвердити факт знищення конкретного об'єкта нерухомого майна лише на підставі поданих заявником матеріалів.
Рішення Комісії не позбавляє позивача права на компенсацію, не встановлює відмови, не покладає на позивача додаткових обов'язків, спрямоване на отримання доказів, необхідних для подальшого ухвалення рішення по суті.
Після отримання результатів дистанційного обстеження розгляд заяви буде продовжено, про що позивач буде повідомлений у встановленому порядку. Вимоги позивача фактично зводяться до примусу адміністрації прийняти рішення без належного доказового підтвердження, що суперечить принципу законності, обов'язку діяти обґрунтовано, вимогам статей 6,7,8 Закону №2923-ІХ. Суд не має повноважень підміняти адміністративний орган у визначенні способу підтвердження факту знищення майна.
З 30 грудня 2025 року по 07 січня 2026 року суддя знаходився у відпустці, 04-05 лютого 2026 року, 02 квітня 2026 року суддя знаходився у відпустці.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивачу - ОСОБА_1 на праві власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить нотаріального посвідчений договір купівлі-продажу квартири від 01.07.2006 року, посвідчений приватним нотаріусом Димитрівського міського нотаріального округу, Богатовим С.Г., реєстровий номер 4462 витяг з Державного реєстру правочинів № 2575253 від 01.07.2006 року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 11207205 від 12.07.2006, витяг з Державного реєстру речових прав № 448342334 від 20.10.2025 року, технічний паспорт на квартиру, що долучені до матеріалів справи.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується Довідкою від 20.01.2025 року № 1216-5003584911, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 .
У відповідності до Посвідчення члена сім'ї матері ОСОБА_2 , військовослужбовця, який загинув (помер) під час військової служби № НОМЕР_1 , виданого 04 листопада 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач має пільги, встановлені для членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали без вісти під час проходження військової служби.
Згідно до Посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Управлінням соціального захисту Павлоградської міської ради, від 09.10.2025 року позивач має пільги, встановлені для сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
За даними позивача, приблизно у вересні 2025 року було зруйновано її квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_2 .
19.09.2025 року позивач звернулась через додаток ДІЯ з Повідомленням про пошкоджене або втрачене нерухоме майно (зареєстроване за № ІП-19.09.2025-589061); Об'єкт нерухомості: Номер ОНМ 3221459014160, Тип нерухомого майна Квартира, адреса АДРЕСА_2 , Загальна площа, мІ 65.7; Фіксація пошкоджень: Стан: Зруйновано, Опис пошкоджень: зруйнована повністю.
25.10.2025 року позивачем подана через додаток ДІЯ Заява на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна: Дані заявника ПІБ: ОСОБА_1 , Податковий номер (РНОКПП): НОМЕР_3 , Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , Тип власності: Одноосібна; Об'єкт нерухомості: Тип нерухомого майна: Квартира, Загальна площа, мІ: 65.7, Номер ОНМ: АДРЕСА_5 ; Вид компенсації: Обраний вид компенсації: Житловий сертифікат та зазначені Контактні дані позивача.
В особистому кабінеті веб-порталу “Дія» позивачу надійшло повідомлення про призупинення розгляду заяви із зазначенням причини - «Неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 Закону 2923».
Крім того, було зазначено «..очікуйте дзвінок для уточнення даних…».
Позивач наголошує, що жодного рішення про зупинення розгляду її заяви з обґрунтуванням, які саме документи не подані, вона не отримала, як і не має доказів отримання позивачем телефонного дзвінка.
Встановити дату вищеозначеного повідомлення не можливо, лише зазначений час, а позивач наголошує про отримання вказаного повідомлення у другій половині листопада 2025 року .
19 грудня 2025 року Рішенням № 6984 комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України при Мирноградській міській військовій адміністрації «Про зупинення розгляду заяви з надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою ЗВ-25.10.2025-259039» вирішено:
1) Призупинити розгляд заяви ОСОБА_1 ЗВ-25.10.2025-259039 щодо надання компенсації за знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
2) Відповідальній особі за розгляд заяви ЗВ-25.10.2025-259039, забезпечити невідкладно:
2.1. Внесення до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів проти України, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України до заяви ЗВ-25.10.2025-259039 відомостей про це рішення та його скан-копії.
2.2. Передачу цього рішення для його затвердження.
Підставами для прийняття означеного рішення, комісією є необхідність підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна. Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
29.12.2025 року до додатку ДІЯ позивача надійшло нове повідомлення від відповідача з зазначенням вже іншої причини зупинення розгляду її заяви, а саме: « Розгляд призупинено Комісія зупинила розгляд заяви. Очікуйте на дзвінок для уточнення даних. Свої питання можете поставити за номером 1545, кнопка 2 Номер заяви: 3В-25.10.2025-259039 Об'єкт нерухомості: Квартира / АДРЕСА_3 . Причина зупинки розгляду: Проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки».
Таким чином, розгляд заяви позивача про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна було зупинено рішенням Комісії від 19.12.2026 року № 6984 у зв'язку з необхідністю підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна, а з 29.12.2025 року про неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки, при цьому станом на 05.05.2026 року рішення по суті заяви позивача не прийнято (доказів означеного суду не надано).
Отже, предметом спору у цій справі є з'ясування правомірності зупинення відповідачем розгляду заяви позивача з підстав відсутності документів та неможливості проведення обстеження об'єкта нерухомого майна з міркувань безпеки.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX (далі - Закон № 2923) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Стаття 2. Отримувачі компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна
1. Отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є: 1) фізичні особи - громадяни України, які є: а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;
Стаття 3. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна
1. Для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
2. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
4. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі:
а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;
б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Стаття 4. Подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна
1. Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.
2. Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Стаття 6. Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна
3. Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Стаття 7. Зупинення та поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна
1. Підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
2. Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
3. Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі - Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Порядок прийнято відповідно до статті 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.
Пункт 15. Розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022
Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією Російської Федерації проти України.
Так, ч. 1 ст. 7 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.
Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.
Суд трактує надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Щодо не можливості дистанційно здійснити огляд знищеного об'єкта та встановити що знищений об'єкт є тим самим об'єктом який належить позивачу, то суд зазначає наступне.
Станом на 05 травня 2026 року відповідачем не надано жодного доказу здійснення спроби дистанційного огляду знищеного об'єкту у будь-який спосіб, як то дронова відео зйомка, аеро-, фото знімки, тощо та результатів такого огляду, як і не наведення у рішенні від 19.12.2025 року індивідуально-визначених підстав та конкретних документів і доказів.
Наведених міркувань суду є достатньо для установлення факту протиправності дій відповідача щодо зупинення розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищене майно (з підстав ненадання невстановлених документів, перелік яких не визначений або встановлення певних обставин) протягом тривалого часу та неможливості розгляду заяви від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025- 259039 та не прийняття будь-якого рішення про надання/ відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна з посиланням на безпекові умови неможливості проведення такого дослідження щодо зруйнованого майна (за умови наявності права на проведення дистанційного дослідження) та зобов'язання відповідача поновити такий розгляд, розглянути заяву позивача.
Суд звертає увагу відповідача, що у відповідності ст.9 Закону України № 2923 позивач віднесена до категорії осіб, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, а саме: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10, частиною першою статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Позивач є членом сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва), одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
Тому заява позивача повинна була розглянута в пріоритетному порядку.
Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що з метою повного захисту порушеного права позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України при Мирноградській міській військовій адміністрації від «19» грудня 2025 № 6984 та зобов'язання відповідача поновити розгляд заявою від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025-259039 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позовних вимог повністю.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір відповідно до квитанції про сплату № 3250-3491-8085-0182 від 21.12.2025 у сумі 968,96 грн, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85323, Донецька область, Покровський район, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 9) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду та не прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою ОСОБА_1 від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025 259039 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України при Мирноградській міській військовій адміністрації від 19 грудня 2025 № 6984 «Про зупинення розгляду заяви з надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 згідно із заявою ЗВ-25.10.2025-259039 Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області».
Зобов'язати Мирноградську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області з урахуванням пріоритетного права ОСОБА_1 на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна поновити розгляд її заяви від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025-259039 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України розглянути заяву та прийняти рішення про надання/ відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за результатами розгляду заяви від 25.10.2025 року № 3В-25.10.2025-259039, з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (Незалежності, 11, місто Покровськ, Покровський район, Донецька область, 85300, ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_6 фактичне місце проживання (ВПО): АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 968,96 (дев'ятсот шістьдесят вісім) гривень 96 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 05 травня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко